Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
WueM

Najstarsza sygnatura GB i tajemnica medalu

Rekomendowane odpowiedzi

Dorzucę jeszcze jedno spostrzeżenie - w osobnym poście dla lepszej czytelności.

Wśród budzikowych werków , tych z Freiburga,można dość często spotkać naruszenie jednej z beckerowskich reguł - "w zegarach z Freiburga medal po lewej od 1877 do około * 1899 roku"

 

post-6402-0-75931200-1322083711_thumb.jpg

post-6402-0-70234100-1322083729_thumb.jpg

 

* ?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze jedno spostrzeżenie - w osobnym poście dla lepszej czytelności.

 

A ja bo znalazlem ciekawy egzemplarz, i to w temacie podstawowym...

 

 

Budziczek sygnowany Muller-Schlenker - tarcza ( tak mysle choc slabo widac) i pokrywa tylna.

 

 

kgrhqnn8e8vdqit6kbphdoi.jpg

By ulan65 at 2012-02-02

kgrhqvnue8vgdun7bphdqbp.jpg

By ulan65 at 2012-02-02

 

Kiedy mogl powstac ten budzik? Nie znalazlem wiazacego info, ale wiemy, ze ten znak handlowy zostal zarejestrowany w 1890 roku, wiec po roku 1890.

 

Wiec jak to mozliwe ze w srodku jest:

 

kgrhqvl8e8c6o6sbphdov4v.jpg

By ulan65 at 2012-02-02

 

kgrhqrg4e7qkhpt8bbphdpd.jpg

By ulan65 at 2012-02-02

 

Mechanizm GB o nr 189523 ( jesli dobrze widac) pochodzacy z roku 1879?

 

Mozliwe sa 2 opcje - albo to skladak i wszystko gra w teorii WueM, albo nie i budziki o niskich numerach sa jednak pozniejsze.

 

Trzebaby poszukac czy GB mogl sprzedawac same mechanizmy do budzikow innym firmom, czy M-Sch kupowal od GB mechanizmy, lub wystarczy ze znajdziemy inny taki sam budzik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budziczek sygnowany Muller-Schlenker - tarcza ( tak mysle choc slabo widac) i pokrywa tylna.

Myślisz, że na tarczy jest sygnatura Müller & Schlenker. Mnie to kółko wygląda jak dół sygnatury Endlera?

 

post-22303-0-42334600-1328479274_thumb.jpg

 

Kiedy mogl powstac ten budzik? Nie znalazlem wiazacego info, ale wiemy, ze ten znak handlowy zostal zarejestrowany w 1890 roku, wiec po roku 1890.

Wiec jak to mozliwe ze w srodku jest: Mechanizm GB o nr 189523 ( jesli dobrze widac) pochodzacy z roku 1879?

Budzik na milę czuć składakiem. Do drewnianej obudowy wstawiono tuleję z beckera, ale jest za krótka - co widać. Nie pasowały pokretki, więc dobrano dłuższe (stalowe!). Okazały się za grube; trzeba było powiększyć otwory w tylnej pokrywie. Trzy kołki mocujące tylny dekiel sterczą bezużytecznie.

 

W moim przekonaniu żadna fabryka nie mogła stworzyć takiego gniotka. Do tego ta tarcza, nie wiadomo skąd. Składak bez dwóch zdań!

 

Trzebaby poszukac czy GB mogl sprzedawac same mechanizmy do budzikow innym firmom, czy M-Sch kupowal od GB mechanizmy, lub wystarczy ze znajdziemy inny taki sam budzik...

Być może, np. Bernchold Scheurlen, choć podejrzewam, że to GB do którego dopasowano tylną pokrywę z B & Sch. Zwraca uwagę nieco inny krój naroży przodu i tyłu obudowy.

 

post-22303-0-45428200-1328481034_thumb.jpg

 

Fabryka GB sprzedawała mechanizmy budzików fabrykom porcelany i odlewniom brązu i mosiądzu. Pierwszy przykład z galerii A. Mroziuka (https://plus.google....417808950995697) drugi mój.

