Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Szymon.

JAK POPRAWNIE ZAPYTAĆ O AUTENTYCZNOŚĆ ZEGARKA LUB SPRAWDZIĆ JĄ SAMODZIELNIE

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Szymon.
Napisano (edytowane)

Ostatnio pojawiło się kilka mało przyjemnych, bądź niezręcznych sytuacji w tym dziale. Może ten krótki instruktaż pozwoli uniknąć szeroko rozumianej, niepotrzebnej szydery i ciągnięcia jałowej dyskusji nawołującej do krucjaty naprzeciw posiadaczom podróbek przez kilkadziesiąt postów po stwierdzeniu czy zegarek jest autentyczny czy nie.


Zanim w ogóle pytanie zostanie zadane warto zastanowić się czy zadawanie go jest potrzebne. W wielu przypadkach goszczących na forum w prosty sposób można samemu stwierdzić czy zegarek jest autentyczny (a właściwie wykluczyć to, że jest autentyczny - jest to prostsze). Co należy zrobić (podzielone na kilka kluczowych kategorii):


INTERNET I OFERTA PRODUCENTA


- Wpisać w Google nazwę zegarka, numery z dekla, wyszukać grafiki i porównać z posiadanym egzemplarzem.


- Wejsć na stronę producenta poprzyglądać się zegarkom, które są dostępne w portfolio danego producenta. Jeśli na oko widać kolosalną różnicę w jakości (na niekorzyść egzemplarza co do którego jest wątpliwość) to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zegarek nie jest oryginalny.

- Zapoznać się z tematami (w zależnosci od tego jakiego zegarka ma dotyczyć pytanie):

Rolnix show: http://zegarkiclub.p...87-rolnix-show/

Brajbling show: http://zegarkiclub.p...brajbling-show/

Tag Hajer: http://zegarkiclub.p...0152-tag-hajer/

Jeśli zegarek wygląda dokładnie tak jak zamieszczone tam przypadki, to dalsze
pytania są zbędne.


- Jeśli zegarek cierpi na „łuszczycę
chromową” – zewnętrzna powłoka łuszczy się z koperty – to można sobie odpuścić.
Zegarki znanych marek są stalowe, a nie chromowane. Chyba, że zegarek jest stary
(10-cio letni zegarek jeszcze nie jest wystarczająco stary, żeby dostać ulgę w
tej kwestii)


MECHANIZM - bardzo ważne przy identyfikacji

- Należy otworzyć zegarek (zwykle nie jest to bardzo trudne trudne) i zobaczyć
co jest w środku. Jeśli w Rolexie, czy Patku znajduje się paskudnie
wyglądający mechanizm kwarcowy (na baterię) zajmujący ¼
objętości koperty, to wszelkie pytania są zbędne – jest to podróbka. Ogólnie rzecz biorąc malutki mechanizm kwarcowy (na baterię) dopasowany do dużej koperty białym plastikowym pierścieniem nie jest domeną znanych i szanowanych marek.


Przykład tak dopasowanego mechanizmu (nota bene z podróbki Rolexa właśnie): Zobacz


- Jeśli na tarczy zegarka widnieje napis: „Automatic” , a w środku znajduje sie mechanizm kwarcowy, to sytuacja jest podobna – nie jest to produkt dobrej marki, a raczej na
pewno nie jest dobrej jakości.

- Mechanizmy znanych i cenionych marek przeważnie są zdobione. Przykład łatwo znaleźć wpisując w Google nazwę producenta i słowo "movement". Więc jeśli posiadany zegarek jest prawdziwym produktem marki np.: Rolex, Patek Philippe, Vacheron Constantin, Jaeger LeCoultre, to mechanizm będzie bardzo ładnie szlifowany i grawerowany. Jeśli wygląda jak zrobiony jakiejśtam zwykłej stali wycinanej szlifierką kątową, to raczej nie ma co spodziewać się oryginału.

Przykładowe mechanizmy znanych marek (kliknij nazwę):



Rolex - charakterystyczny prosty w swej formie wahnik, czerwone koła zębate mechanizmu automatycznego naciągu.

Jaeger LeCoultre - bogate zdobienia, piekne szlify, termicznie barwione niebieskie śrubki

Patek Philippe - w tym przypadku jest to mechanizm chronografu (z dodatkowymi małymi tarczami na tarczy głównej - realizujących funkcję stopera, nie kalendarza). Widoczny jest skomplikowany uklad dźwigienek i znacznie więcej przekładni zębatych niż w przypadku mechanizmu bez chronografu.

