Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chronofil

Identyfikacja werku kieszonki

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem i nie do końca wiem, co. Wielka kieszonka, która się chwaliłem w nowych nabytkach. W środku równie wielki werk średnicy ok. 56mm. Wychwyt szwajcarski, ale kotwica bez kamiennych palet, za to z dużą przeciwwagą w postaci wąsów. Balans wielki, średnicy ok 19mm, bimetaliczny, ze srubami. Włos breguetowski. Na mostku napis "France".

Sam zegarek na tarczy znakowany J.E. Caldwell & Co.

Nie znalazłem identycznego werku, więc prosba o pomoc w identyfikacji

post-23302-0-10321400-1327429704_thumb.jpg


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem gdzieś tutaj na forum o takim zegarku. Udało mi się wtedy wykryć, sekretną sygnaturę pod mostkiem, świadczącą, że jest to mechanizm firmy Fontainemelon, czyli starsze FHF

post-859-0-46377800-1327441399_thumb.jpg

post-859-0-95567600-1327441401_thumb.jpg

post-859-0-05653600-1327441403_thumb.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem gdzieś tutaj na forum o takim zegarku. Udało mi się wtedy wykryć, sekretną sygnaturę pod mostkiem, świadczącą, że jest to mechanizm firmy Fontainemelon, czyli starsze FHF

 

Dzięki, Piotrze. Prawdę mówiąc, liczyłem na Ciebie :lol:

Ten pokazany przez Ciebie jest dużo mniejszy, ale z pewnoscią to właśnie ten producent.

To teraz jeszcze

- jakie to mniej więcej lata? Obstawiam 20-te, ale pewnosci zadnej

- sprawa kotwicy bez palet - jak często coś takiego stosowano w wychwycie szwajcarskim?


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

- jakie to mniej więcej lata? Obstawiam 20-te, ale pewnosci zadnej

Hmm... Na pewno jest to początek XX w. ale jak szeroko rozumiany trudno powiedzieć.

 

- sprawa kotwicy bez palet - jak często coś takiego stosowano w wychwycie szwajcarskim?

Mam podobnego olbrzyma od FHF

post-859-0-80708200-1327487050_thumb.jpg

 

Kotwica również nie posiada rubinowych palet (sprawdzałem, bo czasem są kryte) i też ma "wąsy". O co chodzi z tymi paletami nie wiem, ale jeżeli chodzi o wychwyt szwajcarski to jest rzadkość, stalowe palety to mnie się kojarzą raczej z wychwytem angielskim.

Wielkość tych zegarków świadczy o tym, że raczej nie były one przeznaczone do noszenia w kieszonce, można przypuszczać, że służyły zegarmistrzowi jako reklama na wystawie. Mój na tarczy ma napisane "REGULATEUR" co może świadczyć też o tym, że były one używane jako wzorce czasu do regulowania naprawianych zegarków, ale to wszystko to tylko przypuszczenia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Piotrze.

Te stalowe palety zastanowiły mnie najbardziej. Wczesniej tego nie spotkałem w szwajcarskim wychwycie, ale kieszonki od niedawna mnie interesują, więc za dużo nie widziałem. Oszczędności? A może przy tak wielkim balansie impuls jest na tyle silny, ze kamienne mogłyby sie wukruszać? Takie gdybania...

A te zegarki chyba rzeczywiscie były bardziej na pokaz niż do noszenia, bo kieszeń trzeba miec dużą :lol:


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Piotrze.

Te stalowe palety zastanowiły mnie najbardziej. Wczesniej tego nie spotkałem w szwajcarskim wychwycie, ale kieszonki od niedawna mnie interesują, więc za dużo nie widziałem. Oszczędności? A może przy tak wielkim balansie impuls jest na tyle silny, ze kamienne mogłyby sie wukruszać? Takie gdybania...

A te zegarki chyba rzeczywiscie były bardziej na pokaz niż do noszenia, bo kieszeń trzeba miec dużą :blink:

 

Wymontuj kotwicę i przyjrzyj się jej paletom z boku. Może to być kotwica z krytymi paletami.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymontuj kotwicę i przyjrzyj się jej paletom z boku. Może to być kotwica z krytymi paletami.

Taa... Wyczyściłem dokładnie kotwicę, włożyłem w oko lupę x10 i... dopiero wtedy zauważyłem, że faktycznie są tam wstawione bardzo cienkie i bezbarwne, kamienne palety, obustronnie kryte. Ramię kotwicy ma 0,80 mm, a paleta tylko ok. 0,25 mm. To świadczy o tym, że faktycznie zegarki mogły służyć jako regulatory.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa... Wyczyściłem dokładnie kotwicę, włożyłem w oko lupę x10 i... dopiero wtedy zauważyłem, że faktycznie są tam wstawione bardzo cienkie i bezbarwne, kamienne palety, obustronnie kryte. Ramię kotwicy ma 0,80 mm, a paleta tylko ok. 0,25 mm. To świadczy o tym, że faktycznie zegarki mogły służyć jako regulatory.

 

Ale numer ;)

Ja właśnie wziąłem silną lupkę z podświetleniem i bingo! Jest dokładnie tak, jak mówisz. Cienkie, przezroczyste kamienie obustronnie kryte. Teraz, gdy juz wiem, ze tam są, widzę je bez problemu przez zwykłą lupę :)

Fajnie, zagadka się rozwiązała, bo te palety mnie dziwiły.

Dzięki, Panowie!


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.