Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Каталог часов Трояновский 1957 год

Screenshot_2020-11-19 Каталог часов – Google Диск(1).png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, zasadas napisał:

Super kolekcja. Przy okazji chciałbym położyć kres dyskusji o nie oryginalności nóżek ( pokazanych przez kolegę w 2 pierwszych zdjęciach). Niektórzy twierdzili ze były u nas dorabiane, ale skoro na Ukrainie są powszechne, to świadczy jednak o oryginalności.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

Dyskusja była nie o nóżkach jak na 2 pierwszych zdjęciach (tutaj nie ma o czym dyskutować, istnieje nie jeden katalog gdzie są one pokazane), lecz o metalowych wszystkich innych kształtów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego mam pytanie, bo widzę że dobrze się orientujesz. Czy były stosowane nóżki o identycznym kształcie jak te metalowe, ale wykonane całe z tworzywa sztucznego?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Восток

1406356445_(4-67)2-62.thumb.jpg.d380a349bbfec7b0cdff8493d8150c2e.jpg2-66.thumb.jpg.5d355ac87195ab07143264e56c992063.jpg

 

Redox

3(2).thumb.jpg.b150c796d85227f9a201567d29c875b1.jpg

 

Дорожный с кольцом. С надписями на кириллице встречается редко.

Droga z obwodnicą. Jest to rzadkie z napisami w cyrylicy
 

7.thumb.jpg.7fd331c257f860eea9f7541d892991b2.jpg8.thumb.jpg.00e89d0751f3be9a87f792d4c90b75a2.jpg10.thumb.jpg.0765a593b62016856475d11b4b23c31b.jpg

 

Юный часовщик. Набор для самостоятельной сборки без функции будильника.

Młody zegarmistrz. Zestaw do samodzielnego montażu bez funkcji alarmu.

 

11.thumb.jpg.327307645f7b5371edff848212a29340.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Globusy świetne, mam późniejsze, już jako Slava a nie Wostok jak u Ciebie.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Юный часовщик był dość tani i większość zegarmistrzów używała go jako magazyn części zamiennych. Kupowało się go w Składnicy Harcerskiej. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Diabeł Polny napisał:

Юный часовщик był dość tani i większość zegarmistrzów używała go jako magazyn części zamiennych. Kupowało się go w Składnicy Harcerskiej. 
 

может по этому сейчас он встречается довольно редко

może dlatego teraz jest to dość rzadkie
 

54 minuty temu, zasadas napisał:

Globusy świetne, mam późniejsze, już jako Slava a nie Wostok jak u Ciebie.

 

IMG_20181231_133156.jpg

IMG_20181231_133246.jpg

собрал в одном месте все известные мне каталоги, где упоминаются будильники второго Московского часового завода

zebrałem w jednym miejscu wszystkie znane mi katalogi, w których wymienione są budziki drugiej moskiewskiej fabryki zegarków

 

 

https://drive.google.com/drive/folders/1rZCNVN-w-G6WEcx-Ir_cis8d0swFRxO2?usp=sharing

 

 

2 godziny temu, zasadas napisał:

Wobec tego mam pytanie, bo widzę że dobrze się orientujesz. Czy były stosowane nóżki o identycznym kształcie jak te metalowe, ale wykonane całe z tworzywa sztucznego?

 

Пластмассовых ножек (роликов) без металлических колпачков я не встречал

Nigdy nie widziałem plastikowych nóżek rolkowych bez metalowych zaślepek

 

Edytowane przez feliks.kr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, zasadas napisał:

Wobec tego mam pytanie, bo widzę że dobrze się orientujesz. Czy były stosowane nóżki o identycznym kształcie jak te metalowe, ale wykonane całe z tworzywa sztucznego?

Nigdy nie spotkałem takich, ale trzeba pamiętać że była cała masa szwajcarskich budzików (np. Oris), które miały bardzo podobne nóżki i trudno powiedzieć co tam było stosowane:

4JQ0ZVCk.thumb.jpeg.86ddf4b7b9c5428561bdd7d8dbc7f8cd.jpeg

 

2 godziny temu, feliks.kr napisał:

IMG_20181231_133246.jpg

 

Moim zdaniem ta tarcza nie mogła być z plastykową rakietą, 38B na tarczy sugeruje 65 max 66 rok produkcji (okres przejściowy od Vostok do zwykłych globosów), a plastykowa rakieta to już późniejsze lata produkcji :)

 

Edytowane przez jankazas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, jankazas napisał:

Moim zdaniem ta tarcza nie mogła być z plastykową rakietą, 38B na tarczy sugeruje 65 max 66 rok produkcji (okres przejściowy od Vostok do zwykłych globosów), a plastykowa rakieta to już późniejsze lata produkcji :)

 

 

Возможно вы правы, но я получил будильник в таком состоянии. Вы так считаете, или есть подтверждение?

Może masz rację, ale w tym stanie otrzymałem alarm. Tak myślisz, czy jest potwierdzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, feliks.kr napisał:

 

Возможно вы правы, но я получил будильник в таком состоянии. Вы так считаете, или есть подтверждение?