Breitling - równiez bogate zdobienia, grawerowany i szlifowany wahnik, materiały najwyższej jakości.


A. Lange and Sohne - charakterystyczna płyta przykrywająca znaczą cześć mechanizmu zgodnie z niemiecką szkołą zegarmistrzostwa (nie dotyczy zegarków z chronografem), bogate zdobienia, kamienie w złotych chatonach, barwione termicznie śrubki, charakterystyczny, grawerowany półmostek balansu.

W oryginalnym zegarku powinniśmy spodziewać się raczej mechanizmu wyglądającego podobnie i w jakości wykonania takiej jak powyższe przykłady.

Troszkę inaczej wygląda sprawa zegarków starych bazujących na mechanizmach ETA oraz radzieckich. Tam aż tylu zdobień nie ma, ale jakiś wygrawerowany napis zawsze się znajdzie. W przypadku mechanizmów ETA, oprócz logo producenta zegarka (np. Omega) powinno być widoczne malutkie logo ETA (często pod balansem)

Logo ETA

eta.jpg


Kliknij - Przyklądowy mechanizm zegarka Omega z lat 60' - Nie ma aż tak bogatych zdobień jak w zegarkach współczesnych, ale doskonale widoczne są wszelkie sygnatury, numery mechanizmu oraz wygrawerowana nazwa marki. Od razu też widać wysoką jakosc wykonania i materiałów.





- Jeśli nie wiemy jak otworzyć zegarka tak, żeby zobaczuć mechanizm, albo boimy się to zrobić nalezy poprosić o pomoc zegarmistrza (do indentyfikacji przez forumowiczów potrzebne jest
zdjęcie mechanizmu więc i tak trzeba będzie go
otworzyć).


- Jeśli już udajemy się do zegarmistrza to warto poprosić go o zbadanie autentyczności
zegarka.


NAPISY NA TARCZY

Day Date - zegarek powinien mieć datownik w formie dnia miesiąca i dnia tygodnia

Datejust - Zegarek powinien mieć datownik w formie dnia miesiąca (ten napis najcześciej spotykany jest na zegarkach marki Rolex i ich podróbkach)


Chronograph - Zegarek powinien posiadać stoper. Trzy tarcze przeważnie wyskalowane: 60s; 30min;12h - Często podróbki posiadają kalendarz zrealizowany w formie trzech tarcz, wtedy tarcze są opisane: skrótem od nazwy miesiąca, skrótem od nazwy dnia tygodnia, skalą od 1-31 dla dnia miesiaca.


INNE NAPISY NA KOPERCIE

Made in swiss - zegarek jest podróbką, takie sformłowanie nie jest stosowane ponieważ swiss jest przymiotnikiem. Poprawny napis powinien brzmieć: "Swiss Made", ale jego obecność NIE gwarantuje oryginalności


J
eśli po samodzielnych badaniach nie jesteś przekonany/a i koniecznie chcesz zapytać na forum upewnij się, że Twoje zapytanie jest poprawnie sformułowane i zawiera infromacje, które pomogą w identyfikacji zegarka.


POPRAWNE ZAPYTANIE O AUTENTYCZNOŚĆ POWINNO ZAWIERAĆ:

- WYRAŹNE zdjęcia zegarka (najlepiej w trybie makro) pokazujące:

- Tarczę
- Dekiel (tak żeby dało się odczytać oznaczenia znajdujące się na nim), jeśli dekiel posiada jakieś oznaczenia po wewnętzrnej stronie, to równiez należy je sfotografować
- Mechanizm
- Oznaczenia na kopercie (jeśli są w innych miejscach niż na deklu)


- Oczywiście prośbę o identyfikację

CZEGO NIE POWINNO ZAWIERAĆ POPRAWNE ZAPYTANIE O AUTENTYCZNOŚĆ:

· Historii pochodzenia/wejścia w posiadanie zegarka (zupełnie nie pomaga ona w identyfikacji więc nie jest potrzebna – niektórzy z aktywnie wypowiadających się forumowiczów zamiast odpowiadać na pytania bardzo lubią komentować tego typu historie. Jeśli nie będzie historii nie będzie czego komentować.

