Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

xeo00

Problem z tough movement

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupilem PRW-5100 z funkcją Tough Movement. Zauważyłem ze wskazówka sekundowa jest minimalnie przesunięta i nie trafia idealnie w indeksy. Widać to głownie na dwunastej godzinie. Różnica jest minimalna 1/10 mm ale jest.

Zauważyłem tez ze wskazówka minutowa rownież jest przesunięta. Prawidłowo trafia w indeks dopiero po uplynieciu 10sec od pełnej minuty.

Wszedłem w funkcję tough mvt tryb H - S, ale niestety sekundę da się tylko przesunąć o jeden indeks do przodu lub do tyłu. Wskazówkę minutową da się przesunąć o 1/6 więc da się ustawić równo na indeksie.

Po ręcznej korekcji problem, pojawia się po kilku godzinach - wskazówka minutowa znowu jest przesunięta o 1/6 do tyłu.

 

Czy jest jakiś dodatkowy tryb aby ustawić to prawidłowo? Czy serwis jest w stanie to ustawić?

Zegarek nie ma gwarancji, jest przywieziony z USA.

Miałem wcześniej PRW-5000 i tam było wszystko idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale nic na to nie poradzisz, a serwis może jeszcze więcej zepsuć niż naprawić, poza tym bez gwarancji "trochę" zapewne za to zapłacisz. Gra nie warta świeczki moim zdaniem.

 

Co do sekundnika to sam sobie odpowiedziałeś - Tough Movement może go korygować tylko z dokładnością jednego indeksu, także jeśli fabrycznie wskazówka została założona z minimalnym przesunięciem (a to się dość często zdarza, ja mam tak w GS-1150) to bez poważnej ingerencji w sam mechanizm nic się z tym nie zrobi.

 

Co do wskazówki minutowej to najwidoczniej fabrycznie nie została prawidłowo wyrównana z czujnikiem czy czymkolwiek służącym do ustalania jej pozycji przez Tough Movement. To też się zdarza, kilka tygodni temu czytałem na WUS o takim przypadku w GW-3500B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wskazówki minutowej to najwidoczniej fabrycznie nie została prawidłowo wyrównana z czujnikiem czy czymkolwiek służącym do ustalania jej pozycji przez Tough Movement.

 

Obydwie wskazówki zostały nie dość starannie założone. ToughMvt w rzeczywistości pilnuje pozycję koła zębatego, a dokładnie otworka w nim nawierconego. Do koła centralnie jest przyczepiona wskazówka, która powinna być zgrana z pozycją otworka.

To, co należałoby teoretycznie zrobić - to zdjąć i ponownie nałożyć wskazówki na koło zębate.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam ze w zegarkach z ToughMvt powinni położyć bardzo duży nacisk na ułożenie tych wkazowek, a tu taka klapa.

Dobrze że to wersja kolorystyczna PRW-5100G-4, która w pewnym stopniu "łagodzi" tę przypadłość :)

 

Chyba nie ma się pchać do serwisu bo tak jak pisał Seven - jeszcze coś popsują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 0.1

Niestety ale tutaj to tez marketing, jesli wskazowki byly by centrowane to wowczas cena pewnie byla wyzsza za taki zegarek.

I jeszcze jedna sprawa, czesto ludzie blednie uwazaja iz funkcja Tough MVT ma rowniez sprawowac nad tym aby wskazowki rowniutko pokrywaly sie z indeksami.

 

O funkcji Tough MVT mozna poczytac w temacie http://zegarkiclub.pl/forum/topic/40823-casio-funkcjonalnosc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale tutaj to tez marketing, jesli wskazowki byly by centrowane to wowczas cena pewnie byla wyzsza za taki zegarek.

I jeszcze jedna sprawa, czesto ludzie blednie uwazaja iz funkcja Tough MVT ma rowniez sprawowac nad tym aby wskazowki rowniutko pokrywaly sie z indeksami.

 

 

Bo teoretycznie - tak właśnie jest :)

Przy założeniu, że zegarek został złożony ze starannością, przekładającą się na pełną "startową" zgodność wskazówek z indeksami na całym obwodzie tarczy.

