Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Krzysiek_W

DZIAŁ TECHNICZNY

Recommended Posts

Guest Ritter

To ma mieć niecentryczne rozłożenie mas bo tak to działa a to oznacza, że mamy ramię siły czyli tuleja będzie katowana niesymetrycznie. Jak luz będzie za duży to stracimy smarowanie z powodu kiepskiej adhezji szerokiej szczeliny. do tego dochodzą zanieczyszczenia oraz pogłębiające się wycieranie krawędzi tulei. To mniej więcej zestaw śniadaniowy jak w zegarkach z natywnie zastosowanym takim łożyskiem ślizgowym.

Ciekawe, ciekawe a le inni sobie poradzili bez "szkiełka' i nawet łożskowania tocznego....

........a działoa poprawnie od 30 lat...  taki sobie  zegarek Glashuttte

Pozdrawiam Mirek

Guest Ritter

Jak już wspominałem w praktyce okazało się, że antyintuicyjnie metalowa tuleja jest lepsza od rubinowej. Mnie to akurat nie dziwi bo metal to metal, lepsza sprężystość i bardzo niska kruchość. Kulki to kulki i nie mieszajmy ich do tego.

W Rodinie dorobienie metalowego zamiennika tego nieszczęsnego rubinu jest jak najbardziej możliwe i jak to jest względnie przyzwoicie spasowane i naoliwione to sprawdza się użytkowo. Lecz nie jest to rozwiązanie koszerne co oznacza, że zadawala takich profanów jak moja skromna osoba a nie łowców NOS-ów.

Edited by Ritter

8 godzin temu, Ritter napisał(-a):

Lecz nie jest to rozwiązanie koszerne co oznacza, że zadawala takich profanów jak moja skromna osoba a nie łowców NOS-ów.

Ale po zmianie kamyka,, to już nie będzie NOS :)

Pozdrawiam Mirek

Guest Ritter
13 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Ale po zmianie kamyka,, to już nie będzie NOS :)

A kto o tym będzie wiedział poza zmieniającym :) ?

Edited by Ritter

W dniu 28.02.2022 o 21:46, Ritter napisał(-a):

A kto o tym będzie wiedział poza zmieniającym :) ?

Tylko ten kto otworzy zegarek 😉

Udało mi się w końcu nabyć Amfibię "uszatą", ale nieco wybrakowaną - nie ma wskazówek i wałka z koronką. Szkiełko też wypadałoby założyć prawidłowe. Mam zatem do Was pytanie - czy wałek z innych Amfibii (np. z beczki) będzie pasował?

LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Guest Ritter
Posted (edited)
W dniu 4.03.2022 o 17:00, Kacperek_77u napisał(-a):

Tylko ten kto otworzy zegarek 😉

Opymista :) .

Po fachowej wymianie kamyka na cały nikt kto nie maczał w tym palców nie byłby w stanie tego zweryfikować a to nie byłby już pudełkowo-paszportowy NOS.

Ciekawiej robi się w przypadku elekgancko wykonanej ze stopu tulei w miejsce rubinowego kamyka. Tu skłaniałbym się ku fachowemu strwierdzeniu "A może i dobrze...?!" :) . I dalej w zależności od wiedzy, nastroju i takich tam: "Widocznie Ruskie pożałowali 'Sknery' / Nareszcie, nawet tam ktoś pomyślał i zrobił coś normalnie."

Edited by Ritter

W dniu 4.03.2022 o 23:25, Walter_87 napisał(-a):

czy wałek z innych Amfibii (np. z beczki) będzie pasował?

Z tego, co pamiętam, to długość jest podobna. Tylko musisz znaleźć beczkę z mosiężną grzybkowatą koronką, tylko taka będzie koszerna do uszatej.

Panowie jaka jest szansa dostać wałek razem z koronką do Rodiny? Mam okazję kupić całkiem fajny egzemplarz ale niestety nie posiada wyżej wspomnianych elementów. Koronkę w sumie można by dopasować ze Stolicznego ale co z wałkiem? Z jakiegoś innego mechanizmu się nada?

Godzinę temu, Progfan_87 napisał(-a):

Panowie jaka jest szansa dostać wałek razem z koronką do Rodiny? Mam okazję kupić całkiem fajny egzemplarz ale niestety nie posiada wyżej wspomnianych elementów. Koronkę w sumie można by dopasować ze Stolicznego ale co z wałkiem? Z jakiegoś innego mechanizmu się nada?