Może masz rację, ale w tym stanie otrzymałem alarm. Tak myślisz, czy jest potwierdzenie?

 

Nie pamiętam  jaka to broszura, ale w waszym spisku jej nie ma:

43.thumb.jpg.b53c9f60aedf39d5034f9cf4b2f1a662.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to było z kolorem tylnego dekla w Slavie? Mam kilka z kolorową obudową (zielona, ciemnoniebieska, czarna) i z deklami niemalowanymi. Po prostu stal. Czy tak wychodziły z fabryki, czy podmiana lub zdarta farba? 


Najmilsza chwila poranka - Atlaś, Poljot czy Delbanka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmontowałem z dwóch egzemplarzy. Mechanizm ze zniszczoną tarczą  okazał się sprawny. Uratowany został od zniszczenia. Był zamontowany  w jakieś mosiężnej obudowie figuralnej. Natomiast  z obudową w dobrym stanie ma pękniętą oś balansową. Przełożyłem mechanizmy. Obydwa identyczne , z plastykowym bębnem od budzenia, bez oznaczenia daty produkcji. 

20210216_113608 — kopia.jpg

20210216_113624.jpg

20210216_124925 — kopia.jpg

20210216_124934.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zetknąłem się z informacja, że w latach 540-tych w Polsce byłu budziki POBIEDA 11-kamieniowe. Coś mi to przypomina 😀. Czy ktoś z kolegów coś na ten temat wie?

 

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym był upier.. ale będę :)

 .....będziesz mył ten mechanizm?

image.png.5383e0bf31c98752481c452a7f93d5da.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka w tym egzemplarzu brakuje rozebrania i porządnego umycia. Jeśli ma sprawne osie balansu, kotwicę i koło balansowe, to może ruszyć. Tak czy owak, może być materiałem na części zamienne do innych budzików.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2021 o 14:30, Diabeł Polny napisał(-a):

Zetknąłem się z informacja, że w latach 540-tych w Polsce byłu budziki POBIEDA 11-kamieniowe. Coś mi to przypomina 😀. Czy ktoś z kolegów coś na ten temat wie?

 

Chodzi o lata 50-te? Jakie jest źródło tej informacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczę cię. To książka, Były redaktor lokalnej gazety napisał świetną skądinąd książkę o początkach Wrocławia zniszczonego po Wojnie. Jako dziecko natknął się w latach pięćdziesiątych na taki budzik. Może mu się pomyliło z nazwą zegarka naręcznego. Zaskoczyło mnie to, dlatego spytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Diabeł Polny napisał(-a):

Zaskoczę cię. To książka, Były redaktor lokalnej gazety napisał świetną skądinąd książkę o początkach Wrocławia zniszczonego po Wojnie. Jako dziecko natknął się w latach pięćdziesiątych na taki budzik. Może mu się pomyliło z nazwą zegarka naręcznego. Zaskoczyło mnie to, dlatego spytałem.

Ludzka pamięć to słabe źródło :)

Do 65 roku wszystkie większe zegary w ZSRR miały nazwę producenta od miasta, w którym działały, stąd nazwy Vladimir (później Vesna), Orłowska FZ (Jantar), Serdobska FZ (Majak), 1MFZ (Poljot), 2MFZ (Slava), 3MFZ, Erewańska (Sevani), Rostowska (Vitiaz) itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem chyba roczny odwyk, ale już po wszystkim.

IMG_20211016_100147.jpg

IMG_20211016_100159.jpg

IMG_20211016_100217.jpg

IMG_20211016_100226.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj tylko szorowanie obudowy i oczywiście przegląd mechanizmu.

IMG_20211018_164449.jpg

IMG_20211018_164425.jpg

IMG_20211018_164506.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za wiele było co odnawiać, Umyty, naoliwiony i na półkę. 

IMG_20211019_152736.jpg

IMG_20211019_152811.jpg

IMG_20211019_152921.jpg

IMG_20211019_153120.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie za wiele trzeba było odnawiać.

 

Poszukuję (kupię) pokrętła do ustawiania godziny(oczywiście do Slavy), Jeśli ktoś ma to proszę o pw. 

IMG_20211026_105653.jpg

IMG_20211026_105703.jpg

IMG_20211026_105730.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może by tak zacząć zbierać te Slavie??

 do tej pory tylko je naprawiam... bo fajne :)

Nie nie będę ....zbierał, bo się nie znam... dla mnie one wszystkie takie same (prawie) jeżeli chodzi o mechanizm)

 

 

 

 Chociaż , może takiego kurczka bym kupiłStary zegarek Budzik Nakręcany Kurczak Slava CCCP - 9984346078 - oficjalne  archiwum Allegro ( dla miecia do koszyczka wilekanocnego :) )

szkoda, że nie było Mikołaja (ichnijszego Dziadka Mroza) na święta Bożego Narodzenia...jak znalazł... :) 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.