Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rproch

Własny katalog/galeria zegarków

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbyś mieć taką galerię zegarków jak ma Mark Gordon (http://www.ussrtime.com)? Zastanawiałeś się jak umieścić na serwerze wszystkie zdjęcia, opisy oraz funkcję wyszukiwania (i nie jesteś programistą PHP)?

 

Bo ja tak...

 

Do tej pory używałem zbudowanej przeze mnie bazy danych MS Access. Jest to dobre rozwiązanie dla użytkownika PC, ale ma kilka wad:

- z jakichś tajemniczych powodów obsługa zdjęć na formularzach Access jest bardzo skomplikowana

- jakieś bardziej zaawansowane funkcje wyszukiwania wymagają znajomości programowania w VBA

- będąc poza domem nie mam dostępu do najświeższych danych. Zdarzyło się już kilka razy, że kupiłem jakiś zegarek bo byłem przekonany, że takiego jeszcze nie mam... I byłem w błędzie.

- nie można się kolekcją pochwalić w internecie

 

Rozwiązaniem wydawało się przejście w tryb on-line. Poszukiwania strony internetowej pozwalającej na stworzenie takiej galerii zakończyły się niepowodzeniem. http://www.colnect.com wyglądało obiecująco ale jak na razie nie mają działu zegarki i nie można tam dodawać własnych zdjęć.

 

Postanowiłem więc wziąć sprawy we własne ręce. Oto kilka porad jeśli ktoś chciałby pójść w moje ślady:

 

1. Potrzebnę są dane (takie jak marka, fabryka, mechanizm...) w jakiejś ustrukturyzowanej formie (jeśli nie masz jeszcze niczego przeskocz punkty 1 i 2). To może być plik Access, Excel, jakiś dedykowany software z funkcją eksportu danych. Każdy zegarek powinien mieć unikalne ID (jak to w bazie danych...)

 

2. Potrzebne są Ci zdjęcia. Dobrze jest też przygotować miniaturkę każdego zdjęcia. Powinna być możliwość logicznego połączenia zdjęcia z wierszem w pliku danych, np. poprzez nazwę obrazka zawierającą ID zegarka (0001.jpg, 0002.jpg). Z tego względu nazwy obrazków powinny być przechowywane w bazie danych.

 

0732_02.jpg

 

3. Potrzebne jest konto hostingowe. Są dzisiątki firm, które oferują taką usługę. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Trzeba tylko sprawdzić czy oferta zawiera:

- PHP

- FTP

- baza MySQL (najlepiej w wersji 5 lub wyższej)

- dobrze jest mieć phpMyAdmina

- limit transferu nie powinien być dziadowski

- powierzchnia dyskowa 1-2 GB

 

4. Jeśli nie jesteś programistą PHP potrzebny Ci będzie software, który pomoże Ci zrobić galerię. Znajomość PHP nie jest potrzebna, ale dobrze jest znać kilka poleceń SQL. Przetestowałem kilka narzędzi i zdecydowałem, że dla moich potrzeb najlepszy jest "Script Artist".

 

- "Data ASaP!" (Data ASaP!) jest dosyć prosty. Może się przydać do prostej galerii.

- "AppGini" (AppGini) jest także fajny, ale brakuje mu podstawowej funkcjonalności: w celach wyszukiwania nie można stowrzyć listy rozwijanej. Aby wyświetlić tylko Pobiedy należy z palca w okienku wpisać "Pobieda" - nie można wyświetlić listy ze wszystkimi markami w bazie w celu wyfiltrowania jednej.

- "Script Artist" (Script Artist), najpotężniejszy ale też i najdroższy. Na szczęście 15-dniowa wersja próbna pozwala stworzyć w pełni funkcjonalną stronę. Aplikacja pozwala zbudować stronę z funkcją ładowania zdjęć na serwer, dodawania i edytowania rekordów (zegarków). Można niektóre strony zabezpieczyć hasłem przez co tworzy się strona publiczna i prywatna. Software zawiera bibliotekę różnych styli, ale pozwala też na tworzenie własnych.

 

5. Inne bezpłatne programy, które mogą się przydać:

- "FileZilla" - darmowy klient FTP do ładowania plików i zdjęć na serwer (http://filezilla-project.org)

- "Fast Image Resizer" (http://adionsoft.net/fastimageresize). Można nim zmienić masowo rozmiar wszystkich zdjęć w folderze - przydatne w celu zrobienia miniaturek.

- "Access To MySQL" (http://www.bullzip.com/products/a2m/info.php) - świetne narzędzie, które pozwala bezpośrednio transferować dane z bazy MS Access do bazy MySQL na serwerze.

 

Wersja "beta" mojej galerii znajduje się tutaj: http://www.prochowicz.com/watches

 

galeria.jpg

 

Cały czas jeszcze nad Galerią pracuję, a zwłaszcza czyszczę dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem i takie aplikacje - niewiele się różnią od mojej bazy Access. Najwazniejszym ich brakiem jest to, że są off-line.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł to bardzo dobry i pewnie będący w gestii marzeń nie jednego z nas, jednak w moim przypadku brak skill'a programistycznego zabija tę idee. Przydałby się gotowy silnik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa ten katalog. Ja to mam za mało zegarków, żeby taki katalog uskutecznić. Taka mała uwaga, ta podróba Komandira na pierwszej stronie to trochę zgrzyta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, przecież w Twoim projekcie usstwatches możesz sobie tez zrobić taki katalog, chcesz zmienić layout?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Jakby było dużo chętnych to mógłbym taką aplikację online napisać.

 

Ale musiałbym mieć pewność że zainteresowanie będzie spore... bo dla paru osób to się nie opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podróba Komandira jest ważną częścią mojej kolekcji. Po prostu brakuje pola z opisem. A może dodam nową markę "podróba/fake"?

 

Na ussrwatches.info nie mogę:

- dodać zaawansowanego wyszukiwania po różnych atrybutach,

- dodać niewidocznych dla was (a widocznych dla mnie) pól w postaci cena zakupu, koszt naprawy, cena sprzedaży, raport z podsumowaniem wartości

- nie mogę też jakoś wyraźnie wydzielić moich zegarków od wszystkich innych

 

Aplikacja on-line byłaby fajna, ale ciężko wyrokować ilu byłoby kolekcjonerów nią zainteresowanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może zapisy ramach forum rozwiążą tę wątpliwość i dadzą odpowiedź o rentowności tego pomysłu w skali robienia dedykowanego projektu?

Ja by się pisał na takowe narzędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie.

 

Niech każdy zgłosi swoje zainteresowanie. Zrobimy listę i jeżeli będzie odpowiednia ilość chętnych osób to wtedy będzie można omówić jakie możliwości/funkcje/opcje musiała by posiadać taka aplikacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.