Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Oryginalny budzik. Rama bez wycięcia na szkło. Uchwyty do tłumaczenia strzałek bez gwintu. Wcześniej kilka razy widziałem taki budzik na zdjęciu w Internecie, a ten model był dyskutowany na rosyjskim forum godzin - jest to wczesny budzik dla osób niewidomych.ce7dc835a74db4ea5afcdffaea47581e.jpg

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Foto8cb1f940491172718f2787403c28081c.jpg

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny budzik. Rama bez wycięcia na szkło. Uchwyty do tłumaczenia strzałek bez gwintu. Wcześniej kilka razy widziałem taki budzik na zdjęciu w Internecie, a ten model był dyskutowany na rosyjskim forum godzin - jest to wczesny budzik dla osób niewidomych.ce7dc835a74db4ea5afcdffaea47581e.jpg

To jest bardzo fajny budzik . Jest on bardzo rzadki, nawet w internecie pojawia się sporadycznie, a w Polsce nie widziałem go do tej pory. Widywałem go natomiast wcześniej na zdjęciach. Jak to jednak zwykle bywa nie mając bezpośredniej styczności z takim budzikiem mam pewne wątpliwości czy jest on całkiem oryginalny. Wszystkie małe budziki dla niewidomych, które miałem, były wyposażone z pokrętła gwintowane ( w lewo). Oś minutowa takiego budzika jest dłuższa (od zwykłej osi) a na jej końcu znajduje się " wielowpust " uniemożliwiający przestawianie wskazówki po jej obwodzie. Również wskazówka minutowa jest wzmocniona stożkową nakładką w którą wchodzi wielowpust . W przedstawionym egzemplarzu nie ma stożkowej nakładki wskazówki minutowej i pokrętła nie są gwintowane . Podejrzewam, że w okresie ok. 50  lat ktoś mógł  ułamać oryginalną oś minutową a dokonując naprawy wymienił cały mechanizm na zwykły i przerobił wskazówkę minutową tak aby dała się nałożyć na zwykłą końcówkę osi minutowej. To oczywiście tylko moje przypuszczenia. Pozostałe elementy : podstawa, pierścień ozdobny, tarcza, tarcza wskazówkowa budzenia, wskazówka godzinowa i pokrywa tylna nie budzą żadnych zastrzeżeń. Jeżeli moje przypuszczenia są prawidłowe to uważam, że warto poświęcić mały budzik dla niewidomych i doprowadzić ten unikalny egzemplarz do prawidłowego stanu.

post-42128-0-82663800-1514732661.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie spodobał mi się też ani minuty. Mechanizm wydaje się być oryginalny: płyta obraca się w jednym kierunku, a zapadki zestawu, jak również na małym koniec Chwały dla Niewidomych. Być może rzeźbienie na osiach wczesnego alarmu nebylo. Zamierzam zamienić minutnik, a poczekam, aż pojawi się inny właściciel takiej instancji, aby je porównać.

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie spodobał mi się też ani minuty. Mechanizm wydaje się być oryginalny: płyta obraca się w jednym kierunku, a zapadki zestawu, jak również na małym koniec Chwały dla Niewidomych. Być może rzeźbienie na osiach wczesnego alarmu nebylo. Zamierzam zamienić minutnik, a poczekam, aż pojawi się inny właściciel takiej instancji, aby je porównać.

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Tarcza wskazówkowa budzenia wraz z kołem zębatym służącym do ustawiania godziny budzenia są po dwóch stronach złożonych razem tarczy budzika i podkładu tarczy. Na podkładzie tarczy od strony mechanizmu jest zainstalowana zapadka współpracująca z kołem zębatym budzenia. Jak zdejmiesz wskazówki godzinową i minutową i odkręcisz trzy śrubki mocujące  mechanizm do podkładu tarczy to mechanizm wyjmiesz a na miejscu zostanie podkład tarczy wraz z kołem zębatym budzenia i zapadką a po drugiej stronie tarcza i tarcza wskazówkowa budzenia. To zapadka  powoduje,że budzenie ustawia się tylko w jednym kierunku. Mechanizm nie ma z tym nic wspólnego. Jedyne co może być inne to tulejka stanowiąca oś godzinową chyba powinna być dłuższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tego, że mamy nudę w  Nowy Rok postanowiłem sprawdzić czy jest możliwość założenia do budzika dla niewidomych mechanizmu zwykłego budzika. Odnalazłem w tym celu, rozebrany już dość dawno (w celach poznawczych) mały  budzik dla niewidomych ( bez daty) oraz znalazłem jakiś mechanizm zwykłego budzika (3-62). Porównując ile wystają ponad podkład tarczy osie kół godzinowego i minutowego można łatwo stwierdzić , że różnica jest znaczna. Budzik dla niewidomych ( BDN ) , budzik zwykły  ( BZ ).

