Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

W prawdzie nie mam żadnego Poljota z podwójną data, ale obstawiam że dzień tygodnia zmieniasz kręcąc koronka a przycisk służy do zmiany daty :).

Właśnie sprawdziłem w Sławie, dzień tygodnia koronką, przyciskiem dzień moesiąca.

 

Wysłane z mojego LIVE2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie nie mam żadnego Poljota z podwójną data, ale obstawiam że dzień tygodnia zmieniasz kręcąc koronka a przycisk służy do zmiany daty :).

Ps. Bardzo fajny Poljot ;).

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby komuś słabo działał lub w ogóle kalendarz z dniami tygodnia w sławie 2428 (np. lodówka) to jednym z problemów jest drucik który stawia opór podczas wygięcia podczas przeskoku. Na zdjęciu poniżej w lewej sławie blokada tarczy wew. kalendarza odstaje nieco od kółka (zaznaczone na czerwono). Po prawej blokada dochodzi do kółka czemu blokuje z powodzeniem tarczę. Dlatego gwiazda zaznaczona u góry na której osadzona jest tarcza idealnie jest blokowana. Temat zgłębiony na gorąco podczas naprawy sławy lodówki niedawno zakupionej gdyż kalendarz z dniami tygodnia niemrawo się przesuwał. Pewnie dla niektórych jest to sprawa oczywista ale dla mnie jako początkującego duży wyczyn :) Jeśli nie mamy dawcy to można ten drucik lekko dogiąć i prawdopodobnie się uda. Nie testowałem gdyż użyłem z dawcy.

 

 

 

A jeśli po wyczyszczeniu i złożeniu lodoweczki sekundnik działa ale nie minutowa i godzinowa się nie obraca a cwiertnik niby wydaje się w porządku to nic bardziej mylnego. Cwiertnik jest osadzony (wcisniety) na przekładni która otrzymuje ruch z sprężyny.

 

ac0866417af63790c23164a13db21190.jpg

post-84779-0-22054300-1465719236_thumb.jpg

Edytowane przez Sebolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli po wyczyszczeniu i złożeniu lodoweczki sekundnik działa ale nie minutowa i godzinowa się nie obraca a cwiertnik niby wydaje się w porządku to nic bardziej mylnego. Cwiertnik jest osadzony (wcisniety) na przekładni która otrzymuje ruch z sprężyny.

 

 

 

To typowa usterka w Slavach serii 24xx. Na zdjęciu, które pokazałeś jest widoczna przyczyna tego typu usterek - w środku tego dużego koła, które przekazuje napęd z przekładni chodu na przekładnię wskazań są trzy powierzchnie cierne. No właśnie - są trzy, a powinny być dwie :) Moim zdaniem to typowy błąd konstrukcyjny - dwa elementy cierne rozmieszczone przeciwlegle mają w porównaniu do układu potrójnego następujące zalety:

1. siły rozkładają się korzystniej (tulejka minutowa jest "ściskana" symetrycznie z obu stron),

2. lepsze "sprężynowanie" - dwa elementy cierne mają większą długość, zatem są mniej sztywne i dłużej zachowują wymaganą siłę docisku - nawet po częściowym zużyciu (wytarciu) powierzchni ciernych wciąż możliwe jest zachowanie siły dociskającej, czego nie można powiedzieć o układzie z trzema powierzchniami ciernymi.

Jeśli do opisanej wady konstrukcyjnej dodamy wadę materiałową, to mamy gotowy przepis na usterkę ;)

Dodać można jeszcze, że podobną konstrukcję sprzęgiełka stosowano np. w werkach 2356 - tyle, że tam zamiast trzech krótkich "cięciw" , były dwie długie. Efektem była oczywiście mniejsza awaryjność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To typowa usterka w Slavach serii 24xx. Na zdjęciu, które pokazałeś jest widoczna przyczyna tego typu usterek - w środku tego dużego koła, które przekazuje napęd z przekładni chodu na przekładnię wskazań są trzy powierzchnie cierne. No właśnie - są trzy, a powinny być dwie :) Moim zdaniem to typowy błąd konstrukcyjny - dwa elementy cierne rozmieszczone przeciwlegle mają w porównaniu do układu potrójnego następujące zalety:

1. siły rozkładają się korzystniej (tulejka minutowa jest "ściskana" symetrycznie z obu stron),

2. lepsze "sprężynowanie" - dwa elementy cierne mają większą długość, zatem są mniej sztywne i dłużej zachowują wymaganą siłę docisku - nawet po częściowym zużyciu (wytarciu) powierzchni ciernych wciąż możliwe jest zachowanie siły dociskającej, czego nie można powiedzieć o układzie z trzema powierzchniami ciernymi.

