Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jeden pomysł mi wpadł do głowy ( może głupi) sprawdź czy os minutowa nie jest lekko skrzywiona.. wówczas ćwiertnik w pewnym położeniu "zaciera" o płyte...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może być "głębiej" w kołach, bo ustawianie godziny idzie przez tą przekładnię, która jest pod tarczą. Więc jeśli zdejmiesz ćwiertnik i ruch jest swobodny, a z ćwiertnikiem nie, to wina jest po stronie ćwiertnika (ew. jak wyżej - przyciera o oś). Miałem coś takiego w innym zegarku - kupiłem z zatartym ćwiertnikiem, potem okazało się, że ktoś kręcąc koronką powyłamywał zęby na kole, okruchy poszły w przekładnię i utrudniały ruch. Więc: zdemontować, umyć, obejrzeć dokładnie, nasmarować (również tulejkę koła minutowego wewnątrz), zamontować. Rakieta to taki mechanizm, że łaski nie robi, ma chodzić i już. 


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja: przyczyną faktycznie okazał się ćwiertnik - zdjąłem go, umyłem benzyną ekstrakcyjną i chałupniczo presmarowałem, zaczęło chodzić w sensie wskazówki kręcą się luźniej. Mam świadomość że nie zastąpi to serwisu u zegarmistrza ale chodziło mi też o znalezienie przyczyny :)

Bardzo dziękuje Panom za Waszą pomoc i cenne uwagi odnośnie mojego mechanizmu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ze 3 Rakiety co tak ciężko się nastawiały, za każdym razem winny był ćwiertnik.

Rozebrałem, dobrze przesmarowałem ćwiertnik wewnątrz oraz oś na której się obraca i chodzi lekko.

Do smarowania używałem smaru z molibdenem (nie wiem czy dobrze, ale działa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, etz napisał(-a):

Aktualizacja: przyczyną faktycznie okazał się ćwiertnik - zdjąłem go, umyłem benzyną ekstrakcyjną i chałupniczo presmarowałem, zaczęło chodzić w sensie wskazówki kręcą się luźniej. Mam świadomość że nie zastąpi to serwisu u zegarmistrza ale chodziło mi też o znalezienie przyczyny :)

Bardzo dziękuje Panom za Waszą pomoc i cenne uwagi odnośnie mojego mechanizmu.

Pozdrawiam.

Panie szanowny, miej świadomość, że majster nie zrobi niczego innego (w tym konkretnym przypadku) poza tym, co sam zrobiłeś. Zatem trop jest dobry a podjęte działanie - słuszne. Więc jak najbardziej serwis zastąpiłeś, oczywiście, ciągle mówimy tylko o ćwiertniku - bo jeśli tam smary się zastały, to w reszcie mechanizmu pewnie też. Powodzenia.


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasówka mi chodzi po głowie, ktoś wie gdzie mogę kupić kopertę pod tę tarczę i mechanizm? Часы Молния / Molnija рабочие

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.02.2021 o 01:48, prw6 napisał(-a):

Pasówka mi chodzi po głowie, ktoś wie gdzie mogę kupić kopertę pod tę tarczę i mechanizm? Часы Молния / Molnija рабочие

 

Jeśli masz trochę czasu, to polecam ten produkt z AE. Musisz mieć świadomość że w zakrytych Mołniach tarcze są mniejsze niż w odkrytych, o 1mm, stąd odkryta pasuje idealnie niemal, nie potrzeba dystansów do mechanizmu. Przy tej te dystanse do mechu 6497 mogą wymagać innego dystansowania. Ale i na to jest rozwiązanie, stara sprężyna naciągowa od zegarka. można ją dociąć i dodatkowo zdystansować.

https://pl.aliexpress.com/item/32811237494.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.40b05c0fxafK26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, krywoj75 napisał(-a):

 

