Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
neuro

Fotografowanie zegarków - porady techniczne i inne

Rekomendowane odpowiedzi

haah gdybyś napisał TAK to byłaby to prawda :angry:

bo jak twierdzi Marcin jesf już fotografem świadomym i zakładam, że wie co i jakim nastawem w aparacie chce osiągnąć. Zatem robiąc powiedzmy zoomem zdjęcie zegarka na f5,6 i czasie 1/100 zrobi dokładnie tak samo poruszone zdjęcie jak na stałce z tymi samymi ustawami. Oczywiście może otworzyć bardziej stałoogniskowy obiektyw, jednak efekt będzie zgoła inny.

edit

jesli zatem chce zrobić zdjęcie niej poruszone, powinien popracować nad światłem

 

I o to chodzi :) wiem jakie parametry maja jaki wplyw na zdjecie. 30mm ze swiatlem 2.0 tez przy najwiekszym otworze nie wypada wybitnie ...naprawde ostry ( pokazuje swoja dobra optyke) robi sie dopiero powyzej f5.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba kupie jednak 20mm f2.8 . mniejsza odleglosc ostrzenia..swiatlo najniższe użyteczne ( zdoła chwycić większosc zegarka a reszte rozmazać)

 

Jak trzeba to i tak sobie fotki wycinam potem :angry: kadruję.

 

Jak sie pojawi obiektyw macro w PL to moze sobie go kupię...na razie nie mam takiej mozliwosci pytalem wszedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli koledzy maja lustrzanki to najlepszy jest oczywiscie ob. makro, ale mozna dokupic tzw pierscien-przejsciowke np Canon/M42 i wtedy wkrecac tanie , manulane obiektywy, badz pierscien przejsciowka ktory umozliwia wkrecenie obiektywu na tzw "odwrotke.

Albo..jak ma sie juz przejsciowke to mozna dokupic pierscienie posrednie , tez na M42 a wtedy juz mamy prawdziwe makro. Ale aby foto bylo udane potrzebnym jest swiatlo, dobre swiatlo, o odpowiedniej temperaturze barwowej. Chodzi o to by biale bylo biale a czarne badz brazowe, takie jakie ma byc.


żarliwy wyznawca systemow korporacyjnych :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By białe było białe, a czarne czarne wystarczy odpowiedni balans bieli, a najlepiej robić w RAW'ach i część problemów mamy z głowy. Niemniej do zdjęć zegarków najodpowiedniejszy jest obiektyw macro niestety ta opcja jest dość kosztowna. A światło w każdym rodzaju fotografii jest bardzo ważne. Nie bez powodu fotografia to malowanie światłem :angry:


Nie kłóć się z idiotami - sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sigma Macro 50mm światło 2,8 do Nikona - - używana jak nowa 560zł. dałem - do zegarków w sam raz, nie uciekają jak robale gdzie pewnie 105mm by się przydało :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By białe było białe, a czarne czarne wystarczy odpowiedni balans bieli, a najlepiej robić w RAW'ach i część problemów mamy z głowy. Niemniej do zdjęć zegarków najodpowiedniejszy jest obiektyw macro niestety ta opcja jest dość kosztowna. A światło w każdym rodzaju fotografii jest bardzo ważne. Nie bez powodu fotografia to malowanie światłem :angry:

 

moge dodac, ze na Alledrogo mozna kupic zestawy do fotografii bezcieniowej, takie proste konstrukcje z oswietleniem. Mozna kupic ale i mozna samemu pomjastrowac.


żarliwy wyznawca systemow korporacyjnych :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie chce sobie kupic oswietlenie wspomagajace. jakie swiatlo bedzie najlepsze do zegarkow. Ledowe zimne, ledowe cieple, halogen, swietlowka, zarowka klasyczna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba kupie jednak 20mm f2.8 . mniejsza odleglosc ostrzenia..swiatlo najniższe użyteczne ( zdoła chwycić większosc zegarka a reszte rozmazać)

 

Jak trzeba to i tak sobie fotki wycinam potem ;) kadruję.

 

Jak sie pojawi obiektyw macro w PL to moze sobie go kupię...na razie nie mam takiej mozliwosci pytalem wszedzie.

 

 

Kolego, tak szczerze powiedziawszy to 20mm nie jest dobrym pomysłem.

Sam mam 35mm, f2.8. najmniejsza odległość ostrzenia wcale nie znaczy, że będzie lepiej focic a to dlatego, że obiektyw musisz wręcz włożyć w zegarek i tym samym zasłaniasz sobie światło.

