Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Jarosław

Pierwsze amatorskie czyszczenie zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Pochwal się jeszcze, czym tak pieknie oczyściłes tarczę :!:

(to chyba Wołna :?: )


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc

no Panowie exstra lektura,

no i gratulacje oczywiście

można sprzedawać jako podrecznik,

jak wygonie wszystkich z domu

to będe kombinował wg. opisu.

drinka w trakcie można?

bo łapy mi sie trzęsą

jak widze takie drobinki

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bali_82

pg :arrow: Tarcze czyściłem kawałeczkiem waty nawiniętym na wykałaczke W kieliszku miałem rozrobiąna wode z płynem do mycia naczyc I tak sobie kawałek po kawałku czyściłem. Ogólnie strasznie żmudna praca ale efekt jest bardzo ciekawy

 

A co do zegarka to w innej zakładce dostałem taka oto odpowiedz:

Bali> ten zegarek to Aurora - lub inaczej Wiesna, czyli Wiosna. Bardzo dobry zakup, bo nie jest to zbyt popularny zegarek, a w sumie chyba jeden z najładniejszych damskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóz, wocio 19 jest lepszym ode mnie specem :wink: ,- pewno ma rację! Ja po dokładniejszy przyjrzeniu się z domysłu Wołny wycofuję się,- to istotnie może byc damski zegarek sądząc po proporcjach między rozmiarem koronki o korpusu.


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pg :arrow:

Jak rozmawialiśmy u Jerzego Rosiaka to dobrze mówiłem o cenie chronografa circa 150pln:

http://www.allegro.pl/item161712579_poljot...hronograf_.html

pzdr.

 

1 dziekuje za info! .No tak, ale to zegarek do naprawy i to chyba , jak p. Jerzy mówił, dość kosztownej..

2.przy okazji,- czy do mycia zegarków (np. sporzadzania roztworu) mozna uzyć zamiast wody destylowanej wode zdemineralizowaną, a zamiast mydła (wystepujacego w starych recepturach) jakiegoś delikatnego detergentu?

3.wspominałem tam o moich nowych, dość egzotycznych zakupach,- jesliś ciekawy, to oba (Vulcain i Technos) pokazałem tu

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=11820

oraz tu

http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic.php?t=11735


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pg.

Można i demineralizowane i w ostateczności zwykłej dobrze przegotowanej i odstanej.

Jako roztwór czyszczący jednak najlepsza Elma, potem Gronal, a w ostateczności na 1 litr roztworu ok 10ml 20% wody amoniakalnej i 5ml dowolnego kuchennego detergentu (w tych wszystkich środkach najważniejszy jest amoniak - który daje jasne sole z metalami w przeciwieństwie do innych "alkali" takich jak soda żrąca - która czyści super, ale daje czarny kolor elementów mosiężnych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jako roztwór czyszczący jednak najlepsza Elma, potem Gronal, a w ostateczności na 1 litr roztworu ok 10ml 20% wody amoniakalnej i 5ml dowolnego kuchennego detergentu

 

Nawet lepiej detergentu niż mydła.

Tylko uwaga: jeśli to płyn do garów, to lepiej jakiś prymitywny: Ludwik lub tani z supermarketu, sprzedawany w baniakach. Idealny jest wojskowy SF, czysty detergent w proszku, z pakietów przeciwchemicznych (cos ich ostatnio nie ma na giełdach).

BTW: Elmę kupujesz czy robisz samodzielnie?

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bali_82
Elmę kupujesz czy robisz samodzielnie?

 

Tak z czystej ciekawości: Jak zrobić Elmę i co to dokładnie jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak z czystej ciekawości: Jak zrobić Elmę

 

Receptura jest w książkach.

 

i co to dokładnie jest?

