Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, było, nie było? Blog "zegarkowy" z dużą ilością animowanych grafik, tłumaczących działanie poszczególnych elementów mechanizmu zegarka. Bardzo wartościowa zawartość, moim zdaniem. Link za zgodą autora, p. Bartosza Ciechanowskiego. Ew. prośba do moderacji o pokazanie tego w inny sposób, wg uznania.

 

https://ciechanow.ski


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy olej do pił łańcuchowych EKO 68 jest dobrym pomysłem żeby stosować na początek zabawy w ,,zegarmistrza"?


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Czy olej do pił łańcuchowych EKO 68 jest dobrym pomysłem żeby stosować na początek zabawy w ,,zegarmistrza"?

A co byś chciał smarować tym olejem?

Kup lepiej na all... chińską oliwę 701 i 702. To na początek wystarczy

 

 

51 minut temu, Kacperek_77u napisał(-a):

 

 

Edytowane przez mkoch

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, mkoch napisał(-a):

A co byś chciał smarować tym olejem?

Kup lepiej na all... chińską oliwę 701 i 702. To na początek wystarczy

 

 

 

Na razie testuje ten olej EKO 68 w zarii 2009, efekt 1 minuta 30 sekund na minus w ciągu tygodnia
Ale dzięki za poradę 😄


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej do pił jest  zbyt gęsty i jego lepkośc jest też spora...

Zobacz sobie w necie lepkości olejów zegarmistrzowskich...

 

 Lecz nie przejmuj się tym co piszę... ja tylko jestem "druciarzem" nie zegarmistrzem

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Na razie testuje ten olej EKO 68 w zarii 2009, efekt 1 minuta 30 sekund na minus w ciągu tygodnia
Ale dzięki za poradę 😄

 

Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mkoch napisał(-a):

 

Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?

Pytam bo mogę i chcę


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do prostych zegarków i zegarów z powodzeniem stosowałem samochodowe oleje silnikowe o różnych lepkościach. 

Prócz silnikowych są różne przekładniowe- masa informacji w necie dot zawartości, gęstości, lepkości i dodatków..

Nic, tylko szaleć (zamiast kupować 10ml moebiusa można kupić litr bardzo dobrego samochodowego), gdyby znudziła Cię praca z zegarkami, to pozostały olej możesz zalać do kosiarki albo opla i się nie zmarnuje.

Co natomiast zrobisz z pozostałym olejem stricte do zegarków?

Przecież tego nawet żaden PSZOK nie odbierze.. 

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zadra napisał(-a):

ja do prostych zegarków i zegarów z powodzeniem stosowałem samochodowe oleje silnikowe o różnych lepkościach. 

Prócz silnikowych są różne przekładniowe- masa informacji w necie dot zawartości, gęstości, lepkości i dodatków..

Nic, tylko szaleć (zamiast kupować 10ml moebiusa można kupić litr bardzo dobrego samochodowego), gdyby znudziła Cię praca z zegarkami, to pozostały olej możesz zalać do kosiarki albo opla i się nie zmarnuje.

Co natomiast zrobisz z pozostałym olejem stricte do zegarków?

Przecież tego nawet żaden PSZOT nie odbierze.. 

Można wiedzieć jakie są najlepsze?


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0w20; 5w30; 75w80; 10w40; 20w60; dodatkowo syntetyczne smary do bębnów sprężyn, i osi bębnów, molibdenowe są również dobre, a do sprężyn metronów stosowałem dodatkowo suchą powłokę teflonową.

 

Oczywiście każdy smaruje tym czym chce, na własny użytek i nie że na siebie odpowiedzialność za własne czyny.

 

Czytaj o własnościach oleju i wyciągaj wnioski.

Na koniec i tak dojdziesz do punktu w którym kupisz moebiusa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zadra napisał(-a):

Co natomiast zrobisz z pozostałym olejem stricte do zegarków?

Przecież tego nawet żaden PSZOT nie odbierze.. 

