Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Jarosław

Pierwsze amatorskie czyszczenie zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dud84

witam prosze o rade jak a tego zegarka wostok 18 kamieni 2209 wyjac koronke

Edytowane przez dud84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wostok_2209.jpg


Nacisnąć guziczek na 41 minucie i odciągnąć koronkę z wałkiem.

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomoże ktoś z Casio Dw6900E?? Witam, macie może gdzieś na forum zdjęcia wnętrza koperty tego zegarka, chodzi mi o umiejscowienie sprężynek w plastiku od baterii, są dwie, srebrna i złota lub żółta, czyściłem zegarek i nie pamiętam dokładnie jak go rozłożyłem. Teraz mam problem go złożyć.

Nie wiem gdzie dokładnie umieścić zapytanie więc wpisałem się tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bleerbaloon55

Witam jestem nowy na forum może ktoś mi pomoże jak odrdzewić i wyczyścić starą kieszonkę ?post-110538-0-91444300-1568281554_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 jak odrdzewić i wyczyścić starą kieszonkę ?

Znajdź dobrego zegarmistrza :P


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź dobrego zegarmistrza :P

No i to takiego, który  ma części...(dużo ich)

 Ja osobiście pierw postarałbym się wyjąc mechanizm.

 potem zamoczył bym go w nafcie, by przynajmniej śubki "pusciły" i dały sie wykrecic przy rozbieraniu.

 Obawiam się , ż przy takiej korozji ( która osadziła się równiez na elementach nie stalowych ("popłyneła" ) sa duże uszkodzenia na przekładniach a i..

 włos ( balansu) raczej tego nie przezył ( może się rozpaść- miałem taki przypadek :( ).

 

 

ps

 brak tez koła posredniego....napijnającego, ( czy jak go tam zwą)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Mam taki zegareczek , komunijny ????.leżał parę lat.

Chciałbym o niego troszkę zadbać chodzi o szkiełko,koperta do umycia i koronka.

Szkiełko do spolerowania odkręcam śrubki jak na zdjęciu i co dalej ?

1.Jak wyciągnąć mechanizm .

2.Koronka się nie wyciąga w tej pozycji kręcą się wskazówki ?

Z tego co pamiętam to wałek był wyciągany i już tak zostało.

Proszę o podpowiedź.

Dzięki. IMG_20200119_220658.jpg IMG_20200119_220527.jpg

Może ktoś pomóc, podpowiedzieć. Edytowane przez pablomas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś pomóc, podpowiedzieć.

Średnio rozumiem co napisałeś wcześniej, ale: gdy wskazowki sie kręcą bez odciągnięcia koronki to masz walnięty tiret - uszkodzony lub nie przesuwa poprawnie beczki.

Wałek był wyciągany więc zapewne dlatego, że był wyciągany nieprawidłowo powstała ta usterka.

Wyciągnij poprawnie walek z koronką, otworz kopertę od strony tarczy bo mechanizm sie wyciąga z tamtej strony, ściągnij wskazowki, później tarczę o odkręć na godzinie 9 ten mechanizm ktory reguluje beczką. Ewentualnie ustaw bez demontażu jeśli się da....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny lokal SPA, wyposażenie i porządeczek. Przepraszam za offtop, ale to biurko to robione na zamówienie, czy może ktoś w ogóle sprzedaje takie nowe...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt długo mnie na forum nie było. Brawo Enkil :)


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbiję temat, bo nikt tu nie pisze już pół roku..

 

Czy mógłby mi ktoś w prosty sposób napisać jak czyści i wykonuje nakroplenie olejem kamieni nakrywkowych łożysk balansu małych mechanizmów (robię  Zarię 2009 )

 

Oglądałem YT, trochę już coś z mechanizmami robiłem, a Tu mam straszliwy problem. 

 

1. nie Jestem w stanie trzymać kamienia nakrywmkwego pęsetą i jednocześnie nakroplić oliwy. 

nakrywki zawsze mi z pęsetą strzela jak "pchełki"  i szukam po całym stole albo przykleja się przez napięcie powierzchniowe a to do pęsetą, a to do oliwiaka..

 

Jak to ugryźć nie mając "plasteliny " 

Chciałbym, żebyście opisali jak sobie z takimi małymi "żabami " radzicie bo teorię znam i wyobraźnię również posiadam , a praktyka pokazuje, że się nie da...

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj olej na łożysko i nałóż kamień nakrywkowy. Możesz najpierw osadzić łożysko w gnieździe, dać kropelkę i nałożyć kamień. Będzie łatwiej


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mkoch napisał(-a):

Daj olej na łożysko i nałóż kamień nakrywkowy. Możesz najpierw osadzić łożysko w gnieździe, dać kropelkę i nałożyć kamień. Będzie łatwiej

niepotrzebnie sobie więc komplikowałem robotę,  ale wynikało to że wzorców filmowych. 

