Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

teesiu

Zegarek kwarcowy vs. zegarek automatyczny

Rekomendowane odpowiedzi

Większość z forumowiczów bardzo pomogła mi w życiu i poznałem ich jako wyjątkowych ludzi i jest mi przykro jak agresywnie się do nich odnosisz.

 

To ja tu kogoś nazwałem Trolem ? chyba nie - ktoś mnie tak nazwał - po co to pisał ? przecież nikt mu na siłę nie każe mi odpisywać jak nie chce lub nie umie odpowiedzieć. Najpierw należy wymagać kultury od siebie, potem od innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są minusy mechanizmów w zegarkach kwarcowych ?

 

...Są brzydkie.

:)

 

Przewżnie nie grzeszą urodą, w porównaniu do zegarków mechanicznych.

 

...Czemu szukasz wad kwarców?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta wyższość mechaniki polega na 30-krotnie mniejszej dokładności wskazania czasu ? (kwarcowy 10s na miesiąc, mechaniczny 10s na dobę).

 

 

Jestem tu nowy i nie chcę się wymądrzać, ale sam po wielu latach wróciłem do zegarków mechanicznych pomimo ich ?ułomności?.

Rozstałem się, w sumie bez żalu, z kwarcową Adriaticą i Casio oraz zarzuciłem pomysł kupna ?szwajcarskiego kwarca? za ok. 2k.

Skłoniło mnie do tego moje doświadczenie z zegarkami, poparte lekturą tematów tutejszego forum a na koniec potwierdzone własnymi przemyśleniami.

 

Na początek wyciągnąłem z szuflady starego Wostoka z ręcznym naciągiem mojego taty (Adriatica też była jego, w związku z tym został tylko sentyment i wspomnienia bo tato nie żyje od kilku już lat) i tegoż Wostoka w ostatnim czasie poddałem serwisowi u p. Chrusta (pozdrawiam) w Lublinie. Cóż z tego, że serwis tego zegarka kosztował mnie więcej, niż on sam wart! (wymiana zerwanej sprężyny, czyszczenie, smarowanie i regulacja mechanizmu, wymiana szkiełka, polerowanie koperty, wyczyszczenie cyferblatu, zakup paska?).

Mam fantastyczny mechaniczny zegarek, który ożywiłem a na dodatek to pamiątka po tacie, zegarek, który on nakręcał, patrzył na niego i o niego dbał ? sorki za fatalne zdjęcie, ale zrobione na szybko komórką. Zegarek jest naprawdę ładny i służy mi ?do koszuli?. WOSTOK

 

A więc podsumowując ten nieco przydługi sentymentalny wywód ? zegarek mechaniczny bo:

 

1)BO właśnie często sentyment i pamiątka (jak w moim przypadku), choć niejednokrotnie o małej wartości finansowej (Wostok), ale mam jeszcze nakręcaną Delbanę, Larochette, automatycznego Lanco? A jak mnie będzie stać to kupię własnego mechanika, który zostanie na pamiątkę dla mojego syna (muszę kupić w sumie 3;)

 

2)BO jakby na to nie patrzeć, z uwagi na fakt, iż każdy mechanik jest swego rodzaju malutkim ?dziełem sztuki? . I ten budżetowy SEIKO za kilka stówek (takiego zamówiłem i z niecierpliwością czekam na dostawę ?) i ten drogi za kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt stów. Według mnie to dzieło sztuki, gdyż pomimo licznych maszyn w procesie produkcji, to i tak choćby w niewielkim stopniu, ale jest składany przez człowieka. Poza tym zauważ, z czego składa się mechanik (ktoś już trafnie o tym na forum wspominał): mechanik to naciąg, sprężyna, balans, wychwyt, kamienie, liczne przekładnie zębate, ?trybiki? i inne części, których nie potrafię nazwać. A kwarc? hmm, no cóż, według mnie klasyczny kwarc to zwykła masowa ?taśmówka? i choćby nie wiem jaki był ładny, drogi i firmowy ? plastikowe wnętrze z uzwojeniem zasilane baterią?co się może zepsuć w takim? ELEKTRONIKA! tylko i wyłącznie! choćby była szwajcarska.