 

post-22303-0-35288500-1328482603_thumb.jpg post-22303-0-85339000-1328482616_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że na tarczy jest sygnatura Müller & Schlenker. Mnie to kółko wygląda jak dół sygnatury Endlera?

 

 

 

 

 

Mnie tez zastanowila ta sygnatura? Bardziej mi sie to kojarzylo z Kienzle, lub uproszczeniem sygnatury M-Sch.

 

 

Czyli skladak.

Edytowane przez Ulan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Podpis odpowiada Fürderer Jägler & Cie (z umlautami pisząc). Od 1855 lub 1865 (!) w Buchsweiler, od 1869 w Neustadt, czynna /przejęta do/w 1894 r. Miała liczne powiązania z rynkiem francuskim. W roku 1871 miała produkować około 90 tysięcy zegarów rocznie. Firma brała udział w Wystawie Światowej (Weltaustellung) w Wiedniu w roku 1873, i różnych innych podobnych (musiała ich być wówczas jakaś potworna liczba). O powiązaniach z GB Schmid nic nie wspomina.

Na tejże Wystawie w Wiedniu Becker miał prezentować ł swój 75-tysięczny regulator (wg Watch-Wiki, trochę - o rok - nie zgadza się to z numeracją Hubby'ego)

 

W środku medalu - (masz lepsze zdjęcie ?) orzełek...:

post-6402-0-98865200-1332112266_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środku medalu - (masz lepsze zdjęcie ?) orzełek...:

post-6402-0-98865200-1332112266_thumb.jpg

 

 

Lepszego zdjęcia nie mam.

 

Podczas porządkowania plików znalazłem zdjęcie mechanizmu, którego jakiś czas temu byłem właścicielem.

 

Podczas Waszej dyskusji o medalu myślałem o tym mechanizmie, ale zdjęcia nie mogłem znaleść (teraz się odnalazło) a bez niego to tylko słowa.

 

W medalu był orzeł (tak na 90%), z tego co sobie przypominam.

 

Gdyby ktoś posiadał profesjonalny program do obróbki zdjęc dałoby radę to stwierdzić bez większego kłopotu.

 

Z tego co widać to nie tylko GB używał takiego medalu i prawdę powiedziawszy trudno mi uwierzyć jakoby go stworzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem co się dało, powiększyłem, wyostrzyłem i dodałem cień. Lepiej to z takiej jakości zdjęć tylko na amerykańskich filmach wychodzi, podobnie jak łamanie haseł :)

 

Masz jakieś zdjęcia chodzików Beckera ze zbliżonym numerem ? Czy wtedy stosowano jeszcze te kanciaste, "trzyelementowe" mostki wychwytu, czy już takie jak na tym zdjęciu "gięte" ?

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Masz jakieś zdjęcia chodzików Beckera ze zbliżonym numerem ? Czy wtedy stosowano jeszcze te kanciaste, "trzyelementowe" mostki wychwytu, czy już takie jak na tym zdjęciu "gięte" ?

 

 

Myślę, że są na tym forum bardziej " beckerowaci" niż ja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='tarant' timestamp='1332192088' post='786218'

 

Masz jakieś zdjęcia chodzików Beckera ze zbliżonym numerem ? Czy wtedy stosowano jeszcze te kanciaste, "trzyelementowe" mostki wychwytu, czy już takie jak na tym zdjęciu "gięte" ?

 

51 xxx oraz 79xxx - kanciaste

192 xxx - giete

 

Nic innego nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak je sobie zestawiłem:

nie widać pierwszej cyfry, a chyba jest...jedynka ? Gdyby to był werk Beckera, to byłby z roku 1878.

post-6402-0-08006700-1332289925_thumb.jpg post-6402-0-61377600-1332289934_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokopałem się w zapiskach do napisu (taki jest na 100%)

 

URDERER JAEGLERaC

 

Aby nie było wątpliwości, dokładnie napisu nie widać na zdjęciu.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak widać GB współpracował (no może nadużyłem znaczenia tego słowa - ostrożniej napiszę sprzedawał ) z Fürderer Jägler & Cie. W każdym razie nadruk na tarczy sugeruje większą serię zamówionych zegarów, to nie jest odręczna malowanka. Półmilionowy sprężynowiec. Dodajmy, że od 1871 roku Strasburg był w Cesarstwie Niemieckim.