Z poljota kirowa 2408/2409. To ten sam mechanizm co rodiny, dorobili jedynie automat

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

7 minut temu, mkoch napisał(-a):

Z poljota kirowa 2408/2409. To ten sam mechanizm co rodiny, dorobili jedynie automat

Dzięki czyli większy problem będzie pewnie z koronką ale dopóki nie znajdę oryginału dam jakiś zamiennik.

Posted (edited)

macie może na zdjęciu jak zawinięta jest sprężyna w bębnie poliota 23j automata?

jeszcze nie wyjmowałem sprężyny, chcę najpierw się dowiedzieć czy tak powinno być, bo na moje to trochę dziwnie wyglądają zewnętrzne zwoje.

Rozłożyłem 55g bo chodzić mu się nie chce i w bębnie zobaczyłem to: 

20220323_155307.jpg

bodajże referencja 2616 ..

Edited by zadra

Dobrze jest.

Poniżej trochę mojej fachowej obróbki zdjęć😆 . O ile o takie informację chodziło.

20220324_205406.jpg

bęben.png

20220324_205533.jpg

Sprężyna.png

2 godziny temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Mam pytanie. Z jakich lat produkcji może pochodzić ten oto poljot 2616.2H?

Numer seryjny to 2211

Szkoda, że nie pokazałeś jego "twarzy", ale to model z lat 80.

11 godzin temu, wempiełqr napisał(-a):

Dobrze jest.

Poniżej trochę mojej fachowej obróbki zdjęć😆 . O ile o takie informację chodziło.

20220324_205406.jpg

bęben.png

20220324_205533.jpg

Sprężyna.png

Tak, o to chodziło. 

Nigdy nie zwróciłem uwagi na ten "dodatkowy" zwój,  że po wpasowaniu w bęben tak wygląda a teraz obawiałem się, że po wyjęciu coś mi odpadnie po rozcaleniu. 

Dziękuję za zdjęcia  - spokojnie teraz rozwinę sobie "wstążkę".. 

13 godzin temu, Walter_87 napisał(-a):

Szkoda, że nie pokazałeś jego "twarzy", ale to model z lat 80.

Prosz

P.S. bardziej chodzi mi o który rok to może być

IMG_20220322_194713.jpg

5 godzin temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Prosz

P.S. bardziej chodzi mi o który rok to może być

Nikt Ci nie poda dokładnego roku produkcji, bo w nowszych zegarkach radzieckich jest to prawie niemożliwe.

Prywatnie obstawiam wczesne lata 80. Masz na werku oznaczenie SU?

6 minut temu, Walter_87 napisał(-a):

Nikt Ci nie poda dokładnego roku produkcji, bo w nowszych zegarkach radzieckich jest to prawie niemożliwe.

Prywatnie obstawiam wczesne lata 80. Masz na werku oznaczenie SU?

Właśnie problem w tym że jedyną rzeczą jaką ma nabity ten mechanizm jest numer seryjny 2211

5 minut temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Właśnie problem w tym że jedyną rzeczą jaką ma nabity ten mechanizm jest numer seryjny 2211

Jak nie ma SU to świadczy, że jest nieco starszy. Kiedyś gdzieś wyczytałem, że oznaczenia SU na werkach pojawiły się ok. 1977 roku (dokładnie nie pamiętam).

5 minut temu, Walter_87 napisał(-a):

Jak nie ma SU to świadczy, że jest nieco starszy. Kiedyś gdzieś wyczytałem, że oznaczenia SU na werkach pojawiły się ok. 1977 roku (dokładnie nie pamiętam).

Czyli może on pochodzić z lat 1972/1976. Chociaż po numerze seryjnym stawiam na 1972

3 minuty temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Czyli może on pochodzić z lat 1972/1976. Chociaż po numerze seryjnym stawiam na 1972

To chyba zbyt daleko idące wnioski. Skąd wiesz jak odczytać ten numer? Chyba jeszcze nikt na Forum tego nie dokonał i nie wiem, czy da się to w ogóle zrobić ;)

1 minutę temu, Walter_87 napisał(-a):

To chyba zbyt daleko idące wnioski. Skąd wiesz jak odczytać ten numer? Chyba jeszcze nikt na Forum tego nie dokonał i nie wiem, czy da się to w ogóle zrobić ;)

Normalnie, wystarczy go przeczytać:D