Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Many86

Zmiana daty - o której godzinie najlepiej ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zapytać o jakiej godzinie najbezpieczniej zmieniać datę w zegarku ? Jedni piszą : Nie zmianiaj daty między 21:00 a 1:00, inni między 22:00 a 2:00 kiedyś doczytałem się nawet, żeby nie zmieniać między 18:00 a 6:00. I stąd pytanie czy jeśli zmienię w samo południe o 12:00 lub np o 13:00 to będzie OK ?? Jeśli zegarek poprawnie zmieniał datę o 0:00 to chyba teraz nie potraktuje np. 13:00 jako 1:00 i się nie zbiesi ??? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi tylko o szybką zmianę daty bez regulacji godziny (najczęściej pozycja koronki w położeniu nr1 gdy jej obrót nie zmienia położenia wskazówek tylko datownik)każdy mechanizm ma inaczej i jest to zapisane w instrukcji, stąd te przedziały o których piszesz

od 6 rano do 18 popołudniu powinno wystarczyć na ustawienie daty

a jak chcesz to zrobić o 24 to też nie ma problemu bo najpierw ustawiasz godzinę na 6 rano, później ustawiasz datę o jeden dzień wcześniej, a na końcu odpowiednią ilością zmiany godziny właściwą datę i godzinę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniaj wtedy, kiedy zegarek sam sobie zmienia.

Zależy od mechanizmu. Np ETA zmienia datę błyskawicznie, więc jeśli dasz sobie margines bezpieczeństwa 2 godz przed i 2 godz po, to możesz być spokojny. A taki Seiko na przykład, to zmienia datę prawie całą noc. Już koło 22-23 zaczyna się coś ruszać, później powoli idziee, a potem jeszcze zmienia dzień tygodnia chyba do 3 lub 4-tej nad ranem. Więc w przypadku Seiko lepiej w ogóle samemu w nocy nic nie zmieniać, tylko zmienić sobie za dnia, kiedy datownik nie jest wprzęgnięty w cały układ..


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji od Ball - a przy zegarkach z ETA 2824 - 2 pisze ba nie zmieniać daty pomiędzy 9 a 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARNOLD-LAYNE między 9-3 to rozumiem, że chodzi o 21:00 a 3:00 ? :) Czyli z Waszych odpowiedzi wynika, że skoro sobie zegareczek sam poprawnie zmienia o 0:00 to ja śmiało mogę go przekręcać z datą np. o 12:00 czy tam o 13,14 i nic mu nie grozi ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z Waszych odpowiedzi wynika, że skoro sobie zegareczek sam poprawnie zmienia o 0:00 to ja śmiało mogę go przekręcać z datą np. o 12:00 czy tam o 13,14 i nic mu nie grozi ? :)

Tak. Datownik zawsze chodzi w cyklu 24-godzinnym, czyli w południe jest bezczynny, czyli nie sprzężony z resztą układu mechanicznego.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, wydaje mi się, że teraz dobrze się rozumiemy

i powtórzę się jeszcze raz, jeżeli poczujesz się zmuszony do ustawienia zegarka (który np długo leżał i stoi) zacznij od ustawienia godziny np na 6rano, później data -1dzieńj, na końcu prawidłowa godzina

 

nie wiem jak w ETA, ale Seiko stosuje dla obniżenia kosztów plastikowe tryby do zmiany daty (mimo, że plastikowe to bardzo żywotne)

żeby były żywotne to proces jest tak spowolniony, długotrwały, żeby do minimum zminimalizować proces tarcia i zużycie trybów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Datownik zawsze chodzi w cyklu 24-godzinnym, czyli w południe jest bezczynny, czyli nie sprzężony z resztą układu mechanicznego.

tylko nie zapomnij dodać, że czasem jest wskazane kręcenie wskazówkami, żeby rozpoznać czy jest to godzina 12 czy 24

 

bo inaczej nie dosyć, że wtopisz i zmienisz datę (czytaj o 24) kiedy nie należy tego robić

to zakładając, że nic się nie stanie to data będzie zmianieała się w południe

 

niby takie banalne a jak skomplikowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oki, trochę to już takie tłumaczenie jak przedszkolakowi ;). Wiadomo że jak o godz 00:00 nie wolno, a 12:00 wolno, te we stojonym zegarku jakoś to trzeba rozpoznać. Albo wiemy o której stanął, albo kręcimy :D


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARNOLD-LAYNE między 9-3 to rozumiem, że chodzi o 21:00 a 3:00 ? :) Czyli z Waszych odpowiedzi wynika, że skoro sobie zegareczek sam poprawnie zmienia o 0:00 to ja śmiało mogę go przekręcać z datą np. o 12:00 czy tam o 13,14 i nic mu nie grozi ? :)

dokładnie, chodzi o 21 a 3 "• To prevent damage to the date-switching mechanism, we advise not to manually

reset the date between 9pm and 3am."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę odkupie.

 

Co grozi mechanizmowi eta 2824, w przypadku zmiany daty powiedzmy o północy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co wszesniej napisano...uszkdzenie datownika.:-)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak to wygląda, w praktyce ? Uszkodzenie jest natychmiastowe, czy pojawia się po jakimś czasie ?

Pytam bo znam przypadek kręcenia datą o północy od 1 do 31 i w sumie nic się nie wydarzyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się kilka razy, w rożnych zegarkach, przestawiać datę w pobliżu północy. Oczywiście przez pomyłkę / roztargnienie itp.

Nic się nie stało.

Nie wiem natomiast, czy miałem szczęście, czy do uszkodzenia można doprowadzić dopiero po iluś tam razach takiego przestawiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. Zapytałem, bo wszyscy krzyczą ze to takie straszne, że nie wolno i w ogóle, ale nikt nie potrafi wytłumaczyć. Wg mnie, nie zaleca się ustawiania daty w pewnych godzinach, a nie bezwzględnie zabrania. Byłoby to bzdurą, każdy może przez przypadek pomylić się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co zmieniac daté? ;-) u mnie sama to robi :-)


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Warto zawsze zerknąć do instrukcji. Na przykład w kalibrach 3120, Audemars Piguet zaleca zmieniać datę w godzinach 1-18. Może komuś się przyda ta informacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja na swoim własnym przykładzie przestrzegę. Nie zmianiać daty między 21 a 3. Zrobiłem tak raz przez roztargnienie w Valjoux 7750. Skutek? Data przestawia się między 23 a 1 a dzień tygodnia między 11 i 13. Datownik do naprawy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i mnie się zdarzyło..również Valjoux..wstyd się przyznać.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, możecie mi już wręczać złotą łopatę ale szukam po necie schematu lub filmu co się dzieje z mechanizmem że nie wolno przestawiać daty w określonych godzinach.

Chciałbym to widzieć na jakieś animacji bądź filmie gdzie, co i kiedy się zahacza, pęka bądź rozregulowuje datownik w tych danych momentach w których producent nie zaleca zmian manualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, możecie mi już wręczać złotą łopatę ale szukam po necie schematu lub filmu co się dzieje z mechanizmem że nie wolno przestawiać daty w określonych godzinach.

Chciałbym to widzieć na jakieś animacji bądź filmie gdzie, co i kiedy się zahacza, pęka bądź rozregulowuje datownik w tych danych momentach w których producent nie zaleca zmian manualnie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.