Wysokość osi koła minutowego ponad płytą główną mechanizmu

BDN  - 13,3 mm

BZ     -  10 mm

Wysokość tulei osi koła godzinowego

BDN  - 7,64 mm

BZ    - 5,97 mm

Długość  /  średnica czopa pod wskazówkę minutową

BDN  2,26 mm  /  0,79 mm

BZ    0,70 mm   /  0,77 mm

Długość  /  średnica czopa pod wskazówkę godzinową

BDN  1,5 mm  /  1,84 mm

BZ     0,7 mm  /  1,83 mm

Dodaję zdjęcia które zobrazują różnice :

 

 

Moim zdaniem ze zdjęć wynika , że jest możliwość zastosowania zwykłego mechanizmu ale wymaga to zmian konstrukcji obu wskazówek:

godzinowej poprzez skrócenie tulejki i zmniejszenie średnicy otworu

minutowej poprzez zmianę tulejki z otworem w taki sposób aby wskazówka dała się nabić na króciutki czop osi minutowej

Zdaje sobie sprawę z tego , że wprowadzone zmiany będą miały wpływ na trwałość mocowania wskazówek ale sam zabieg jest moim zdaniem możliwy. Dwa ostatnie zdjęcia pokazują położenie tulei osi koła godzinowego w stosunku do osi koła minutowego wtedu gdy są one w położeniu budzenia i kiedy budzik jest wstrzymany.

post-42128-0-83486300-1514802793_thumb.jpg

post-42128-0-30666100-1514802806_thumb.jpg

post-42128-0-57851100-1514802819_thumb.jpg

post-42128-0-01392500-1514802839_thumb.jpg

post-42128-0-81934500-1514802846_thumb.jpg

post-42128-0-12061300-1514802856_thumb.jpg

post-42128-0-63587100-1514802865_thumb.jpg

post-42128-0-12418500-1514802889_thumb.jpg

post-42128-0-77494200-1514802902_thumb.jpg

post-42128-0-94594200-1514802919_thumb.jpg

post-42128-0-16779200-1514802935_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegółowo przestudiowałem mechanizm i zobaczyłem, że nić strzałek została zerwana na osi tłumaczenia strzałek. Jeśli chodzi o oryginalność mechanizmu, nic nie powiem, ale minutnik nie jest dokładnie natywny. Nawiasem mówiąc, strzałka ze zwykłego budzika dla niewidomych będzie krótka, więc nie wiem nawet, czy warto z nim postawić.

Przeczytaj również, że uchwyt do napinania sprężyny bojowej jest specjalnie wygięty, aby zachować różnicę w dotyku.1c4980391d389dface86517633089e2d.jpg16e3c91d6d737041eec7fa54ca68a030.jpg

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj również, że uchwyt do napinania sprężyny bojowej jest specjalnie wygięty, aby zachować różnicę w dotyku.

 Budziki dla niewidomych są znane zwłaszcza te mniejsze. Mam ich 7 różnych i wszystkie mają dwa rodzaje kluczy do nakręcania chodu i budzenia. Wiem , że wcześniej był budzik duży tak jak twój a w ostatnich latach produkcji był też mały z plastikową obudową.

post-42128-0-12025800-1514821412_thumb.jpg

post-42128-0-63515500-1514821433_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna kolekcja, mam tylko dwa, ale oba ze złoto czarnym pierścieniem i to bez logo pomiędzy 4-5. Widzę, że jeszcze mam czego szukać. ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegółowo przestudiowałem mechanizm i zobaczyłem, że nić strzałek została zerwana na osi tłumaczenia strzałek. Jeśli chodzi o oryginalność mechanizmu, nic nie powiem, ale minutnik nie jest dokładnie natywny. Nawiasem mówiąc, strzałka ze zwykłego budzika dla niewidomych będzie krótka, więc nie wiem nawet, czy warto z nim postawić.

 

Jeżeli możesz to napisz w jakim języku piszesz w oryginale - ukraińskim czy rosyjskim bo tłumacz internetowy trochę przekręca znaczenie słów. Jak odwrócę tłumaczenie to może lepiej zrozumiem twój przekaz. Dla mnie łatwiej będzie po rosyjsku. 

