Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
hipgig

Mechanizm 6R15 (stosowany w sumo, alpinist i innych)

Rekomendowane odpowiedzi

Czytajac posty na forum widac, ze np. kilkanascie osob ma Sumo, pewnie pozostali forumowicze posiadaja takze inne modele napedza wlasnie mechanizmem 6R15.

Czy mozecie podzielic sie obserwacjami dot. dokladnosci tego mechanizmu oraz przy okazji jakimis innymi ciekawymi spostrzezeniami zwiazanymi ze sprawowaniem sie 6R15?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest ewolucja 7s36 - można dokrecic sprezyne, ma stop sekunde, i lepsza kulture pracy - cichszy wahnik.

 

Generalnie dobry werk, na pewno tanszy niz eta natomiast jakosciowo porownywalny


Wolne media dla Wolnych Polaków - wpolityce.pl, niezalezna.pl, gpcodziennie.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak wogole to jakis klubowicz sprzedaje piekne seiko z czarna klasyczna tarcza na tym werku.

 

Jak masz kase to warto zrobic sobie lub komus prezent, zwlaszcza ze jest to Japan Domestic.


Wolne media dla Wolnych Polaków - wpolityce.pl, niezalezna.pl, gpcodziennie.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Panowie, sluchajcie to akurat juz wiem:) Chodzilo mi konkretne o opinie osob, ktore np. maja Sumo, Alpinista badz inne Seiko z tym mechanizmem i wypowiedza sie na temat dokladnosci. (doba/tydzien/miesiac - podadza odchylki - jesli tak to jakie i czy regularne badz nie, itd, itp.) Abysmy poznali jak precyzjnie chodza konkretne egzemplarze - jak wypowiedza sie wlasciciele to bedziemy mieli obraz dokladnosci pracy tego mechanizmu:)

Edytowane przez hipgig

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sumo jak zmierzyłem odchyłkę dobowa zaraz po zakupie robił jakieś plus kilkanaście (ok14s). Dodam że po kilku miesiącach się poprawił ale nie pamiętam do jakiego poziomu.

Edytowane przez kkwpk

rXQHFG4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatkowo po zakupie -2s/dobe, po ustabilizowaniu -4-6s/dobe w zaleznosci od tego ile czasu na race.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy Sumo z przed trzech lat, gubił w dzień nawet jakieś 10-15 sek., a nocą w pozycji na dekielku tę stratę odrabiał, teraz mam Sumo znowu, a ten sprawuje się dużo lepiej, praktycznie bez względu na pozycję traci do 3 sek/d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sumo od jakieś trzech miesięcy robi ok +3 dziennie. Wcześniej było +4 do +5.


Lubię zegarki nosić. ////// VVorldVVithoutEnd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takie wlasnie odpowiedzi mi chodzilo, czekamy na wypowiedzi kolejnych uzytkownikow zegarkow wyposazonych w 6R15

 

Chyba polknalem bakcyla automatow, szczegolnie takich, ktore w miare dokladnie chodza i sa przewidywalne:)

 

No wlasnie - dokladny automat Waszym zdaniem to sadzicie np.: max +-5 sekund na dzien czy jeszcze wieksze odchylki dopuszczacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im dokładniej chodzi mechanizm tym lepiej to oczywista sprawa, natomiast nie ma co przesadzać: 5-6s/dobę to bardzo dobry wynik. Wystarczy że umieszczę zegarek w rotomacie i z moich doświadczeń wynika że odchyłka zwiększa się do kilkunastu sek na dobę, obojętnie czy to ETA czy Seiko i to także jest normalne. Automat to nie kwarc, jeśli ktoś nie może się pogodzić z odchyłką lepiej kupić zegarek kwarcowy i mieć święty spokój z ustawianiem godziny dwa razy do roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miernikiem dokładności i "jakości" werku jest dla Ciebie wielkość odchyłki chodu to wg mnie nie jest to słuszne podejście.

Takich choćby ruski zegarek za 15pln czy najtańszy zegarek mechaniczny potrafi robić zero sekund na miesiąć (!).

Z drugiej strony zegarek za kilkadziesiąt tysięcy potrafi być mniej dokładny niż wyżej wspomniany rusek.