 

3)BO to przyjemność słuchania i obserwowania jak ?żyje? zegarek mechaniczny! Wyżej było może trochę nietrafione porównanie skrzyni automatycznej do mechanicznej w samochodzie. Ale ja też nawiążę tu do samochodów: Dlaczego fascynujemy się pięknie brzmiącymi samochodami? wiesz o czym mówię? ach ten gang widlastej, wolnossącej 8ki! albo ryk silnika F1? mam nadzieję, że rozumiesz :), ja to wiem, gdy słucham fatalnie brzmiącej i jeżdżącej! swojej zwykłej R4 :/ choć to ironicznie?Omega ?

 

4)dalej. BO mechanik to przyjemność jego używania. dbaj, żeby był nakręcony, synchronizuj co kilka dni dla dokładności, w końcu serwisuj u zegarmistrza i pogadaj z nim o nim i innych zegarkach. kurde to fajne jest i buduje doświadczenia. A kwarc? hmm? ide do sklepu, kupuję np. ten, używam?o! zepsuł się?no cóż, trudno, kupuję następny, ooo tamten?

 

5)BO w końcu zegarek mechaniczny, to w pewnym sensie prestiż, choć w sumie to może tylko i wyłącznie dla wąskiego grona użytkowników. Szkoda że jednak większość ludzi uwielbia masowe, niedrogie, ale i niebrzydkie a przy tym jakże dokładne zegarki kwarcowe? każdy z nich ma swoje należne im miejsce.

 

Podsumowując ten przydługi filozoficzny wywód, żeby "nie przeciągać" na swoją stronę wielbicieli kwarców:

nie to ładne co ładne, ale to co się komu podoba!

Więc jaki wybierzesz zegarek, to tylko i wyłącznie TWÓJ WYBÓR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są minusy mechanizmów w zegarkach kwarcowych ?

To jest bardzo dobre pytanie. Tylko że nie do mnie.

Musiałbyś się spytać kogoś, kto interesuje się mechanizmami kwarcowymi.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy i nie chcę się wymądrzać, ale sam po wielu latach wróciłem do zegarków mechanicznych pomimo ich ?ułomności?.

Rozstałem się, w sumie bez żalu, z kwarcową Adriaticą i Casio oraz zarzuciłem pomysł kupna ?szwajcarskiego kwarca? za ok. 2k.

Skłoniło mnie do tego moje doświadczenie z zegarkami, poparte lekturą tematów tutejszego forum a na koniec potwierdzone własnymi przemyśleniami.

 

Na początek wyciągnąłem z szuflady starego Wostoka z ręcznym naciągiem mojego taty (Adriatica też była jego, w związku z tym został tylko sentyment i wspomnienia bo tato nie żyje od kilku już lat) i tegoż Wostoka w ostatnim czasie poddałem serwisowi u p. Chrusta (pozdrawiam) w Lublinie. Cóż z tego, że serwis tego zegarka kosztował mnie więcej, niż on sam wart! (wymiana zerwanej sprężyny, czyszczenie, smarowanie i regulacja mechanizmu, wymiana szkiełka, polerowanie koperty, wyczyszczenie cyferblatu, zakup paska?).