 

Płyn czyszczący.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ja się wciągnąłem w to rozbieranie. Muszę powiedzieć że opis Wocia jest jak dla mnie najlepszy wszystko jak na dłoni. Jutro jeszcze zaakupię wkrętaczki na giełdzie bo moje ciut za duże. Pęsetki mam jeszcze z modelarstwa. NArazie dotarłem do tego że jestem bez wskazówek i z umytymi wszystkimi różnymi szpejami. I mam takie pytanie. Zegarek ( rakieta) nie dał się wcześniej nakręcać. Czy to mogła byc przyczyna brudu? Gdzieś przy koronce? Gdy ją zdjąłem z ciekawości pokreciłem tym największym kołem( sorry jeszcze nie wiem jak sie to wszystko nazywa) no i zegarek się nakręcił i ruszył. Tyle że mam wrażenie ze chodzi czasami wolniej a czasami nawet staje. Jak potrząsne lekko to idzie. A w tej chwili to już stoi i ani drgnie. I druga sprawa... wskazówki mam wkładać "na wcisk"? i jak zacząć? Na 12?


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ati

Powtarzam pytanie nicka555 o nakładanie wskazówek :D

A poza tym... trafiła w moje łapki kiesoznkowa Mołnia... tylko, że cała tarcze ma porysowana ołówkiem (a przynajmniej tak mi sie wydaje :D). I za cholere niczym nie chce zejsc :D Ma ktoś jakiś pomysł :D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za namowa innego forumowicza potraktowalem tarcze jednego wostoka ziemniakiem, a potem zmylem woda. efekt rewelacyjny, sprobuj serio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot, jeszcze jedno zastosowanie "owoców południowych" :D

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ati

Ale już próbowałem tym kartfolem no :D Tak mi zbrzydł, że aż musiałem makaron na obiad zjeść :D Nawet gumka do ołówka nie schodzi :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zegarek ( rakieta) nie dał się wcześniej nakręcać. Czy to mogła byc przyczyna brudu? Gdzieś przy koronce? Gdy ją zdjąłem z ciekawości pokreciłem tym największym kołem( sorry jeszcze nie wiem jak sie to wszystko nazywa) no i zegarek się nakręcił i ruszył. Tyle że mam wrażenie ze chodzi czasami wolniej a czasami nawet staje. Jak potrząsne lekko to idzie. A w tej chwili to już stoi i ani drgnie. I druga sprawa... wskazówki mam wkładać "na wcisk"? i jak zacząć? Na 12?

 

Najczęściej przyczyną, że coś nie działa jest właśnie brud - tak może być równiez w przypadku naciągu, choć jeżeli chcesz nakręcić a koronka ani drgnie to często jest to spowodowane rdzą. Z resztą to właśnie elementy w okolicach wałka naciągu są najbardziej narazone na wilgoć - dużo łatwiej woda dostaje się do mechanizmu przez koronkę niż przez dekielek lub szkiełko.

 

Wskazówki zakłada sie na wcisk - najlepiej godzinową i minutową wcisnąć na godzinie 12 (ewentualnie można godzinową na dowolnej pełnej godzinie a minutową na 12). W przypadku zegarków z datownikiem trzeba "wyczuć" i ustawić zegarek w pozycji, w której data przeskakuje i założyć obie wskazówki na godzinę 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem naprawde pod duzym wrazeniem waszych dokonan zwiazanych z czyszczeniem zegarkow.ja narazie niepodejmuje sie takich gruntownych zabiegow.jedyne za co sie zabralem to wyczyszczenie tarczy takiego oto zegarka (ale to i tak z kiepskim skutkiem bo razem z brudem zniknela "czworka" )

 

jakosc zdjec slabiutka ale widac ze zegarek wyglada nieco lepiej niz wczesniej :D

 

post-4131-0-30905300-1330653919.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czemu taki topic nie jest przyklejony? Przecież w tym dziale to wręcz istna skarbnica wiedzy - jest świetny - dla kogoś kto dopiero zaczyna takie coś powinno być łatwo dostępne i zawsze pod ręką :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Mariusz jakoś nikt się nie kwapi :P Ja nawet ten wątek zaproponowałem do konkursu :)


