Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
freddiemercury

Seiko SKX007 a odchyłka dobowa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Od paru dni jestem właścicielem SKX007. Zegarek wyprodukowany w lutym 2011r. Zakupiony przez poprzedniego właściciela w październiku 2011r.- noszony ok. 3 miesiące.

 

U mnie od paru dni wykazuje stałą tendencję koło +20 sekund na dobę. Wiadomo że werk ten nie grzeszy dokładnością, ale czy ten wynik nie jest niepokojący?

 

Dodam że nie ma znaczenia czy go noszę cały czas czy nie a i położenie zegarka w nocy (czy na boku czy deklu lub szkiełku) nie robi specjalnej różnicy- w żadnym położeniu nie zwalnia.

 

Jak są wyregulowane Wasze SKX?

 

A może dać mu jeszcze czas na dotarcie? 3 miesiące to chyba niezbyt długi okres?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię załamywać, ale mój SKX007 chodzi obłędnie dobrze (jak na Seiko z niskiej półki). Noszony na ręku przez 12 godzin na ręku gubi około 2 sek. Natomiast odłożony na noc (szkiełkiem do góry) na kolejne 12 godzin, odzyskuje to co zgubił za dnia, czyli przyspiesza około 2 sek. Czasami ma jakieś nieoczekiwane skoki, w tę czy w tamtą stronę, ale to jest zawsze kwestia kilku mało istotnych sekund na tydzień/miesiąc.

 

U mnie od paru dni wykazuje stałą tendencję koło +20 sekund na dobę. Wiadomo że werk ten nie grzeszy dokładnością, ale czy ten wynik nie jest niepokojący?

Nie ma w tym nic niepokojącego, jeśli codziennie robi taką samą odchyłkę. To oznacza że werk jest w dobrym stanie, bo jest regularny, czyli codziennie chodzi tak samo. Gdyby codziennie robił inną odchyłkę, np dzisiaj +20, jutro -5, a pojutrze +10 itd itp... to wtedy byłby powód do niepokoju, bo to by oznaczało że coś jest z mechanizmem nie tak, albo zjechany/zużyty, albo w najlepszym razie brudny, do wyczyszczenia.

 

 

A może dać mu jeszcze czas na dotarcie? 3 miesiące to chyba niezbyt długi okres?

Trudno powiedzieć. Może to coś da, a może nie z racji tego że wcześniej był już noszony przez 3 miesiące.

Decyzja czy warto oddać go do dokładniejszego wyregulowania należy do Ciebie. Gdybym był w Twojej sytuacji, to sam bym się zastanawiał czy warto. Z jednej strony chciałoby się żeby dokładniej chodził. Ale z drugiej strony czy warto zawracać sobie głowę, nosić po zegarmistrzach, rozszczelniać divera, martwić się czy zegarmistrz dobrze go uszczelni, płacić za dodatkowy serwis itd.. Może po prostu nosić, nie przejmować się, częściej ustawiać godzinę i tyle.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój skx 009 miał podobne odchyłki jak Twój, po ok. roku użytkowania zaniosłem go do zaufanego zegarmistrza na regulację. Okazało się że to nie taki prosty temat ponieważ zegarmistrz zauważył że odchyłki zegarka różnią się w zależności od jego położenia. Zegarmistrz winą obarczył najprawdopodobniej zaschnięty smar w mechanizmie (przez długie nieużytkowanie zegarka) i odesłał do speca od seiko. Ten drugi wyregulował i nasmarował mechanizm i przez pewien czas był znacznie dokładniejszy, po czym zaczął się późnić, tak z 15 sekund na dobę i tak ma do dziś. Dałem sobie spokój z regulacjami, czasami tylko ustawie go na nowo i jest ok.

Reasumujac: Twój skx ma stałe odchyłki niezależnie od położenia, to dobrze jest szansa na jego dokładniejszą regulację. 3 miesiące to nie tak mało ja na Twoim miejscu jednak dałbym mu jeszcze trochę czasu na dotarcie się. Poza tym czy masz pewność, że poprzedni właściciel nosił go regularnie?