Jeśli do opisanej wady konstrukcyjnej dodamy wadę materiałową, to mamy gotowy przepis na usterkę ;)

Dodać można jeszcze, że podobną konstrukcję sprzęgiełka stosowano np. w werkach 2356 - tyle, że tam zamiast trzech krótkich "cięciw" , były dwie długie. Efektem była oczywiście mniejsza awaryjność :)

 

 

zgadzam się z Tobą ,że sława ma przekombinowany mechanizm:) ale nie napisałem jednej rzeczy przez którą musiałem ponad cztery razy składać i rozkładać moją lodówkę:) Nie jestem tak biegły w terminologii jak Ty :) ale jak coś nie działa jak trzeba to po prostu rozbieram i patrzę na jakieś anomalie.

Kiedy juz wszystko poskładamy ale dla bezpieczeństwa nie zakładamy tarczy oraz wskazówek zaczynam kręcić koronką a tu ciche "tyk lub clik". Myślę sobie, że półbeczka zazębia się przekładnią od sprężyn. Czasami tak bywa jak mostek z sprężyną nie najdzie dokładnie na połbeczkę. Ale po 2 godzinach dumania dlaczego występuje ten "click" i podpatrując na innym egzemplarzu okazuję się, że właśnie nie do końca dobrze osadzony ćwiertnik po prostu wyskakuje i uderza od dołu  o blokującą go przekładnie godzinową chyba. Na sprawnym egzemplarzu jak w końcu zobaczyłem ćwiertnik wychodzi wraz z kołem. A w mojej lodówce był luz. Jak wsadziłem to po złożeniu był "clik" wiec przełożyłem z innego i tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może pomożecie :unsure: .

"Sam" (jak zwykle) :angry: zepsuł się Poljot w automacie(2415) 29J. Sekundnik chodzi,ale minuty i godziny już nie. Co może być przyczyną?

Edytowane przez spoxx2006

Kupię: ---.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może pomożecie :unsure: .

"Sam" (jak zwykle) :angry: zepsuł się Poljot w automacie(2415) 29J. Sekundnik chodzi,ale minuty i godziny już nie. Co może być przyczyną?

 

 

przerabiałem wczoraj ten przypadek z poljotem budzikiem. po wyczyszceniu i złożeniu  ćwiertnik źle się osadził na czopie od przekładni. Sekundnik działał ale godzinowa i minutowa już nie. Sprawdz osadzenie ćwiertnika oraz przekładnie godzinową.

Edytowane przez Sebolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie mam, jak wyprostowac wskazowki,

 

mam dosyc intersujacego pacjena (sicura globetrotter) i niestety ma wygiete wskazowki przy samych oskach (w skrocie miast popkazywac np 3 pokazuje 5-6) boje sie to tak brutalnie uchwycici i odgiac spowrotem zeby nie zlamac.

mysle nad podgrzeniem wskazowki nad gazem i proba na cieplo.

 

jest jakas juz wypracowana metoda? ktos przerabial juz taki temat?

 

No to sobie odpowiadam. operacja zakończona sukcesem, wskazowki blyskawicznie rozgrzewaja sie do czerwonosci. klucz to dobry chwytak. i modelowanie jak sa czerwone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panów zegarników :)

 

Gdy komuś przestanie działać kalendarz w sławie ale słychać "cyk" to jedną przyczyn jest brak sprężynki która ma za zadanie sprawić powrót blokady tarczy kalendarza. Na zdjęciu drugim jest zaznaczony element który przesuwa tarcze kalendarza. Ale brakuje w nim sprężyny.

Pierwsze zdjęcie zawiera element bez sprężyny po lewej i sprawny po prawej. Ta sprężyna jest odpowiedzialna za prawidłowy powrót blokady.

post-84779-0-46264500-1466457329_thumb.jpg

post-84779-0-24812900-1466457475_thumb.jpg

Edytowane przez Sebolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w każdym...

 

Zwolnić blokadę...

 

post-75614-0-94970800-1466678212.jpg

 

...i powoli odpuszczać koronką.

 

Czy naprawdę nakręcony jest aż tak, żeby nie dało się zwolnić blokady?


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów zegarników :)

 

Zastanawia mnie jak prawidłowo podać olej do kamienia w balansie dla mołni. Brak sprężyny uniemożliwia demontaż kamienia i podanie oleju od góry. Zrobiłem to kładąc mostek balansu na plecy. Uniosłem lekko koło do góry tak aby była dostatecznie duża przerwa między zwojami włosa i podałem olej. Czy może jest jakaś inna metoda????

 

Takie mam spostrzeżenie co do naprawy pobiedy. Złożyłem sobie treningowo pobiede z dostępnych części i gdy werk jest na plecach to balans staje. Gdy tarcza ku dołowi to balans rusza. Pierwsza myśl że balans ma górny czop za mały i wpada do dziury. Nic bardziej mylnego. Rozebranie od strony przekładni. mycie benzyna ekstrakcyjną. Zdjecie tarczy. Mycie kamienia nakrywkowego balansu. Suszenie, smarowanie kamieni i dziala :) w obu pozycjach. Wynika z tego że niekoniecznie balans ma za krótkie czopy i trzeba szukać innego.