Z tego co zrozumiałem to mechanizm jest jednak oryginalny. Prawdopodobnie było tak : wcześniej jakaś osoba która nie znała modelu dla niewidomych i nie wiedziała , że pokrętła odkręca w lewo, próbowała klasycznie ciągnąc na siłę  zdjąć pokrętła. Wtedy urwała gwintowane końcówki obu pokręteł. Później chcąc przywrócić budzik do użytku, na wystającym ponad mostek kawałku osi minutowej wyszlifowała kwadrat i założyła zwykłe pokrętło . Oś pokrętła budzenia pewnie złamała się przy samym mostku więc istniała konieczność wymiany całego elementu. Aby tego dokonać należało zdjąć wskazówki . Przy realizacji tej czynności mogło dojść do uszkodzenia wskazówki minutowej lub osi minutowej w miejscu wielowpustu . Przypuszczam , że twoja wskazówka minutowa jest oryginalna (chociaż mało  widać ją na zdjęciach) ale została przerobiona tak aby pasowała do skróconej osi minutowej. Nadal jestem zdania, że warto poświęcić mały budzik SLAVA dla niewidomych aby odrestaurować tą dużą. Kompletna mała SLAVA posiada wszystkie potrzebne części a na przykład  gwintowanych pokręteł raczej nie uzyskasz w inny sposób. Jeżeli potrafisz to ostrożnie  zrób to sam , jeżeli nie to oddaj to do realizacji zegarmistrzowi do którego będziesz miał zaufanie , że tego nie zepsuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz to napisz w jakim języku piszesz w oryginale - ukraińskim czy rosyjskim bo tłumacz internetowy trochę przekręca znaczenie słów. Jak odwrócę tłumaczenie to może lepiej zrozumiem twój przekaz. Dla mnie łatwiej będzie po rosyjsku.

Z tego co zrozumiałem to mechanizm jest jednak oryginalny. Prawdopodobnie było tak : wcześniej jakaś osoba która nie znała modelu dla niewidomych i nie wiedziała , że pokrętła odkręca w lewo, próbowała klasycznie ciągnąc na siłę zdjąć pokrętła. Wtedy urwała gwintowane końcówki obu pokręteł. Później chcąc przywrócić budzik do użytku, na wystającym ponad mostek kawałku osi minutowej wyszlifowała kwadrat i założyła zwykłe pokrętło . Oś pokrętła budzenia pewnie złamała się przy samym mostku więc istniała konieczność wymiany całego elementu. Aby tego dokonać należało zdjąć wskazówki . Przy realizacji tej czynności mogło dojść do uszkodzenia wskazówki minutowej lub osi minutowej w miejscu wielowpustu . Przypuszczam , że twoja wskazówka minutowa jest oryginalna (chociaż mało widać ją na zdjęciach) ale została przerobiona tak aby pasowała do skróconej osi minutowej. Nadal jestem zdania, że warto poświęcić mały budzik SLAVA dla niewidomych aby odrestaurować tą dużą. Kompletna mała SLAVA posiada wszystkie potrzebne części a na przykład gwintowanych pokręteł raczej nie uzyskasz w inny sposób. Jeżeli potrafisz to ostrożnie zrób to sam , jeżeli nie to oddaj to do realizacji zegarmistrzowi do którego będziesz miał zaufanie , że tego nie zepsuje.

Да, тоже испытываю сложности перевода. Ваши предположения верны - на минутной оси обломана резьба, и на неё одета обычная ручка, которая при посадке на ось, трётся об винты крышки. Ось установки времени срабатывания будильника возможно заменили на обычную - это не сложная операция. Я пробовал одеть на ось правильную минутную стрелку - она садится плотно, но стрелка короткая, и всё равно будет отличаться от оригинала - у большого будильника для слепых минутная стрелка длиннее, чем у малого. Поступлю как советуете Вы - приобрету донора, и приведу этот будильник в порядок.

Ниже выложу фото будильника Слава для слепых и документов к нему (фото уважаемого Vilos с российского форума). Такого будильника в Вашей коллекции нет. Кстати, согласно инструкции, ключ с гладкой серьгой расположен на барабане завода с левой стороны задней крышки, а ключ  с изогнутой серьгой расположен на барабане боя.

 

Tak, mam również trudności z tłumaczeniem. Twoje założenia są poprawne - na osi minutowej nitka jest zerwana i ma tradycyjny uchwyt, który po posadzeniu na osi ociera się o śruby pokrywy. Oś ustawienia czasu alarmu można zmienić na normalną - nie jest to operacja skomplikowana. Próbowałem umieścić prawidłową wskazówkę minutową na osi - siedzi mocno, ale strzałka jest krótka i nadal będzie się różnić od oryginału - duży budzik dla ręki z minutą jest dłuższy niż mały. Zrobię to, co ci doradzisz - wezmę dawcę, a ja przyniosę ten budzik do porządku.

