Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przedstawiam odnowiony budzik Slava. Niestety zakupiłem bardzo słabą farbę i efekt nie jest satysfakcjonujący, przynajmniej mnie. Ale oceńcie sami ;-). Jutro odbieram drugi egzemplarz od zegarmistrza. Obudowa wyszła dużo ładniej, jednak farba tej samej marki, więc obawiam się, że końcowy efekt może być znów niezadowalający. No ale zobaczymy jutro :-)

post-32248-0-98721400-1311633363_thumb.jpg

post-32248-0-96451200-1311633364_thumb.jpg

post-32248-0-96367900-1311633365_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciach wyglada calkiem dobrze....


ROBERT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny :) A z czego wykonana jest podstawa? Plastik czy kamień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam kolejny budzik Slava. Miał być wcześniej, ale okazało się, że mechanizm był w opłakanym stanie. Malowanie wyszło dużo lepiej jednak zegarmistrz zarysował obudowę przy przycisku od budzenia. Ale tak to wygląda całkiem fajnie ;-) Oprócz Slavy przedstawiam budzik Zaria kupiony na targu. O dziwo mechanizm był w bardzo dobrym stanie, obudowa była po prostu brudna. Wyczyściłem ją, wypolerowałem szkiełko i taki jest efekt.

 

Jeżeli chodzi o tą podstawkę to jest ona niestety plastikowa. W ogóle to ten czerwony budzik ma wymieniony mechanizm z inną tarczą. Chyba takie nie wychodziły, ale tu wszystko do wszystkiego pasuje, więc można robić mnóstwo modyfikacji.

post-32248-0-13521500-1312201691_thumb.jpg

post-32248-0-14181500-1312201703_thumb.jpg

post-32248-0-35501200-1312201709_thumb.jpg

post-32248-0-21995100-1312201725_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam kolejne budziki. Na razie zdjęcia tych, za które się wziąłem. Żółty jest już w naprawie, biały już odmalowany. Jak tylko zostanie naprawiony to zamieszczę jego zdjęcia.

post-32248-0-08050900-1313013427_thumb.jpg

post-32248-0-21042600-1313013433_thumb.jpg

post-32248-0-18168600-1313013441_thumb.jpg

post-32248-0-03243000-1313013446_thumb.jpg

post-32248-0-72381900-1313013450_thumb.jpg

post-32248-0-10555100-1313013455_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten odmalowałem dzisiaj, do naprawy pójdzie w przyszłym tygodniu wraz z białym z powyższego zdjęcia.

post-32248-0-18259300-1313013569_thumb.jpg

post-32248-0-82447900-1313013572_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś potrzebował jakichś części do tych budzików, to mam prawie wszystkie elementy (oprócz przycisków wyłączania dzwonka, bo te były niezwykle nietrwałe) :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, na pewno skorzystam :rolleyes: Muszę porozmawiać z zegarmistrzem. Z tego co pamiętam to brakuje nam sprężyn, ale to czego dokładnie brak zapytam w poniedziałek i na pewno dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odebrałem dzisiaj kolejne zegarki. Te zamieszczone poszły do naprawy i będą gotowe 8 września, wtedy wrzucę ich zdjęcia. Oto ten żółty ze zdjęcia w plastikowej obudowie. Oceniajcie :)

post-32248-0-70036700-1314278968_thumb.jpg

post-32248-0-49620100-1314278969_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wisienka na torcie :) Rok wybity na mechanizmie: 1956. Nigdy takiego jeszcze nie spotkałem. Odmalowałem mu tylko dekielek i skleiłem obudowę, bo była połamana :)

post-32248-0-32678600-1314279129_thumb.jpg

post-32248-0-08893300-1314279130_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wisienka na torcie :D Rok wybity na mechanizmie: 1956. Nigdy takiego jeszcze nie spotkałem. Odmalowałem mu tylko dekielek i skleiłem obudowę, bo była połamana :)

 

Fajna ta Slava! Jeśli mechanizm pochodzi z 1956r, to ma jeszcze nieco inną konstrukcję - mianowicie ma dwa mostki przy przekładni chodu (jeden "nakrywa" osie kół zębatych, drugi łożyskuje bęben sprężyny) :) Inne elementy tych starszych mechanizmów też się nieco różniły - spotkałem np. balans z "białym" wieńcem czy też mosiężną (niechromowaną) kotwicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wisienka na torcie :D Rok wybity na mechanizmie: 1956...

 

można zobaczyć mechanizm tej Slavy'56 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wisienka na torcie :D Rok wybity na mechanizmie: 1956. Nigdy takiego jeszcze nie spotkałem. Odmalowałem mu tylko dekielek i skleiłem obudowę, bo była połamana :)

Sorry stary ale z tym rokiem coś mi nie pasuje :D .W tamtych latach nie było jeszcze SŁAW ale MIRY!!!!!!Ten twój egzemplarz wygląda mi na początek lat osiemdziesiątych!!!Musze jeszcze dodać że w tamtych czasach nie stosowano plastykowych obudów i w takim kształcie!!Mam budzik z tego okresu postaram sie załączyć fotki.