Ciekawe, czy współpraca istniała przed wojno francusko - pruską. A może nieco mechanizmów trafiło do GB jako wojenna kontrybucja od "kolaborującej z wrogiem firmy " ?

 

post-6402-0-29267800-1336332819_thumb.jpg

 

post-6402-0-00416600-1336332755_thumb.jpg

 

post-6402-0-12327600-1336332799_thumb.jpg

 

post-6402-0-75646500-1336332881_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny, tajemniczy budziczek. Tym razem 29519... czyli według oficjalnych tabel ~ 1868.

W porównaniu do "okrągło - kwadratowego" budzika kolegi Wuema 13888 ( vide pierwsze, historyczne zdjęcie, wykonane przez Ulana) zmieniło się serce wahadełka - jest już takie, jak w późniejszych, dodano ograniczniki wychyłu wahadła (w późniejszych werkach z mostkiem mocowanym na dwie śruby znowu ich nie ma) i pokrętełka (także takie jak w późniejszych). Pozostałe cechy charakterystyczne: proste kwadratowe z łukowymi wcięciami ramki obudowy, niesygnowana tarcza, mostek wychwytu przykręcany jedną śrubką - jeszcze niezmienione. Medal słabo odbity, zwłaszcza środek (stempel już się nieco zużył ?). Wydaje się, ze widać tam jednak "orła cień" ;).

Piekielnik w czasie robienia zdjęć (sesję wykonałem zaraz po przyniesieniu do domu) zadzwonił. Mało nie straciłem aparatu....

 

PS. Dla Jacka i nie tylko, gwoli dyskusji o nabijaniu na cienkiej blasze - widok tylnej ścianki "od przodu" .

 

3acf63aca62ab5f0.jpg

 

341479fe2ffce491.jpg

 

 

9569e2f771387ea4.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem 29519... czyli według oficjalnych tabel ~ 1868.

 

Fajny Ci on! Dobrze kupiony! Do wyczyszczenia!!!

 

Nadal nie wierze, ze maja tu zastosowania oficjalne tabele datowania, mysle ze je postarzamy.

To jest moje zdanie, a uwierze jesli zobacze jakas reklame lub zdjecie lub oficialna notatke z identifikacja roku....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już i tak dość narozrabiałem - zamieściłem zdjęcie mojego budzika na NAWCC. I....zaległa cisza.

 

Podsumowując. Mamy do rozpatrzenia następujące hipotezy.

 

1. Budziki GB z taką sygnaturą produkowano co najmniej od roku 1865. Sygnatura z medalem jest jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą. (Wuem). Miało to ułatwić wejście na rynek francuski, albo chciano wykorzystać lukę na rodzimym rynku spowodowaną wysokimi cłami na wyroby francuskie. Działo się to jeszcze przed wojną francusko - pruską (1870 - 1871). Skąd wziął się medal (i jaki) tak wcześnie - do końca nie wiemy. Królewski Order rodu Hohenzollernów z "z francuskim opisem" - wręczony Beckerowi ? Medal z jakiejś wystawy ? Gadżet reklamowy na wzór zegarów francuskich? Zdania są podzielone, większość sądzi, że tak renomowany producent by tego nie zrobił.

 

2. Budziki GB produkowano od roku 1877/8. Sygnaturę Medaille d'Or / kotwica w okręgu wprowadzono równocześnie na budzikach i zegarach, w tym z wariantami przejściowymi (dwa medale, medal - kotwica GB - patrz posty powyżej). Początkowo budziki miały osobną numerację - hmm (do jakiego numeru, jak pogodzono równoczesne numerowanie poniżej i powyżej stu tysięcy). Niemniej podobnym przykładem może być przedstawiony bruckenwerk Lenzkircha z roku 1878 - numerowany oddzielnie. Znowu kwestia wprowadzenia produktu na rynek francuski albo zaspokojenie sentymentu własnego rynku dla produktów z rynku francuskiego, trudno osiągalnych po wojnie francusko - pruskiej. Tutaj pojawia się ciekawy wątek współpracy z firmą Furderer & Jaegler, posiadającą dobre kontakty na rynku francuskim.

