Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość argos72

NAJNOWSZE ZAKUPY - NOWE NABYTKI

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam wiedzy na temat tego zegarka, ale wydaje mi się, że trzeba się trzymać tego co w katalogu - to jest zegarek chłopięcy. Dla mnie zawsze to był zwykły poljot, dopiero kilka lat temu zauważyłem, że jakiś handlarz użył nazwy "wartowniczy". Od tamtej pory ta nazwa zaczęła się powtarzać. Ale o LWP to jeszcze nie słyszałem. To byłaby bardzo ciekawa informacja z dużym wpływem na wycenę tego modelu. Wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby wojsko wyposażyło żołnierzy w zegarki dziecięce. Czy ktoś jest w stanie jakoś potwierdzić tę tezę czy tylko powtarzamy chwyt marketingowy sprytnego handlarza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie potwierdzić się tego nie da. Czy to prawda o tym wykorzystaniu w wojsku czy "urban legnd" tego nie wiem. Opis jako chłopięcy raczej nie dyskwalifikuje tego zegarka. Jeśli jakiś decydent by miał zaklepać zakup to raczej kierowałby się funkcjonalnością (w tym przypadku tarczą/lumą) niż rozmiarem. Wojskowe zegarki z II WŚ to też były mikrusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz Krzysiek. W czasach WW2 taki rozmiar był męskim standardem, a tu już mówimy o znacznie późniejszym okresie, gdzie męski zegarek miał 35mm + koronka. Nie twierdzę, że na pewno ten zegarek nie był wykorzystywany przez wojsko, bo nie mam na to żadnych dowodów. Staram się tylko znaleźć jakieś konkrety za, bo na razie są same przeciw. 

Zupełnie poważnie, może to był zegarek wartowniczy na obozie harcerskim?

Ciekawe czy specjalista od wojaków @renqien coś wie o tym modelu? A może @rk7000 ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiła się dziś ładna Sława w atrakcyjnej cenie 😊

IMG_20220604_141100.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ridah napisał(-a):

Dzięki za komentarz Krzysiek. W czasach WW2 taki rozmiar był męskim standardem, a tu już mówimy o znacznie późniejszym okresie, gdzie męski zegarek miał 35mm + koronka. Nie twierdzę, że na pewno ten zegarek nie był wykorzystywany przez wojsko, bo nie mam na to żadnych dowodów. Staram się tylko znaleźć jakieś konkrety za, bo na razie są same przeciw. 

Zupełnie poważnie, może to był zegarek wartowniczy na obozie harcerskim?

Ciekawe czy specjalista od wojaków @renqien coś wie o tym modelu? A może @rk7000 ?
 

 

Zdanie laika jest takie: ja też kiedyś ten zegarek chciałem kupić ale zrezygnowałem, bo zegarek jest mały.... Z drugiej strony najlepiej jakby to ktoś zweryfikował, kto w wojsku wtedy pracował albo pełnił służbę. Nie  minęło tak wiele czasu, a mało słyszałem takich opinii. Następna sprawa  - tych zegarków jest też bardzo mało na rynku jakby rzeczywiście robili je dla wojska to powinno być ich więcej....  Ta Sekonda pochodzi najprawdopodobniej z Wielkiej Brytanii - dla kogo wysyłaliby tam te zegarki  dla Ludowego Wojska Polskiego?

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@art_69 tych modeli pod nazwą Poljot jeszcze parę lat temu było całkiem sporo na rynku. Oczywiście ta Sekonda, która szła na eksport, dla żadnej armii nie była przeznaczona ale ciekawostką jest fakt że ten model jest zerżnięty z brytyjskiego Timexa niemal kropka w kropkę. Raczej wątpię że osoby służące w wojsku w latach 60, pamiętają jaki zegarek nosił dowódca kompanii czy jakikolwiek inny oficer. Być może warto szukać na jakichś forach związanych z tematyką LWP 🤷‍♂️

Edytowane przez Progfan_87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ridah napisał(-a):

Dzięki za komentarz Krzysiek. W czasach WW2 taki rozmiar był męskim standardem, a tu już mówimy o znacznie późniejszym okresie, gdzie męski zegarek miał 35mm + koronka. Nie twierdzę, że na pewno ten zegarek nie był wykorzystywany przez wojsko, bo nie mam na to żadnych dowodów. Staram się tylko znaleźć jakieś konkrety za, bo na razie są same przeciw. 

Zupełnie poważnie, może to był zegarek wartowniczy na obozie harcerskim?

Ciekawe czy specjalista od wojaków @renqien coś wie o tym modelu? A może @rk7000 ?
 