"Muzyka po milczeniu najlepiej wyraża to co niewyobrażalne" Aldous Huxley (1894 - 1963)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero niejako wchodze w temat zegarkow mechanicznych i musze przyznac, ze dokladnosc automatu to dla mnie podstawa cecha swiadczaca o jego jakosci. Tak samo oczywiscie jak niezawodnosc i inne, ktore swiadcza o zaawansowaniu mechanizmu. Wlasnie zakupilem pierwszy zegarek z mechanizmem 6R15 i chcetnie bym sie dowiedzial jak sie sprawuja podobne u kolegow z forum. moj jak na razie tak jakby regularnie robil ok. -3 sek. do tylu.. ale dopiero chodzi o jakiegos tygodnia stad nie wiem czy musi sie dotrzec, badz tak mu zostanie, czy tez z czasem nagle bedzie przyspieszal itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero niejako wchodze w temat zegarkow mechanicznych i musze przyznac, ze dokladnosc automatu to dla mnie podstawa cecha swiadczaca o jego jakosci.

Masz dużo racji, tylko że nie chodzi za bardzo o aktualną odchyłkę jaką podają Ci poszczególni użytkownicy, a bardziej o stabilność w czasie i przestrzeni.

Tzn tak jak wcześniej ktoś napisał, nawet tani i słaby mechanizm można wyregulować niemal do zera. Tylko pytanie jak on się zachowa w czasie. Czy tą minimalną odchyłkę utrzyma przez miesiąc, rok, 2 lata, 5 lat? To jest stabilność w czasie. Stabilność w przestrzeni to zachowanie się w różnych warunkach użytkowania. Czy się go nosi, kręci na rotomacie, odkłada na dekiel, na bok, do góry nogami... im mniejsze odchyłki na skutek różnych warunków przechowywania, tym dokładniejszy i lepszej klasy mechanizm.

Na przykład ktoś Ci mówi, mój ma +15sek/dobe... i wszyscy sobie myślą "oj to nie za dobrze". A ja sobie myślę tak: jeśli on te 15sek utrzymuje bardzo stabilnie, dzień w dzień jak w mordę strzelił robi te swoje +15sekund. Niezależnie czy go właściciel nosi, czy odkłada, w jaki sposób odkłada, to on robi tą swoją stałą odchyłkę, nie ma żadnych niespodziewanych "odbić"... To znaczy że mechanizm jest bardzo dobry.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dużo racji, tylko że nie chodzi za bardzo o aktualną odchyłkę jaką podają Ci poszczególni użytkownicy, a bardziej o stabilność w czasie i przestrzeni.

Tzn tak jak wcześniej ktoś napisał, nawet tani i słaby mechanizm można wyregulować niemal do zera. Tylko pytanie jak on się zachowa w czasie. Czy tą minimalną odchyłkę utrzyma przez miesiąc, rok, 2 lata, 5 lat? To jest stabilność w czasie. Stabilność w przestrzeni to zachowanie się w różnych warunkach użytkowania. Czy się go nosi, kręci na rotomacie, odkłada na dekiel, na bok, do góry nogami... im mniejsze odchyłki na skutek różnych warunków przechowywania, tym dokładniejszy i lepszej klasy mechanizm.

Na przykład ktoś Ci mówi, mój ma +15sek/dobe... i wszyscy sobie myślą "oj to nie za dobrze". A ja sobie myślę tak: jeśli on te 15sek utrzymuje bardzo stabilnie, dzień w dzień jak w mordę strzelił robi te swoje +15sekund. Niezależnie czy go właściciel nosi, czy odkłada, w jaki sposób odkłada, to on robi tą swoją stałą odchyłkę, nie ma żadnych niespodziewanych "odbić"... To znaczy że mechanizm jest bardzo dobry.

 

 

Dzieki za rozszerzenie tematu, bardzo ciekawy wpis. Faktycznie nawet w instrukcji tego mechanizmu jest napisane, ze przy ujemnych temperaturach ma tendencje do np przyspieszania a dodatnich zwalniania - albo na odwrot:) - nie pamietam w tej chwili ale jest to napisane wyraznie.