Mam fantastyczny mechaniczny zegarek, który ożywiłem a na dodatek to pamiątka po tacie, zegarek, który on nakręcał, patrzył na niego i o niego dbał ? sorki za fatalne zdjęcie, ale zrobione na szybko komórką. Zegarek jest naprawdę ładny i służy mi ?do koszuli?. WOSTOK

 

A więc podsumowując ten nieco przydługi sentymentalny wywód ? zegarek mechaniczny bo:

 

1)BO właśnie często sentyment i pamiątka (jak w moim przypadku), choć niejednokrotnie o małej wartości finansowej (Wostok), ale mam jeszcze nakręcaną Delbanę, Larochette, automatycznego Lanco? A jak mnie będzie stać to kupię własnego mechanika, który zostanie na pamiątkę dla mojego syna (muszę kupić w sumie 3;)

 

2)BO jakby na to nie patrzeć, z uwagi na fakt, iż każdy mechanik jest swego rodzaju malutkim ?dziełem sztuki? . I ten budżetowy SEIKO za kilka stówek (takiego zamówiłem i z niecierpliwością czekam na dostawę ?) i ten drogi za kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt stów. Według mnie to dzieło sztuki, gdyż pomimo licznych maszyn w procesie produkcji, to i tak choćby w niewielkim stopniu, ale jest składany przez człowieka. Poza tym zauważ, z czego składa się mechanik (ktoś już trafnie o tym na forum wspominał): mechanik to naciąg, sprężyna, balans, wychwyt, kamienie, liczne przekładnie zębate, ?trybiki? i inne części, których nie potrafię nazwać. A kwarc? hmm, no cóż, według mnie klasyczny kwarc to zwykła masowa ?taśmówka? i choćby nie wiem jaki był ładny, drogi i firmowy ? plastikowe wnętrze z uzwojeniem zasilane baterią?co się może zepsuć w takim? ELEKTRONIKA! tylko i wyłącznie! choćby była szwajcarska.

 

3)BO to przyjemność słuchania i obserwowania jak ?żyje? zegarek mechaniczny! Wyżej było może trochę nietrafione porównanie skrzyni automatycznej do mechanicznej w samochodzie. Ale ja też nawiążę tu do samochodów: Dlaczego fascynujemy się pięknie brzmiącymi samochodami? wiesz o czym mówię? ach ten gang widlastej, wolnossącej 8ki! albo ryk silnika F1? mam nadzieję, że rozumiesz :), ja to wiem, gdy słucham fatalnie brzmiącej i jeżdżącej! swojej zwykłej R4 :/ choć to ironicznie?Omega ?

 

4)dalej. BO mechanik to przyjemność jego używania. dbaj, żeby był nakręcony, synchronizuj co kilka dni dla dokładności, w końcu serwisuj u zegarmistrza i pogadaj z nim o nim i innych zegarkach. kurde to fajne jest i buduje doświadczenia. A kwarc? hmm? ide do sklepu, kupuję np. ten, używam?o! zepsuł się?no cóż, trudno, kupuję następny, ooo tamten?

 

5)BO w końcu zegarek mechaniczny, to w pewnym sensie prestiż, choć w sumie to może tylko i wyłącznie dla wąskiego grona użytkowników. Szkoda że jednak większość ludzi uwielbia masowe, niedrogie, ale i niebrzydkie a przy tym jakże dokładne zegarki kwarcowe? każdy z nich ma swoje należne im miejsce.

 

Podsumowując ten przydługi filozoficzny wywód, żeby "nie przeciągać" na swoją stronę wielbicieli kwarców:

nie to ładne co ładne, ale to co się komu podoba!

Więc jaki wybierzesz zegarek, to tylko i wyłącznie TWÓJ WYBÓR.

 

Dziękuję za odpowiedź. Wywód długi, sentymentalny, ale... konkretnych argumentów za mechanikiem nadal brak. W tym wywodzie jest więcej argumentów przeciw mechanikom niż za.

 

p.s.

Jakbym się nie zastanawiał tzn. nie wahał między kupnem kwarca a mechanika to w ogóle bym nie zakładał tego tematu. Ja też wolałbym mieć zegarek, który ma "żywy" mechanizm cykający z płynną wskazówką sekundy, ale odpychają mnie jego minusy tj. mała dokładność i większe koszty serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwałem Cię trollem , bo dla mnie Twoje posty to trollowanie. Gdybyś nim nie był, uzyłbyś forumowej wyszukiwarki i w 2 sekundy uzyskał np. ten temat:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/59269-mechanizm-automatyczny-kwarcowy

 

i wiele, wiele innych.

