Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukałem swoje kartony i znalazłem podobny budzik. Według mnie mój budzik jest młodszy od powyższego i ma inny mechanizm zapadkowy. Miałem trzy tak zdobione budziki i wszystkie były z nowym mechanizmem z lat siedemdziesiątych.

post-10133-0-02380200-1413716635_thumb.jpgpost-10133-0-83963200-1413716636_thumb.jpg

Z tymi kryształami metalu to bardzo jest dobre spostrzeżenie. Na obudowie widać pod wytartym lakierem ochronnym krzyształy cyny?

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pokazane w katalogu z mechanizmem 5671 H1 to są ostatnie modele z mechanicznych? Później nastała era quartz`u. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak chyba że te bezkamieniowe miały inny numer mechanizmu i jeśli ktoś posiada bez opisu kamieni na tarczy to prosiłbym o wysłanie zdjęcia mechanizmu i podanie jego numeru

Edytowane przez kub01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa na nóżce jest 5/2 czy to moze mieć jakieś znaczenie?. Zdjęcia pokazują stan powłoki na dekielku. 

Powłoka po przetarciu lakieru ochronnego bardzo szybko się utlenia i wyciera i nie da się nic z tym zrobić bo powłoka cyny jest bardzo cieńka i miękka ,znika przy próbie polerowania.Mam parę budzików tak zdobionych i we wszystkich efekt jest podobny ;) taki trochę niewypał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to oznaczenie na nóżce? :blink:

:) Nóżki nie są najprawdopodobniej od tego budzika. Dekielki powinny być w komplecie z ramką przy tarczy. Ramka jest chromowana to takie powinny być te dekielki. Nóżki plastikowe bardzo łatwo się łamią być może zostały wymienione. ;)

 

Mam Mira z 1956 roku też ma zdobioną obudowę kryształami cyny. Nóżki są lite, toczone pokryte chromem.

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bliżej prawdy o tym składaku. Czy mógłbyś pokazać swojego Mira. Mam dwa Miry jeden jest z nóżkami zgodnymi z ramka, a drugi też ramka "srebrna" a nóżki ze "złotymi" elementami. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakończyłem czyszczenie i renowację kolejnego budzika. Jest to pierwszy, który zamiast logo zakładu ma napis na dole tarczy. Czy spotkaliście się z takim oznaczeniem i jak często takie rozwiązanie występuje?

post-57210-0-22814100-1413923293_thumb.jpg

post-57210-0-48074800-1413923302_thumb.jpg

post-57210-0-57409700-1413923303_thumb.jpg

post-57210-0-59572000-1413923323_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bliżej prawdy o tym składaku. Czy mógłbyś pokazać swojego Mira. Mam dwa Miry jeden jest z nóżkami zgodnymi z ramka, a drugi też ramka "srebrna" a nóżki ze "złotymi" elementami. 

post-10133-0-21993900-1413984893_thumb.jpgpost-10133-0-68123300-1413984895_thumb.jpg

 

Mam taki budzik z nazwą fabryki na dole tarczy. Jeżeli dobrze pamiętam jest z 1958 roku.

post-10133-0-84375500-1413984904_thumb.jpg

 

W Twoim zegarku nie zgadza kolor świecącej masy na tarczy z masą na wskazówkach. Kolor wskazówek powinien (zwykle się zgadza :)) być spójny z kolorem złotym ramki. Wskazówki wyglądają jakby były od starszego modelu. U mnie tylny dekiel był malowany złotolem, a podstawka była czarna.

post-10133-0-83673700-1413984907_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od Mira. Twój jest super i widać, że wcześniejsza wersja. Nóżki choć podobne kształtem to chyba całe metalowe. Wskazówki w moich sa takie same, charakterystyczne dla Mira. Dobrze, że poruszyłeś sprawę wskazówek. W tego typu Slavach i Drużbach mam cztery rodzaje skazówek. Nazwijmy je złote z wypełnieniem w kolorze lumy, złote z wypełnieniem "przezroczysto żółtawym", niebieskie też z wypełnieniem przezroczysto żółtym i pełne niebieskie. Tarcze są z kropkami lumy i bez więc do jakiegoś czasu sprawa wydawała się prosta, czyli jak są kropki to wskazówki z lumą, a jak bez kropek z lumy to przezroczyste, ale nie zwracałem uwagi na kolor pierścienia. Rozumiem, że do srebrnych pierścieni niebieskie w zależności czy z kropkami czy bez, wtedy z wypełnieniem lumą lub bez?

Problem w tym, że niebieskie mam tylko z przezroczystym wypełnieniem, a tarcze w srebrnym z kropkami lumy.

