Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

Projekt centralna sekunda

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuję namówić Franka, przywieziemy do SG jednego z Lenzów. Ja przytargam Beckera, będzie można omówić temat na "żywych organizmach".


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję namówić Franka, przywieziemy do SG jednego z Lenzów. Ja przytargam Beckera, będzie można omówić temat na "żywych organizmach".

Uwazam,ze nalezy pokazac nasze rozwiazanie centralnej sekundy w tych lenzach.Przywieziemy jednego do SG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gotowego projektu w tym temacie, bo mnie on niezbyt interesuje, ale czy nie można podpatrzeć jak to jest rozwiązane w zegarkach naręcznych?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz wysylam Ci kilka ksiazek w PDF,w encyklopedie diderot jest rysunek centralnej sekundy stosowany przez francuzow w XVIII wieku .To niewiele ale zobacze jakie mam zdjecia werkow z centralna sekunda .

Podejrzewam ze koledzy pokaza Ci to na zywo i bedzie to najlepsza nauka.Na tych fotkach tez niewiele widac ,gdyby byl wlasciciel muzeum to moze cos by mi doradzil ale trafilem w zlym czasie.

img0943ct.jpg

img0944x.jpg

img0945fq.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za zainteresowanie tematem.

Zdaje sobie sprawę, że może nie jest tak interesujący jak inne tematy tutaj więc tym bardziej dziękuję!

 

Ja w takim razie przywiozę moje mechanizmy od stojących zegarów z sekundowym wahadłem, które chciałbym przerobić. Nie są to specjalnie wartościowe mechanizmy więc ewentualne porażki nie będą bolesne.

 

Janek dzięki za maila przez weekend to przetrawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie dzięki Krzyśkowi udało mi się kupić niekompletny co prawda ale arcy ciekawy mechanizm z centralną sekundą. Mechanizm pracował w oparciu o wychwyt nożycowy i według moich ustaleń został wykonany w okolicach Morbier i Neuchatel w Szwajcarii. Stawiam na przełom XVIII i XIX w. ale absolutnie nie jestem tego pewien. Płyty są pancerne: 4mm grubości. Mechanizm sprawia wrażenie solidnie i precyzyjnie wykonanego. Napęd liną bez końca Huygensa:

768fc41d84c7c644.jpg

 

ef6eae6a67b9e537.jpg

 

c5387cb376a7c15e.jpg

 

Niestety okazało się że tuleja w której jest osadzona oś koła wychwytowego i jednocześnie centralnego sekundnika jest wygieta prawdopodobnie na skutek upadku mechanizmu:

 

f758b14a06b118a2.jpg

 

Nie mam żadnych doświadczeń z prostowaniem takich elementów. Czy moglibyście mi coś doradzić jak się za to zabrać? No chyba że będzie to część pakietu naprawczego który będę negocjował z Kiniolem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale on mi na długochoda wygląda. Może się mylę...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak to jak ? "Ftokarkie" wsadzić, podeprzeć i się wyprostuje samo ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprostować najlepiej w tokarni tak jak powiedział Mariusz, tylko nie wiem, czy nie będzie trzeba podgrzać przed odginaniem, a wtedy to trzeba by zdjąć mosiężne koło.

 

Prawdopodobnie jest on długochodem, ale dla pewności trzeba by przeliczyć przełożenie.

 

No i trochę muszę Ciebie zmartwić, bo doprowadzenie do porządku wychwytu nożycowego jest bardzo trudne, nawet wtedy gdy mamy wszystkie części do niego.

 

PS

Moim zdaniem nie sięga on XVIII w.

Edytowane przez Piotr Ratyński
PS

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej - wciąż jeszcze nie masz centralnej sekundy, tylko ekscentryczną ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak sznurek, ha ha!

 

Trzeba sciagnac czesc z mosiadzu, dopasowac 2 prety o srednicy wewnetrznej rurki ktora prostujemy, lekko z luzem.

Wlazyc je gleboko jak sie da, z jednej i zdrugiej, dobrze zamocowac, z jednej strony.

Grzac i wyginajac rurke, stopniowo, powoli wkladac prety glebiej, caly czas na goraco.

To zabezpieczy przed mozliwa zmiana ksztaltu z kola w jajo. Jak juz bedzie na oko w osi, wtedy w tokarke i skorygowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej - wciąż jeszcze nie masz centralnej sekundy, tylko ekscentryczną ;)

Eee... Można zaliczyć. :D


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej - wciąż jeszcze nie masz centralnej sekundy, tylko ekscentryczną ;)

 

Ale powolutku.......powolutku zbliżam się do celu......