Z tego, co pamiętam, to pozycja wskazówek (a dokładniej - otworków w tarczach) w ToughMvt jest sprawdzana z rozdzielczością 16x (16 błysków LEDa) na sekundę. Logika by podpowiadała, że odnośnie przesuwania wskazówek - odpowiedni silnik krokowy robi kilka kroków na jedno przesunięcie wskazówki (zresztą musi tak być, aby zniwelować pewien rozrzut zatrzymywania się wskazówki po kroku silnika). Wadą każdego silnika krokowego jest możliwość gubienia kroków.

 

Przy niestarannie złożonym zegarku ToughMvt będzie działał niekorzystnie - tak jak w opisywanym przypadku. Ręczna korekta zostanie "popsuta" przy pierwszej automatycznej kontroli. Niestety ToughMvt nie da rady wyłączyć.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natknąłem się na opis bardzo podobnego problemu na WUS.

Tam dotyczyło to GS1300 i problem był właśnie taki, że wskazówka sekundowa jest przesunięta względem 12 całkiem wyraźnie.

Przy tym jednocześnie wskazówka minutowa i godzinowa trafia precyzyjnie w index na 12.

(link: http://forums.watchuseek.com/f17/gs-1300b-1ajf-second-hand-slightly-off-any-way-fix-515272.html)

 

Precyzja mechanizmu MVT to teoretycznie (jak gdzies wyczytalem) to 0.3mm (na poziomie tego kółka testowego wewnątrz mechanizmu). Więc może to faktycznie niedokładność MVT? Tylko dlaczego jednak minutowa wskazówka leży idelanie? (:

 

W każdym razie ten wątek na WUS zaburzył moje dotychczasowe zapatrzenie w T.MVT jako rozwiązania problemu z nietrafianiem w indeksy i jak na razie patrze laskawiej na GS1100, ktory i tak mi sie wizualnie bardziej podoba od GS1300 (;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc może to faktycznie niedokładność MVT? Tylko dlaczego jednak minutowa wskazówka leży idelanie? (:

 

 

Każda wskazówka jest osadzona na innym kółeczku. Każde kółeczko ma swój otworek.

 

toughmovement_img08.jpg

albo lepiej widoczny mechanizm tutaj:

casio_movement.jpg

 

Każde z kółeczek zębatych widocznych na rysunku ma osadzoną na górze inną wskazówkę.

 

Brak zgrania wskazówki to nie jest problem ToughMvt - bo ten mechanizm pilnuje otworka (jak na rysunkach), a nie pozycji wskazówki.

Problemem jest poprawne nałożenie wskazówki na etapie składania zegarka - tak, aby pozycja wskazówki odpowiadała dokładnie odpowiedniej pozycji otworka w tarczy. Wtedy i tylko wtedy mechanizm ToughMvt będzie dawał oczekiwany efekt.

 

Mnie zastanawia kształt otworów w poszczególnych tarczach. Patrząc od góry:

- w tarczy połączonej ze wskazówką godzin jest 12 otworów - do zlokalizowania dokładnej pozycji o co godzina

- w tarczy niżej - jeden otwór do zlokalizowania położenia wskazówki minut jak dla 55 minuty

- w tarczy najniższej, sekundowej - otwory szerokie na 8 zębów z wąskimi przerwami - prawdopodobnie w ustalaniu pozycji tej wskazówki kluczowy jest brak otworu


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdze, ze sa na jednym kolku, jedynie, ze wielkosc tego otworka rowniez ma znaczenie dla doklasnosci ustawienia jego pozycji (dla kazdej wskazowki z osobna). Moze mawet przy idealnym zlozeniu startowym dla sekundnika ten rozrzut jest za duzy - prawdopodonie bliski jednemu krokowi silnika. Wiec z dokladnoscia do tego kroku (a sekundnik ma ich na indeks z pewnoscia mniej, zeby mogla sie tak szybko poruszac) ta wskazowka jest ustawiana.