2 b. Niską numerację nabijano na kupionej (uzyskanej z reparacji wojennych) serii budzików francuskich, lub taką numerację budziki te już posiadały nabitą (NAWCC - John Hubby), potem rozpoczęto własną ich produkcję (od jakiego numeru, modelu mechanizmu ??).

 

Medal uwidoczniony na sygnaturze przyznano Gustawowi Beckerowi w roku (1875, 1877 ? ) ...jaki medal (patrz posty wcześniejsze) ...No właśnie.

 

3. Budziki z niskimi numerami seryjnymi i prostą obudową były produkowane w Braunau od roku 1888. Wypożyczono stare stemple z Freiburga, uproszczono obudowy. Numery są niskie - bo broumovskie. Słabe ma ona oparcie w faktach i logice (dlaczego zmieniono konstrukcję werku ??) - ale nie do odrzucenia a priori.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100312.

Na tarczy już logo GB. Obudowa jeszcze "uproszczona". Mostek wychwytu już na 2 śrubkach. Wciąż nie ma jeszcze półmostków na kołach zębatych zapadek bębnów. Jak widać, nie była to jedna seria o niskich numerach, tylko ewoluująca z czasem konstrukcja.

post-6402-0-13859200-1340615547_thumb.jpg

post-6402-0-08766900-1340615548_thumb.jpg

post-6402-0-31475300-1340615549_thumb.jpg

post-6402-0-26051800-1340615859_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W ostatnio ciągniętym monologu zaklnę szpetnie: sacré bleu !

Nie wygrałem aukcji budzikowej z ciekawym tropem - rozpoczętym jeszcze przez Karla Kochmanna. Wspomina on *, ze pierwsze budziki Beckera były wzorowane na wyrobach firmy T. Maurel z Paryża. Proszę. Tak wygląda obudowa budzika z tej firmy. Są...i Medaille d"Or i zastrzeżenie wzoru. Czyżby GB kupił "licencję" ? I kiedy ?

Co jest w środku - tym razem nie dowiem się.

 

post-6402-0-38218900-1341694588_thumb.jpg

 

post-6402-0-71162500-1341694597_thumb.jpg

 

* Gustav Becker Story 1847 - 1927, strona 90.

Edytowane przez tarant
Powinno być T nie C, błąd nader często powtarzany

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

post-22303-0-05719600-1341705484_thumb.jpg

 

Timeleon Maurel w 1849r. uzyskał médaille d’or na Powszechnej Wystawie Krajowej w Paryżu za maszynę obliczeniową o nazwie Arithmaurel. Następnie maszyna ta otrzymała prix de mécanique z Montyon Fondation. Można by zapytać co to ma wspólnego z budzikiem? Kolejna mistyfikacja?

 

PS

Obserwowałem tę aukcję, ale mechanizm można zobaczyć u Kochmana. Gorzej z datowaniem :(

 

Znalazłem zdjęcie mechanizmu: http://www.worthpoin...clock-247171586

 

post-22303-0-37618000-1341707204_thumb.jpg

 

 

A tu jeszcze lepsze: http://www.auktion-ruetten.de/ufItemInfo.aspx?a_id=40498&i_id=223709&s_id=9

 

post-22303-0-07532500-1341708086_thumb.jpg

Edytowane przez WueM

Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Byc moze osoby czy firmy obdarowane (nagrodzone) medaille d or czy innym mialy prawo do znakowania rowniez inych swoich wyrobow tymze medalem w celu podkreslenia tego iz uznano juz ich zaslugi nawet jesli w innej dziedzinie tak jak wspomniany Maurel.