Nie ma co gdybać, bo dokąd dany egzemplarz nie ma wojskowych sygnatur lub w inny sposób udokumentowanej służby w wojsku to jest zwykłym cywilem. Te zegarki, podobnie jak wspomniane wcześniej Timexy wzorowane są na wojskowych Hamiltonach i Benrusach z tego okresu, które rzeczywiście były niewielkie:

 

IMG_5394.thumb.jpeg.ca385a8b83b2cfa212d1778c3ba969ef.jpeg

 

W prawym dolnym rogu drugowojenny A11, jak widać minimalnie mniejszy od swych młodszych braci. U góry brytyjskie zegarki, wyraźnie większe. Szczerze? Ta wielkość jest dla żołnierza idealna. O nic nie zawadza zegarkiem, łatwo się wysuwa spod mankietu żeby zobaczyć godzinę i łatwo się pod mankiet chowa, a godzinę widać wyraźnie, jak na większych modelach. 

 

Co do użycia Poljota w wojsku, wojska lądowe nie miały przydziałowych zegarków. Zdarzało się, że ktoś dostał coś z magazynu MW, WL lub OPK ale generalnie nie było konkretnych zamówień. Jedynie MW miała Enicary, Blancpainy, Amfibie,  Primy i coś tam jeszcze, WL miało trochę 3133, beczek i czegoś tam jeszcze, ale bez oznaczeń... i to w zasadzie tyle. Wzorem swej matczynej Armii Czerwonej z czasów 2WŚ, każdy żołnierz miał taki zegarek, jaki sobie naruchał. Były nagrodówki od różnych dowódców, generałów, ministrów ale to już inna bajka. Popytajcie w swoich rodzinach, co ojcowie i dziadkowie nosili w czasie służby, jeśli pracowali w wojsku. Każda informacja jest cenna, bo zaraz nie będzie kogo i o co pytać i ewentualna wiedza pójdzie w piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, renqien napisał(-a):

Nie ma co gdybać, bo dokąd dany egzemplarz nie ma wojskowych sygnatur lub w inny sposób udokumentowanej służby w wojsku to jest zwykłym cywilem. Te zegarki, podobnie jak wspomniane wcześniej Timexy wzorowane są na wojskowych Hamiltonach i Benrusach z tego okresu, które rzeczywiście były niewielkie:

 

IMG_5394.thumb.jpeg.ca385a8b83b2cfa212d1778c3ba969ef.jpeg

 

W prawym dolnym rogu drugowojenny A11, jak widać minimalnie mniejszy od swych młodszych braci. U góry brytyjskie zegarki, wyraźnie większe. Szczerze? Ta wielkość jest dla żołnierza idealna. O nic nie zawadza zegarkiem, łatwo się wysuwa spod mankietu żeby zobaczyć godzinę i łatwo się pod mankiet chowa, a godzinę widać wyraźnie, jak na większych modelach. 

 

Co do użycia Poljota w wojsku, wojska lądowe nie miały przydziałowych zegarków. Zdarzało się, że ktoś dostał coś z magazynu MW, WL lub OPK ale generalnie nie było konkretnych zamówień. Jedynie MW miała Enicary, Blancpainy, Amfibie,  Primy i coś tam jeszcze, WL miało trochę 3133, beczek i czegoś tam jeszcze, ale bez oznaczeń... i to w zasadzie tyle. Wzorem swej matczynej Armii Czerwonej z czasów 2WŚ, każdy żołnierz miał taki zegarek, jaki sobie naruchał. Były nagrodówki od różnych dowódców, generałów, ministrów ale to już inna bajka. Popytajcie w swoich rodzinach, co ojcowie i dziadkowie nosili w czasie służby, jeśli pracowali w wojsku. Każda informacja jest cenna, bo zaraz nie będzie kogo i o co pytać i ewentualna wiedza pójdzie w piach.

 Co to za skróty MW, WL, OPK? Armia czeska miała chyba Pobiedy ale one miały oznaczenia na tarczach.

 

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MW - marynarka wojenna

WL - wojska lądowe

OPK - obrona powietrzna kraju

 

Mój ojciec był w wojsku na początku lat 80 i żadnego zegarka z tego co wiem nie otrzymał, mało tego sam kupił sobie budżetową Rakietę, zgubił ją, kupił drugą niemal identyczną, w miedzyczasie ta pierwsza się znalazła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał być zegarek na literę R, ale mi się przypomniało, że takiego zwykłego poljota mam jeszcze nie obfoconego. Niby zwyklak, ale dość trudno trafić ten model w ładnym stanie:)p1.thumb.jpg.712300a1b3dd6a901bd4ef1fbb9123b9.jpg


/iloveussrwatches/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Hecke napisał(-a):

Dzisiejszy zakup od Grzegorza w Świdnicy. 

