Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Krzysiek_W

DZIAŁ TECHNICZNY

Recommended Posts

gdy zobaczyłem Twoje zdjęcie mechanizmu po kupieniu, to pomyślałem, że trudna sprawa - jakaś rdza, nie wiadomo co jeszcze zeżarło tam gdzie "słonko nie dochodzi" a tu okazuje się, po czyszczeniu - nowy sześciedziesiecioletni mechanizm.. 

Pięknie.

Tarczę też jakoś obrobisz?

jest taki temat "czyszczenie tarcz zegarkowych" w którym przez ostatnie miesiące tylko ja posty robię  - może Ty tam opiszesz manewry z tarczą.. 

byłoby miło.. 

45 minut temu, zadra napisał(-a):

Tarczę też jakoś obrobisz?

jest taki temat "czyszczenie tarcz zegarkowych" w którym przez ostatnie miesiące tylko ja posty robię  - może Ty tam opiszesz manewry z tarczą.. 

byłoby miło.. 

Myślę narazie zostawić taką jaka jest, może kiedyś spróbuje ją wyczyścić ale raczej wymieniłbym na używkę w identycznym wzorze

Teraz zostało mi szukać sprężyny głównej i koperty

Bardzo lubie naprawiać zegarki, a ich kolekcjonowanie jest efektem ubocznym 😁

Czy zdejmowałeś nakrywki koła balansowego? Jeżeli nie i nie umyłeś wewnątrz, to po pewnym czasie możesz mieć kłopot z czopami.... zaczną się wycierać i "skaracać"

Pozdrawiam Mirek

4 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

Czy zdejmowałeś nakrywki koła balansowego? Jeżeli nie i nie umyłeś wewnątrz, to po pewnym czasie możesz mieć kłopot z czopami.... zaczną się wycierać i "skaracać"

Mechanizm rozebrałem i zostawiłem na jeden dzień w kąpieli benzynowo-ekstrakcyjnej a potem dokładnie go domyłem pędzelkiem, kamienie balansu wyglądały na czyste pi myciu ale jutro rozbiorę je dla pewności

3 godziny temu, Kacperek_77u napisał(-a):

raz zostało mi szukać sprężyny głównej

właśnie tak patrzyłem, że niechętnie po wyjęciu z bębna się prostuje.. 

Ten Zim jakiś znajomy

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

11 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Ten Zim jakiś znajomy

Bo najpierw ty je próbowałeś wskrzesić 😀

No i nie wskrzesiłem, bo nie miałem części ( ani osi ani kompletnych balansów)

Pozdrawiam Mirek

2 godziny temu, mkl1 napisał(-a):

No i nie wskrzesiłem, bo nie miałem części ( ani osi ani kompletnych balansów)

Mirosław udowodnił, że logistyka i zapasy odpowiednio dobrane to pierwszy krok do sukcesu! Ale dzięki niemu cześć towaru śmiga!

Kolejny sikorek @drobnypijaczek

Pobieda 1-55

Wymagała wymiany sprężyny głównej (wyglądała gorzej niż w wołnie)

Osi sekundowej (złamanie nieodwracalne) i podmieniłem włosbo miałem a tego mi się nie chcialo zbytnio prostować...

received_467739485302035.jpeg

20220923_215545.jpg

20220923_215742.jpg

20220923_215837.jpg

20220923_220208.jpg

20220923_220825.jpg

20220923_225046.jpg

20220924_223605.jpg

20220924_223928.jpg

20220923_220825.jpg

20220923_224606.jpg

Edited by Kacperek_77u

Człowiek uczy się na swoich błędach...

Rano wstaje a pobieda spóżniła 13 minut!

Jednak okazuje się że balans z lat 50 jest owiele cięższy niż ten z lat 80 i włos nje wyrabia z wagą...

6 minut temu, Kacperek_77u napisał(-a):

Jednak okazuje się że balans z lat 50 jest owiele cięższy niż ten z lat 80 i włos nje wyrabia z wagą...

sprawdzałes masę?, a włos wymieniałeś?

Pozdrawiam Mirek

42 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

sprawdzałes masę?, a włos wymieniałeś?

To było tak

Włos był pogięty i mam niemiłe wspomnienia z prostowaniem, a jako iż mam troche dawców to wziąłem złamany balans z lat 80 i podmieniłem włos bo identyczny kształt więc co może pójś nie tak?

Pobiede odstawiłem na później i zająłem się rossiją, też @drobnypijaczek

Wymagała ,,tylko'' czyszczenia, wymiany sprężyny i ustawienia włosa na balansie

20220925_145159.jpg

20220925_145837.jpg

20220925_150156.jpg

20220925_150226.jpg

20220925_150851.jpg

20220925_152936.jpg

20220925_173241.jpg

20220925_173307.jpg

20220925_174347.jpg

Wróciłem do pobiedy i zmieniłem włos na taki z lat 50 

Niby ok powinno teraz chodzić według mojej poprzedniej teorii ale zegarek chodzi tak samo! (Czyli późni minute na 1,5h, jakakolwiek próba regulacji nic nie daje)

Wygląda to jakby był problem z przełożeniem czy coś (zmieniałem oś sekundnika)

Możliwe że też na tej nowej sprężynie nie chce współpracować

Przyczyn może być milion ale dzisiaj podrzucę ją do zegarmistrza i pozagląda co jej dolega, może w końcu dowiem się co jest nie tak 