 

Tylko, że tobie nie o to chodzi...

Miłej lektury.


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy i nie chcę się wymądrzać, ale sam po wielu latach wróciłem do zegarków mechanicznych pomimo ich ?ułomności?.

Rozstałem się, w sumie bez żalu, z kwarcową Adriaticą i Casio oraz zarzuciłem pomysł kupna ?szwajcarskiego kwarca? za ok. 2k.

Skłoniło mnie do tego moje doświadczenie z zegarkami, poparte lekturą tematów tutejszego forum a na koniec potwierdzone własnymi przemyśleniami.

 

Na początek wyciągnąłem z szuflady starego Wostoka z ręcznym naciągiem mojego taty (Adriatica też była jego, w związku z tym został tylko sentyment i wspomnienia bo tato nie żyje od kilku już lat) i tegoż Wostoka w ostatnim czasie poddałem serwisowi u p. Chrusta (pozdrawiam) w Lublinie. Cóż z tego, że serwis tego zegarka kosztował mnie więcej, niż on sam wart! (wymiana zerwanej sprężyny, czyszczenie, smarowanie i regulacja mechanizmu, wymiana szkiełka, polerowanie koperty, wyczyszczenie cyferblatu, zakup paska?).

Mam fantastyczny mechaniczny zegarek, który ożywiłem a na dodatek to pamiątka po tacie, zegarek, który on nakręcał, patrzył na niego i o niego dbał ? sorki za fatalne zdjęcie, ale zrobione na szybko komórką. Zegarek jest naprawdę ładny i służy mi ?do koszuli?. WOSTOK

 

A więc podsumowując ten nieco przydługi sentymentalny wywód ? zegarek mechaniczny bo:

 

1)BO właśnie często sentyment i pamiątka (jak w moim przypadku), choć niejednokrotnie o małej wartości finansowej (Wostok), ale mam jeszcze nakręcaną Delbanę, Larochette, automatycznego Lanco? A jak mnie będzie stać to kupię własnego mechanika, który zostanie na pamiątkę dla mojego syna (muszę kupić w sumie 3;)

 

2)BO jakby na to nie patrzeć, z uwagi na fakt, iż każdy mechanik jest swego rodzaju malutkim ?dziełem sztuki? . I ten budżetowy SEIKO za kilka stówek (takiego zamówiłem i z niecierpliwością czekam na dostawę ?) i ten drogi za kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt stów. Według mnie to dzieło sztuki, gdyż pomimo licznych maszyn w procesie produkcji, to i tak choćby w niewielkim stopniu, ale jest składany przez człowieka. Poza tym zauważ, z czego składa się mechanik (ktoś już trafnie o tym na forum wspominał): mechanik to naciąg, sprężyna, balans, wychwyt, kamienie, liczne przekładnie zębate, ?trybiki? i inne części, których nie potrafię nazwać. A kwarc? hmm, no cóż, według mnie klasyczny kwarc to zwykła masowa ?taśmówka? i choćby nie wiem jaki był ładny, drogi i firmowy ? plastikowe wnętrze z uzwojeniem zasilane baterią?co się może zepsuć w takim? ELEKTRONIKA! tylko i wyłącznie! choćby była szwajcarska.

 

3)BO to przyjemność słuchania i obserwowania jak ?żyje? zegarek mechaniczny! Wyżej było może trochę nietrafione porównanie skrzyni automatycznej do mechanicznej w samochodzie. Ale ja też nawiążę tu do samochodów: Dlaczego fascynujemy się pięknie brzmiącymi samochodami? wiesz o czym mówię? ach ten gang widlastej, wolnossącej 8ki! albo ryk silnika F1? mam nadzieję, że rozumiesz :), ja to wiem, gdy słucham fatalnie brzmiącej i jeżdżącej! swojej zwykłej R4 :/ choć to ironicznie?Omega ?