 

Najlepsze wg. mnie do macro będzie ogniskowa 50mm i więcej, 100mm.

Daje to wtedy odpowiednią odległość od fotografowanego obiektu bez zasłaniania światła.

 

Czyli podsumowując, im bliżej szkiełka obiektyw jest w stanie wyostrzyć, wcale nie znaczy to, że jest lepiej. Najważniejsza jest skala odwzorowania obiektu jak najbliższa bądź równa 1:1.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie chce sobie kupic oswietlenie wspomagajace. jakie swiatlo bedzie najlepsze do zegarkow. Ledowe zimne, ledowe cieple, halogen, swietlowka, zarowka klasyczna ?

 

Co do oświetlenia, to najlepsze efekty uzyskasz jak kupisz lampę do macro. Niestety to rozwiązanie do najtańszych nie należy.

 

Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość światła, ewentualne korekty balansu bieli możesz zrobić w programie do obróbki graficznej i wtedy też możesz sobie sprawdzić jaka barwa Ci odpowiada.

Warunek jeden - materiałem źródłowym do obróbki powinien być surowy RAW, z JPG szkoda czasu na zabawy, efekt będzie marny.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie decyzja podjęta. chce sobie sprawić taki zestaw:

CANON EOS 650D+EF-S 18-55 IS II

 

 

i do tego obiektywik jak poniżej

 

 

 

Canon EF-S 60mm 1:2,8 Makro USM

 

 

 

Zna ktoś może sklep/importera który zaoferuje taki zestaw w jak najlepszej cenie?. Wydatek spory więc każde 100zl się liczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos uzywa lampy pierscieniowej do zdjec zegarkow? Kupilem obiektyw ale walcze z oswietleniem. Nie chce marnowac 200pln na cos, co bedzie lezakowac w szufladzie.


Omega SMP300, kilka Constallation, Moonwatch. Rolex też kilka, Kocham Seiko! Poljot Chronograf  i Strela nadal cieszy , Pudelko kieszonek i wiele innych. Choroba postepuje. Pozdrawiam. Jedrzej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nie warto.

Taka lampa daje bardzo płaskie światło, praktycznie bez cieni., nie wydobędziesz ładnie faktury tarczy i detali.


Pozdrawiam, Wojtek

Dążenie do bezpieczeństwa poprzez ograniczenie wolności powoduje utratę wolności bez uzyskania bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wcześniej w Olympusie teraz Nikonie używam soczewki do makro MCON-35 (produkt Olympusa). W galerii są fotki robione jeszcze moim starym aparatem. Zdjęć na maxymalnym zoomie chyba tam nie ma bo wtedy to już widać strukturę farby ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz podobne pytanie było zadane na tym forum w 2011tym, sporo sie zmienilo od teo czasu. Jaki aparat byście polecili tak do 1800zł Problem też w tym że nie mam najmniejszego pojecia o fotografii i  szczerze mówiąc niebardzo mnie ona pociąga. Niestety musze w to jakoś wejść no bo to przeciez zdjęcia sprzedaja towar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś uniwersalnego (nie napisałeś co chcesz pstrykać) to Nikon D5100 + obiektyw 18-105. Na początek wystarczy do portretów i panoram wakacyjnych. Poszukaj zdjęć robionych tym obiektywem i zobacz czy Ci odpowiadają. Jeśli się okaże, że potrzebujesz większe zbliżenia no to wtedy będziesz musiał dokupić odpowiedni obiektyw np 35mm 1.8AF albo 50mm 1.8.AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak,  nie napisałem. Chodzi mi o robienie zdjęć zegarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zegarków,to w tym budżecie najlepszą opcją będzie chyba prosty model lustrzanki (np. Canon EOS 1100) i do tego stałoogniskowy obiektyw makro, który na Alle można dostać ze spokojem za 800 zł (np. canon 50 mm f 2.5). Nie ma się co bać używanego obiektywu, szczególnie takiej prostej wersji bez USM i stabilizacji. Efekt będzie nieporównywalnie lepszy niż ze standardowym obiektywem ze sklepowego zestawu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, zgadza się. Tę 50 f/2.5 chwalą  testach. Autofokus jest podobno wolny, ale do statycznych zdjęć nie potrzeba szybkiego. 

Pewnie Nikon ma też podobne aparaty i obiektywy w ofercie, ale nie znam w ogóle systemu Nikona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, używa ktoś Sigmy 10-20mm?

lata temu miałem, przyzwoite niedrogie szkło.


kupię doxę sub...zawsze i każdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.