Edytowane przez Ralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuje bardzo za bardzo pomocne wypowiedzi...faktycznie do 20 sekund na plusie jeszcze mogę zaakceptować, choć będziemy obserwować dalej...obawa o rozszczelnienie jest uzasadniona....dam mu jeszcze z miesiąc, dwa na dotarcie i zobaczymy.... mógł być faktycznie noszony wcześniej niby przez trzy miesiące ale okazjonalnie zakładany..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a oznaczenie na dekielku 125416 mam nadziejé ze wskazuje na rok produkcji luty 2011 a nie luty 2001?

 

reszta oznaczen 7s26-0020 (A0)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a oznaczenie na dekielku 125416 mam nadziejé ze wskazuje na rok produkcji luty 2011 a nie luty 2001?

 

reszta oznaczen 7s26-0020 (A0)

 

W 2006 roku Seiko zmieniło mechanizm z 7S26A na 7S26B. Stąd możesz zorientować się, czy pierwsza 1-ka w numerze seryjnym oznacza 2001, czy też 2011.

SKX007 jest produkowany od 1996 roku.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2006 roku Seiko zmieniło mechanizm z 7S26A na 7S26B. Stąd możesz zorientować się, czy pierwsza 1-ka w numerze seryjnym oznacza 2001, czy też 2011.

SKX007 jest produkowany od 1996 roku.

 

czyli rozumiem że bez odkręcania dekla nie ma szans dowiedzieć się który mechanizm, ponieważ na deklu nie ma wyszczególnienia czy jest to wersja A czy B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem że bez odkręcania dekla nie ma szans dowiedzieć się który mechanizm

 

Nie ma.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freddie, oddając divera do serwisu zawsze pytam zegarmistrza czy po naprawie nie straci on swojej klasy wodoszczelności (czy zostanie dobrze zamknięty) i nigdy nie stanowiło to dla niego problemu. Tak, że jeśli już koniecznie chciałbyś otworzyć skxa to szukaj rzetelnego fachowca - w Krakowie na pewno go znajdziesz. Poza tym zakłady zegarmistrzowskie coraz częściej wyposażone są w urządzenia do kontroli szczelności zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i niestety dzisiaj odchyłka dobowa zwiększyła się już do ok.35 sekund na plus, tak że ewidentnie coś jest chyba nie tak

Edytowane przez freddiemercury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i niestety dzisiaj odchyłka dobowa zwiększyła się już do ok.35 sekund na plus, tak że ewidentnie coś jest chyba nie tak

 

Mieści się jeszcze w fabrycznej normie...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieści się jeszcze w fabrycznej normie...

 

a jaka jest dokładnie norma?:)

 

może jeszcze się mieści ale wyraźnie przyspieszył po 2-3 dniach gdzie robił na dobę ok. 20 sek. do tych 35 sek. które są dla mnie już nie do zaakceptowania...

 

chyba bez regulacji się nie obejdzie...

 

pytanie za 100pkt: gdzie w Krakowie dać do dobrego fachowca zegarek do regulacji- jakby jeszcze mieli sprawdzanie po tym wodoszczelności byłoby super. Z jaką kwotą trzeba liczyć się za taką regulację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu jeszcze kilka tygodni. Zobaczysz, czy odchyłki: stale rosną, zmieniają się z dnia na dzień czy też zatrzymały się. Będziesz wtedy wiedział czy zegarek wymaga tylko regulacji, czy też czegoś więcej. Z moich "naręcznych" doświadczeń (3 zegarki, w tym jeden noszony przez ponad rok) mogę powiedzieć, ze są to - np. w porównaniu z ETA 2824 - mechanizmy dość kapryśne jeśli chodzi o precyzję chodu. Ale w granicach -20 +30 sekund. To jest akceptowalne.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu jeszcze kilka tygodni. Zobaczysz, czy odchyłki: stale rosną, zmieniają się z dnia na dzień czy też zatrzymały się. Będziesz wtedy wiedział czy zegarek wymaga tylko regulacji, czy też czegoś więcej. Z moich "naręcznych" doświadczeń (3 zegarki, w tym jeden noszony przez ponad rok) mogę powiedzieć, ze są to - np. w porównaniu z ETA 2824 - mechanizmy dość kapryśne jeśli chodzi o precyzję chodu. Ale w granicach -20 +30 sekund. To jest akceptowalne.

 

dziękuję- chyba się wstrzymam i zastosuję do tej sugestii:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu trochę pochodzić. Może faktycznie jest nierozchodzony jeszcze.