 

4)dalej. BO mechanik to przyjemność jego używania. dbaj, żeby był nakręcony, synchronizuj co kilka dni dla dokładności, w końcu serwisuj u zegarmistrza i pogadaj z nim o nim i innych zegarkach. kurde to fajne jest i buduje doświadczenia. A kwarc? hmm? ide do sklepu, kupuję np. ten, używam?o! zepsuł się?no cóż, trudno, kupuję następny, ooo tamten?

 

5)BO w końcu zegarek mechaniczny, to w pewnym sensie prestiż, choć w sumie to może tylko i wyłącznie dla wąskiego grona użytkowników. Szkoda że jednak większość ludzi uwielbia masowe, niedrogie, ale i niebrzydkie a przy tym jakże dokładne zegarki kwarcowe? każdy z nich ma swoje należne im miejsce.

 

Podsumowując ten przydługi filozoficzny wywód, żeby "nie przeciągać" na swoją stronę wielbicieli kwarców:

nie to ładne co ładne, ale to co się komu podoba!

Więc jaki wybierzesz zegarek, to tylko i wyłącznie TWÓJ WYBÓR.

 

Dziękuję za odpowiedź. Wywód długi, sentymentalny, ale... konkretnych argumentów za mechanikiem nadal brak. W tym wywodzie jest więcej argumentów przeciw mechanikom niż za.

 

p.s.

Jakbym się nie zastanawiał tzn. nie wahał między kupnem kwarca a mechanika to w ogóle bym nie zakładał tego tematu. Ja też wolałbym mieć zegarek, który ma "żywy" mechanizm cykający z płynną wskazówką sekundy, ale odpychają mnie jego minusy tj. mała dokładność i większe koszty serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samochód ze skrzynią manualną vs. automatyczną:

manualna wg mnie lepsza bo:

1. auto dynamiczniejsze

2. mniejsze spalanie

3. mniejsze koszta w przypadku naprawy

 

Zegarek mechaniczny vs kwarcowy ?

Wg 99% tego forum lepszy mechaniczny bo........

1. Ma duszę.

 

Co do automatów - jezdziles popsutymi. Spalanie nie jest wieksze a nawet mneijsze, a auto jest dynamiczniejsze jak jest dobry automat bo szybciej i precyzyjniej zmieni bieg niz Ty sam. :)

 

a co do tego ze dusza do Ciebie nie przemawia to Ci powiem inaczej :

Koszt produkcji kwarcowego mechanizmu jest zdecydowanie tanszy niz mechanicznego. Zatem płacąc 2000 pln za zegarek czy nie uwazasz ze jest to wywalenie kasy w bloto jak kupisz kwarca? Bo przeciez mechanizm w nim jest wart 200 pln.. a w przypadku mechanicznego.. wiesz za co płacisz.

 

Wyzszosc mechanicznego nad kwarcem.. jak nakrecasz to działa, a na bateryjke jak Ci stanie w nocy bo sie bateryjka wyczerpie to rano spoznisz sie do pracy bo nie bedizesz wiedzial ktora godzina - a mechaniczny jak bedzie go cos bolało to zacznie fuszerowac a nie odrazu stanie


  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat kupuję kwarcówki. Zawsze tylko wskazówkowe. To jest kompromis pomiędzy mechanikiem, a cyfrowym zupełnie. Podoba mi się to że napęd wskazówek przeniesiony jest poprzez te kilka kółek zębatych. Tylko ten oscylator kwarcowy... Dokładny, niezawodny. Po prostu na co dzień.

Ale za każdym razem jak widzę mechanika to od razu inaczej się czuję. Właśnie ze względu na to że to jest cud myśli technicznej. Że tyle niby prostych elementów połączone są w też bardzo dokładne urządzenie. Na pewno gdy budżet mi pozwoli kupię jakiegoś ładnego mechanika.