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kurczę tylu rzeczy już tutaj na forum szukałem i nawet o nim nie wiedziałem - dopiero wczoraj przez przypadek dowiedziałem się o jego istnieniu a uważam że jest super - jeszcze jak by się ktoś pokwapił na pozbieranie tego tak bardziej graficznie i opracowanie np tekst + grafika w pdf to już był by materiał cud miód bo z merytorycznego punktu widzenia prawie wszystko jest :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Temat jest tak fajnie opisany ze zadnej oprawy graficznej to on nie potrzebuje.Dzieki temu wątkowi zaoszczedziłem kupę kasy ;-) Kupiłem dwa sprawne zegarki do testow : poljot i wostok po 5 zł. Rozebrałem i złozyłem......no i było po wostoku bo przy zdejnowaniu włosa szlag go trafił...poljot posłuzył jako dawca.Teraz to juz prawie rutyna.Sławę i wołne to rozbieram jak żołnierz kałasza ;-) ;-) Wyczyszczenie zegarka jest sprawą banalnie prostą,jedyna trudnosc sprawia mi kalendarz w sławie (koszmar).Jestem na tym etapie ze potrafie wyłowic wady zegarków najczesciej pozostawione przez zegarmistrza np. za bardzo rozchylone słupki albo zle ustawiony włos.Wielu rzeczy nie potrafie i nie bede potrafił ale ciesze sie z tego co umiem.Dzieki za taki watek b o nie liczac przyjemnosci czytania go to nabywa sie jeszcze wiedzy teoretycznej i praktycznego jej zastosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZbylR

Bombowy wątek! Ponieważ bardzo mnie to interesuje, to i ja się włączę.

Tych, którzy już zmierzyli się ze swoimi pierwszymi zegarkami proszę o poradę, jak zabraliby się do przeczyszczenia zegarków z tego wątku.

 

Które śrubki ruszyć, by odkręcić mechanizm od koperty, na co szczególnie zwrócić uwagę, od czego łapki precz... CZY W OGÓLE WARTO? Może lepiej udać się z nimi do fachowca?

 

Skąd wytrzasnąć kluczyki do nich do nakręcania, by sprawdzić, czy działają? Szukałem w necie, ale wszystkie zaczynają się od rozmiaru 2, a bok bolca do nakręcania ma 1mm. Zatem może rozmiar dwa zawiera kwadrat wewnętrzny o rozmiarze 1x1mm?

 

W jednym z nich ciężko chodzi przycisk do zwalniania dekielka (sam mechanizm jest OK). Jak się do niego dobrać, by go przeczyścić i jednocześnie nie uszkodzić?

 

Bardzo proszę o wszelkie możliwe wskazówki i porady. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Tych nie tykaj jako początkujący!!!!!!!!!!! Nie sa to jakies cuda ale cwiczyc nalezy na bardzo tanich rupieciach o ktorych wiesz ze nic z nich nie bedzie.Zegarki z wychwytem cylindrowym sa bardzo trudne w naprawie i jak cos skaszanisz to doprowadzenie ich do dobrego stanu przekroczy znacznie ich wartosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od niedawna też zacząłem czyścić radzieckie werki i powiem że najłatwiejsza do nauki jest chyba rakieta 2609 (ta stara płaska)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZbylR
Tych nie tykaj jako początkujący!!!!!!!!!!! Nie sa to jakies cuda ale cwiczyc nalezy na bardzo tanich rupieciach o ktorych wiesz ze nic z nich nie bedzie.Zegarki z wychwytem cylindrowym sa bardzo trudne w naprawie i jak cos skaszanisz to doprowadzenie ich do dobrego stanu przekroczy znacznie ich wartosc.

Ooooo... (jęk zawodu). A mnie tak rączki do nich świerzbią, ciekawość pożera, co to tam jest, jak wygląda itd. No dobra, nie będę ruszał, bo choćby przez sam wiek szacun im się należy. Poszukam na forum namiarów na mistrzów fachu, którzy mogliby mi je oporządzić. A może od ręki możecie kogoś polecić w Wawce? Bo na razie znalazłem info o panu z Ząbkowskiej. To jedyny fachowiec? W wątku "fachowiec poszukiwany" nie znalazłem nikogo innego! :-(

 

 

od niedawna też zacząłem czyścić radzieckie werki i powiem że najłatwiejsza do nauki jest chyba rakieta 2609 (ta stara płaska)

Zatem rozpoczynam poszukiwania kwiatów radzieckiej myśli zegamistrzowskiej. Kiedyś ojciec miał fajnego poljota (a może wostoka?) w szufladzie, ale się chyba siostrzeńcowi dostał. Przetrzepię allegro i okoliczne bazarki w poszukiwaniu rakiet....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.