Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tarant

Nasze nowe (stare) zegary

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, LESKOS napisał(-a):

No, urzekł mnie ten mechanizm, choć jak to bywa na krótkim wahadle - sekundnik oszukuje - obrót robi po ~46-47 sekundach. Obliczona z ilości zębów na kołach i zębnikach liczba wahnięć to 4860, a sekundnik umieszczony na osi koła wychwytowego... 😁. Trochę to dziwne , ale podobno normalne na krótkim wahadle ;) ...

A dno skrzyni ma nie mazerunek tylko naturalny fornir orzechowy podobnie jak i cała skrzynia - ale fakt ładny ✌️.

IMG_9185.jpg

bylem przekonany ze mazerunek

39 minut temu, dziadek napisał(-a):

Niebieskie indeksy wyglądają super!

Żeby mi tak Bozia zesłała jeszcze możliwość kupienia Hardera z niebieskimi indeksami na tarczy. 

juz niedlugo...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LESKOS napisał(-a):

No, urzekł mnie ten mechanizm, choć jak to bywa na krótkim wahadle - sekundnik oszukuje - obrót robi po ~46-47 sekundach. Obliczona z ilości zębów na kołach i zębnikach liczba wahnięć to 4860, a sekundnik umieszczony na osi koła wychwytowego... 😁. Trochę to dziwne , ale podobno normalne na krótkim wahadle ;) ...

A dno skrzyni ma nie mazerunek tylko naturalny fornir orzechowy podobnie jak i cała skrzynia - ale fakt ładny ✌️.

IMG_9185.jpg

ale dziwo...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

dziwo ...

1. «niezwykła rzecz»
2. «straszydło, zjawa»
 
Over It Judging You GIF by HULU
No tak ... 
:D
Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to unikat, niespotykany okaz.

Jak zwykle pięknie odnowiony.


Kiedyś przeglądałem Twoje zdjęcia gotowych, zrobionych przez Ciebie zegarów. Tak sobie pomyślałem, że podczas renowacji, w każdym zegarze pozostawiasz cząstkę siebie, jakbyś zostawiał cząstkę swojej duszy. Wybrałem kilkanaście zdjęć, na których mniej lub bardziej jest to widoczne, po prostu naocznie widać w nich cząstkę Ciebie.
Chciałem je zamieścić w osobnym poście, ale w końcu zrezygnowałem, bo nie wiedziałem czy będzie Ci się to spodobało i jak zareagujesz.
Teraz napisałem o tym, bo - przykro mi, ale nie ma Twojego odbicia w tym zegarze, ale na pewno gdzieś ta cząstka Ciebie w nim jest...

 

Tu jedno ze zdjęć innego zegara, pozwoliłem sobie powiększyć i wyciąć odpowiedni fragment. 

IMG_20200926_192150.thumb.png.0f71a14429997bcdf4fcfe071144f01f.png

 

Pozdrawiam serdecznie Jacek. 

 

 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity kadr ☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

duch...

No dla mnie ten zegar został zrobiony z kilku zegarów z wykorzystaniem kalendarza z angielskiego... Koło wychwytowe ma 30 zębów, więc jest przeznaczone do wahadła sekundowego... Właściwe wskazania uzyskano poprzez dobranie przełożenia przekładni wskazań...

Tarcza wygląda na współcześnie zrobioną, co wnioskuję po czystym odwrociu, które świeci na jednej z fotek... :) Numer wykonany powojennymi numeratorami troszkę razi... 

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ...uch 🤭

Drogi Krzysztofie, jak zwykle twoja riposta (szybka i prosta), jak błyskawica przecięła wszelkie dyskusje, ale mam spore wątpliwości co do jej trafności . Ale może po kolei :

- zegar, jak napisałem, jest "składakiem" skrzynia osobno, waga dobrana, wychylnik również i też tak sądzę

- co do koła wychwytowego 30 zębnego nie zgodzę się, że były przeznaczone tylko do wahadeł sekundowych. Były również stosowane do wahadeł półsekundowych. Przykład ? Na forum był wspomniany GB z 1854 roku dokładnie z taką przekładnią koła 30/72/72 na zębniki 8/8. podobnie jak i parę zegarów w moich zbiorach ma również taką przekładnię a wszystkie pracują w skrzyniach wew. wymiar 70 cm (czyli pod wahadła o dł zredukowana ~545 mm, co fizycznie daje wahadło mniej więcej 64-67 cm długości)

