Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Mikołaj N

Renowacja starej maszyny do pisania

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, posiadam po swoich pra przodkach bardzo ładną maszynę do pisania. Ciekawą, bo walizkową, przenośną. Niewiem co to za producent, bo tabliczka odpadła, ale jest przedwojenna (około 1910r) i dodatkowo rzemieślniczo przerabiana z języka niemieckiego na polski :P Maszyna ma nietypową taśmę, cieńką, niespotykaną obecnie. Pałeczki z literkami uderzają gdzie im się podoba i nieczęsto trafiają w taśmę. Chciałbym ją jednka naprawić i odrestaurować bo to ładny przedmiot i kawał historii.

 

I tu pytanie gdzie? We Wroclawiu nie znalazłem. Może ktoś z was zna jakiegoś fachowca?

 

Pozdrawiam

Mikołaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka maszyna to nie jest trudniejsza do naprawy niż zegarek. Trzeba mieć również nieco większe narzędzia. Nawet bardzo stare maszyny z okolic początku wieku już posiadały zamontowany prowadnik ustalający miejsce uderzenia klawisza, to może być tak, że to ktoś wykręcił. Proszę pytać, może będę mógł pomóc. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze zasługuję na złoty szpadel, ale może komuś się przyda.

Polecam człowieka: Jan Kałuża 43-215 Pszczyna tel: 604-808-990 e-mail:biuro(@)typewriter-muzeum.pl

 

Gość zna się na rzeczy, prowadzi muzeum techniki biurowej. Jest komunikatywny. Kilkakrotnie z nim rozmawiałam gdy prowadził u mnie w pracy wystawę swoich maszyn do pisania i maszyn liczących. Niestety w kwestii zegarków nie czuje sie kompetentny, bo mówi, że nie ma sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tu sami panowie to pewnie zmyjecie mi zaraz głowę za mój pomysł, ale chcę się dowiedzieć czegoś od fachowców.

Mam starą Olimpię do pisania, to taka z tych pieszych. Stoi u mnie już kilkanaście lat, działa, ale mam ją wyłącznie do ozdoby.
Zauważam, że coraz w gorszym stanie, bo kurz osiada i skleja się ze starymi smarami no i nie czyszczona gruntownie chyba nigdy.

Nie chcę jej czyścic przez rozkręcanie, bo to pracochłonne i boję się że coś bym pomyliła i nie skręcę jej,

poza tym widziałam jak ktoś to robił i nie chce mi się takiego grzebania.

Wpadłam na pomysł, powiedzcie czy jest do zaakceptowania?

Najpierw czyszczenie odkurzaczem i sprężonym powietrzem, potem wstawiła bym ją do zmywarki (zmywanie silnych zabrudzeń z suszeniem),

Potem zanurzyła bym całą w benzynie ekstrakcyjnej i na koniec WD40 gdzie się da sięgnąć bez nadmiernego rozkręcania.

Proszę konstruktywne uwagi, ew modyfikacje pomysłu.

Pozdrawiam

Anka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee, ja pierniczę... Tak się nie godzi, to jest mechanika precyzyjna... To tak, jakby chciało się sprawdzić czy pacjent żyje waląc go młotkiem po głowie...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę konstruktywnie.

Nie jestem mechanikiem precyzyjnym, nie wiem czy udało by mi się to solidnie poskładać, stąd taki pomysł, nie żeby zepsuć, ale żeby polepszyć wygląd.

Nie bardzo rozumiem to oburzenie, dla mnie nie ważny jest kult dla samej mechaniki, a zachwyt na wyglądem, bo przecież ona działa.

Pozdrawiam

A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli maszyna działa, to wyczyśc tylko obudowę.

 Jeżeli zrobisz to o czynm piszesz, to.. ona nie będzie już działac  :( - duże prawdopodiobieństwo...  jest

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nas Pani podpuszcza. Pomysł jest tak absurdalny że nie ma co modyfikować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podpuszczam tylko staram się kreatywnie podejść do tematu, by znaleźć rozwiązanie jak to zrobić samodzielnie.

Jakoś mycie tylko z wierzchu mnie nie przekonuje, bo w środku zostaną te brudy kurzowe. Ale skoro jest spora szansa,

że przestanie działać, to poszukam jednak kogoś kto mi tą maszynę wyczyści gruntownie.

A już myślałam, że jakoś dam radę sama, ale dziękuję wszystkim za poradę.

Pozdrawiam

Anka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.