Same "pozłotka" 😉

IMG_3120.thumb.jpeg.52a6887e09e0c43b11fe671fb512cec6.jpeg

W sumie się zgadza  na drugie mam Grzegorz :D

Dzięki za kolejne miłe spotkanie ;)

 

Pozdrawiam Paweł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paweł Bury. napisał(-a):

W sumie się zgadza  na drugie mam Grzegorz :D

Dzięki za kolejne miłe spotkanie ;)

 

Pozdrawiam Paweł 

To Ciebie przechrzciłem, oczywiście od Pawła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie  z poczty

9dhZFGJXxUZPxY8fTH_2J8g3qy8WfZJUVzin_YZYLci58LlwFyOA4MBW-K99tzGYX06GwXCGyIy7EmlX8r8tXamyuZjITqduWcJ4x3ndnno8ew4dErtKm9t8hC1n46BZZ1fCEEdPezL_LcCtecicKABier747igkTRd1Bb4PQpoLAMQlmoT0wYrXU8zwbvei1MZLmgIPD2ABi90p3sgKKf-fAMCvgW0ynskpk-fGPsc67mCQyCf7Vcq0fb-eSvWBp4t5C65v8wsfySlgqTge01opnCUSr1UwPDxYj0Du1j6OU5VTJ9mu6y7JNk8SP2l2zIDecUd2-0_tOhdB6VO6a1wXKgIq6QiZOvK-JBPQZCFb9aBtgRv_gPB6kpzzxRda-OO_dm1sbqNzlpPKKJSqXX1SxqfjFLF3JBHznaDjMtQB8nalc9Jm9a9cizi07-hSR1a_RgzoXnKmP0YA-osKkvx_7Y-E9RnoiyYegxvjNcqYuEZHfog6Lj_tsRSpf1RStGuSMw_C9P6yYh9mB60TSYZqihX3yum2FyFT0TAGJlvJrymgQep01FxXf4Jg79Z8tm-yNfoVGDELpZv2JZNzoY8L-_K7vDgHqMunMcz9xOnURFXUHodC3E57ZsX9GCNEKnxJocP0bPjRgNDlvyAMNmyaYit5xB4dMJxvtW8TjVWPqLwX8rFJrnJAR9h_4HAJoZ8qK_YJyL0aGdVilS90xe3PV2WYZwvZOJOhVu36j4WoFeAdeDtDKp2GxReA_zVOAFVJ9N9Pip6ks44iSz8jExdoQT5DJtsF5Tw=w687-h914-no?authuser=0

 

Środkowa leci dalej do Hiszpanii. Starcik prima sort. Pozostał taki, bo chyba nikt go nie chciał nosić z tym obciachowym tanim paskiem. ZIM ładny, ale przede wszystkim, z ciekawostką. Poniżej drugie zdjęcie. Przepraszam, że nie ostre, ale widać, że pasy ładnie się schodzą. Komentarze? :)

 

l3-zDtfJcip4fR0jvnWjoCxGxQgChL4q0QmamSXnfXhMh_39GqeoX25JswLdhDBYlUI3aWJo_6oToN9cV9HKgzOBzp-0TDj0PToDMOWcyJxJlsfpB6SSsyPhSUNsS2PPPXNoencVm0RIcHwGNGvhr97D9u6pNd--Bscm454IEhPS59B4HjXk_qkJqZDSOjejKbucScuRHcMUcdL2DlCFGeYMVtrFxz9mHyg9OPk1S_iXECkqq5b3KaCBRILzws3hyeQCgYPnT4QjkLyelB7txUMDfwqcHz8lYwv-Asxj6HeDwHZ5ECXwk4iJ93w9YHE6nR3Jh_6IoFkwjoD_MrMJUh1L4hPzCzbMDnVHmgK3UCo5bGqGGS6zXR6A4qVSCQ8GvUdLYFBNEno1jGVEjLNoYTmI9s4Z57HAKyM69uj6B3lStYSr3dxA8eDJAO0rSbW1yc7SgobBAhP2KuPoB2AR1ihmez7vWpjfe_xQ7yVYzLKCze4H6QxmBsOiEn7xPlYgZENCn1S0u0f48U4-hq8s4o504ARS5RWjsAxbwhZTZJsXFe6D1bjBN46kJemPottDz5gboVy2AriV12xj-F8EmgNiylbQvtMYgs_oVbzxGfvBdZ7BMpuWCYdPatyzQmTsuNa9byaMtXcH1niJBaNeLCI5s55bT-FK0y2w49N_uIN34YHpd1CQW8lZfLMFdlCVLsx-UK-npnUz7T3xDtXeS9EfGRfs5VLyZlq2K--KFV9K8Pm1J2gNV-xxLiN66FT2aBSCQIoKyyDFd_uCeWlq9X82_6rDB6hgPLo=s914-no?authuser=0

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To one miały balans na resorach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.