Bardzo ciekawa sprawa z tymi wskazówkami. Mógłbyś napisać coś więcej ze swoich doświadczeń?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kwadratowe, ale podróżne Slavy, teraz znalazłem prostokącik. Sadzę, że lata siedemdziesiąte, mechanizm oznakowany, ale bez daty produkcji.  

post-57210-0-60042200-1415377988_thumb.jpg

post-57210-0-42285900-1415378010_thumb.jpg

post-57210-0-80698600-1415378011_thumb.jpg

post-57210-0-22298600-1415378013_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze kilka zdjąć.

post-57210-0-18645100-1415378059_thumb.jpg

post-57210-0-93015300-1415378061_thumb.jpg

post-57210-0-69149100-1415378063_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem wystarczyło czyszczenie i smarowanie. Lata siedemdziesiąte, mechanizm bez daty produkcji. Podstawka, ramka i mocowanie wyłącznika w kolorze srebrnym, czyli wszystko się zgadza, a najciekawsza z wszystkiego tarcza - "kwiatek" 

post-57210-0-83339700-1415558767_thumb.jpg

post-57210-0-57970900-1415558771_thumb.jpg

post-57210-0-53939600-1415558773_thumb.jpg

post-57210-0-83603200-1415558775_thumb.jpg

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mechanizm.

post-57210-0-53357500-1415558904_thumb.jpg

post-57210-0-19544300-1415558907_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem wystarczyło czyszczenie i smarowanie. Lata siedemdziesiąte, mechanizm bez daty produkcji. Podstawka, ramka i mocowanie wyłącznika w kolorze srebrnym, czyli wszystko się zgadza, a najciekawsza z wszystkiego tarcza - "kwiatek" 

 

Czy jesteś pewny datowania tego budzika? U mnie w domu jest budzik z taką samą tarczą tylko, że zamiast niebieskiego ma kolor zielony. W pracy mojej mamy zorganizowano wycieczkę do Warszawy. Jeżeli dobrze pamiętam to został kupiony pod Pałacem Kultury około 1986 lub 87 roku.

 

Czy budzik pracuje poprawnie? Przesuwka jest mocno przesunięta od położenia środkowego ;). Widać, że miał uszkodzona zapadkę. W moim budziku też uszkodziłem zapadkę podczas nakręcania go około 88 roku. Zegarmistrz powiedział, że te budziki mają dobry mechanizm, ale mają słabą zapadkę i przy nakręcaniu trzeba trzymać za pokrętło, aż zapadka złapie i wtedy można je dopiero puścić.

 

 

Zacznijmy od Mira. Twój jest super i widać, że wcześniejsza wersja. Nóżki choć podobne kształtem to chyba całe metalowe. Wskazówki w moich sa takie same, charakterystyczne dla Mira. Dobrze, że poruszyłeś sprawę wskazówek. W tego typu Slavach i Drużbach mam cztery rodzaje skazówek. Nazwijmy je złote z wypełnieniem w kolorze lumy, złote z wypełnieniem "przezroczysto żółtawym", niebieskie też z wypełnieniem przezroczysto żółtym i pełne niebieskie. Tarcze są z kropkami lumy i bez więc do jakiegoś czasu sprawa wydawała się prosta, czyli jak są kropki to wskazówki z lumą, a jak bez kropek z lumy to przezroczyste, ale nie zwracałem uwagi na kolor pierścienia. Rozumiem, że do srebrnych pierścieni niebieskie w zależności czy z kropkami czy bez, wtedy z wypełnieniem lumą lub bez?

Problem w tym, że niebieskie mam tylko z przezroczystym wypełnieniem, a tarcze w srebrnym z kropkami lumy.

Bardzo ciekawa sprawa z tymi wskazówkami. Mógłbyś napisać coś więcej ze swoich doświadczeń?

Z tymi wskazówkami trzeba jeszcze je poobserwować na większej liczbie mechanizmów zanim się wyciągnie pewne wnioski.

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien datowania. Lata sześćdziesiąte można po części datować po mechanizmach, po części po kształcie. Później pojawiły się "mniejsze" rozmiary na nóżkach, później na talerzykach. Być może błędnie, ale lata osiemdziesiąte kojarzą mi się z pojawiającymi się elementami plastykowymi w mechanizmach. Lata dziewięćdziesiąte to już plastykowe obudowy. Jeżeli Twój był kupowany w oficjalnym obiegu to istnieje duże prawdopodobieństwo, że te budziki pochodzą z początku lat osiemdziesiątych. To tylko przypuszczenia. Szkoda, że tak mało osób interesuje się tymi budzikami.  


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Widać, że miał uszkodzona zapadkę. W moim budziku też uszkodziłem zapadkę podczas nakręcania go około 88 roku. Zegarmistrz powiedział, że te budziki mają dobry mechanizm, ale mają słabą zapadkę i przy nakręcaniu trzeba trzymać za pokrętło, aż zapadka złapie i wtedy można je dopiero puścić.

 

Cóż, po prostu taki jest urok tej osobliwej konstrukcji :) Dlaczego "osobliwej"? Ze świecą należy szukać werku, w którym zapadki sprężyn nie mają "swoich" sprężynek. Innymi słowy jest to bardzo ciekawie rozwiązane kinematycznie :) Pamiętam, ze jak pierwszy raz rozbierałem werk budzika Slava, to nie mogłem wyjść z podziwu ("jakim cudem te zapadki łapią?").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, tym bardziej, że pierwsze modele i chyba pierwowzór miały inna konstrukcję i dodatkowa sprężynę.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak fajnie się nakręca sprężynę bez tego charakterystycznego chrobotania zapadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.