· Pytania o cenę zegarka. – na forum nie wyceniamy zegarków (patrz regulamin). Ceny orientacyjne można znaleźć samemu patrząc w sklepach internetowych lub na aukcjach. W przypadku zegarków starych wycena jest trudna, bo jak to się mawia:„zegarek jest wart tyle ile ktoś za niego zapłaci”. W tym wypadku również polecam spojrzeć po aukcjach



Piszcie, oceniajcie, sugerujcie co dodać, co ująć z tego krótkiego instruktażu. Będę uzupełniał o kolejne objawy nieoryginalnosci, może o jakies poglądowe obrazki też.

Edytowane przez Szajmon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

świetna robota, krótka instrukcja a na pewno się przyda jako odsyłacz na wszelkie historie o rolexie po dziadku ;) Oby tylko wchodzący czytali ten, i kilka innych tematów zanim coś napiszą.

 

ogólnie szacunek że chciało Ci się to ogarnąć ;)

przydałby się jeszcze podobny wątek odnośnie zegarków modowych typu armani, diesel itp, bo pytań o to jest od groma, a ludzie po raz setny powtarzają się ile to jest warte, a raczej ile nie jest warte.. ;)

 

W sumie ująłeś chyba wszystko, tak myślę że może dobrym pomysłem byłoby dodanie czegoś odnośnie 'rolexów' bez datownika, bo to istna plaga. Czyli jeśli są na zegarku jakiejkolwiek marki napisy na tarczy typu 'day, date' albo chronograf, a nie ma datownika bądź chronografu, to sprawa jest oczywista ;) a rolexów bez datownika z napisem day date, jest pełno w "rolnix show"

 

chociaż jak ktoś zajrzy do tematu z rolnixami, to się domyśli.

Edytowane przez anum47

Nie ma rzeczy których nie da się naprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szajmon, dobra robota.

 

Może Mod podwiesi temat ?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez kokeszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.
Napisano (edytowane)

była mała Edyta - trochę podzieliłem przy poradach do samodzielnych oględzien i dodalem napisy na tarczy odnośnie datowników (Dzieki anum47)

 

Postaram się z czasem jakoś ladniej ubrać to co napisalem i pododawać jeszcze to co mi przyjdzie do głowy, albo zauważę w jakichś nowościach ze świata podróbek ;)

Edytowane przez Szajmon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat warty podwieszenia. Pokasuj literowki, ogarnij styl i bedzie dobrze. Bardzo dobra robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.
Napisano (edytowane)

No trafiło się trochę ilterówek. Siądę nad tym jutro. Dziś tylko przekleiłem z Worda to co sobie naskrobałem wcześniej i widzę też, że lekko rozjechało się formatowanie. W tej chwili kleipię z Internet Explorera (służbowy komp), a on się dziwnie zachowuje trochę. Ale jak siądę do domowego to tam już będzie łatwiej, bo jest ludzka przeglądarka :)

Edytowane przez Szajmon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre i pomocne.

Tylko, czy rzeczywiście będzie czytane i stosowane?

Pewnie w niektórych przypadkach tak i choćby dlatego warto, by podwiesić jak najszybciej.


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.
Napisano (edytowane)

 Dorzuciłem kilka przykładowych fotek mechanizmów. Dają jakieś odniesienie czego szukać pod deklem. 

Edytowane przez Szajmon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota. Jak znam życie, durnych zapytań to nie powstrzyma, ale wystarczy wtedy odpowiedzieć linkiem i pozamiatane.

Pozdrawiam


Wasyl
Mam różne zegarki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

A dzięki, dzięki. Tak jak mówiłem wczesniej jestem otwarty na sugestie i będe uzupełniał żeby jak najwięcej informacji dało się z tego tekstu wyciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szajmon, gratuluję.

Wykonałeś kawał świetnej, nikomu nie potrzebnej roboty.

 

...Jak rozumiem, po podwieszeniu tego wątku przestaniemy być nękani opowieściami o darczyńcach, spadkach oraz innych cudach i nie będziemy kaleczyć wzroku widokiem pordzewiałych Breitlingów i Rolexów z krzywo przyklejoną żabią łapką.

 

Niestety, ten wątek przeczytają tylko Ci, którzy szukają informacji o zegarkach.

Tacy nie zadają zbędnych pytań. Radzą sobie sami. Zadają konkretne pytania, o rzeczy, które nie sa oczywiste.

Ci, którzy chcą informację otrzymać, oczywiście zapytają.

Ich poszukiwania ograniczą się do odnalezienia tego forum i zadania pytania.

