Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno taką pobiedę z 56 za psie pieniądze. Niestety spóźnia się ona ponad 10 min na dobę. Czy warto w ogóle wybierać sie z tym do zegarmistrza? Ile może to kosztować?

 

646ac832cc048054gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

W środku zapewne tyka sobie Pobieda2605. Najpierw sprawdź bez rozbierania czy balans ma całą oś. Jeśli po odłożeniu szkiełkiem do dołu po dobie będzie miał nadal -10min. to znaczy, że oś najprawdopodobniej jest cała. Jeśli nie to masz typową usterkę pod postacią złamanego/sklepanego czopa osi balansu.

Jeśli to tylko czyszczenie i smarowanie mechanizmu to w zależności od miejsca zamieszkania i zegarmistrza od 30zł do 50zł.

Zegarek od strony tarczy tragicznie nie wygląda. Jak lubisz zegarki z naciągiem manalnym a nie masz roboty, w której operujesz młotkiem - ta Pobieda zwykle nie ma łożyskowania przeciwstrząsowego balansu, choć niektóre mają :) , możesz nosić ją na co dzień. Zapewne przetrzyma najtańszy kwarcowy plus dwie wymiany w nim baterii. Czyli się opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środku zapewne tyka sobie Pobieda2605.

 

2605 miał małą sekundę. Ten raczej powinien mieć kaliber 2608 :) Zaś co do reszty informacji - nie wypada się z Kolegą nie zgodzić :)

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem niedawno taką pobiedę z 56 za psie pieniądze. Niestety spóźnia się ona ponad 10 min na dobę. Czy warto w ogóle wybierać sie z tym do zegarmistrza? Ile może to kosztować?

 

646ac832cc048054gen.jpg

 

a może po prostu spóźnienie to efekt brudnego i niekonserwowanego mechanizmu


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Jeśli mechanizm był czyszczony w kwietniu to albo ktoś źle to zrobił albo/i doszło do uszkodzenia osi balansu. Nawet jeżeli zegarek leży bez nakręcania po czyszczeniu i oliwieniu to w trakcie tego ostatniego, jeśli ktoś ma pojęcie co robi, smary zostaną w odpowiedni sposób rozprowadzone w czasie pierwszego uruchomienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, pomóżcie mi z łuczem de luxe na 2209. Bowiem nie da się go w żaden sposób wyregulować, zeby poprawnie trzymał chód. No oczywiście nie mówię o dokładności nie wiadomo jakiej, ale tak pół minuty do minuty na plus albo minus to zniosę. Późni mi się pół minuty na 3 godziny ;/ Już mnie tak denerwuje, że go wywale, a szkoda mi go bo piękna tarcza. Pomóżcie w miarę możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, pomóżcie mi z łuczem de luxe na 2209. Bowiem nie da się go w żaden sposób wyregulować, zeby poprawnie trzymał chód. No oczywiście nie mówię o dokładności nie wiadomo jakiej, ale tak pół minuty do minuty na plus albo minus to zniosę. Późni mi się pół minuty na 3 godziny ;/ Już mnie tak denerwuje, że go wywale, a szkoda mi go bo piękna tarcza. Pomóżcie w miarę możliwości.

Ostatnio mój, który chodził wcześniej jak chrono zaczął się późnić kilkanaście minut na dobę, okazał się to wyrobiony ćwiertnik. Jeśli godziny nastawiają się koronką bardzo lekko, to na 99% to. Powinieneś czuć pewien opór przy nastawianiu godzin,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ma sklejony włos ?


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde faktycznie godziny przestawiają się nawet jak wyciągnę koronkę i dmuchnę na nią :D A tak serio to rzeczywiście bardzo lekko chodzą wskazówki. Może i to jest przyczyną. Włos jest czysty, był sprawdzany u zegarmistrza. Idę z nim jutro do mistrza i powiem jaka jest sprawa. No ale myślimy o oporze jak np. w rakiecie?? U mnie wszystkie chodzą jakby były przyspawane. Ale każda chodzi idealnie. A właśnie temu łuczowi bardzo lekko chodzą wskazówki. Dziękuję za radę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ma sklejony włos ?

 

wtedy by przyspieszał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale myślimy o oporze jak np. w rakiecie?? U mnie wszystkie chodzą jakby były przyspawane. Ale każda chodzi idealnie. A właśnie temu łuczowi bardzo lekko chodzą wskazówki. Dziękuję za radę .

 

Ćwiertnik w Łuczu jest delikatniejszy niż w Rakiecie (w domyśle 2609HA), zatem i jego tarcie może być mniejsze. Odczuwalny w palcach opór zależy też od średnicy koronki - z mechaniki wiadomo przecież że przy większej średnicy koła "atakującego" (czyli w tym przypadku koronki) kręci się łatwiej (większy moment obrotowy). W którejś "biblii" zegarmistrzowskiej (chyba w Podwapińskim) czytałem, że istnieje prosta metoda na sprawdzenie oporu na ćwiertniku. Po wymontowaniu werku z koperty próbujemy obrócić wskazówkę minutową opierając np wkrętak w połowie długości wskazówki. Przy dobrym tarciu wskazówka nie powinna dać się tak obracać. Jeśli natomiast się podda, to tarcie jest za małe. Osobiście zalecałbym jednak ostrożność przy tego typu testach (chodzi o uniknięcie uszkodzenia samej wskazówki i tarczy zegarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koronka przy nowym ćwiertniku u mnie teraz kręci się przy nastawianiu godzin naprawdę dość ciężko, dokładnie tak jak i w niewyeksploatowanych rakietach czy w każdym innym "świeżym" rusku, łącznie ze sławami 24XX jak mają nowiutki ~ćwiertnik (tylko w sławach ten stan jakoś szybko się kończy :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

wtedy by przyspieszał

znowu źle przeczytałem post :)