Jednak jakoś to robią ale wszyscy na rodico...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter
W dniu 30.09.2020 o 07:12, Enkil napisał(-a):

Film z domowego spa... 😁 

Podkładem na stole jest biały papier? Tak wyszło czy też jest to wybór spośród kilku podłoży przestrzeni roboczej? Zauważyłem, że zegarmistrze starej daty preferowali filc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Ritter napisał(-a):

Podkładem na stole jest biały papier? Tak wyszło czy też jest to wybór spośród kilku podłoży przestrzeni roboczej? Zauważyłem, że zegarmistrze starej daty preferowali filc.

Tak, dłuższy czas używałem grubego papieru kredowego. Ostatnio jednak znalazłem coś trwalszego, co można umyć i jest z jednej strony białe a z drugiej czarne, to coś zbliżone do winylu i jednocześnie brezentu. Jest miękkie a jednocześnie trwałe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Enkil napisał(-a):

 .... Ostatnio jednak znalazłem coś trwalszego, co można umyć i jest z jednej strony białe a z drugiej czarne, to coś zbliżone do winylu i jednocześnie brezentu. Jest miękkie a jednocześnie trwałe. 

Kiedyś takie coś nazywali DERMA :huh:

Ale to było przed wynalezieniem grafenu i takich tam ... :rolleyes:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie derma, nie rozciąga się. to coś jak materiał do drukowania bilbordów wywieszanych na wolnym powietrzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Enkil napisał(-a):

 .... Ostatnio jednak znalazłem coś trwalszego, co można umyć i jest z jednej strony białe a z drugiej czarne, to coś zbliżone do winylu i jednocześnie brezentu. Jest miękkie a jednocześnie trwałe. 

Kiedyś takie coś nazywali DERMA :huh:

Ale to było przed wynalezieniem grafenu i takich tam ... :rolleyes:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Enkil napisał(-a):

To nie derma, nie rozciąga się. to coś jak materiał do drukowania bilbordów wywieszanych na wolnym powietrzu.

Taka jakby plandeka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter
W dniu 20.10.2021 o 19:57, Enkil napisał(-a):

Tak, dłuższy czas używałem grubego papieru kredowego. Ostatnio jednak znalazłem coś trwalszego, co można umyć i jest z jednej strony białe a z drugiej czarne, to coś zbliżone do winylu i jednocześnie brezentu. Jest miękkie a jednocześnie trwałe. 

Dla mnie papier to wyzwanie ;) . Nawet nie wiem kiedy gdzieś w rogu zacznie się "zarodkowanie" swoistą mapą myśli czyli moimi bazgrołami na różne tematy. Gdy grzebię w czymś nowym nawet obecnie na kartce robię uproszczone schematy poszczególnych podzespołów np. przekładni chodu czy automatu. Robienie zdjęć wygląda bardziej elegancko za to prosty zapis jest dużo skuteczniejszy. Także od strony zapamiętywania.

Wżywałem w pierwszym okresie dłubania papieru do drukarek ale w wersji A3 i szybko zrozumiałem dlaczego starzy zegarmistrze używają sukna lub filcu. Prosta sprawa by im nic nie uciekało albo odlatywało.

Papier w kratkę kiepskiej jakości już mi się skończył a był całkiem niezły, dużo niższa sprężystość. Była faza sukna ale to nie dla mnie i skończyło się na zwykłej sklejce liściastej 2.5mm. Wciąż szukam optimum a nie jest to nieistotna sprawa i stąd moje pytanie.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy używają podkładu do cięcia ( tzw "samoleczący się")

 śrubeńki się nie odbijaja podobno..

Ja używam odwróconej szufladki.... bo.. są ranty dookoła :)

Pomalowałem to na zielono, by nie meczyć wzroku, a farba też "tłumi" .

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dud84

witam czytam temat i wszyscy opisuja czyszczenie zegarkow narecznych a co z zegarami wiszacymi lub kominkowymi z wahadlem?? nigdzie na forum nie moge znalezc recenzji z czyszczenia takiego mechanizmu, moze ktosc wie gdzie szukac badz opisze co z czym i jak . wlasnie zakupilem zegar kominkowy hermle cena 50 zl zeby wrazie niepowodzenia za duzo nie stracic i samemuchce go rozebrac i wyczyscic i zobaczyc co z czym sie je. bylbym wdzieczny gdyby ktos wrzucil recenzje z czyszczenia takiego mechanizmu lub podpowiedzial na co mam uwazac itp. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było nie raz opisywane w "Zegarach"- np. temat "Porady potrzebuję".

Zegar trzeba rozebrać ( najlepiej robić fotki każdego kroku)

 potem umyć w gronalu, wypłukać, do benzyny extrakcyjnej, wysuszyć. przeglądnąć wszystkie osie/czopy, czy nie są uszkodzone.

Sprawdzić wszystkie łożyska, czy są OK.  Jak nie to wstawiać "wężydła" czy li odpowiednie tuleje łożyskowe.

Złożyć , nasmarować  i wyregulować...

 

 Warto przed tym wszystkim troszkę poczytać.. jakąś książkę  - na ten przykład Podwapińskiego, lub inna o tematyce napraw zegarów.

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.