 

 

 

 

 

Jaki brak sprezyny nie rozumiem co uniemozliwia ci demontaz balansu z mostka ?

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki brak sprezyny nie rozumiem co uniemozliwia ci demontaz balansu z mostka ?

W mołni kamień górny balansu nie ma sprężyny która go dociska. Kamień zapewne wyjmuje się od dołu.

 

 

Kolejny problem po godzinie dumania z kirowskim, Pomimo czyszczenia ,smarowania zatrzymywał się  po jakimś czasie. Problemem była za duża śrubka której końcówka ocierała się o spód sprężyny.

 

post-84779-0-61432600-1466843428_thumb.jpg

post-84779-0-14789200-1466843446_thumb.jpg

post-84779-0-72847500-1466843488_thumb.jpg

Edytowane przez Sebolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobne urzadzenie jest do sciagania wskazowek ze stoperow.To srodkowe cos:) przytrzymuje cwiertnik,lub tez kolo na ktorej jest wskazowka a te boczne sciagaja wskazowke.Przy stoperach  i nie tylko oczywiscie(stare kieszonki)wazne jest aby przy sciaganie wskazowek trzymac cwiertnik lub tez kolo na ktorej umocowana jest wskazowka  (sa bardzo mocno osadzone)inaczej mozna wylamac kolo.

Troche wiecej zdjec daloby pelniejsza wiedze i obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zakupiony na forum 55 g. Postanowiłem go ponosić ale zauważyłem ,że coś nie tak jest z automatem. Nie nakręca prawidłowo, za słabo. Po rozebraniu okazało się że brakuje kilku zębów w kole naciągowym mostka sprężyny. Po lewej prawidłowe koło, a po prawej wyciągnięte z 55g. Są tylko trzy. To tłumaczy słaby naciąg automatu. Czyszczenie i smarowanie swoją drogą :)

 

 

Ktos wie dlaczego na sprezynie od budzika jest takie cuś?? Za duza sruba?

 

0fb3b8d6f65db3a31b0d1e9ba07632e0.jpg

post-84779-0-78873900-1467824655_thumb.jpg

Edytowane przez Sebolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanko  do kolegów  czy 

mostek przekładni chodu od 2414 pasuje do 2409  i czy balans pasuje 
 
rodzina ta sama 
Edytowane przez MISTYK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasuje, trzeba tylko zwracać uwagę na fazowanie mostków lub jego brak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem dzięki za info pozdrawiam  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy ktoś się zna na tym ustrojstwie? pod kątem widać że coś wyświetla no słabo i nie wszystko... przyciski nie dają żadnej akcji... ciekaw jestem czy da się to naprawić
jod61jV.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ostatnio nabyłem poljota sygnała niby do zadbania kosmetycznego a okazała się niezła zabawa :). Nie do końca dobrze funkcjonował mechanizm zwalniający blokadę grzechotki.

 

Zdjęcie 1 to moim zdaniem trzy głowne elementy odpowiedzialne za uruchomienie grzechotki.

 

obok werku są dwie zębatki. Godzinowa ma ma trzy malutkie wypustki które tylko w jednej pozycji wchodzą w otwory do przekładni na której jest osadzona wskazówka ustawiająca budzik. U mnie problemem była właśnie tarcza z otworami. nie do końca wypustki wpadały do niej co nie spowodowało odbcia blokady w postaci podłużnego kawałka blachy.

 

 

zdjecie 2 pokazuje jedną z 2 pozycji gdzie wypustki nie trafiają w otwory

 

zdjęcie3 pokazuje moment zgrania się wypustek z otworami a tym samym przemieszczenie się lekko w górę blokady w stronę tarczy i uruchomienie grzechotki

 

To tylko jedna z przyczyn gdzie grzechotka może się nieuruchomić. W tym przypadku wymiana z trupka tarczy i po kłopocie. :)

 

 

 

post-84779-0-97783100-1468006475_thumb.jpg

post-84779-0-98124500-1468006876_thumb.jpg

post-84779-0-71668300-1468006961_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy ktoś się zna na tym ustrojstwie? pod kątem widać że coś wyświetla no słabo i nie wszystko... przyciski nie dają żadnej akcji... ciekaw jestem czy da się to naprawić

 

Po pierwsze sprawdź baterię.

 

Wysłane z mojego LIVE2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez kchrapek
nie cytujemy zdjęć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze sprawdź baterię.

 

Wysłane z mojego LIVE2 przy użyciu Tapatalka

od tego zacząłem ;) 2 nówki ma założone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.