- patrząc na mechanizm i jakość wykonania ale też specyfikę mechanizmu nie wydaje mi się żeby był poskładany z części pozbieranych u zegarmistrza "na śmietniku". Prędzej mógłbym się zgodzić że to kopia (nie najnowsza), albo mechanizm zrobiony na bazie innego, ale raczej wykonany w całości, dość precyzyjnie i starannie. nie ma dobieranych z przypadku części , śrub itd. No fakt kalendarz na najprostszą formę z możliwych.

-Co do tarczy jest spękana a po czyszczeniu została podklejona i zabezpieczona czymś od góry (nie moja robota). Napis to forma naniesiona tamponem (nie sitodruk) poprzez szablon (podniesione brzegi cyfr przy zdejmowaniu szablonu) Nie wykluczone, że jednak nie jest dziewiętnastowieczna, ale trudno określić ile ma lat.

-O numeratorach i ich wzorach nie za dużo wiem , ale fakt nie pasuje do starych wzorów.

Całkiem możliwe więc, że to kopia mechanizmu, zrobiona jednak przez dobrego zegarmistrza, ale mam jednak wątpliwości jak piszesz o poskładaniu z części ...

Jak już napisałem kiedyś nie wstydzę się zegarów które nie są ortodoksyjnie "dobrze urodzonymi" , a wręcz nawet lubię takie z "bidula". Jeśli chodzi pracuje i się stara robić to poprawnie to mają u mnie dożywocie , cykając spokojnie do końca moich i swoich dni.

Z wyrazami szacunku dla Mistrza :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma o co kopii kruszyć. W czasach biedy można , dzięki nabytej wiedzy i składaka w końcu na ścianie powiesić. Powiedzcie, ile kosztowałby sekundowy dachluhr 14 dniowy w oryginale ? 

To składak, po co części mają zalegać po mieszkaniu, niech oczy cieszy , za mniejsze pieniądze i to znacznie.

 

pozdrawiam

IMG_0353.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kruszenie kopii to chyba nie jest, a nasze pogaduszki z Krzyśkiem są moim ulubionym kącikiem zabaw 😁 i pozwalają na to, że nie "tracę bolszewickiej czujności"😜. Niezmiernie sobie cenię jego (i to na poważnie) uwagi i świeże spojrzenie, choć czasami ubolewam nad formą 🤔.

Niemniej nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło (jestem z urodzenia optymistą) i nawet taka forma zmusza mnie do nabrania dystansu i ćwiczenia empatii, ostatnio naruszanej permanentnie przez otoczenie (służbowe tym razem). 

Świat ćwiczy stanie na głowie, a dzięki takim ćwiczeniom ja "staje na nogach", a  stanie na nogach, staje  się oznaką przetrwania w tym naszym wariatkowie...🤪

Najważniejsze jest by coś robić, a nie narzekać tylko ... :D

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, oczywiście.... przecież nie chodzi tu o to, byśmy sobie same uprzejmości prawili i po ramieniu poklepywali. 

Jak ktoś ma inne zdanie, czy widzi, dostrzega, bądź ma inne wnioski, to jak najbardziej niech pisze..... Byle uczciwie i z szacunkiem do innych. Takie różnice w dyskusji, są budujące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kumite napisał(-a):

Nie ma o co kopii kruszyć. W czasach biedy można , dzięki nabytej wiedzy i składaka w końcu na ścianie powiesić. Powiedzcie, ile kosztowałby sekundowy dachluhr 14 dniowy w oryginale ? 

To składak, po co części mają zalegać po mieszkaniu, niech oczy cieszy , za mniejsze pieniądze i to znacznie.