Edytowane przez zeg.49

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych starszych mechanizmach 5671 (bo takie jest ich oznaczenie) występowały też budziki Drużba. Natomiast budzik kolegi kroootki to pewnie przekładka - stylistyka faktycznie za młoda jak na lata 50-te. Co nie zmienia faktu, że wygląda fajnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak wrócę z urlopu to postaram się zamieścić zdjecie mechanizmu. Napisałem to co powiedział mi zegarmistrz, a faktycznie czytałem kiedyś taką krótką historię tych zegarków i te lata się nie zgadzają. Mogę tylko przeprosić za ewentualne nieprawdziwe informacje, ale proszę o wyrozumiałość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w weekend byłem w Sopocie i nie mogłem sobie odpuścić takiej okazji, żeby nie przejść się na jakiś bazar. No i wylądowałem na targowisku na Przymorzu w Gdańsku i udało mi się kupić jedną Slavę ( do odnowy więc na razie nie zamieszczam, bo nie wiem kiedy ją zrobię ) i jedną Rakietę ( podobno naprawiona - info od sprzedającego ). Chodzi punktualnie, obudowa także nie zniszczona. Poniżej zdjęcie :)

 

PS. Zdjęcie tego mechanizmu postaram się wrzucić wieczorkiem. Aha i jeszcze jedno pytanie: czy ktoś się orientuje dlaczego w większości budzików Slava czy Mir jest napisane " 11 jewels ", a na niektórych w dużej mniejszości " 11 rubis ". Czy to chodziło o to na jaki rynek były te zegarki eksportowane?

post-32248-0-59020200-1314625708_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - dokładnie; opis ilości kamieni był związany z docelowym krajem eksportu, chociaż nigdy nie spotkałem się z polskim napisem na Slavach :) A co do tej Rakiety - to też ciekawostka, bo w środku siedzi mocno zmodyfikowany mechanizm serii 26xxHA - czyli werku występującego w naręcznych Rakietach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w weekend byłem w Sopocie i nie mogłem sobie odpuścić takiej okazji, żeby nie przejść się na jakiś bazar. No i wylądowałem na targowisku na Przymorzu w Gdańsku i udało mi się kupić jedną Slavę ( do odnowy więc na razie nie zamieszczam, bo nie wiem kiedy ją zrobię ) i jedną Rakietę ( podobno naprawiona - info od sprzedającego ). Chodzi punktualnie, obudowa także nie zniszczona. Poniżej zdjęcie :)

 

PS. Zdjęcie tego mechanizmu postaram się wrzucić wieczorkiem. Aha i jeszcze jedno pytanie: czy ktoś się orientuje dlaczego w większości budzików Slava czy Mir jest napisane " 11 jewels ", a na niektórych w dużej mniejszości " 11 rubis ". Czy to chodziło o to na jaki rynek były te zegarki eksportowane?

Witam !

Ponieważ też jestem miłośnikiem budzików Sława, chciałem przekazać kilka uwag. Napisy 11jewels oznaczają, że mechanizm zbudowany jest na 11 kamieniach. W wersjach na rynek wewnętrzny jest napis oczywiście cyrylicą 11 kamniej - oznacza dokładnie to samo. Od kilku lat zbieram takie budziki i je naprawiam - łącznie z naprawą mechanizmów. Budzik ten jest bardzo udaną konstrukcją i jest łatwy do naprawy, nawet bez szczególnie specjalistycznych narzędzi. Wymaga to oczywiście zgromadzenia zapasu części zamiennych, o które coraz trudniej. Obudowy również odnawiam. Do tego celu używam sprayów - są łatwe w użyciu i wystarczają na kilka sztuk. Staram się jednak dobrać kolor zbliżony do oryginału. Środka nie maluję, aby ewentualnie wiedzieć jak wyglądał oryginalny lakier. Ten pierwszy zegarek w kształcie klucza trochę kłuje mnie w oczy, ponieważ kolor czerwony w tym modelu nie występował. Wszystkie jakie widziałem były czarne. Cyferblat (tarcza) również bardzo brzydka, od dużo młodszego zegarka. Mimo to cieszę się, że ktoś również podziela moje zainteresowania. Życzę wytrwania, ponieważ liczba modeli tego zegarka produkowanego od 50-ciu lat do dzisiaj jest niewyczerpana. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w końcu jakaś krytyka :D . Oczywiście wszystko jest kwestią gustu. Mamy po prostu inne podejścia: ja zbieram na ilość, czyli im więcej uda mi się uratować takich zegarków tym lepiej. Uważam, że oba podejścia są słuszne, tylko w moim przypadku zbyt dużo egzemplarzy by się powtarzało. A co do tego klucza. Spotkałem się z trzema wersjami tego zegarka i wszystkie były rzeczywiście czarne. Tylko jak mam już takich trzy z takimi samymi tarczami, to uznałem że coś pozmieniamy. Proponuję żebyś wrzucił jakieś fotki swojej pracy :D.

 

Zamieszczam zdjęcia mechanizmu zielonej Slavy :D

post-32248-0-91402500-1314701221_thumb.jpg

post-32248-0-59926700-1314701223_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, to jednak nie wygląda na mechanizm z 1956 roku :D To bardziej przypomina werki 5671 z lat 70/80-tych. A w którym miejscu masz wybitą tę datę, o której wspominałeś? Bo jeśli na mostku od mechanizmu budzenia, to istnieje możliwość, że ktoś kiedyś przełożył sam mostek do nowszego mechanizmu.

Tak jak wcześniej wspominałem mechanizmy z lat 50-tych (bodajże do 1958 lub 1959 roku - tu kolega Pasjonat1 może nam podpowie :D ) miały podwójny mostek przekładni chodu.Ponadto inne też były mechanizmy zapadkowe przy sprężynach.

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega sthool, poza tym jest późniejsze logo Slavy. Cyferki nad logiem to raczej nie rok produkcji.

Powinien być kwartał i rok np 1-56.

 

Wychodzi na to, że budzik jednak oryginalny :D tylko nie z 56 :D

Edytowane przez corn86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.