A wiec medal przyznawano za zaslugi ,konkretne wyroby czy osiagniecia a dalej mozna bylo go uzywac w odniesieniu do innych produktow danej firmy oznaczajac tym samym wysoki poziom.

 

Tutaj znalazlem spis tych wystaw ,jest tez Szczecin w 1865 roku.

http://www.archivesnationales.culture.gouv.fr/chan/chan/fonds/edi/sm/sm_pdf/7-Expositions%20diverses.pdf

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kaligraficzne T jest zwykle odczytywane jako C. Zegarów T Maurel jest w wyszukiwarkach mniej niż C. Maurel (coś tak jak w Allegro więcej jest wachadeł w ofercie) .

 

post-6402-0-56833700-1341777331_thumb.jpg

 

A sama machina licząca związek z zegamistrzostwem ma jak najbardziej. W opisie w wiki (i w źródłach) podano, ze wytwarzano je od roku 1850 w zakładzie (manufakturze ?) zegarmistrzowskim niejakiego Winnerl.

 

http://fr.wikipedia....iki/Arithmaurel

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sama machina licząca związek z zegamistrzostwem ma jak najbardziej. W opisie w wiki (i w źródłach) podano, ze wytwarzano je od roku 1850 w zakładzie (manufakturze ?) zegarmistrzowskim niejakiego Winnerl.

 

Nie taki niejaki, to Kawaler Legii Honorowej, jeden z najlepszych konstruktorów/zegarmistrzów francuskich Joseph Thaddäus Winnerl (1799-1886)

http://histoire78.ca...08/7491141.html

 

Zaczęło się od prostego budzika, przez historię komputerów do konstruktora chronometrów okrętowych.

 

Wracając do budzików. Oba modele Maurela bardzo przypominają budziki GB, ale mechanizmy są już zupełnie inne. Trudno byłoby dowodzić, że posłużyły za wzór dla mechanizmów niemieckich. Trzeba szukać dalej ale też prawdopodobną wydaje się teza, że mechanizmy budzikowe to projekt własny fabryki Beckera inspirowany rozwiązaniami francuskimi.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z ciekawostek. Raczej nie były też bezpośrednią inspiracją budziki firmy Fürderer Jägler & Cie. Firma jest znana głównie z zegarów szwardzwaldzkich, nielicznych linkowców (w tym ten "wspólny" z GB ) . Tutaj model we francuskiej obudowie typu octagon, tylna ścianka nietypowo zespolona z "tubusem" obudowy, werk z okrągłą tylna płytą, charakterystycznymi wycięciami wokół 3 łożysk (ułatwiało to pewnie kasowanie luzów) i młoteczkiem bijącym w boczną część tubusa (widoczny przed bębnem sprężyny chodu). Na werku nie ma sygnatur. Francuski import czy niemiecki wkład w ich rozwój ? No i czy jest starszy od wyrobów GB ?

 

3a09457d51d327ec.jpg

 

9d4ed41c50b804d4.jpg

 

d27ec5e40380bb38.jpg

 

a9792aafb647656c.jpg

 

Trzeba dodać, że prostota konstrukcji jest nieraz cechą wybitną. Budzik jest jak widać w koszmarnym stanie, trudno powiedzieć ile lat temu "konserwowany" (zobacz odcisk palca zegarmajstra pod zapadką bębna...) a chodzi aż miło. Taka miała być ich rola, "zegarów do czarnej roboty", jak nazwał swoją książke pan Henryk Gołka. Jeśli te budziczki wymyślił Timoleon Maurel, to kto wie, czy ten jego wkład w uszczęsliwianie ludzkości nie był większy od tego w rozwój arytmometrów.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budzik jest jak widać w koszmarnym stanie, trudno powiedzieć ile lat temu "konserwowany" (zobacz odcisk palca zegarmajstra pod zapadką bębna...) a chodzi aż miło.

 

Czesc,

OT: Zwroccie uwage ze sprezynki od zapadek sa mosiezne ( jezeli w oczach mi sie nie mieni ) i jedna nie przyciska blokady - nieostrozne nakrecanie moze spowodowac bube!

Uwazaj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.