Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Krzysiek_W

DZIAŁ TECHNICZNY

Recommended Posts

Nie wiem, było, nie było? Blog "zegarkowy" z dużą ilością animowanych grafik, tłumaczących działanie poszczególnych elementów mechanizmu zegarka. Bardzo wartościowa zawartość, moim zdaniem. Link za zgodą autora, p. Bartosza Ciechanowskiego. Ew. prośba do moderacji o pokazanie tego w inny sposób, wg uznania.

https://ciechanow.ski

"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Posted (edited)
51 minut temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Czy olej do pił łańcuchowych EKO 68 jest dobrym pomysłem żeby stosować na początek zabawy w ,,zegarmistrza"?

A co byś chciał smarować tym olejem?

Kup lepiej na all... chińską oliwę 701 i 702. To na początek wystarczy

51 minut temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Edited by mkoch

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

56 minut temu, mkoch napisał(-a):

A co byś chciał smarować tym olejem?

Kup lepiej na all... chińską oliwę 701 i 702. To na początek wystarczy

Na razie testuje ten olej EKO 68 w zarii 2009, efekt 1 minuta 30 sekund na minus w ciągu tygodnia
Ale dzięki za poradę 😄

Posted (edited)

Olej do pił jest  zbyt gęsty i jego lepkośc jest też spora...

Zobacz sobie w necie lepkości olejów zegarmistrzowskich...

Lecz nie przejmuj się tym co piszę... ja tylko jestem "druciarzem" nie zegarmistrzem

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

9 godzin temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Na razie testuje ten olej EKO 68 w zarii 2009, efekt 1 minuta 30 sekund na minus w ciągu tygodnia
Ale dzięki za poradę 😄

Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz?

Posted (edited)

ja do prostych zegarków i zegarów z powodzeniem stosowałem samochodowe oleje silnikowe o różnych lepkościach. 

Prócz silnikowych są różne przekładniowe- masa informacji w necie dot zawartości, gęstości, lepkości i dodatków..

Nic, tylko szaleć (zamiast kupować 10ml moebiusa można kupić litr bardzo dobrego samochodowego), gdyby znudziła Cię praca z zegarkami, to pozostały olej możesz zalać do kosiarki albo opla i się nie zmarnuje.

Co natomiast zrobisz z pozostałym olejem stricte do zegarków?

Przecież tego nawet żaden PSZOK nie odbierze.. 

Edited by zadra

1 godzinę temu, zadra napisał(-a):

ja do prostych zegarków i zegarów z powodzeniem stosowałem samochodowe oleje silnikowe o różnych lepkościach. 

Prócz silnikowych są różne przekładniowe- masa informacji w necie dot zawartości, gęstości, lepkości i dodatków..

Nic, tylko szaleć (zamiast kupować 10ml moebiusa można kupić litr bardzo dobrego samochodowego), gdyby znudziła Cię praca z zegarkami, to pozostały olej możesz zalać do kosiarki albo opla i się nie zmarnuje.

Przecież tego nawet żaden PSZOT nie odbierze.. 

Można wiedzieć jakie są najlepsze?

0w20; 5w30; 75w80; 10w40; 20w60; dodatkowo syntetyczne smary do bębnów sprężyn, i osi bębnów, molibdenowe są również dobre, a do sprężyn metronów stosowałem dodatkowo suchą powłokę teflonową.

Oczywiście każdy smaruje tym czym chce, na własny użytek i nie że na siebie odpowiedzialność za własne czyny.

Czytaj o własnościach oleju i wyciągaj wnioski.

Na koniec i tak dojdziesz do punktu w którym kupisz moebiusa... 

2 godziny temu, zadra napisał(-a):

Przecież tego nawet żaden PSZOT nie odbierze.. 

Świetne :D :D

Ja do własnego użytku również stosowałem oleje nie - zegarmistrzowskie, ze względu na cenę. Wyszedłem z założenia, że werk zegarka to przekładnia mechaniczna, tyle że mniejsza niż np. silnik czy skrzynia biegów, więc trzeba używać środków o odpowiedniej lepkości (opory ruchomych elementów i "pełzanie" filmu olejowego), smarowności i kwasowości (korozja). Przejrzałem cechy użytkowe, zrobiłem test, poczytałem wątek na forum....do dziś z powodzeniem używam oleju silikonowego i oliwy do maszyn, oraz jakiegoś rzadkiego oleju do precyzyjnych mechanizmów, kupionego w markecie. Używając tych środków, jestem w stanie wyregulować kilkudziesięcioletni zegarek do kilkunastu sekund na dobę różnicy chodu. Obiektywnie patrząc, nie jestem w stanie ocenić, czy ich stosowanie może wywołać jakieś skutki negatywne (np. mikrowżery, uszkodzenia czopów), bo to trzeba byłoby oceniać pod mikroskopem w badaniach, których chałupniczo nie przeprowadzę. Wniosek - testować, używać, dla własnej ciekawości chociażby...