No i oczywiście handlarze, by sprawdzić jakość oferowanego towaru.

 

 

...Ale naprawdę uważam, że temat jest fajny i warto go podwiesić.

Może się mylę.

Edytowane przez Voit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem, kolega Szajmon odwalił kawał dobrej roboty. Brawo.


"Nikt nie wymaga od Was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od Was ambitnej i nieustającej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali Was za niegodnych podania ręki" - Henryk Reyman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałeś kawał świetnej, nikomu nie potrzebnej roboty.

 

(...)

 

Niestety, ten wątek przeczytają tylko Ci, którzy szukają informacji o zegarkach.

 

Więc jak to niepotrzebnej? ;) Też jestem zdania, że niewyeliminuje to jednopostowców broniących tezy o oryginalności ich Rolniksa, ale właśnie osoby poszukujące informacji o zegarkach, nowi miłośnicy tej dziedziny, z pewnością znajdą tutaj bardzo przydatne wiadomości.

 

Podobnych tematów było wiele, ale sam gdy jakieś 2 lata temu zaczynałem swoją przygodę z zegarkami bardzo bym się ucieszył, gdybym znalazł taki temat.

 

Po prostu taki miniprzewodnik dla początkujących ;) Dlatego myślę, że temat zdecydowanie warty dalszego rozwijania.

 

Dobra robota! :)


Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, ale obawiam się, że nie na wiele się zda, niestety... :(

Nowi użytkownicy (a głównie tacy zadają tego typu pytania) nie czytają ani regulaminu, ani wskazówek, ani wcześniejszych postów na podobne tematy... Po prostu logują się i zadają pytanie... Trend taki - jak człowiek jest chory, to nie idzie do lekarza, tylko na forum o chorobach pyta, co mu jest...

Podobny nieco topic napisał w dziale vintage Piotr Ratyński - "Jak zadać tu pytanie, zeby uzyskac konkretną odpowiedź". I co? I pytają jak im się podoba, a nie wg słusznych Piotrowych wskazówek...

No ale temat może sprawdzać się jako odnośnik.

Autorowi chwała i cześć. Proponuję jednak skrócić temat, bo w tej formie nie przeczytają ;)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.
Proponuję jednak skrócić temat, bo w tej formie nie przeczytają ;)

 

Może skrócić to nie, ale zainspirowałeś, żeby na początku postu zrobić odnośniki do poszczególnych rozdiałów. np. Jeśli jesteś w stanie otworzyć zegarek, przejdź do działu MECHANIZM. itp.

 

 

zrobię cos takiego jak będe miał chwilę (czytaj - nie dzisiaj)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jak to niepotrzebnej? (...)

 

...A tak właśnie:

 

Dobra robota, ale obawiam się, że nie na wiele się zda, niestety... :(

Nowi użytkownicy (a głównie tacy zadają tego typu pytania) nie czytają ani regulaminu, ani wskazówek, ani wcześniejszych postów na podobne tematy... Po prostu logują się i zadają pytanie... (...)

 

 

Myślę, że link do tego tematu można wklejać w odpowiedzi na zadane pytania użytkowników, którzy ewidentnie nie odrobili zadania domowego.

Zamiast złośliwości.

...Ale nie wiem, czy to podniesie poziom świadomości i zmusi kogokolwiek do samodzielnych poszukiwań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Świetna robota! Zostałem zobligowany do dokonania wreszcie aktualizacji wątku Tag Hajer :P Zabieram się do pracy. Miło że jestem częścią grupy edukującej społeczeństwo zegarkowych laików :lol:

Edytowane przez mat_k

EWOLUCJA:

Casio na komunię --> Casio od dziadka --> Q&Q --> Perfect --> Casio Edifice --> Christian Benoit --> Armani --> Lacoste --> Certina--> Tag Heuer Monaco --> Frederique Constant Automatic  --> Maurice Lacroix Pontos -->  Omega Aqua Terra --> Longines Hydroconquest Automatic + Oris Big Crown Chronograph + Frederique Constant GMT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawy,ze początkujący nie przeczytają blędne, choćby ja przeczytałem z zainteresowaniem, dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetna robota, dopiero zaczynam przygode z zegarkami. Piątka z plusem dla Pana!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Krótko i zwięźle jak na instrukcję przystało.

