Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Julian

Wybór pióra.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak na szybko: pióro wieczne, z polskiej dystrybucji; może być na nabój, tak do 150 (max 175pln). Do sporadycznego użytkowania)?
 
TWSBI eco, polecam tęgość ef. Nie każdemu będzie odpowiadał wygląd, ale to dobre, wygodne pióro, którym chce się pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, petruss napisał(-a):

Tak na szybko: pióro wieczne, z polskiej dystrybucji; może być na nabój, tak do 150 (max 175pln). Do sporadycznego użytkowania)?

 

 

Polecam pióra Cross, np model Bailey albo Calais:

 

https://www.piorowieczne.pl/prod4893-Pioro-Wieczne-Cross-Bailey-Czarny-Lakier-Light-GT.html

 

https://www.piorowieczne.pl/prod5011-Pioro-wieczne-Cross-Calais-Szary-Mat-i-Czarny-Mat.html

 

PS. sklep przypadkowy tylko dla zobrazowania piór.

Edytowane przez Topaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe te propozycje... Jak z Parkerami? Za dzieciaka był to synonim pióra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazany trochę wyżej w poście Parker IM to też dobra propozycja. I nie bierz do głowy recenzje w sieci, że zasycha, nie startuje, to czasem dotyczyło niektórych egzemplarzy ale poprzedniego modelu, ten w sklepach jest głębokiej po zmianie, liftingu i usunięciu przednich niedociągnięć. Można go śmiało polecić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do TWSBI. Wygląda w miarę nowocześnie. Jest na tłoczek, ma duży pojemnik co jest plusem. Jest grube i dobrze leży w dłoni. No i nigdy mnie nie zawiodło; nawet po długim okresie nieużywania pisze od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Topaz napisał(-a):

Pokazany trochę wyżej w poście Parker IM to też dobra propozycja. I nie bierz do głowy recenzje w sieci, że zasycha, nie startuje, to czasem dotyczyło niektórych egzemplarzy ale poprzedniego modelu, ten w sklepach jest głębokiej po zmianie, liftingu i usunięciu przednich niedociągnięć. Można go śmiało polecić.

Miałem 3 szt. Parker IM - wszystkie po dosłownie kilku godzinach zasychały. No ale to właśnie były starsze edycje. Z nowym nie miałem do czynienia.

Natomiast Waterman Hemisphere (też kilka sztuk) po tygodniu nieużywania startowało od razu.

Edytowane przez Bodzio7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w między czasie, kolejne napełnienie:)

Ale się rozpisałem:)

20230111_150728.thumb.jpg.656f0b5efdcf54eaeb2539960ff25ee4.jpg


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki rozmiar stalówki wybieracie - F czy M? Jak się nazywają takie stalówki, którymi można pisać ze zmienną szerokością?

Takie coś dostałem do tego Parkera IM - pompka do każdego atramentu, fajny patent.5216a12207e808735917016ae9532b26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę M. F jest dla mnie za cienka. Te stalówki mają symbol OM albo OF.
Ta pompka to konwerter. Parker ma inną średnicę otworu i nie pasuje do wielu innych modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Europejskie M, takie jak w Parkerach to mazak - tak gruba kreska, że tym się można tylko podpisać, szczególnie na słabej jakości papierach. Moim zdaniem współczesne Parkery (te popularne modele) to się za bardzo do pisania nie nadają, ale co komu pasuje.

Lepiej sobie pilota metropolitan za stówkę kupić, może sekcja nie za wygodna, ale stalówka jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem, teraz tego Parkera IM w F i M. I medium tak, jak kolega wyżej pisze to tragedia. F lepszy, ale brakuje mu tego czegoś. Chętnie poznam inne propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach





A jaki rozmiar stalówki wybieracie - F czy M? Jak się nazywają takie stalówki, którymi można pisać ze zmienną szerokością?


Flex - rozszerzają się przy zwiększonym nacisku. Noodlers ahab, namiki falcon z popularnych obecnie produkowanych

Są jeszcze ścięte stalówki - szerokość linii zależy od tego, w jakim kierunku prowadzi się stalówkę. Występują głównie dwa rodzaje - stub i italic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dopłacić 75 pln (bo szukałem pióra do 150-175) i kupić Diplomat Traveler, Kaveco Student, Lamy LX Ruten lub Faber-Castell z kolekcji LOOM ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loom był teraz za chyba 94 zł na Amazonie. Teraz widzę za niecałe 167,30. Warto poszukać albo poczekać. Travellera kupisz za 200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak obniżyłem półkę, nie wiem czy wrócę do konkretniejszego pisania i kupiłem FC Grip'a 