 

Wiec moze to nietrafianie w indes jest wada wynikajaca z TM (bo mogac recznie skorygowac wsazowki mozna pewnie trafic blizej indeksu, ale ta pozycja jest minimalnie przed otworkiem, wiec TM dolicza jeden krok, ktory jest blisko 0.3mm dalej na zebatce)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest przypadkiem tak, że Tough Movement może korygować wskazówki tylko w takim zakresie, na jaki pozwala mu konstrukcja samego mechanizmu? "Krok" wskazówki sekundowej to jeden cały indeks, także takich małych przesunięć jak na załączonym na WUS obrazku nie poprawi. Większe pole manewru jest w przypadku wskazówki minutowej, której każdy "krok" to 1/6 podziałki, ale tu z kolei małe przesunięcie na etapie montażu zegarka może doprowadzić do sytuacji jak w pierwszym poście niniejszego wątku.

 

To już lepiej by było, żeby Casio poprawiło jakość montażu samych wskazówek lub dokładność mechanizmów niż wprowadzało technologie, które raz na rok wyręczą użytkownika w czymś, co sam może zrobić w kilka-kilkanaście sekund. No ale czegoś takiego przecież nie da się zareklamować pod jakąś szumną nazwą jako kolejną rewolucyjną technologię i wypisać czerwonymi literami na tarczy zegarka. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seven

Jest przynajmniej kilka krokow sekundnika na indeks i to z dokladnoscia do nich moze dzialac TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy oby na pewno? To dlaczego przy ręcznej korekcie można przesuwać ją wyłącznie o cały indeks?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeci otwor jest w tej zebatce posredniej. W tarczce sekundy te dziury sa tylko po to, zeby awiatlo przwlatywalo (:

To by jednak znaczylo, ze na noej dokladnoac do 0.3mm tjest lepsza niz naminutowej.

 

@Seven moze ta zebatka posrednia jest indeksem sekundnika i mechanizm recznej korekcji pozwala tylko na pelny je obrot? Bo za godzine i tak ustawi po swojemu (:

 

BTW a co w GW3000 GS1300, gdzie do minut i godzin jest jeden silnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest więcej kroków silnika niż jeden na indeks. Błąd zatrzymania (dokładność) po kroku to w dobrych silnikach 3-5%, a to już może zatrzymać wskazówkę o kilka grubości włosa poza indeks. Jedynym rozwiązaniem na zmniejszenie tego błędu - to zastosowanie zamiast jednego - kilku mniejszych kroków. Wtedy ten błąd zatrzymania - związany z ostatnim krokiem jest odpowiednio mniejszy. Z tego co wiem - to w lepszych kalibrach - a do tych niewątpliwie należą techno-kalibry Casio - tak się robi.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 0.1

To już lepiej by było, żeby Casio poprawiło jakość montażu samych wskazówek lub dokładność mechanizmów niż wprowadzało technologie, które raz na rok wyręczą użytkownika w czymś, co sam może zrobić w kilka-kilkanaście sekund. No ale czegoś takiego przecież nie da się zareklamować pod jakąś szumną nazwą jako kolejną rewolucyjną technologię i wypisać czerwonymi literami na tarczy zegarka. :rolleyes:

 

Dokladnie, rowniez jestem tego samego zdania. sergserg miales juz wiele ockow z Tough MVT czy zauwazyles aby jakas wskazowka sie nie pokrywala z indeksami? z pewnoscia nie :)

 

W moim gs-1100 tez czesciowo mala wskazoweczka na tarczy sekundowej nie trafia idealnie w indeksy, ale wiadomo to juz standard raczej w kwarcach :) nie tylko w tych od Casio, ale wlasnie Casio jak chce to potrafi mam na mysli serie Oceanus no ale taka polityka, marketing i Hierarchia :) . Co prawda to sie zmienia i ewoluluje caly czas ku lepszemu, przykladem moze byc seria Edifice, ktora ozywiono dodawajac funkcje ktore byly wczesniej zarezerwowane dla tej wyzszej polki a takze jakosc poszla w gore. W dodatku uwazam ze Tough MVT to dla akumulatora zbyt duzy pobor zgromadzonej w nim energii tak samo jak funkcja Wave Ceptor z tym ze w obecnych juz ockach mozna wylaczyc ta funkcje jesli sie nie myle? Wiec i uzytkownik powinien miec kontrole nad tym czy chce miec zalaczona funkcje Tough MVT czy tez nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeci otwor jest w tej zebatce posredniej. W tarczce sekundy te dziury sa tylko po to, zeby awiatlo przwlatywalo (:

 

Faktycznie, dzięki za spostrzegawczość, nie zauważyłem otworka w bocznej.

 

BTW a co w GW3000 GS1300, gdzie do minut i godzin jest jeden silnik?

 

Dobre pytanie. Nie tylko w tym modelu jest jeden silnik, większość 5-silnikowych konstrukcji Casio (poza Smart Access) ma wpólny silnik do wskazówki minut i godzin, tzn. silnik zasila wskazówkę minut, a z niej przez zębatki - także godzin (na rysunku wyżej to ta czerwona zębatka po prawej). Połączenie w tym przypadku jest sztywne, więc tak naprawdę jest kontrola minut, a otwór w zębatce godzin jest po to, żeby promień światła mógł przejść.

 

Dokladnie, rowniez jestem tego samego zdania. sergserg miales juz wiele ockow z Tough MVT czy zauwazyles aby jakas wskazowka sie nie pokrywala z indeksami? z pewnoscia nie :)

 

Nie odnotowałem takiego przypadku w Oceanusach z ToughMvt jak i bez tego. Fakt, że patrząc po zdjęciach z fabryki Casio - te najdroższe zegarki mocno się tam bierze pod lupę.


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dokładnie aukcję, sprzedawca daje "swoją" gwarancje przez 12mcy.

Zglosilem sie do niego, czekam na reakcję.

Przesunięte są wskazowki sekundowa i minutowa dokładnie o 1/6 indeksu - o tyle mogę regulować minutową. Szkoda, że po mojej korekcie po godzinie wraca na złe miejsce :(

Godzinowa jest idealnie na indeksie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj znać, czy się udało. Napisz też, co za sprzedawca, bo reakcja na takie zgłoszenie da o nim jakieś świadectwo (;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że odkopuje trupa, ale mam pytanie. Czytając powyższe rozumiem, że jak oglądałem w sklepie MTG-G1000 i miał sporo przesuniętą wskazówkę godzinową do przodu, to nie da się nic z tym softwarowo zrobić? Czytałem manual do kalibru 5455 i tam stoi napisane, że ręcznie ustawia się tylko wskazówkę dnia tygodnia oraz okienko daty. Reszta ustawia się automatycznie. Wynika z tego, że w ogóle nie można zaingerować w położenie wskazówek godzinowej i minutowej... nawet jeśli o kolejnej XX:55 by to się miało zmienić z powrotem... am I right?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była jakaś rozmowa z Casio w sprawie wskazówek w G nierówno trafiających w indeksy. Powiedzieli, że to normalne bo system antywstrząsowy, albo że luz międzyzębny i tyle.
Miałem kilka wskazówkowych G. Te nowsze nawet jak tylko puknie się palcem z boku to ruszają się wskazówki. W starszych jest to mniej zauważalne, albo wcale.
Nie wiem czy w MTG da się wszystkie wskazówki ręcznie pozycjonować, ale pewnie nawet jakbyś je ustawił to w niedługim czasie i tak by było to samo czyli nierówno idealnie.


"Każdy ma swój wehikuł czasu -wspomnienia cofają w przeszłość, a marzenia przenoszą w przyszłość."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolę cyfrowe G :-)


GW-9400-1DR(MOD), G-9100-1ER, GW-300A-1V, G-8900A-1, GWX-8900-1(MOD), G-100-1BV, GW-M5610-1ER(MOD), GW-M850-7, BG-141, DW6900MS(MOD), DW-5030D, GST-B100D1AER, G-9300-1ER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.