Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, mkl1 napisał:

 

 pokaż fotke tej baryłki..cos mi sie nie chce wierzyc w lutowanie.

 Moze zacisńieta, albo włos inaczej zablokowany, ale raczej nie lutowanie.

 

Miałem kiedyś ETA 23... Nie pamiętam dokładnie kalibru gdzie włos w baryłce był wklejony na szelak! 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Goral35 napisał:

Miałem kiedyś ETA 23... Nie pamiętam dokładnie kalibru gdzie włos w baryłce był wklejony na szelak

No to do spirytusu i zdjąć...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mkl1 napisał:

 

 pokaż fotke tej baryłki..cos mi sie nie chce wierzyc w lutowanie.

 

e tam. W Poljocie faktycznie klocek włosa jest zamocowany na stałe, chyba przez zaciśnięcie włosa w klocku. Nie ma klina. Ja bym nie ruszał, bo nawet po uwolnieniu włosa, potem trzeba będzie go mocować - w perspektywie ponowne pogięcie....


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

TAPIROWANY

brakowało mi tego słowa... ;)

 

Nie jestem w stanie zrobić dobrego zdjęcia, ale skoro twierdzicie, że na kołek, albo zaciśnięte, to przyjmuję że tak jest.

Co ja tam, biedny żuczek... 🙄

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się jeszcze wczoraj włosem; wyjąłem szpilki, ...

Za pierona nie wyprostuję..

Wytapirowany na potęgę..

Niech moje posty staną się ostrzeżeniem dla innych JAK NIE PROSTOWAĆ włosa..

Z drugiej strony .. dużo poćwiczyłem i choć nie skutecznie, to jednak uczy tego jak trzymać pęsety, jak panować nad oddechem, jak "podchodzić" żeby mniej popsuć..

 

Na kolejne dni daję sobie spokój -nie będę miał czasu na zabawy.

 

Następnym krokiem będzie podniesienie mostków i zdemontowanie mechanizmów oraz próby ponownego prawidłowego złożenia.

Na pewno się tym pochwalę, bo pytań będzie pewnie setka.

 

Na początek smarować zamierzam olejem silnikowym - jakiś 0w20.. 5w30.. tak dla treningu, bo jeśli mi się odwidzi, to mniejsze straty finansowe..

Jednak z drugiej strony, myślę, że się nie odwidzi, bo jak wyżej pisałem, mam kilka większych mechanizmów i właśnie dla nich zarejestrowałem się na forum.

Przyjdzie na nie czas, gdy tylko uruchomię poliota.

 

Dziękuję za dotychczasowe rady i do usłyszenia w najbliższy czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, zadra napisał:

 

 

Na początek smarować zamierzam olejem silnikowym - jakiś 0w20.. 5w30.. tak dla treningu, bo 

 

Nie tylko nie olej silnikowy lepkość tego oleju nie pozwoli na prawidłowy chód zegarka, to już lepiej coś takiego jak wd40 jest wodnisty i jak do zabawy w naukę o wiele lepszy. 

A jakbyś chciał to tu mają olej mają też oliwiarki 

https://allegro.pl/oferta/oliwa-zegarmistrzowska-702-olej-do-zegarkow-2-ml-8498868584

I jeszcze kilka innych maneli do zegarmistrzostwa 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Goral35 napisał:

coś takiego jak wd40 jest wodnisty

czasy 15w40 dawno minęły - nowe oleje również są "jak woda".

Ryzykuje się tylko tym, że będą większe opory mechanizmu, więc najwyżej będzie znacznie późnił lub szybciej się zatrzyma po nakręceniu niż powinien.

Coś jeszcze może się stać?

Ile warta jest ta chińska? jeśli się wprawię, to 1ml moebiusa za 40zł, nie jest wielkim wydatkiem a pewniejszym od chińskich.

Myślę nad oliwiakami - z czego wykonać, bo grubość jest tu dość ważna dla dawkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2020 o 00:55, zadra napisał:

mam kilka większych mechanizmów i właśnie dla nich zarejestrowałem się na forum.

Przyjdzie na nie czas, gdy tylko uruchomię poliota.

 Trzeba było zacząć od wiekszych... :) Mniejszy stres, bo łatwiej odpowiedni chwycic, zdemontować, zamontowac, złozyc :) :)

 dlatego zaczołęm od kiesonek męskich..

 Zegarka narecznego NIE RUSZAM... no ewentualnie Damke kieszonkową porównywalna z naręcznym gabarytowo, aczkolwiek troszke wieksze detale  :)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, zadra napisał:

czasy 15w40 dawno minęły - nowe oleje również są "jak woda".