Edytowane przez hipgig

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rozszerzenie tematu, bardzo ciekawy wpis. Faktycznie nawet w instrukcji tego mechanizmu jest napisane, ze przy ujemnych temperaturach ma tendencje do np przyspieszania a dodatnich zwalniania - albo na odwrot:) - nie pamietam w tej chwili ale jest to napisane wyraznie.

 

 

wlasnie sprawdzilem - napisane jest, ze mechanicze zegarki maja tendencje do zwalniania w wysokich temperaturach, a do przyspieszania w niskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salve !

Używam 6R15 w Alpiniście SARB 059 od marca tego roku.

Zegarek zmieniam z kilkoma innymi , ale 90 % czasu jest właśnie on na mojej ręce.

Przez pierwsze tygodnie robił - 2 sek / dobę. Teraz robi - 10 sek na dobę.

Dałem go do regulacji ( przy okazji otwarcia zobaczyłem genewski szlif na wahniku )

no i zobaczymy jaki będzie wynik po zabiegu .

Mogę jeszcze przytoczyć opinię zegarmistrza o mechaniźmie ; jest "niewdzięczny"

w serwisie . Ale to jest zmartwienie tych co naprawiają , bo ja spotkałem się z

opiniami ,że werk jest długowieczny i do serwisu trafia rzadko. :)


pozdrawiam, Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość adam09

Witam !Według mnie odchyłka +- 25 sek na dobe to bardzo dobry wynik.Miałem dużo szwajcarskich zegarków lepszych i gorszych ale ani jeden nie chodził dokładniej niż +- 5 sek na dobę,a była to Omega Constellation.Nie bardzo mi sie chce wieżyć że wasze Seiko robią tak małe odchyłki ja mam Sarba na tym mech.i robi regularnie minus 20 sek na dobe,ale nie byłem go regulowac.A tak na marginesie to chyba Grand Seiko,jak i inne zedarki z certyfikatem chronometru moga miec odchyłki +- do 8 lub 5 sek na dobę,dokładnie nie pamietam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam09 nie musisz w nic wierzyć. SKX którego miałem, czyli prostszy mechanizm od 6R15 chodził z dokładnością 5-8 sek na dobę i jeśli był noszony regularnie to trzymał te wartości. Przeglądając nasze forum można przeczytać że nawet Audemars Piquet Royal Oak potrafi zrobić 8s/dobę (swoją drogą bardzo dobry wynik) a na WUS znowu kilka razy (no może przesadzam) tańsze Roleksy idą wszystkie 1-2s/24godz. I nie ma co porównywać że to tylko Seiko a to tylko Omega. Mechanik to mechanik i swój urok ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość adam09

Ja nie mówię że to tylko SEIKO ,dla mnie Seiko jest bardzo dobrym zegarkiem i jest to zegarek który bardzo lubie szkoda tylko że mój nie chodzi tak dokładnie może kiedys oddam go do regulacji.Chciałbym mieć Grand Seiko ale narazie dla mnie ceny są zaporowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów

Mam SARBa 017 (taki z zieloną tarczą), jest na 6R15. Używam go ok. 2 lat, najpierw dość intensywnie, teraz 1-2 razy w tygodniu. Siedzi w rotomacie. Od nowości do chwili mojej interwencji :P , późnił się równo, jakieś 2-3 minuty na tydzień - wynik zbliżony, bez względu na sposób i częstotliwość użytkowania. Raz w tygodniu następowała regulacja wskazówek. Wytrzymałem 1,5 roku. Zakupiłem lupkę, zorganizowałem "narzędzia", zapoznałem się z fotkami werku, oraz możliwymi sposobami regulacji. Dla spokojności walnąłem 50g metaxy i zabrałem się do pracy. Nie mając wyczucia , regulację zakończyłem po 3 próbach. Dziś jestem zadowolony, ponieważ seiko późni się ok. 1 minutę na 3-4 tygodnie. Ale nie pobił zdolności ety 2824-2 z certiny, nie wiem jak ona to robi, fakt ,że większość czasu siedzi w rotomacie, uwaga: na pewno od lata nie dokonywałem korekty wskazówek (była zmiana czasu), a idzie prawie (może z pół minuty do tyłu) jak kwarcowy budzik casio - sterowany radiowo ?! Może trudno w to uwierzyć , ale tak jest.