Jeśli masz trochę czasu, to polecam ten produkt z AE. Musisz mieć świadomość że w zakrytych Mołniach tarcze są mniejsze niż w odkrytych, o 1mm, stąd odkryta pasuje idealnie niemal, nie potrzeba dystansów do mechanizmu. Przy tej te dystanse do mechu 6497 mogą wymagać innego dystansowania. Ale i na to jest rozwiązanie, stara sprężyna naciągowa od zegarka. można ją dociąć i dodatkowo zdystansować.

https://pl.aliexpress.com/item/32811237494.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.40b05c0fxafK26

Ktoś mi tę polecił i chyba bardziej mi się podoba. To chyba ją wezmę

https://pl.aliexpress.com/item/32907052343.html?spm=a2g0o.detail.1000014.7.70fc90eaT2aR22&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.192130.0&scm_id=1007.13338.192130.0&scm-url=1007.13338.192130.0&pvid=e95adc23-94f5-4ebb-9c47-c0f3a0bf016d&_t=gps-id%3ApcDetailBottomMoreOtherSeller%2Cscm-url%3A1007.13338.192130.0%2Cpvid%3Ae95adc23-94f5-4ebb-9c47-c0f3a0bf016d%2Ctpp_buckets%3A668%230%23131923%2391_668%23888%233325%233_3338%230%23192130%230_3338%233142%239890%239_668%232846%238110%231995_668%232717%237566%23807_668%231000022185%231000066059%230_668%233422%2315392%2313&fbclid=IwAR3KTZdCnHy1mu52v-Hxzo048Z4GgMpFEXkP--1ru__Y7SX9qXuydt-q38A

5 godzin temu, krywoj75 napisał(-a):

 

Jeśli masz trochę czasu, to polecam ten produkt z AE. Musisz mieć świadomość że w zakrytych Mołniach tarcze są mniejsze niż w odkrytych, o 1mm, stąd odkryta pasuje idealnie niemal, nie potrzeba dystansów do mechanizmu. Przy tej te dystanse do mechu 6497 mogą wymagać innego dystansowania. Ale i na to jest rozwiązanie, stara sprężyna naciągowa od zegarka. można ją dociąć i dodatkowo zdystansować.

https://pl.aliexpress.com/item/32811237494.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.40b05c0fxafK26

Ktoś mi tę polecił i chyba bardziej mi się podoba. To chyba ją wezmę

https://pl.aliexpress.com/item/32907052343.html?spm=a2g0o.detail.1000014.7.70fc90eaT2aR22&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.192130.0&scm_id=1007.13338.192130.0&scm-url=1007.13338.192130.0&pvid=e95adc23-94f5-4ebb-9c47-c0f3a0bf016d&_t=gps-id%3ApcDetailBottomMoreOtherSeller%2Cscm-url%3A1007.13338.192130.0%2Cpvid%3Ae95adc23-94f5-4ebb-9c47-c0f3a0bf016d%2Ctpp_buckets%3A668%230%23131923%2391_668%23888%233325%233_3338%230%23192130%230_3338%233142%239890%239_668%232846%238110%231995_668%232717%237566%23807_668%231000022185%231000066059%230_668%233422%2315392%2313&fbclid=IwAR3KTZdCnHy1mu52v-Hxzo048Z4GgMpFEXkP--1ru__Y7SX9qXuydt-q38A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, prw6 napisał(-a):

Ktoś mi tę polecił i chyba bardziej mi się podoba. To chyba ją wezmę

 

A zwróciłeś uwagę na średnicę tarczy? w tej kopercie będziesz musiał toczyć kopertę albo tarczę bo tu maksymalnie 36mm a masz 38mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, krywoj75 napisał(-a):

A zwróciłeś uwagę na średnicę tarczy? w tej kopercie będziesz musiał toczyć kopertę albo tarczę bo tu maksymalnie 36mm a masz 38mm

hmmm, pytałem jednego "pasówkarza" to mi napisał tylko, że pierścień będzie potrzebny i to wszystko. Jesteś pewny? Pełno widuje pasówek w tej kopercie, myślisz, że ktoś się tak z nimi bawi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien bo sam je robię 🤪

W tej kopercie możesz zamontować mechanizm 3602 z tarczą 36mm max. Dystans jak najbardziej starczy tylko nie ten z zestawu. W kopercie którą Ci podałem w linku montujesz tarczę 39mm wchodzi na styk, nie trzeba nawet ringu. Jednak... W tej mołni tarcza ma 38mm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to roboty ciąg dalszy, bo dotarła oś do mołni...

zakładamy/nabijamy koło balansu na oś. a potem plato z drugiej strony..

