Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
hipgig

Mechanizm 6R15 (stosowany w sumo, alpinist i innych)

Rekomendowane odpowiedzi

natomiast poprawiono to, co było najbardziej irytujące, czyli nietrafianie wskazówki w niektóre indeksy. Co ciekawe w opisie naprawy widnieje m.in. "prostowanie nóżek tarczy".

Warunkiem idealnej synchronizacji wskazówek w różnych punktach tarczy jest miedzy innymi idealne wycentrowanie tarczy w stosunku do osi zegarka, więc nóżki tarczy mogły mieć coś z tym wspólnego.

 

Sam rysunek indeksów na tarczy może być idealny geometrycznie, ale wyobraź sobie że tarcza z jakiegoś powodu zostanie przesunięta minimalnie w prawo lub w lewo w stosunku do osi. Wtedy to zsynchronizowanie na godz 12 spowoduje zupełny brak synchronizacji na godz 6. I vice versa, zsynchronizowanie na godz 6 spowoduje brak synchronizacji na godz 12.

 

Poniższy rysunek poglądowy dobrze wyjaśnia to zjawisko. Zarówno mechanizm jak i tarcza mogą być w porządku, ale złe położenie tarczy w stosunku do ośki mechanizmu (czerwony punkt) uniemożliwia dobrą synchronizację jednocześnie na godz 12 i 6

Dlatego większość takich przypadków wcale nie jest związana z wadliwym mechanizmem, tylko z nieprecyzyjnym montażem tarczy.

 

34086wa.jpg


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po 2 dniach nienoszenia, dochodząc do końca rezerwy, ale wciąż będąc w ruchu, sarb złapał spora niedokładnosc. 2 minuty plus minus. Wziąłem go,zeby ustawić z zegarem światowym, zatrzymałem sekundnik na 12 i w odpowiednim momencie wróciłem do pozycji neutralnej. I pstro. Nie ruszył. Pomajdałem, nic. Pokręciłem kilka razy. Nic. Poruszalem i pokręciłem kolejnych parę obrotów. Śpi. W końcu po trzeciej próbie dokręcenia koronką podniósł żółte dupsko i ruszył raźno jak po miskę ryżu. Ale żeby ustalić kto tu rządzi dalem mu jeszcze raz szanse na okazanie posłuszeństwa. A gdzie. Znowu foch. Ale tym razem po pierwszej koronkowej próbie zaczął tuptać. Ki chu chu? Normalne nienormalne w 6r15 czy wizyta u terapeuty?

Edytowane przez sielwolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie normalne. Po wciśnięciu koronki powinien ruszyć ochoczo i bez zastanowienia.

Jednak przed wizytą u doktora dałbym mu jeszcze szansę.


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów

Mam SARBa 017 (taki z zieloną tarczą), jest na 6R15. Używam go ok. 2 lat, najpierw dość intensywnie, teraz 1-2 razy w tygodniu. Siedzi w rotomacie. Od nowości do chwili mojej interwencji http://zegarkiclub.pl/forum/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/cool.gif , późnił się równo, jakieś 2-3 minuty na tydzień - wynik zbliżony, bez względu na sposób i częstotliwość użytkowania. Raz w tygodniu następowała regulacja wskazówek. Wytrzymałem 1,5 roku. Zakupiłem lupkę, zorganizowałem "narzędzia", zapoznałem się z fotkami werku, oraz możliwymi sposobami regulacji. Dla spokojności walnąłem 50g metaxy i zabrałem się do pracy. Nie mając wyczucia , regulację zakończyłem po 3 próbach. Dziś jestem zadowolony, ponieważ seiko późni się ok. 1 minutę na 3-4 tygodnie. Ale nie pobił zdolności ety 2824-2 z certiny, nie wiem jak ona to robi, fakt ,że większość czasu siedzi w rotomacie, uwaga: na pewno od lata nie dokonywałem korekty wskazówek (była zmiana czasu), a idzie prawie (może z pół minuty do tyłu) jak kwarcowy budzik casio - sterowany radiowo ?! Może trudno w to uwierzyć , ale tak jest.

pozdrawiam

Witam,możesz podrzucić te fotki z możliwościami regulacja tego werku.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj sarx047 ma takie odchylenia. Rewelki nie ma...ff1938d895bdf6b9d4caffb8471d86f2.jpg4d64eea1dec918f6c2d7a5e33192cca1.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szału nie ma. Plusem jest to, że odchyłka jest stabilna, więc po regulacji i odjęciu 10-15 sekund będzie już bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilna jest nawet i w przypadku mojego 4r35... najbardziej śmieszy mnie ze moj najtanszy zegarek na teotlretycznie najstarszym werku 7s36 robi najmniejsze odchylenia rzedu +3s/dobe

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, że nie tylko moje Seiko jest średnio dokładne. Mam Sumo kupione 11 lat temu. Przez pierwsze 5 lat nie zdejmowałem go z ręki. Tuż po zakupie spieszył się o mniej więcej 8 sek/dobę, ale już po miesiącu wjechał na minusy gdzieś tak w okolicę -8 do -10 sek/dobę. Stopniowo coraz bardziej się późnił. Oddałem go zegarmistrza na serwis jak odchyłka doszła do -20 sek/dobę (po prawie 5 latach). I sekwencja się powtórzyła. Tuż po serwisie +5 sek/doba, a po miesiącu czy dwóch -10 sek/doba. Sam zegarek bardzo ładnie wygląda, super leży na nadgarstku. Dokładność mechanizmu taka sobie. Raczej bym nie polecał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.