"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Panowie.

Przy amatorskich naprawach to te przysłowiowe 10ml wystarczy na parę lat :) mozna zaszalec i kupic Chińczyka, lub nawet "szwajcara"

Stosowałem oleje 'przemysłowe" o zblizonych lepkosciach do 'zegarkowych", ale cos nie tak... brak "obciażenia" powodował szybszą degradacje oleju i albo robił sie gesty, lub wysychał ( w zaleznosci czy syntetyk, czy minerał)

"Flaszeczke oleju do naręcznych mam juz ho-ho i jeszcze dłuzej... :)

Pozdrawiam Mirek

27 minut temu, mkl1 napisał(-a):

mozna zaszalec i kupic Chińczyk

tu się absolutnie nie zgodzę i stanę twardo przy kol @Po Bieda..

Skoro nie wiadomo co znajduje się w chińskiej buteleczce 701/702 to ja wolę zastosować coś, czego parametry mogę znaleźć na stronach www. 

Oczywiście idealnie byłoby mieć te 5 różnych specyfików moebiusa,  ale przeliczając ile ja tych "moich" zegarków zrobiłem (może palce 2 rąk wystarczą) i fakt, że kolejnej naprawy dla siebie mogę się nie podjąć ze względów technicznych czy zdrowotnych to stosowanie powszechnie dostępnych środków smarnych (byle dobrych i odpowiednio dopasowanych ) jest dobrym wyjściem.

5 godzin temu, Po Bieda napisał(-a):

stosowanie może wywołać jakieś skutki negatywne (np. mikrowżery, uszkodzenia

Nie ma się co bać.

silniki spalinowe nie są z drewna czy plastiku.  tam również są stopy żelaza z różną zawartością węgla, części z elementów nierdzewnych jak również metali kolorowych..

8 minut temu, zadra napisał(-a):

tu się absolutnie nie zgodzę i stanę twardo przy kol @Po Bieda..

"Róbta co chceta :)"

Pozdrawiam Mirek

Posted (edited)
24 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

"Róbta co chceta :)"

Nie przyszło mi do głowy, że olej do pił spalinowych czy kosiarek może być odpowiedni.

Podejdę do naszego plebana- na dzwonnicy kościelnej jest fajniutki zegarek-- to dobre miejsce, żeby nasmarować taką kosiarkową oliwą.

Chyba najlepiej będzie jak zacznę od smarowania mechanizmu przekładni  wskazówki sekundowej... 

Edited by zadra

Posted (edited)

A myślicie że tak wszystkie majstry używają olejów zegarmistrzowskich? Zdziwilibyście się szczególnie gdzieś w małych mieścinach gdzie serwisują kilka zegarków rocznie.

Edited by Progfan_87

Panowie pytanie, czy płyta mechanizmu takiego sputnika 16 kam z datą będzie pasować do 16 kam Błonianka np zodiaka?  Czy przez datę to są zupełnie różne płyty? 

Screenshot_20220521-214357~2.png

Screenshot_20220521-214404~2.png

Posted (edited)

Pojęcia nie mam, dlatego pytam, wyglądają podobnie, zresztą wiadomo w bloniakach 17 kam też były 

Edited by lobo82

Ale że co, potrzebujesz takiej płyty 2414 16 kamieni?

Potrzebuje info czy płyta z takiego sputnika podejdzie do bloniaka 16 kamieni 

Ten poljot ma moim zdaniem namieszane w werku. W najlepszym razie jest zmieniony mostek przekładni chodu z 17 kamieni na 16. W oryginale płyta 2414 ma 17 kamieni i dodany kalendarz. Czy ci to będzie pasować? Prawdopodobnie tak, tylko że to nie będzie oryginalny zegarek. Niby tego nie będzie widać, ale czy nie lepiej kupić werk 2409 albo 2408 i wtedy to z pewnością będzie pasowało? 

/iloveussrwatches/

Dzięki za info , faktycznie oryginalność to priorytet.