Poza tym cierpliwie posprawdzaj jak chodzi w różnych pozycjach odkładania. Czasami trzeba poszukać pozycji, w której przyspiesza najmniej, i w takiej odkładać na noc. Pod tym względem Seiko faktycznie bywa mniej stabilne niż 2824.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu trochę pochodzić. Może faktycznie jest nierozchodzony jeszcze.

Poza tym cierpliwie posprawdzaj jak chodzi w różnych pozycjach odkładania. Czasami trzeba poszukać pozycji, w której przyspiesza najmniej, i w takiej odkładać na noc. Pod tym względem Seiko faktycznie bywa mniej stabilne niż 2824.

 

próbowałem każdej "pozycji" w nocy:D nie ma to najmniejszego wpływu na chód zegarka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie za 100pkt: gdzie w Krakowie dać do dobrego fachowca zegarek do regulacji- jakby jeszcze mieli sprawdzanie po tym wodoszczelności byłoby super. Z jaką kwotą trzeba liczyć się za taką regulację?

 

Strojny ma badaczkę szczelności, a co do mistrza to polecam Józefa Ciepielę na Grzegórzeckiej, mojego 007 zrobił tak, że odkładany na noc deklem do góry i noszony przez ok 12-14h/24 robi około 2-5s na dobę.

 

 

Okazało się że to nie taki prosty temat ponieważ zegarmistrz zauważył że odchyłki zegarka różnią się w zależności od jego położenia.

 

Ale to norma przecież (chyba że masz COSC)


"A był dla kierowania zespołem tym, czym Herod dla Towarzystwa Przedszkolnego w Betlejem"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wyświetl postUżytkownik Ralf dnia 18 marzec 2012 - 19:40 napisał

Okazało się że to nie taki prosty temat ponieważ zegarmistrz zauważył że odchyłki zegarka różnią się w zależności od jego położenia.

 

 

Ale to norma przecież (chyba że masz COSC)

Bartheck, w pierwszej chwili też mu tak odpowiedziałem (pamiętając doświadczenia innych użytkowników tego forum) ale on w dalszym ciągu twierdził, że zegarek powinien wykazywać stałe odchyłki niezależnie od jego położenia. W każdym razie zainspirowany tym tematem postanowiłem sprawdzić jaka jest obecnie dokładność mojego skxa i wyszło że późni się 9 sekund na dobę czyli jest nieźle.

A tak na marginesie co to jest COSC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie co to jest COSC?

 

Z COSC to był raczej żart, SKX to japoński zegarek. Tutaj albo robi się normy dla całej linii zegarków, albo nie. Choć być może pewnego dnia Japończycy mogą wpaść na pomysł, żeby na regulacji mechanizmu też zarabiać extra ;) (oby nie, wystarczy jeden taki rynek).

 

COSC to szwajcarski organ certyfikujący dokładność chodu werków. Wytwórca bardziej starannie reguluje chód wybranych zegarków, COSC (który jest "spółdzielnią" największych europejskich wytwórców) dokonuje pomiarów sprawdzających i wystawia papier. A klient płaci ekstra za wyregulowany zegarek.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sergserg, dzięki za obszerne wyjaśnienie. To jeszcze jeden plus dla japońców. W kategorii cena - jakość nie mają sobie równych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące odchyłki dobowej wprawdzie nie SKX007 ale zwykłego seiko 5 na werku 7s26B. Zegarek nowy, kupiony na początku lutego, noszony przez ok. 10 godzin dziennie przyspieszał 2 do 3 sekund na dobę, teraz noszę go ok. 16 - 18 godzin dziennie, odkładam na noc w taki sam sposób jak poprzednio, a zegarek spóźnia się ok 2 sekund na dobę. Czy zmiana odchyłki dobowej spowodowana jest dotarciem / rozchodzeniem zegarka, czy tym, że noszony jest dłużej a przez to sprężyna jest silniej napięta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdamB

Mój SKX007 robi ok + 3s na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balans dłużej pracuje jest narażony na większe siły - w tym przypadku spowalniające jego chód. Dokładnie, im dłużej go nosisz tym odchyłka w pomiarze czasu jest mniejsza. Zresztą mechanizmy 7S26B są dokładniejsze od poprzednika 7S26A.

Twój zegarek Seiko chodzi lepiej od mojej Omegi Speedmaster - to jest niepokojące!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój od 6 czerwca nic się nie odchylił. Buja się w okolicach +-5 sekund. W nocy odpoczywa koronką do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.