 

Poniżej ułożę zdjęcie budzika Slava dla niewidomych i dokumenty do niego (zdjęcie drogiego Vilosa z rosyjskiego forum). Nie ma takiego alarmu w twojej kolekcji. Nawiasem mówiąc, zgodnie z instrukcjami, klucz z gładkim kolczykiem znajduje się na bębnie rośliny po lewej stronie tylnej pokrywy, a klucz z zakrzywionym kolczykiem znajduje się na bębnie walki.

 

 

post-101675-0-29201900-1514878866_thumb.jpgpost-101675-0-22712200-1514878867_thumb.jpgpost-101675-0-19188400-1514878868_thumb.jpgpost-101675-0-12840300-1514878869_thumb.jpg

 

 

 

 
 
 

 

Edytowane przez feliksdonskoi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej ułożę zdjęcie budzika Slava dla niewidomych i dokumenty do niego (zdjęcie drogiego Vilosa z rosyjskiego forum). Nie ma takiego alarmu w twojej kolekcji. Nawiasem mówiąc, zgodnie z instrukcjami, klucz z gładkim kolczykiem znajduje się na bębnie rośliny po lewej stronie tylnej pokrywy, a klucz z zakrzywionym kolczykiem znajduje się na bębnie walki.

 

 

Dziękuję za informacje o tym budziku. Można pozazdrościć koledze Vilos , że ma większe możliwości w dotarciu do starych  budzików i w takim dobrym stanie. Co do kluczy,  to nie wiedziałem, że jest jakaś instrukcja, ale jeżeli tak ma być to zamienię. To nie problem  -  oba rodzaje mają taki sam rozmiar gwintu. Jak już wcześniej pisałem były też budziki plastikowe . Niestety obecnie mam tylko takie zdjęcie. Może na Ukrainie lub w Rosji są ogólnie dostępne.

post-42128-0-86318800-1515013932.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jeszcze czasem coś niecodziennego  można kupić na portalu aukcyjnym. SLAVA SERKISOF Dołożyłem podstawę i wymieniłem szybę na taką w której nie widać wyszczerbień .

post-42128-0-52081500-1515154704_thumb.jpg

post-42128-0-29562500-1515154711_thumb.jpg

post-42128-0-81302100-1515154721_thumb.jpg

post-42128-0-21236700-1515154735_thumb.jpg

post-42128-0-90218300-1515154753_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś podać czas powstania tego budzika, czy to było jeszcze przed unifikacją nazewnictwa?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś podać czas powstania tego budzika, czy to było jeszcze przed unifikacją nazewnictwa?

Ten budzik  na mechanizmie nie ma daty produkcji, a jego konstrukcja jest "późniejsza". Typuje, że to lata 70-te ale może koniec 60-tych albo 80 . Bęben dzwonienia mosiężny. Na tarczy ma napis SERKISOF. Wcześniej widywałem inne modele budzika SLAVA  z  napisem SERKISOF GARANTI i mam taki duży prostokąt z mechanizmem j.w. Wcześniej tego nie zauważyłem ale on ma wyłącznik budzenia " języczek" taki jak pokazywałem kilka postów wcześniej w budzikach SLAVA prostokąt.

 

Przy okazji zauważyłem, że ten model ma wytłoczenia na ramce. W moich modelach tego nie ma. To namnaża ilość wersji :(

Przecież już kiedyś dyskutowaliśmy  o tym ile wersji tego budzika było a ile można szukać . Ilości wychodzą wielkie. Ostatnimi czasy na "bratnim" portalu pokazywany był taki budzik z napisem SLAVA ale kursywą - tamten był z początku lat 60-tych. wcześniej takiego budzika nie widziałem ale spodziewałem się jego istnienia gdyż taki napis był przez krótki czas stosowany w wielu modelach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta nazwa jest związana z jakąś szczególna produkcją (podprodukcją), a może rynkiem na który był kierowany? skoro już wtedy wszystkie budziki nazywano Slava, a te inaczej.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta nazwa jest związana z jakąś szczególna produkcją (podprodukcją), a może rynkiem na który był kierowany? skoro już wtedy wszystkie budziki nazywano Slava, a te inaczej.

В СССР в часовой промышленности были экспортные названия продукции: serkisof, vega, carnavin. В радио промышленности Carnavin, Comix, Vega. Знаю, что по маркой vega продукция шла англоязычному населению, comix -французам.