Serwis kolejnego rarytasa @drobnypijaczek który wymagał wymiany sprężynki antywstrząsu, włosa i czyszczenia (prawdopodobnie też ćwiertnik do śmiernika ale zobacze dopiero jutro😞

20220927_200237.jpg

20220927_200250.jpg

20220927_200259.jpg

20220927_200603.jpg

20220927_200651.jpg

20220927_201148.jpg

20220927_201612.jpg

20220927_201638.jpg

20220927_201850.jpg

20220927_202107.jpg

20220927_202211.jpg

20220927_202331.jpg

20220927_202427.jpg

20220927_202548.jpg

20220927_202820.jpg

20220927_203636.jpg

20220927_204346.jpg

20220927_205347.jpg

20220927_205908.jpg

20220927_210004.jpg

Balans powinien ruszać już po pierwszym lekkim pokręceniu koronką, tak jak w tej Newie.

W poprzednich zegarkach kiepsko to wyglądało, myślę że robisz błędy w smarowaniu, tzn dajesz za dużo oleju i pewnie smarujesz łożyska osi kotwicy (nie powinno się ich smarować, bo spowalnia to mechanizm).

Palety kotwicy  powinny być smarowane, ale dosłownie mikroskopową ilością oleju, tak na połowę powierzchni kamienia.

Szacunek że ci się chce grzebać, jesteś młody, masz dobry wzrok.

Ja nakupowałem narzędzi, ale męczę się z okularami, lupami i latającymi łapami 😉

Zainwestuj w dobre narzędzia, to zawsze się zwraca i bardzo ułatwia pracę, przydała by się też jakaś aplikacja na telefon (na początek), abyś widział amplitudę pracy balansu czy odchyłkę tzw "Bit error", czyli ustawienie kamienia wychwytu względem kotwicy (jak wymieniasz włos, to koniecznie  trzeba to ustawić)

Powodzenia życzę i trzymam kciuki za Twoje postępy 😉

Edited by Wieniek1410

34 minuty temu, Wieniek1410 napisał(-a):

Balans powinien ruszać już po pierwszym lekkim pokręceniu koronką, tak jak w tej Newie.

W poprzednich zegarkach kiepsko to wyglądało, myślę że robisz błędy w smarowaniu, tzn dajesz za dużo oleju i pewnie smarujesz łożyska osi kotwicy (nie powinno się ich smarować, bo spowalnia to mechanizm).

Palety kotwicy  powinny być smarowane, ale dosłownie mikroskopową ilością oleju, tak na połowę powierzchni kamienia.

Szacunek że ci się chce grzebać, jesteś młody, masz dobry wzrok.

Ja nakupowałem narzędzi, ale męczę się z okularami, lupami i latającymi łapami 😉

Zainwestuj w dobre narzędzia, to zawsze się zwraca i bardzo ułatwia pracę, przydała by się też jakaś aplikacja na telefon (na początek), abyś widział amplitudę pracy balansu czy odchyłkę tzw "Bit error", czyli ustawienie kamienia wychwytu względem kotwicy (jak wymieniasz włos, to koniecznie  trzeba to ustawić)

Powodzenia życzę i trzymam kciuki za Twoje postępy 😉

Najpierw podkreślę że jestem samoukiem 🙃

W naprawie zegarków siedzę dobre pół roku a tak na serio zacząłem je robić miesiąc przed wakacjami 

Do ustawiania balansu używam:

-Rozmontowanej płyty

-Zamontowanej kotwicy i balansu

-Jeśli balans nie ma włosa to ustawiam balans tak żeby kotwica była równo między ogranicznikami i cieniutkim markerem zaznaczam na wieńcu balansu miejsce w którym jest skierowany kołek i montuje włos

-Jeśli balans ma zamontowany włos (też kontynuacja poprzedniego punktu) to robie to samo tylko teraz patrze jak kotwica układa się między ogranicznikami i co chwile ,,bujnę'' balansem, też jeśli balans jest dwuramienny to patrze jak ramiona balansu układają się względem czopu kotwicy (mam nadzieje że łapiesz o co chodzi) i dokonuje lekkiej korekty aż będzie praktycznie idealnie ustawiony, najlepsze ustawienie udaje mi się dzieķi sposobowi ,,ramiona-czop kotwicy''

Co do ruszenia to w rossiji włos ustawiłem dopiero po nagraniu filmiku z pierwszego nakręcania, a pobieda od początku ma jakieś problemy z życiem

Aplikacji to używam warch accuraty meter i jest najlepsza jaką używałem, zresztą mam też dostęp do weish 1000 u zegarmistrza tak że problemu nie ma

Ja używam Clock Tuner

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.athumbsoft.pendulumtuner&hl=pl&gl=US

Co prawda nie pokazuje amplitudy balansu (to już na oko widać mniej więcej jak balans pracuje), ale pokazuje ładnie na wykresie chód zegarka oraz bit error.

Aplikacja do pełnego działania jest niestety płatna, ale coś kilkadziesiąt zł tylko (już nie pamiętam.

Jako czujnik do aplikacji używam mikrofonu z zestawu słuchawkowego od telefonu (całe słuchawki podłączam a mikrofon wkładam w kawałek pianki z wyciętym otworem i na tym kładę zegarek).

Oczywiście nie jestem zegarmistrzem, trochę dłubię bo nie bardzo jest komu oddać do naprawy/przeglądu.