Właśnie skończyłem jej lekturę. Jeśli tylko pojawią się w związku z nią wątpliwości do do oryginalności

mojego Tissota PRC100 nie omieszkam zasiegnąć opinii na Forum zgodnie z wytycznymi.

W końcu m. in. od tego to Forum jest :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba, sugestia - zwał jak zwał. Sprawa jest taka - kazda marka z tych lepszych ma swoje zakamarki internetu gdzie znajdzie się dużo informacji o mechanizmach, zdjęcia mechanizmów albo taki banał jak znaleźć zdjęcia modeli z danego rocznika - strony główne producentów zazwyczaj ograniczają się do bieżącej oferty. Dla przykładu - polowałem na pewnego atlantica z lat 65-70 i zostawało mi co najwyżej szperanie po forach, na chybił-trafił w google-obrazy itp. Podobnie jak sam wg porad w tym wątku chciałem przed przymiarką do zakupu ocenić "prawdopodobieństwo orginalności" ogłoszenia o sprzedaży breitlinga z okolic 1990-1995 - znalazłem mnóstwo zdjęć podróbek.

Podsumowując, czy jest szansa na podanie linków do obcych forum i stron www zawierających ww informacje z jakimś podziałem na marki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba, sugestia - zwał jak zwał. Sprawa jest taka - kazda marka z tych lepszych ma swoje zakamarki internetu gdzie znajdzie się dużo informacji o mechanizmach, zdjęcia mechanizmów albo taki banał jak znaleźć zdjęcia modeli z danego rocznika - strony główne producentów zazwyczaj ograniczają się do bieżącej oferty. Dla przykładu - polowałem na pewnego atlantica z lat 65-70 i zostawało mi co najwyżej szperanie po forach, na chybił-trafił w google-obrazy itp. Podobnie jak sam wg porad w tym wątku chciałem przed przymiarką do zakupu ocenić "prawdopodobieństwo orginalności" ogłoszenia o sprzedaży breitlinga z okolic 1990-1995 - znalazłem mnóstwo zdjęć podróbek.

Podsumowując, czy jest szansa na podanie linków do obcych forum i stron www zawierających ww informacje z jakimś podziałem na marki?

Kolego niedawno przeglądałem bodajże forum WUSa albo nasze rodzime i znalazłem stronę ze zdjęciami mechanizmów różnych firm, spróbuję odszukać i wstawię tutaj. Naprawdę było tego mnóstwo, z tym, że strona nie była od dawna aktualizowana i najnowszych mechanizmów tam nie uświadczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do tematu, który skończył się dwa lata temu ale aktualności chyba nigdy nie straci. Wskazówki są niewątpliwie znakomite i z zainteresowaniem je przeczytałem, choć jestem "nowy". Dodam jeszcze, że również "zielony". Poradźcie proszę, jak sprawdzić autentyczność sprzętu, zanim się go nabędzie, co wydaje się najbardziej roztropne. Oczywiście można i należy szukać informacji w sieci. Również na tym forum. I staram się to robić, ale im forum dłużej trwa, tym trudniej wyszukać w nim właściwe informacje z powodu ich mnogości. Jak zweryfikować, już nawet może nie sprzęt, ale sklep, który na przykład jest internetowy, ma piękne rozszerzenie w adresie .de, ale jakoś nie mam pewności, czy wszystko jest prawdziwe. A może przecież być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Jestem nowym użytkownikiem forum i właśnie po nim "raczkuje" by dowiedzieć się o tym jak rozpoznać autentyczne zegarki. Artykuł mega pomocny, ale obecnie kilka linków już nie działa. Czy istnieje, gdzieś stronka, w którym zegarki autentyczne są na tyle dobrze pokazane by np. porównywać zegarek z zegarkiem, który znaleźliśmy do kupienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem nowym użytkownikiem forum i właśnie po nim "raczkuje" by dowiedzieć się o tym jak rozpoznać autentyczne zegarki. Artykuł mega pomocny, ale obecnie kilka linków już nie działa. Czy istnieje, gdzieś stronka, w którym zegarki autentyczne są na tyle dobrze pokazane by np. porównywać zegarek z zegarkiem, który znaleźliśmy do kupienia?

Piotr. Najlepiej szukać na stronach producenta danej marki.

 

Pomocna może być też strona chrono24, to międzynarodowa giełda zegarkowa, gdzie jest sporo zegarków i raczej nie trafisz na podróbkę. Można porównywać.

 

Znajdziesz też wiele tutoriali na Youtube :)

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.