Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rproch

Mineralogia stosowana

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem na Allegro Sputnika na podstawie rozmytego zdjęcia. Widziałem, że na tarczy są jakieś zielono-niebieskie plamki, ale myślałem że je po prostu wytrę i będzie OK. Niestety myliłem się - to "coś" krzepko się trzyma i schodzi razem z farbą.

Czy jest na sali chemik? Czy to jakaś sól miedzi, czy cóś?

post-4379-0-85644400-1316032170_thumb.jpg

post-4379-0-45120300-1316032172_thumb.jpg

post-4379-0-17134800-1316032174_thumb.jpg

post-4379-0-65763700-1316032175_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samodestrukcja? :)


,,Zauważyliście, że każdy jadący wolniej od nas to palant, a szybciej - szaleniec? (George Carlin)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert na serio chcesz go reanimować?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert na serio chcesz go reanimować?? :)

Mój zegarmistrz czyni cuda :) Na serio to chciałem tylko tarczę odzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na fotyce, gdiz ez bliska widać napis "sdiełano" uniesienie farby napisu na kryształku to złudzenie, czy fakt? Bo jeśli fakt, to ciężko będzie cokolwiek zrobić...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przeczyścić roztworem sody, albo - delikatnie - rozcieńczonym roztworem NaOH (sody kaustycznej), jeśli masz do niego dostęp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, chyba o mnie chodzi.

Wygląda na to że tarcza jest wykonana z miedzi.

Albo lepiej była wykonana bo jest w opłakanym stanie.

Stawiam że są to sole miedzi.

Te wykwity to najprawdopodobniej azotan(V) miedzi (III) lub siarczan(VI) miedzi(II).

 

Zerknij tu i tu:

 

azotan

 

siarczan

 

Takie sole powstają w wyniku kontaktu miedzi z odpowienimi kwasami - azotowym lub siarkowym.

W obu przypadkach po przereagowaniu wdała się wilgoć tworząc sól uwodnioną.

Wygląda jakby zegarek przebywał w otoczeniu gdzie występowały opary tych kwasów. Jeden i drugi jest dosyć lotny.

Albo jakby przebywał długo hm, tam gdzie przebywał jeden zegarek w Pulp Fiction :)

Sole zwykle rozpuszczają się świetnie w wodzie. Sprawdz czy tarczy nie uratujesz przemywając delikatnie po prostu czystą wodą.

Z sodą (wodorotlenek) może się wstrzymaj, jak przereaguje wodorotlenek z solą to powstanie znowu jakaś kolejna sól tyle że nie będzie to sól miedzi tylko sodu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, chyba o mnie chodzi.

Wygląda na to że tarcza jest wykonana z miedzi.

Albo lepiej była wykonana bo jest w opłakanym stanie.

Stawiam że są to sole miedzi.

Te wykwity to najprawdopodobniej azotan(V) miedzi (III) lub siarczan(VI) miedzi(II).

 

Zerknij tu i tu:

 

azotan

 

siarczan

 

Takie sole powstają w wyniku kontaktu miedzi z odpowienimi kwasami - azotowym lub siarkowym.

W obu przypadkach po przereagowaniu wdała się wilgoć tworząc sól uwodnioną.

Wygląda jakby zegarek przebywał w otoczeniu gdzie występowały opary tych kwasów. Jeden i drugi jest dosyć lotny.

Albo jakby przebywał długo hm, tam gdzie przebywał jeden zegarek w Pulp Fiction ;)

Sole zwykle rozpuszczają się świetnie w wodzie. Sprawdz czy tarczy nie uratujesz przemywając delikatnie po prostu czystą wodą.

Z sodą (wodorotlenek) może się wstrzymaj, jak przereaguje wodorotlenek z solą to powstanie znowu jakaś kolejna sól tyle że nie będzie to sól miedzi tylko sodu :)

Wyglądem przypomina (ale nie do końca CuSO4):

585px-Copper_sulfate.jpg

 

Wodą przemywałem, ale skubańce nie mają ochoty się rozpuszczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciepłą?

Bo rozpuszczalność rośnie z temperaturą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi solami miedzy to akurat niezły trop, bo kolor faktycznie może na to wskazywać :) Co do rozpuszczania - wg tabeli rozpuszczalności siarczan i azotan sa rozpuszczalne, ale węglan, fosforan i wodorotlenek są praktycznie nierozpuszczalne. Trzeba by zidentyfikować ta substancję, a potem myśleć co z nią dalej zrobić...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zidentyfikować ta substancję, a potem myśleć co z nią dalej zrobić...

Postaraj się zdrapać troche i zobaczyć jak się rozpuszcza w ciepłej wodzie (demineralkę bym proponował zeby nie narobiło jakiegoś osadu na tarczy) . Alkohol/aceton nie będzie miał w tym przypadku sensu zbytniego, chociaż z czystym alkoholem tez możesz spróbować bo jednak szybciej odparowuje i nie narobi problemów przez przereagowanie z solą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czystym alkoholem to bozbawisz się napisów na tarczy i to raz-dwa!!! A wątpię, żeby cos pomógł. Trzeba zrobić eksperymenty z paroma kryształkami zdjętymi gdzieś z brzegu tarczy. Jeśli się nie rozpuszcza, trzeba by spróbowac reakcji ze związkiem tak dobranym, żeby oba produkty były rozpuszczalne (pewnie jakis związek sodu, bo te na ogól dobrze się rozpuszczaja z tego, co pamiętam). Tylko żeby jeszcze tarcza to przeżyła...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Wygląda na to że tarcza jest wykonana z miedzi.

 

 

a może jednak z mosiądzu ?

 

Te wykwity to najprawdopodobniej azotan(V) miedzi (III) lub siarczan(VI) miedzi(II).

 

miedź nie występuje na tym stopniu utlenienia

 

Sole zwykle rozpuszczają się świetnie w wodzie.

 

To ogólne stwierdzenie jest akurat fałszywe.

 

 

 

A rada dla właściciela zegarka to spróbowanie rozpuszczenia tych osadów w wodzie amoniakalnej (wodorotlenek amonowy).

Oczywiście pierwsza próba na wyizolowanym kryształku. Pozostaje dobranie stężenia roztworu wystarczającego do rozpuszczania ale nie niszczącego tarczy.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podtrzymuję swoja radę: najpierw sodą spożywczą spróbuj, albo ewentualnie sodą kaustyczną, jeśli masz do niej dostęp, bardzo rozcieńczony roztwór i na małym kawałku...też jestem chemikiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat i chlorek i siarczan miedzi sa rozpuszczalne w wodzie.

Sprobuj w cieplej, tak jak mowi jakubos.

Mi to wyglada na Chlorek (II) Miedzi (nie znam nazw po Polsku, mowie o Copper (II) Chloride - CuCl2) ktory dostal juz troszke wilgoci i zmienil sie z brazowego proszku w niebiesko-zielony.


Doxa jest " za tania" na ten projekt. Może w przyszłym roku?
- czyli najlepsze kryteria wyboru zegarka forumowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak efekty?

 

Też mi to wygląda na związek miedzi.

Moim zdaniem, całkiem dobrym rozwiązaniem byłoby użycie roztworu odpowiedniej soli kwasu octowego(ewentualnie samego kwasu, ale z tym bym uważał)W warunkach domowych wziałbym ocet (kwas octowy) i sodę oczyszczoną(wodorowęglan sodu) wymieszał.powinny pojawić się bąbelki. następnie spróbować oczyścić tym roztworem tarczę.

 

 

A w wodorotlenki czy alkohole bym nie wchodził. szkoda alko :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.