Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ferdek3318

Louis Grisel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Chciałbym prosić o identyfikację dwóch mechanizmów. Większy, o średnicy 47,5 mm ma tarczę Louis Grisel.

Z tego co wyczytałem w necie, firma ta na przełomie XIX i XX w. produkowała zegarki dosyć dobrej klasy, ale swoich mechanizmów chyba nie robiła, wstawiając mechanizmy innych firm, chociaż bywały werki z ich nazwą. Drugi (42 mm) nie ma sygnowanej tarczy, ale jest tak podobny do większego, że chyba ten sam producent?

Ciekawostką (przynajmniej dla mnie) są kotwice , jednakowe w obu mechanizmach. Gdy patrzyłem na kompletny werk, byłem przekonany, że nie mają kamieni i są kute i utwardzane, po demontażu okazało się, że kamienie są, ale nietypowo umieszczone.

Do czego służą te wąsy w kotwycy? Do wyważenia?

 

Z góry dziękuje.

post-34701-0-09553400-1349550913_thumb.jpg

post-34701-0-22823600-1349550921_thumb.jpg

post-34701-0-25331100-1349550927_thumb.jpg

post-34701-0-01256900-1349550939_thumb.jpg

post-34701-0-50250400-1349550944_thumb.jpg

post-34701-0-47684500-1349550949_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa mechanizmy są najprawdopodobniej wyprodukowane przez firmę FHF, która na przełomie wieków XIX i XX dostarczała surowe werki do zegarków kieszonkowych wielu firmom. Pod głównym mostkiem powinna być nabita sekretna punca tej marki:

post-859-0-66579600-1349556067_thumb.jpg

 

Wąsy w kotwicy to moim zdaniem ograniczniki zapobiegające zbytniemu jej wychylaniu i galopowaniu balansu. Obecnie kotwice też maja ograniczniki ale w innej formie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuje za błyskawiczną odpowiedź. Jak zwykle można liczyć na szeroką wiedzę obu Panów. Niestety moje werki nie mają punc pod mostkami balansów. Może znajdę je w innym miejscu, jeszcze gruntownie nie rozbierałem. Kotwice były wyważane, świadczą o tym nacięcia. Jak rozumiem, wąsy zastępują ten bezpiecznik?

Pozdr.

post-34701-0-66697400-1349592410_thumb.jpg

post-34701-0-21999500-1349592418_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje werki nie mają punc pod mostkami balansów. Może znajdę je w innym miejscu, jeszcze gruntownie nie rozbierałem.

Pod balansem puncy w tych werkach nie ma, jest za to tam gdzie ją widać na moim zdjęciu.

 

Kotwice były wyważane, świadczą o tym nacięcia. Jak rozumiem, wąsy zastępują ten bezpiecznik?

Przyjrzałem się dokładniej budowie tych moich mechanizmów i faktycznie te wąsy spełniają tutaj tylko rolę wyważenia kotwicy (chociaż żadna z moich kotwic nacięć nie ma), gdyż jako ogranicznik służą w jednym nabite kołki, a w drugim występy płyty.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod balansem puncy w tych werkach nie ma, jest za to tam gdzie ją widać na moim zdjęciu.

 

No tak, tam jeszcze nie zaglądałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.