 

Świetne :D :D


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do własnego użytku również stosowałem oleje nie - zegarmistrzowskie, ze względu na cenę. Wyszedłem z założenia, że werk zegarka to przekładnia mechaniczna, tyle że mniejsza niż np. silnik czy skrzynia biegów, więc trzeba używać środków o odpowiedniej lepkości (opory ruchomych elementów i "pełzanie" filmu olejowego), smarowności i kwasowości (korozja). Przejrzałem cechy użytkowe, zrobiłem test, poczytałem wątek na forum....do dziś z powodzeniem używam oleju silikonowego i oliwy do maszyn, oraz jakiegoś rzadkiego oleju do precyzyjnych mechanizmów, kupionego w markecie. Używając tych środków, jestem w stanie wyregulować kilkudziesięcioletni zegarek do kilkunastu sekund na dobę różnicy chodu. Obiektywnie patrząc, nie jestem w stanie ocenić, czy ich stosowanie może wywołać jakieś skutki negatywne (np. mikrowżery, uszkodzenia czopów), bo to trzeba byłoby oceniać pod mikroskopem w badaniach, których chałupniczo nie przeprowadzę. Wniosek - testować, używać, dla własnej ciekawości chociażby...


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Przy amatorskich naprawach to te przysłowiowe 10ml wystarczy na parę lat :) mozna zaszalec i kupic Chińczyka, lub nawet "szwajcara"

 Stosowałem oleje 'przemysłowe" o zblizonych lepkosciach do 'zegarkowych", ale cos nie tak... brak "obciażenia" powodował szybszą degradacje oleju i albo robił sie gesty, lub wysychał ( w zaleznosci czy syntetyk, czy minerał)

 "Flaszeczke oleju do naręcznych mam juz ho-ho i jeszcze dłuzej... :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, mkl1 napisał(-a):

mozna zaszalec i kupic Chińczyk

tu się absolutnie nie zgodzę i stanę twardo przy kol @Po Bieda..

Skoro nie wiadomo co znajduje się w chińskiej buteleczce 701/702 to ja wolę zastosować coś, czego parametry mogę znaleźć na stronach www. 

Oczywiście idealnie byłoby mieć te 5 różnych specyfików moebiusa,  ale przeliczając ile ja tych "moich" zegarków zrobiłem (może palce 2 rąk wystarczą) i fakt, że kolejnej naprawy dla siebie mogę się nie podjąć ze względów technicznych czy zdrowotnych to stosowanie powszechnie dostępnych środków smarnych (byle dobrych i odpowiednio dopasowanych ) jest dobrym wyjściem.

 

 

5 godzin temu, Po Bieda napisał(-a):

stosowanie może wywołać jakieś skutki negatywne (np. mikrowżery, uszkodzenia

 Nie ma się co bać.

silniki spalinowe nie są z drewna czy plastiku.  tam również są stopy żelaza z różną zawartością węgla, części z elementów nierdzewnych jak również metali kolorowych..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, zadra napisał(-a):

tu się absolutnie nie zgodzę i stanę twardo przy kol @Po Bieda..

 "Róbta co chceta :)"


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

 "Róbta co chceta :)"

Nie przyszło mi do głowy, że olej do pił spalinowych czy kosiarek może być odpowiedni.

Podejdę do naszego plebana- na dzwonnicy kościelnej jest fajniutki zegarek-- to dobre miejsce, żeby nasmarować taką kosiarkową oliwą.

Chyba najlepiej będzie jak zacznę od smarowania mechanizmu przekładni  wskazówki sekundowej... 

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślicie że tak wszystkie majstry używają olejów zegarmistrzowskich? Zdziwilibyście się szczególnie gdzieś w małych mieścinach gdzie serwisują kilka zegarków rocznie.

Edytowane przez Progfan_87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie, czy płyta mechanizmu takiego sputnika 16 kam z datą będzie pasować do 16 kam Błonianka np zodiaka?  Czy przez datę to są zupełnie różne płyty? 

Screenshot_20220521-214357~2.png

Screenshot_20220521-214404~2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojęcia nie mam, dlatego pytam, wyglądają podobnie, zresztą wiadomo w bloniakach 17 kam też były 

Edytowane przez lobo82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale że co, potrzebujesz takiej płyty 2414 16 kamieni?


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje info czy płyta z takiego sputnika podejdzie do bloniaka 16 kamieni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten poljot ma moim zdaniem namieszane w werku. W najlepszym razie jest zmieniony mostek przekładni chodu z 17 kamieni na 16. W oryginale płyta 2414 ma 17 kamieni i dodany kalendarz. Czy ci to będzie pasować? Prawdopodobnie tak, tylko że to nie będzie oryginalny zegarek. Niby tego nie będzie widać, ale czy nie lepiej kupić werk 2409 albo 2408 i wtedy to z pewnością będzie pasowało? 


/iloveussrwatches/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info , faktycznie oryginalność to priorytet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wostoki 22XX zawsze ,,głośno" pracują?


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.