IMG_20230124_144943_678.jpg

IMG_20230124_144914_073.jpg

IMG_20230124_144908_406.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2023 o 22:17, van gunt napisał(-a):

Z ciekawości zapytam. Czy paski są jeszcze prześwitujące i widać przez nie poziom atramentu, czy już nieprzezroczyste? Pelikan ogłosił jakiś czas temu, że zmienia korpusy na nieprześwitujące i widziałem już pierwsze recenzje piór, które dotarły do kupujących w nowych "ulepszonych" wersjach. Sam mam ochotę na czerwone i obawiam się, że będzie już zmienione, a nie ukrywam, że wolałbym dotychczasową wersję.

W moim paski są jeszcze prześwitujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Jednak obniżyłem półkę, nie wiem czy wrócę do konkretniejszego pisania i kupiłem FC


FC ma akurat bardzo fajne stalówki jak za te pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była promocja w Aldi to kupiłem dwa: jeden cały srebrny, drugi niebieski glacier (dolna sztuka na zdjeciu grupowym)

FB_IMG_1674852727217.jpg

FB_IMG_1674852741161.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden współczesny MB i starczy. Sztywno, twardo, zero emocji, nie znajdziesz tutaj żadnej interakcji :) Niestety teraz taka norma nie tylko u MB.

Dla osób piszących tylko długopisem prawdopodobnie będzie super - gładko. Miałem kilka starych 146 i 149 i w zasadzie każde było lepsze.

mb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie taki zawodnik bez stalówki. 

Co ciekawe, ten element gdzie wychodzi wkład do pisania, po odkręceniu, ma gumowy O-ring, porządna konstrukcja. 

P1185503.JPG

P1185504.JPG

P1185502.JPG

P1215528.JPG

P1185505.JPG

P1185501.JPG

Edytowane przez eye_lip

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, eye_lip napisał(-a):

A u mnie taki zawodnik bez stalówki. 

Co ciekawe, ten element gdzie wychodzi wkład do pisania, po odkręceniu, ma gumowy O-ring, porządna konstrukcja. 

P1185503.JPG

P1185504.JPG

P1185502.JPG

P1215528.JPG

P1185505.JPG

P1185501.JPG

Tylko Filip to długopis;)

Ale ładny długopis:)

Edytowane przez pk_kamil

Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zarzucam taki temat. Chciałbym sprawić sobie pióro, które przede wszystkim będzie lekko i gładko płynąć po papierze bez żadnego drapania i specjalnego nacisku podczas pisania. Powiedzmy tak do kwoty jednego tysiąca złotych. Mile widziane takie z wbudowanym tłoczkiem i przede wszystkim nowe żadnych staroci, wiem że niektóre starsze modele  są dobre ale to nie ten etap poszukiwań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w zasadzie niemożliwe. Bardziej markowe pióra z tłokiem i dobrą stalówka są 2-3 razy droższe, a budzetowe to kwestia nieco losu na jaką stalówkę trafisz - przynajmniej ja tak miałem. Można ewentualnie dać do poprawy i będzie ok, ale chyba nie o to chodzi...

 

Ale jest jedno takie pióro - wg mnie piszące lepiej niż wiele dużo droższych modeli, gdzie płaci się za markę... aczkolwiek jest ono także kultowe :) - Lamy 2000.

Ma charakterystyczny wygląd, ale na zywo wg mnie sporo zyskuje.

Jest niesamowicie wygodnym i praktycznym piórem na codzień. Optymalne proporcje, nie ślizga się ręka, świetna złota stalówka, tłokowy system napełniania (nie trzeba zanurzać głęboko więc słoiczek użyteczny prawie do końca), wg mnie pióro bez wad, zwłaszcza, że kosztuje około 1000 zł.

Nie polecam wersji stalowej - bardzo ciężkie. Miałem 4 szt i każde pisało tak samo dobrze. Niestety im cieńsze pióro tym bardziej będzie drapać, zwłaszcza na słabym papierze. Mam EF, F, M ale nawet EF nie drapie. Preferuję M bo lubie widzieć atrament, jego kolor i cieniowanie. Natomiast do dużej ilości pisania drobniejszym drukiem wybieram F. EF dla mnie pisze już bardziej jak cienkopis i jak ktos jest wkrecony w atramenty nie będzie zachwycony efektem :)

Polecam testy przed zakupem. Każdy preferuje inna grubość i co wazniejsze - weryfikacja stalówki. Jakiś czas temu kupowałem samą stalókę (500zł) i była brudna - niby kontrola jakości... ale ja mało wierzę w te gadki marketingowe.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.