Ryzykuje się tylko tym, że będą większe opory mechanizmu, więc najwyżej będzie znacznie późnił lub szybciej się zatrzyma po nakręceniu niż powinien.

Coś jeszcze może się stać?

Ile warta jest ta chińska? jeśli się wprawię, to 1ml moebiusa za 40zł, nie jest wielkim wydatkiem a pewniejszym od chińskich.

Myślę nad oliwiakami - z czego wykonać, bo grubość jest tu dość ważna dla dawkowania.

 

Ten 1 ml to kilka lat będziesz używał do celów hobbystycznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kirov57 napisał:

1 ml to kilka lat będziesz używał

Ale trzeba by kupić 2...3.. różne..

34 minuty temu, mkl1 napisał:

narecznego NIE RUSZAM

 

:) ruszaj- fajna zabawa a wiedzę już posiadasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, zadra napisał:

wiedzę już posiadasz.

Słaba.. ta moja wiedza...

W warsztacie zegarmistrzowskim to Mistrzowi, mógłbym jedynie podłoge pozamiatać :) no ewentualnie wymienic zarówke w lampie..  :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mkl1 napisał:

wymienic zarówke

łoo,  Panie, toś Pan elektryk  ..

No to czas na kwarce i kalkulatory oraz różnego rodzaju "montany"  🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, zadra napisał:

No to czas na kwarce i kalkulatory oraz różnego rodzaju "montany"

 co to jest "kwarc"?  :) :)

 Juz kiedys pisałem.. mechanizm zegarka/zegara , to MECHANIZM.. i tyle..

Czasami mniej, lub bardziej skomplikowany, ale mechanika ( fizyka) jest tak sama..

i to mnie bawi...

Bez urazy, ale dawałem sobie rade z bardziej dziwna mechaniką w zegarku, niz Poliot...

Dalej jednak twwierdze... Prawdziwemu ZEGARMISTRZOWI to moge podłoge pozamiatać

 

 np. najcieńszy czop, jaki mi się udało wytoczyc miał az 0,3mm, kiedy zegarmistrz zrobi 0,08mm- widzisz różnicę ??


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mkl1 napisał:

Słaba.. ta moja wiedza...

W warsztacie zegarmistrzowskim to Mistrzowi, mógłbym jedynie podłoge pozamiatać :) no ewentualnie wymienic zarówke w lampie..  :)

No to mam pozamiatane 

Jeśli taki fachman jak Ty ma zamiatać podłogę to co ja mam powiedzieć. Pozostaje mi tylko przykleić nos do szyby i popatrzeć jak panowie zegarmistrzowie w zakładzie pracują. 

Jak żadnego czopa nie wytoczyłem więc chyba zamykam kramik 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdy odejdziesz już od szyby patrząc na zamiatającego zegarmistrzowi kolegę z forum KMZiZ to przechodząc obok skromnego bezdomnego siedzącego na gołym chodniku i żebrzącego o cokolwiek... rzuć mu choćby złotówkę,  bo to ja będę...

Będę nieśmiało zbierał na pierwszy podręcznik "małego zegarmistrza" ... 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DaszWaść złotówke i sprawdź sobie korespondencję :)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Fryzjerce .....................................................................................na prostowanie włosa

 

 

Ucz się ucz,

Wiedza to potęgi klucz,

a jak będziesz ich miał dużo to....

zostaniesz WOŹNYM w szkiole...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, zadra napisał:

Ale trzeba by kupić 2...3.. różne..

 

:) ruszaj- fajna zabawa a wiedzę już posiadasz.

 

Tak, ja mam dwa rodzaje, przydają się nawt do innych zastosowań -  tym o większej lepkości super smaruje się takie naścienne plastikowe kwarce. jak zjadają jedną baterię na tydzień i stają,  to po przesmarowaniu chodzi taku ulep lepiej niż nówka i do tego praktycznie bezgłośnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2020 o 22:55, zadra napisał:

czasy 15w40 dawno minęły - nowe oleje również są "jak woda".

Ryzykuje się tylko tym, że będą większe opory mechanizmu, więc najwyżej będzie znacznie późnił lub szybciej się zatrzyma po nakręceniu niż powinien.

Coś jeszcze może się stać?

Ile warta jest ta chińska? jeśli się wprawię, to 1ml moebiusa za 40zł, nie jest wielkim wydatkiem a pewniejszym od chińskich.

Myślę nad oliwiakami - z czego wykonać, bo grubość jest tu dość ważna dla dawkowania.