 

pozdrawiam

IMG_0353.JPG

Dachluhry  to  tak  powyzej  2000  euro  chyba  juz  sa  ,tak  mi  sie  wydaje,nie  interesowalem sie  nimi ,kiedys  mialem  oferty  z  austrii  po  2500  3000  Euro


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,  to te ceny choć dużo zależy od wykonania mechanizmu a i samej skrzynki. Niestety bardzo ciężko trafić klasycznego dachluhra, nawet te w kiepskim stanie.  Niektórych przypadkach cena jest wielokrotnie wyższa. I nie mówię tu o dokonanych sprzedażach na portalach aukcyjnych bo tam mamy swego rodzaju mikrokosmos 😳


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie prosto policzyć. Ile kosztuje wykonanie podobnej skrzynki, za ile można kupić na rynku stary kompletny mechanizm sekundowy 14 dniowy z epoki. U mnie jest więcej składania, Nie masz kompletnego, poszukaj bloczku, pręta wahadła, obciążnik, odboje, wychylnik i jak samemu się nie umie koszt złożenia, przeglądu. Za darmo nie jest, ale 1/3 oryginału na pewno

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne kopie skrzyń wykonywane na Węgrzech,  zgodnie ze starymi wzorcami i metodami wiedeńskich stolarni (to w zasadzie repliki) osiągają zawrotne ceny a ich kupienie jest bardzo trudne. O reszcie nie wspomnę.  


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bunzlauer?

 

kuechenwanduhr_1.thumb.jpg.cc88047f4efade6a4534f6895831388c.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, tarant napisał(-a):

Bunzlauer?

 

kuechenwanduhr_1.thumb.jpg.cc88047f4efade6a4534f6895831388c.jpg

 

Dokładnie ... Bolesławiec , linia zdobnicza tradycyjna. teraz oferują dwa modele , troszkę inne ...

https://polishpottery.net.pl/katalog/atrybut/attribute_id/6

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i jakby nasz Mistrz powiedział ... kundelek się przytulił 😉 

IMG_9199.jpg

IMG_9198.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s-l1600.thumb.jpg.1b27cab3aad3d7ec519e5985e8e35f95.jpg

 

Witam! Wiem że powinno być odwrotnie, najpierw zapytać, potem kupić. Zdarzyło się jednak inaczej.

Kupiłem wczoraj zegar, który wydaje mi się oryginalny, ale moja wiedza o linkowych jest niewielka.

Jeśli ktoś ma jakieś skojarzenia z tym zegarem związane, to ja bardzo proszę  o wiedzę.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

 

Posiadam tylko zdjęcia z aukcji.

 

z.thumb.jpg.ca303037709765b560d67d319ee59092.jpgzz.thumb.jpg.fe5199fb1e17f78ba6c2dc9c85646b30.jpgzzz.thumb.jpg.1cb4dbfc45fc569c25089e45a1595f07.jpgzzzzz.thumb.jpg.91120455aa561a47b76cd94119ee2f50.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! W sumie, tyle mi wystarczy.😉.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, shreq napisał(-a):

Dziękuję! W sumie, tyle mi wystarczy.😉.

Inni pewnie zajęci ..... ale spokojnie , .... poczekaj !

Ja , za cienki jestem , więc swych wniosków nie będę wysnuwać ..... no , prócz tego , że piękny !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o wszelkie informację na temat tego zegara - szukałam bez skutku w internecie jakichkolwiek informacji o firmie "Peter Bloch Paris".

Zegar od "wieków" nie chodzi i chyba jest zbyt wiekowy by go uruchamiać, wystarczy jako ozdoba na ścianie, jednak chciałabym wiedzieć o nim więcej.

IMG_20220215_111836.jpg

IMG_20220215_111800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że napis na tarczy to nazwisko zegarmistrza, sprzedawcy,

a zegar powstał w firmie Eugene Farcot. 

Świadczą o tym wskazówki, wahadło, styl tarczy. 

Z tyłu blaszka - zawieszka i ślad po owalnej nakkejce jakie stosował Farcot. 

Każdy zegar da się uruchomić, tym bardziej taki stary. 

To nie jest skomplikowany mechanizm. 

 

Pozdrawiam Jacek 

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Kosiarka. ;)

 

Antique-French-Wall-Clock-Farcot-Systeme-Brevete-Sgdg.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.