 

Metoda Jacka jest dobra ale jest jeden problem. W mnij więcej 1/4 wysokości patrząc od góry tuleja jest pełna z centrycznie wykonanym otworem ~1mm który pełni rolę łożyska dla ośki koła wychwytowego. Czyli wprowadzenie prętów od obu końców odpada moge to tylko zrobic od strony pierścienia.

Słyszałem że przy gięciu rur stosowało się dawniej wypełnianie piaskiem.....może w tym przypadku ta metoda by pomogła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee…tam, prostuj normalnie w tokarni bez piasku, to nie jest duże skrzywienie. Jak już wyprostujesz to rozwierć środek większym wiertłem, wciśnij na ciepło zaślepkę, ustaw centrycznie w tokarni i wywierć nowy otwór trochę mniejszy od czopa ośki koła wychwytowego.

Następnie wypoleruj czop ośki i ten nowy otwór w środku, zrób kilka setek luzu i wszystko gra. :)

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz jak koń pod górę :D

Zapomnij o pisku - to nie jest do tego

 

Wsadź w tokarkę...

 

Nie wiesz jak ?

 

Wkładasz pręt o większej średnicy, podtaczasz pod średnicę wewnętrzną rurki (prawie bez luzu ma wchodzić)

Z kawałka płaskownika robisz zabierak, który chwyci za talerzykiem ( wiercisz otwór w płaskowniku na średnicę zewnętrzna rurki, przecinasz , śruba do zaciskania - jak za duże skróty pytaj )

Zakładasz ośkę, zaciskasz podjedziesz suportem uzbrojonym w ... jest kilka opcji - tu może być jakiś mosiądz lub twarde drewno.

 

BEZ OBROTU popchnij suportem i prostuj.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktywacja tematu po prawie 3 latach!

Dyskusja była ciekawa I bardzo pouczająca. Jak zawsze! 

 

Problem się częściowo rozwiązał ponieważ upolowałem w końcu kompletny mechanizm.  

Bez szału ale na początek zupełnie wystarczy.

Mam nieodparte wrażenie, że mechanizm ma on coś wspólnego ze Świebodzicami:

 

post-30271-0-85537700-1451901745_thumb.jpg

post-30271-0-46798000-1451901735_thumb.jpg

post-30271-0-89267000-1451901763_thumb.jpg

post-30271-0-02992600-1451901777_thumb.jpg

 

Średnica tarczy razem z bezelkiem 22cm

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. To drugi mechanizm tej firmy, z bardzo zbliżonym numerem seryjnym, który pojawił się w ostatnich tygodniach. Myślałem że tarcza i wskazówki są wtórne, ale nie wygląda na to. Jaka to produkcja? Świebodzice?
http://mb.nawcc.org/showthread.php?55078-Post-your-WEIGHT-driven-Vienna-here&p=1001946&viewfull=1#post1001946

 

post-6402-0-23265300-1451906408_thumb.jpgpost-6402-0-74542100-1451906392_thumb.jpgpost-6402-0-83234100-1451906431_thumb.jpg
post-6402-0-81912800-1451906531_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem prosić o pomysły na skrzynię ale chyba czytasz w moich myślach.

Bardzo dziękuję :D

Poczytałem posty z Twojego linka i okazało się, że to jednak składak.

Mechanizm tego samego producenta ale składak.

 

Dlaczego sądzę że to Świebodzice?

-kształt kotwicy bardzo przypominajacy te Endlerowskie

-wieszak i szuflada z kiczowatymi mimo wszystko ornamentami

-gięty mostek

-mimo wszystko średnia jakość - cieniutkie płyty, filarki, zawieszka wahadła.

 

Oczywiście te cechy nie przesądzają ale dają do myślenia.

Edytowane przez PRGreg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Lenzkirch jest jeszcze bardziej stonowany:

post-6402-0-84270400-1452862385_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa faktycznie. Zapomniałem o nim a mam go w archiwum! Pomyślę

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest jeszcze ciekawa alternatywa:

post-6402-0-59428400-1452945894_thumb.jpgpost-6402-0-04318800-1452945888_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo ten jest najlepszy!


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to skrzynka do kukułki !  :D


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt centralna sekunda dobiega powoli końca.

 

Mechanizm "a'la Świebodzice" ma już swój domek:

post-30271-0-32280400-1497039108_thumb.jpg

 

Skrzynię udało mi sie upolować w Anglii. W średku był Gents of Leicester. Skrzynia z podobnego okresu co mechanizm - lata 20 XXw.

Mechanizm wyczyszczony i wyregulowany. Codzi bardzo ładnie. Tylko to mocowanie mechanizmu do skrzyni. Jest oryginalne więc nic nie mogę zrobić ale wygląda bardzo tandetnie.

 

 

Edytowane przez PRGreg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.