 

Wady kwarcowych: Spadek napięcia w zasilaniu powoduje coraz większe świrowanie. Następuje to płynnie i niezauważalnie. Ile razy spóźniłem się gdy bateria wymagała wymiany :)

 

Kwarcówkę możesz mieć taniej i do tego z super komplikacjami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Wywód długi, sentymentalny, ale... konkretnych argumentów za mechanikiem nadal brak. W tym wywodzie jest więcej argumentów przeciw mechanikom niż za.

 

 

Dla mnie osobiście wymienionych 5 argumentów, to są właśnie argumenty ZA. Jakie by one nie były w Twojej opinii :D Zresztą każdy ma inną opinię i teorię na ten temat. Oczywiście nie można w tym wypadku sprawdzać tematu do poziomu wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.

Dlatego ja nie namawiam. To jaki kupisz, to Twój wybór. Ja długo używałem kwarców i się tego nie wstydzę. Nadszedł czas na mechaniki i tak teraz będzie, bo JA decyduję o tym co chcę a powyższy wywód to tylko moje argumenty, które mnie skłoniły do rozpoczęcia przygody z zegarkiem mechanicznym. (ot taki smaczek :)

Dlatego po prostu odpowiedz sobie sam na pytanie, jaki chcesz: mechanik czy kwarc?

To Ty będziesz go używał, patrzył na niego, serwisował, zwracał nim uwagę, itd. Przede wszystkim zegarek ma podobać się jego właścicielowi, aby ten czerpał przyjemność z jego użytkowania.

Nie znajdziesz złotego środka. Każdy zegarek ma jakieś wady, każdy ma jakieś zalety.

Powiem krótko, mierz siły na zamiary i bierz taki, który Ci się spodoba, niezależenie czy to kwarc czy mechanik!

 

PS.

Tak na marginesie, mała profanacja - mnie podoba się jeden z chińskich mechanicznych Parnisów i może sobie takiego kupię! Czy coś w tym złego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) mnie podoba się jeden z chińskich mechanicznych Parnisów i może sobie takiego kupię! Czy coś w tym złego?

 

...Spłoniesz w piekle.

Tylko potem nie narzekaj - pamiętaj, że ostrzegałem.

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Spłoniesz w piekle.

Tylko potem nie narzekaj - pamiętaj, że ostrzegałem.

 

:)

 

 

Będę pamiętał - obiecuję: Gdybym dokonał profanacji, to narzekał nie będę, co najwyżej napiszę, jak jest w piekle :D

Poza tym wychodzę z założenia że w życiu trzeba "wszystkiego" spróbować hehe, oczywiście zgodnego z prawem i sumieniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko człowiek bez sumienia może kupić Parnisa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tessio, :) zastanawia mnie pewna zbieżność nicków z autorem wątku :D


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko człowiek bez sumienia może kupić Parnisa :D

 

 

Ja nie mam sumienia. OT - Jestem urzędasem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

handlujesz tym :) ? :D


 

epos_logo.jpg.8c112fd1fff37da5649af0cec7869bc5.jpg  Jak go nie lubić!

.................................................................
"Mieć rację to niewiele, nawet stary zepsuty zegar dwa razy na dobę ma rację. - Jean Cocteau
.................................................................
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) kupiłem trzy Parnisy :)

 

...Spłoniesz po trzykroć.

 

A może chodzi o jakąś zorganizowaną akcję mającą na celu zdestabilizownaie kursu franka szwajcarskiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie - kupiłem trzy Parnisy :)

 

 

A które? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilota, Portugalczyka i jeszcze jednego takiego ładnego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Portugalczyka

 

 

No, nieprzyzwoity jest.

Też go chce

Jasnego

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może chodzi o jakąś zorganizowaną akcję...

Taaa, chodzi o taką akcję abyś dał piątaka :D:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa, chodzi o taką akcję abyś dał piątaka :):D

 

...Pan daje piątaka, a cwaniak trzydzieści :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.