 

IMG_1389.JPG

IMG_1387.JPG

 

Teraz włosisko nabić, potem założyć na półmostek i regulacja :)

 

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak zdjąć szkiełko w Sportivnym? Czy trzeba się dostać od środka czy da się ściągnąć ten ring razem ze szkiełkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Progfan_87 napisał(-a):

Panowie jak zdjąć szkiełko w Sportivnym? Czy trzeba się dostać od środka czy da się ściągnąć ten ring razem ze szkiełkiem?

Od środka, ring jest zespolony z kopertą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może do złego działu się odnoszę, ale nie wiem gdzie pytać. Chłopaki powiedźcie mi jaką rezerwę chodu ma mechanizm w slavie chorągiewce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, TenPrzegryw napisał(-a):

Może do złego działu się odnoszę, ale nie wiem gdzie pytać. Chłopaki powiedźcie mi jaką rezerwę chodu ma mechanizm w slavie chorągiewce?

Około 40h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wyjaśni mi ktoś jak wygląd regulacja chodu w mechanizmie 2809a? Co przekręcić? Co przestawić? Wołna trochę mi się spieszy i za bardzo nie wiem jak się do tego zabrać, bo tutaj to jednak trochę inaczej wygląda niż w innych mechanizmach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest zawsze taka sama: jeśli przesuwką skracasz działającą część włosa, to balans oscyluje z większą częstotliwością - zegarek szybciej "chodzi". Jeśli efektywną część włosa wydłużasz, to cyka on wolniej, wtedy zegarek późni. W 2809 Wołny masz kółko do mikroregulacji z oznaczeniami "+" o góry i "-" u dołu, które po swojej wewnętrznej stronie ma ślimakowate nacięcie, a w nim siedzi końcówka przesuwki regulatora chodu. Tą końcówkę dociska z prawej strony sprężynka. No i jak pokręcisz tym kółkiem w kierunku minusa, to przesunie ono przesuwkę w ten sposób, że mechanizm zwolni. 


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Po Bieda napisał(-a):

Zasada jest zawsze taka sama: jeśli przesuwką skracasz działającą część włosa, to balans oscyluje z większą częstotliwością - zegarek szybciej "chodzi". Jeśli efektywną część włosa wydłużasz, to cyka on wolniej, wtedy zegarek późni. W 2809 Wołny masz kółko do mikroregulacji z oznaczeniami "+" o góry i "-" u dołu, które po swojej wewnętrznej stronie ma ślimakowate nacięcie, a w nim siedzi końcówka przesuwki regulatora chodu. Tą końcówkę dociska z prawej strony sprężynka. No i jak pokręcisz tym kółkiem w kierunku minusa, to przesunie ono przesuwkę w ten sposób, że mechanizm zwolni. 