Panie, olej silnikowy odpuść. O ile pamiętam, może - z upływem czasu - powodować wżery w metalu, ponieważ ma inne pH. Po prostu był stworzony dla innych, większych elementów, gdzie ułamek ułamka milimetra nie robi takiej różnicy. Przekładniowy bardzo rzadki może i byłby OK, porównywałem kiedyś karty materiałowe takiego i Moebiusa, właściwości były podobne. Kup sobie - jeśli nie chcesz inwestować w ciemno - oliwę do maszyn albo olej silikonowy, kosztuje to 5 zł i nie zużyjesz opakowania za swojego życia. Był tu na forum wątek o oliwach, oba te smarowidła zostały zaakceptowane jako dopuszczalne przy naprawach hobbystycznych. Oliwiaki pierwsze robiłem z różnych drucików, dobra jest żyłka wędkarska - masz do wyboru różne grubości. Ostatecznie kupiłem u Chińczyka, są za grosze. Jeśli rozumiem, to @mkl1 podesłał ci linka do książek zegarmistrzowskich - ja mam pościągane wszystko, co się dało, poza którąś częścią Podwapińskiego. 


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

olej silnikowy odpuść

Przemyślę..

Co do niebezpieczeństw o których piszesz, to ja jestem o to spokojny i nie widzę przeciwwskazań jeśli chodzi o fizyczne właściwości oleju samochodowego. 

Mogą być różnicę tylko dotyczące dodatków uszlachetniajacych,  bo o ile przy samochodowych można się o dodatkach czegoś dowiedzieć, o tyle przy oliwkach zegarmistrzowskich jest to wiedza tajemna i pilnie strzeżona przez smoki..

 

Tak jak wcześniej napisałem.. Przemyślę.. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.kraina-czasu.pl/olej-moebius-8000-1-ml,3,29193,4120

 

 możesz poszukać  wg choćby ostatnich danych....

Olej zegarmistrzowski Moebius 8000

Dane Techniczne:

Typ:

Oliwa naturalna

Opakowanie:

1 ml

Temp. pracy:

-15 o C do +80 o C

Lepkość (20 o C):

95 cst

Gęstość (20 o C):

0,91 g/cm 3

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam pytanie odnośnie zegarka Rakieta. Otóż mam mechanizm wraz z tarczą ze starej rakiety, o której wiem że była w złotej kopercie. (chyba taka https://www.ebay.com/itm/USSR-Soviet-Vintage-RAKETA-2209-Solid-Rose-Gold-583-14k-23-Jewel-Wrist-Watch/401742734956?hash=item5d89bba66c:g:krUAAOSw1q9cpQcw)  Chciałbym ją odrestaurować, ale wiem że znalezienie do niej samej oryginalnej koperty graniczy chyba z cudem. Wpadłem na pomysł znalezienia nie-złotej koperty, do późniejszego pozłocenia. I tutaj pojawia się pytanie, jak szukać koperty (lub całego zegarka) tak aby mieć pewność, że ten mechanizm będzie do tej koperty pasował? Czy jest wogóle sens szukać takiego "zamiennika"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, kernel_panic napisał:

Witam,
Mam pytanie odnośnie zegarka Rakieta. Otóż mam mechanizm wraz z tarczą ze starej rakiety, o której wiem że była w złotej kopercie. (chyba taka https://www.ebay.com/itm/USSR-Soviet-Vintage-RAKETA-2209-Solid-Rose-Gold-583-14k-23-Jewel-Wrist-Watch/401742734956?hash=item5d89bba66c:g:krUAAOSw1q9cpQcw)  Chciałbym ją odrestaurować, ale wiem że znalezienie do niej samej oryginalnej koperty graniczy chyba z cudem. Wpadłem na pomysł znalezienia nie-złotej koperty, do późniejszego pozłocenia. I tutaj pojawia się pytanie, jak szukać koperty (lub całego zegarka) tak aby mieć pewność, że ten mechanizm będzie do tej koperty pasował? Czy jest wogóle sens szukać takiego "zamiennika"?

To jest werk w którym bęben sprężyny jest odwrócony do góry nogami przez co jest on cieńszy od innych werków Rakiety. Musisz szukać trupka w którym siedzi werk rakiety cal. 2209, nie wiem jak tarcza czy będzie Ci pasowała do standardowej koperty. Najlepiej jak znajdziesz trupka niech sprzedający poda Ci wymiar tarczy. 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 9/19/2020 at 5:21 PM, Goral35 said:

To jest werk w którym bęben sprężyny jest odwrócony do góry nogami przez co jest on cieńszy od innych werków Rakiety. Musisz szukać trupka w którym siedzi werk rakiety cal. 2209, nie wiem jak tarcza czy będzie Ci pasowała do standardowej koperty. Najlepiej jak znajdziesz trupka niech sprzedający poda Ci wymiar tarczy. 

Ok, dzięki za info. Postaram się zatem szukać takiego trupka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.