pozdrawiam

Edytowane przez wieslaws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa zaleta 6R15 to to, że trzyma ponad 50 godzin. Między 40 a 50 godzin jest dość duża różnica, polegająca na tym, że możemy odłozyć go na pełne dwa dni. Jeśli chodzi o dokładność - bywa różnie. Mój SARB029 robi przeciętnie minus 40 sekund na dzień. Może wynika to z tego, ze za mało jest noszony. Ale - to za dużo.Poszedł do regulacji, zobaczymy, co to zmieni. A z dokładnością - nie jest to prosta sprawa. Po pierwsze - sposób użytkowania - lezy czy na ręce? To ma też znaczenie, czy jest on w miarę nakręcony, czy raczej w cyklu nakręcenie - rozprężenie. Po drugie - temperatury. Po trzecie - czy balans jest -w poziomie czy w pionie. Sporo zatem zależy od użytkownika, nie tylko od werku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa zaleta 6R15 to to, że trzyma ponad 50 godzin. Między 40 a 50 godzin jest dość duża różnica, polegająca na tym, że możemy odłozyć go na pełne dwa dni.

Niby masz rację, bo dwie pełne doby to 48 godz

ale

- wystarczy że spóźnisz się 2 godz, i kicha

- w samej końcówce rezerwy, praktycznie wszystkie zegarki stają się bardzo niedokładne

Dlatego moim zdaniem, "2 dniowa" rezerwa chodu daje pełen komfort dopiero wtedy, kiedy faktyczna rezerwa wynosi ok 60 godzin lub więcej (tzn jest ok 25% zapasu ponad 48h). Wtedy faktycznie możesz odłożyć zegarek na dwie pełne doby, bez obawy że stanie albo że będzie bardzo niedokładnie chodził.

 

 

Jeśli chodzi o dokładność - bywa różnie. Mój SARB029 robi przeciętnie minus 40 sekund na dzień. Może wynika to z tego, ze za mało jest noszony.

No właśnie. Czytaj wyżej... może właśnie te 40 sekund na dobe tracisz głównie "na końcówce" rezerwy.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby masz rację, bo dwie pełne doby to 48 godz

ale

- wystarczy że spóźnisz się 2 godz, i kicha

- w samej końcówce rezerwy, praktycznie wszystkie zegarki stają się bardzo niedokładne

Dlatego moim zdaniem, "2 dniowa" rezerwa chodu daje pełen komfort dopiero wtedy, kiedy faktyczna rezerwa wynosi ok 60 godzin lub więcej (tzn jest ok 25% zapasu ponad 48h). Wtedy faktycznie możesz odłożyć zegarek na dwie pełne doby, bez obawy że stanie albo że będzie bardzo niedokładnie chodził.

 

 

 

No właśnie. Czytaj wyżej... może właśnie te 40 sekund na dobe tracisz głównie "na końcówce" rezerwy.

Masz rację co do tych 50 godzin. O ile wiem - jest to realnie nawet do 52 godzin. Jednak przy 38-40 godzinach rezerwy (Np. nowa Selitta)- problemy mogą sie pojawić wcześniej. Odkładasz zegarek wczesnym popołudniem, robisz jeden dzien pauzy i w kolejnym dniu rankiem zastajesz stojący zegarek. Chcę tylko powiedzieć, że w tym przedziale 40-80 godzin, im więcej - tym lepiej.

A mój zegarek - raczej rozregulowany. Mierzyłem to nosząc go przez kilka dni z rzędu. Gdy zegarek leżał - potrafił zrobić i minutę spóźnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację co do tych 50 godzin. O ile wiem - jest to realnie nawet do 52 godzin. Jednak przy 38-40 godzinach rezerwy (Np. nowa Selitta)- problemy mogą sie pojawić wcześniej.

No zgadza się. Po prostu mechanizmy 36-40 godzinne są z założenia mechanizmami "jednodniowymi", czyli mają te 20-30% zapasu ponad 24h

Jeśli taki (w pełni nakręcony) zegarek odłożysz na jedną dobę, to nic się nie stanie. Ani się nie zatrzyma, ani nie straci dokładności (bo jeszcze ma te 20% zapasu)

Natomiast o odłożeniu takiego zegarka na dwie doby, w ogóle nie ma mowy. Po prostu się zatrzyma.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.