Dzięki, zaraz to przećwiczę tylko boję się że mogę pogorszyć sprawę. Jeśli zegarek spieszy jakieś 2min/24h to Twoim zdaniem jak bardzo przekręcić na minus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręć powoli i sprawdzaj, a najlepiej zainstalować aplikację na telefon i codziennie na niej sprawdzać odchyłkę dobową, Watch Check (na androida)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia. Możesz to robić albo długofalowo - pokręcić, zaobserwować zmianę, skorygować - albo przy pomocy aplikacji, jak radzi Wieniek. Ja do szybkiej obsługi używam Ticoprint na Androida. Zresztą robię różnie, zależy, czy mi się chce i co chcę osiągnąć. Ja mam stareńką Pabiedę wyregulowaną "z ręki" do - 3s/d. Ostatnio starą Rakietę ustawiłem do 8 s/d, tylko po to, żeby sprawdzić, czy się uda. Najpierw męczyłem ją kilka dni "z ręki", potem aplikacją, bo mi się znudziło. W Wołnie BYŁA możliwość dużej precyzji chodu, ale po - powiedzmy - 65 latach, w jakim stopniu ona będzie ponownie osiagnięta?... Jest to kwestia wypracowania mechanizmu i poprawności serwisu, i w przeszłości, i teraz. Dodatkowo: do jakiej dokładności chcesz dojść? Klasa chronometru to te 15 sek. różnicy dobowo. Ale czy my żyjemy z dokładnością do 15 sekund? Do czego nam taka precyzja? Ale OK, próbuj, nie mam nic przeciwko, ciekaw jestem, czy się uda. Jeśli już miałbym coś radzić, to lepiej, jeśli zegarek minimalnie późni, niż kiedy śpieszy - łatwiej jest go wówczas korygować.  Jeśli masz skorygować 2 min = 120 sek., to na godzinę robi ci 5 sek. różnicy. Ponad 1 sek. na kwadrans. Pokręć regulacją, zobacz, co się dzieje po 15, 30 min., po godzinie. Albo ściągnij Ticoprint w bezpłatnej wersji, zrobisz to samo  na biegu, tylko potrzeba aplikację najpierw wykalibrować i cisza podczas pomiarów.


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Po Bieda napisał(-a):

Nie mam pojęcia. Możesz to robić albo długofalowo - pokręcić, zaobserwować zmianę, skorygować - albo przy pomocy aplikacji, jak radzi Wieniek. Ja do szybkiej obsługi używam Ticoprint na Androida. Zresztą robię różnie, zależy, czy mi się chce i co chcę osiągnąć. Ja mam stareńką Pabiedę wyregulowaną "z ręki" do - 3s/d. Ostatnio starą Rakietę ustawiłem do 8 s/d, tylko po to, żeby sprawdzić, czy się uda. Najpierw męczyłem ją kilka dni "z ręki", potem aplikacją, bo mi się znudziło. W Wołnie BYŁA możliwość dużej precyzji chodu, ale po - powiedzmy - 65 latach, w jakim stopniu ona będzie ponownie osiagnięta?... Jest to kwestia wypracowania mechanizmu i poprawności serwisu, i w przeszłości, i teraz. Dodatkowo: do jakiej dokładności chcesz dojść? Klasa chronometru to te 15 sek. różnicy dobowo. Ale czy my żyjemy z dokładnością do 15 sekund? Do czego nam taka precyzja? Ale OK, próbuj, nie mam nic przeciwko, ciekaw jestem, czy się uda. Jeśli już miałbym coś radzić, to lepiej, jeśli zegarek minimalnie późni, niż kiedy śpieszy - łatwiej jest go wówczas korygować.  Jeśli masz skorygować 2 min = 120 sek., to na godzinę robi ci 5 sek. różnicy. Ponad 1 sek. na kwadrans. Pokręć regulacją, zobacz, co się dzieje po 15, 30 min., po godzinie. Albo ściągnij Ticoprint w bezpłatnej wersji, zrobisz to samo  na biegu, tylko potrzeba aplikację najpierw wykalibrować i cisza podczas pomiarów.

Zauważyłem że to kółeczko do regulacji ma po brzegach ząbki. Przekręciłem o dwa ząbki na minus i zaraz sprawdzę jak to wygląda na aplikacji. Nie oczekuję tak dużej dokładności. Dla mnie każda różnica w granicach 30sek jest do zaakceptowania i również wolę jak się zegarek lekko spóźnia. No cóż, będę powoli próbował do skutku i dam znać czy się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.