Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Trzymajcie mnie, bo nie zdzierżę.

MIR, mechanizm CzCzZ 2209, z którym nie raz miałem do czynienia. Ten konkretny egzemplarz trafił mi się mocno zmasakrowany - wyrobiony czop 2 koła, skrzywiony czop 3 koła (ktoś nieumiejętnie zakładał mostek przekładni chodu i przycisnął). 

Elementy wymyte, bęben + przekładnia chodu złożona, to co zauważyłem jako wadliwe - wymienione. Po delikatnym ruszeniu bębna - przekładnia leci jak głupia. Zakładam kotwicę z mostkiem: kotwica "odskakuje" przy potrąceniu widelca, więc wszystko OK. Zakładam balans: stop, nie ma ruchu.  Podmieniam balans od sprawdzonego, działającego mechanizmu - ciągle nic. Nie ma ruchu balansu, nawet po trąceniu koło balansowe leci w jedną stronę i nie wraca. Koło wychwytu nie przesuwa się, widelec pracuje w miejscu.

Zmieniam zatem komplet, kotwicę z mostkiem oraz balans z półmostkiem od działającego mechanizmu: ciągle nic. Nawet trącenie kół przekładni chodu w celu wymuszenia ruchu nie pomaga. 

Nie mam pomysłu, bo poza jeszcze jednym kołem, które wygląda na sprawne, nie pozostaje nic do wymiany. Czary po prostu.


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 2209 to jest ciężki temat, pewnie jak trzymasz koronkę naciągniętą to mech. idzie?

Myłeś i smarowałeś ten "ćwiertnik" co odbiera napęd z bębna? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 2209 to jest ciężki temat, pewnie jak trzymasz koronkę naciągniętą to mech. idzie?

Myłeś i smarowałeś ten "ćwiertnik" co odbiera napęd z bębna? 

"koronkę naciągniętą" - masz na myśli, że sprężyna nakręcona do oporu i jeszcze pociśnięta koronką? Nie, nakręciłem kilka razy, żeby ogólnie był napęd i nie musieć spuszczać całego naciągu sprężyny, gdybym miał ponownie rozbierać werk. Jeśli pytasz, czy idzie w innym położeniu koronki (tzn. wyciągnięta jak do nastawiania godziny) - nie, nie idzie.

"ćwiertnik co odbiera napęd z bębna" - 2-ie koło? Myte, potem wymienione, bo okazało się, że czop był utarty i latało od strony górnej płyty, były trudności z nastawieniem godziny. Robiłem ten mechanizm w wolnym czasie na raty, z długimi przerwami i teraz jak się zastanowię, to wymieniłem po kolei chyba wszystkie elementy przekładni chodu poza jednym z kół. Powoli dochodzę do wniosku, że to ono jest trefne. Czyli, rozebrać jeszcze raz, podmieniać, obserwować. 

Edytowane przez Po Bieda

"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk w Rakiecie 2609ha, koło od zmiany godziny (nie wiem jak to się nazywa) trochę zmasakrowane. W sumie się nie dziwie bo koronka w pozycji nastawiania chodzi bardzo ciężko i przyśpiesza pracę. Jaka jest tego przyczyna?  

post-105283-0-67129700-1570965319_thumb.jpg

post-105283-0-62140100-1570965323.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zdjąć I umyć ćwiertnik oraz koło minutowe na którym on jest osadzony. A przy okazji resztę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jest jakiś sposób żeby zdjąć bezel z Rakiety diver? Chciałbym wypolerować szkło a bezel to uniemożliwia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwazasz nożykiem jak w wostokach, tylko nie wkładaj, nożyka zbyt głęboko bo szkiełko też jest osadzone na zewnętrzej stronie koperty jak bezel I aby je zdjąć najpierw zdejmujesz siedzący na >szkle< bezel. :)

 

Edycja

Jak dobrze pamiętam to na szkle jest jeszcze stalowy pierścień, który jest jednocześnie bieznią dla bezela i zaciskiem dla szkiełka.

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie: czy wałek od amfibii 2416b (automat) będzie pasował do 2414 manual? Chyba powinien? 


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rakieta Multkalendarz

 

Mam dwa pytania:

 

1. Jak ustawić dzień tygodnia? Po odciągnięciu górnej koronki do pozycji 1 ustawiam wskazówki, podciągając do pozycji 2 następuje szybka zmiana daty, przy czym koronka automatycznie wraca do pozycji 1. Za cholerę nie wiem jednak jak ustawić dzień tygodni. Proszę o podpowiedź :)

2. Dolna koronka powoduje obrót tarczy kalendarza ale jest ona ciągle "aktywna". Tak ma być?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kręcić wskazówkami aż dotrze się do właściwego dnia tygodnia, potem szybką zmianą ustawić dzień miesiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, 

 

Mam nadzieję, że dobry dział wybrałem  <_<

 

Mam taki oto zegarek Poljot 17 kamieni z mechanizmem 2614.2H.

 

Jest to pierwszy zegarek mojego ojca, ale niestety ponad 20 lat temu odpowietrzając kaloryfer, przywalił nim w niego skutecznie i zegarek się zatrzymał od tego czasu. Planuję mu go naprawić na urodziny i w związku z tym mam kilka pytań. Jestem początkujący, aczkolwiek coraz bardziej wkręcony w zegarki, więc proszę o wybaczenie i tłumaczenie łopatologiczne  :D

 

1. Czy ktoś może rozpoznaje bardziej ten model Poljota ponadto co napisałem? Szukałem go za radą jednego z forumowiczów, pod nazwą "Jeans", ale nie wiele więcej znalazłem. 