 

W ZSRR w branży zegarków było nazwy produktów eksportowych: serkisof, Vega, carnavin. W przemyśle radiowym, Carnavin, Comix, Vega. Wiem, że produkty marki vega trafiły do ​​anglojęzycznej populacji Comix-French.

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta nazwa jest związana z jakąś szczególna produkcją (podprodukcją), a może rynkiem na który był kierowany? skoro już wtedy wszystkie budziki nazywano Slava, a te inaczej.

 

В СССР в часовой промышленности были экспортные названия продукции: serkisof, vega, carnavin. В радио промышленности Carnavin, Comix, Vega. Знаю, что по маркой vega продукция шла англоязычному населению, comix -французам.

 

W ZSRR w branży zegarków było nazwy produktów eksportowych: serkisof, Vega, carnavin. W przemyśle radiowym, Carnavin, Comix, Vega. Wiem, że produkty marki vega trafiły do ​​anglojęzycznej populacji Comix-French.

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Nie wykluczam sytuacji opisanej przez kolegę feliksdonskoi, ale podejrzewam, że były to raczej modele budzików zakupione przez radzieckie lub inne firmy współpracujące z firmami ZSRR jako materiał reklamowy lub suweniry dla kontrahentów. Rezygnowano wówczas z napisu SLAVA lub СЛАВА a w to miejsce drukowano nazwę firmy prowadzącej handel zagraniczny.  Innym wytłumaczeniem tej konkretnej nazwy SERKISOF   mógłby być przypadek gdyby ZSRR weszło w posiadanie jakieś ilości udziałów w starej firmie K.SERKISOFF  & Co. i na tej podstawie rościło sobie pretensje do używania skróconej nazwy albo był to zwykły chwyt marketingowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś jeszcze zauważył, ale na forum była pokazywana jeszcze jedna wersja budzika SLAVA dla niewidomych tym razem  o nazwie VEGA. http://zegarkiclub.pl/forum/topic/123540-co-to-za-zegarek-tu-pytamy-o-swoje-znaleziska/page-612 . Post   #12228. Z tego wniosek, że jest jeszcze dużo budzików, które należy zdobyć. Wcześniej widziałem taką nazwę na budziku podróżnym i na budziku z dzwonkami na górze korpusu. Budzika dla niewidomych do tej pory nie widziałem.

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje o tym budziku. Można pozazdrościć koledze Vilos , że ma większe możliwości w dotarciu do starych  budzików i w takim dobrym stanie. Co do kluczy,  to nie wiedziałem, że jest jakaś instrukcja, ale jeżeli tak ma być to zamienię. To nie problem  -  oba rodzaje mają taki sam rozmiar gwintu. Jak już wcześniej pisałem były też budziki plastikowe . Niestety obecnie mam tylko takie zdjęcie. Może na Ukrainie lub w Rosji są ogólnie dostępne.

Заинтересовался этим будильником, ранее такого не встречал. В интернете удалось отыскать несколько фото, судя по которым можно сказать, что это поздний будильник, который выпускался возможно уже после развала СССР. Экономия прослеживается во всем - пластиковый корпус и ключи, вероятно, что барабан боя, анкерное колесо и вилка тоже пластиковые.

 

Byłem zainteresowany budzikiem, nigdy wcześniej nie widziałem takiego alarmu. W Internecie można było znaleźć kilka zdjęć, sądząc, że można powiedzieć, że jest to późny budzik, który powstał prawdopodobnie po rozpadzie ZSRR. Oszczędności widać we wszystkim - w plastikowym pudełku i kluczach, prawdopodobnie bęben bojowy, koło kotwiczne i widelec są również plastikowe.

post-101675-0-15525100-1515579140_thumb.jpg

post-101675-0-24867200-1515579145_thumb.jpg

post-101675-0-71483500-1515579148_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne pokrętła mam w budziku z plastykowa obudową prawdopodobnie z lat osiemdziesiątych. Wewnątrz mechanizm jest z plastikowym bębnem przekładni budzenia, pozostałe elementy są normalne.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie są to pokrętła jednego z polskich budzików? Gdy dojadę do miejsca pracy (w piątek) --->>> sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie są to pokrętła jednego z polskich budzików? Gdy dojadę do miejsca pracy (w piątek) --->>> sprawdzę.

Справа внизу на корпусе надпись кириллицей "Слава". Механизм 5671. Это второй Московский часовой завод.

 

W prawym dolnym rogu znajduje się napis "Chwała" w cyrylicy. Mechanizm 5671. Jest to druga moskiewska fabryka zegarków.

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.