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swoim łuczem zrobiłem podobny test, tylko nie wyjmowałem mechanizmu, tylko zdjąłem przednią część koperty ze szkiełkiem. Delikatnie przytkałem wskazówkę minutową palcem. Ruszyła po przekręceniu koronką. Także dzisiaj idzie do zegarmistrza na kontrolę. Zastanawia mnie też fakt, iż w poljocie 2614.2h mam tą samą sytuację z "luźnymi wskazówkami". Ale ten poljot chodzi dość cacy, późni 15 sekund na dobę, także przyzwoicie. No i trochę mnie to zastanawia. No ale łucz i tak idzie pod wkrętak zegarmistrza, nie ma innego wyjścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc - problem jest następujący. Po zdjęciu wskazówek, wyczyszczeniu ich i ponownym montażu (Sława 21 kam.), zegarek tyka, sekundnik idzie, a wskazówki minutowa i godzinowa stoją. Co może być tego przyczyną? Jak to naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś zepsułeś :) Za mocno może wcisnąłeś minutową wskazówkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc - problem jest następujący. Po zdjęciu wskazówek, wyczyszczeniu ich i ponownym montażu (Sława 21 kam.), zegarek tyka, sekundnik idzie, a wskazówki minutowa i godzinowa stoją. Co może być tego przyczyną? Jak to naprawić?

 

Chciałoby się rzec: "Bo to Slava właśnie!" To jest typowa usterka w Slavach serii 24xx. Powodowana ona jest ślizganiem się na sprzęgiełku łączącym przekładnię chodu z przekładnią wskazań. Metody naprawy są dwie:

1. zamienić całe koło minutowe wraz z tulejką (o ile ma się takowe na wymianę)

2. po wyjęciu koła minutowego z tulejką demontujemy te dwa elementy i lekko "odciągamy" materiał koła w miejscu, gdzie styka on się z tulejką (są tam takie 3 ząbki - i to właśnie te ząbki się ślizgają). Materiał koła jest stosunkowo miękki, więc zalecana jest ostrożność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, spróbuję coś podziałać może dzisiaj. Najlepsze jest to, że wcześniej zegarek chodził i to punktualnie. Zepsuło się po wyjęciu i założeniu wskazówek.

Powtórnie nastawiłem zegarek, nawet poszedł z godzinkę i znowu się zatrzymał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta usterka jest o tyle dziwna, że występuje przede wszystkim w Slavach. Istnieją zegarki, które mają bardzo podobny sposób przenoszenia napędu na wskazówki: Rakieta 2209 czy kwarce z rodziny 23xx. W nich nie zdarzały się "poślizgi" wskazówek :)

Mam swoją teorię na ten temat ale nie jestem pewien jej słuszności: W Slavach były trzy punkty styku koła minutowego z tulejką. W innych zegarkach o podobnym sposobie przenoszenia napędu były natomiast tylko da punkty styku. Jeżeli na obwodzie mamy dwa punkty styku, to siła nacisku na te punkty będzie większa niż przy trzech punktach. Tarcie jest funkcją siły nacisku, więc jeśli nacisk jest mniejszy, to i siła jest mniejsza.

Ponadto, przy trzech punktach styku jest mniejsza możliwość uzyskania "sprężystości" połączenia koła z tulejką.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia materiału, z którego wykonywano koło.

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem, a jeśli przeoczyłem to odeślijcie proszę we właściwe miejsce.

Czy zerwana sprężyna naciągowa w Kamie 2604 to trudna/skomplikowana usterka więc i kosztowna naprawa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedawno kupiłem (używane) Sturmanskie Strela (3133/1361617) i mam wątpliwość dotyczącą stopera...tzn., jak go uruchamiam (spokojnie), tym górnym przyciskiem i wskazówka stopera zamiast wystartować od 0 tzn. od godziny 12, cofa się do tyłu, tak m.w. na godz. 10 i rusza, natomiast jak wcisnę gwałtownie - rusza poprawnie, to znaczy od godziny 12. Chyba tak być nie powinno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam parę pytań dot. amfibii .

Właśnie takowa nabyłem , nówka , pomarańczowa z czarnym nurkiem .

W porównaniu do seiko 5 prezentuje sie rewelacyjnie , choc jest troche jakby lżejsza , czy to oznacza , ze koperta nie jest stalowa , a z jakiegoś stopu ?

Pytanie nr 2 . Spieszy o ok 1 min na dobę - traktowac to jako normę , czy oddać do regulacji ?

I w końcu , nie mogę na niej za bardzo dostrzec zadnych nr seryjnych .Są wewnątrz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.