 

2. Czy żeby wykonać przeszczep/przekładkę mechanizmów albo też konkretnych części potrzebuję jakiegokolwiek mechanizmu oznaczonego 2614.2H  czy mechanizmu z takiego włąśnie modelu?

 

3. Przeczytałem sobie fora o polerowaniu koperty, ale mam wątpliwości czy ta jest stalowa  czy chromowana. Skłaniam się ku chromowaniu, ale wolę się upewnić.

 

 

Dziękuję i pozdrawiam  :D

 

IMG 20191021 111940

IMG 20191021 112020

IMG 20191021 112027

72609887 2767500366594854 4655401866308354048 N

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to popularny model Poljota z lat 80. (miał tylko symbol, ale to nie jest istotne) w chromowanej kopercie. Dawcy na części szukaj z takim samym mechanizmem, nie musi być z takiego samego zegarka.

 

A tak w ogóle zacząłbym od wizyty u zegarmistrza. Ci starszej daty mają sporo części do radzieckich zegarków.

Edytowane przez Walter_87

LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koperta chrom, ale delikatnie zawsze można zaryzykować i wykonać polerkę samodzielnie, metod jest tyle ilu użytkowników. Spróbuj ściereczek CapeCode, są do kupienia na forum na głównym bazarku. Ja nie próbowałem ale koledzy chwalą, ewentualnie pasta tempo jak do polerownia lakieru i miękka szmatka.

Sam zegarek możesz zanieść do zegarmistrza w Twoim mieście, to nie jest jakiś unikat i spokojnie majster sobie z nim poradzi. Części są ogólnodostępne i spokojnie możesz trafić na Allegro trupka na podmiankę.


Często Zdzisiek od nas z forum ma zbyciu trupki w dobrej cenie możesz go zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedzi.

Jak patrzę na kopertę to w sumie zastanawiam się czy jej jednak też nie podmienić. Takżę zaczynam się rozglądać za jakimś zegarkiem na podmiankę/dawcę części,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zabawa z Poljotem bocianem. Niestety bez skutku... Werk cały, osie są, tylko ten zespół balansu, popatrzcie.

post-67402-0-07463700-1571814966.jpg

Jak to złożyć w całość? Widzę,  że powinno iść na wcisk. Przesuwkę z mocowaniem włosa jeszcze złożę, ale z Chiny nie chce się to wcisnąć w mostek. Pomocy...

Wybaczcie za zdjęcie, ale nie mam opcji makro.

Edytowane przez JanekTheFizyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co ty chcesz wciskać w mostek, skoro przesuwkę już założyłeś?

Edytowane przez loituma

Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz mój nieprofesjonalny język. Mocowanie włosa, w moim języku, to ten element na górze, w którym zakręca się śrubką baryłkę na końcu włosa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli nie możesz wcisnąć przesuwki w mostek?


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej tego elementu mocującego włos. Idąc średnica od najmniejszej kat po kolei: mostek, element mocujący włos, przesuwka. Przesuwka wciska się na element mocujący (jak to się nazywa?), A ten wchodzi ciasno na mostek. I tak powciskane mogą się obracać względem siebie, aby ustawiać długość włosa. A przynajmniej tak to widzę i rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. uwolnij włos z przesuwki. Wszystko ma być w pojedynczych elementach: balans z włosem, przesuwka, mocowanie włosa, półmostek balansu.

2. układasz ruchomy element na czymś twardym. U mnie jest to biała kartka papieru na biurku. Ważne, żeby to zrobić w takiej pozycji, jak to siedzi w zegarku noszonym na ręce, a nie w oglądanym po otworzeniu koperty

3. przykładasz półmostek. Naciskasz półmostek. Pierścień elementu ruchomego wskakuje w rowek półmostka balansu wokół incabloku. Wcześniej można to miejsce pooliwić, żeby ułatwić pracę elementów ruchomych. 

4. powtarzasz to samo z drugim elementem

5. na odwróconym półmostku oliwisz incablok, wkładasz balans, umieszczasz włos w przesuwce, klocek włosa w otworze i mocujesz klocek wkrętem. 

6. kompletny zespół balansu wkładasz do mechanizmu

 

Nie mam pod ręką werku, żeby wzrokowo skontrolować, ale chyba niczego nie pomerdałem. Mi łatwiej było wciskać półmostek W pierścień elementu ruchomego, niż np. przesuwkę NA półmostek. Spokojnie, da się to zrobić, pierścień ma przecięcie, aby mógł się rozszerzyć podczas wskakiwania, ale w tym momencie możesz tej przerwy nie widzieć. 


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, konkretną odpowiedź, dzięki! To tylko, być może naiwnie, jak uwolnić włos z przesuwki? Przesuwa się pięknie, się nie widzę, żeby chciał wyjść. Rozumiem, że przesuwka ma dwa kołki, między które ten włos się wsuwa? Muszę odpalić lepsze światło i lupa na oko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak: jeden bolec jest stały, drugi możesz obrócić. Po obróceniu o 90 st. zrobi się przestrzeń na wysunięcie włosa. Aby to zrobić, trzeba użyć śrubokręta - ta szersza część ma rowek.


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.