Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

wybebeszon...

No , ale jakieś części serwisowe , to pewnie się kupi  :wacko:  ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu!

Mnie ten budzikowy temat też zmobilizował do kupienia nawet dwóch budzików. :)

Czyżbyś zakupił Sirene?

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy temat budzików się tak ożywił, to przypomniałem sobie i że ja takowy posiadam. Kupiony kiedyś, nie wiadomo po co i na co, za wcale niemałe pieniądze, a nawet całkiem spore. Chyba dlatego, że ma pozytywkę i jakoś mnie ujął wyglądem. Od tamtej pory stoi na półce nietknięty. Choć niby chodzi, to wymaga przynajmniej czyszczenia, a pozytywka jest całkiem prawie unieruchomiona brudem. Gdyby był elektryczny, to pewnie już dawno byłby w pełni formy, a tak, to czeka na moje zmiłowanie...
 
gallery_77612_3994_98092.jpg
 
gallery_77612_3994_209518.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , ale jakieś części serwisowe , to pewnie się kupi  :wacko:  ;)

 

Fajny, nietypowy i chyba dosyć stary...

Zdałoby się jeszcze jeden taki do złożenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, nietypowy i chyba dosyć stary...

Zdałoby się jeszcze jeden taki do złożenia :)

Pewnie dość stary ,.... ale jak , to nie wiem !

.... jest parę podobnych sygnatur , a i żadnego katalogu nie mam . Więc szukania będzie dużo ....

 

Fajny Japiszon. Pokaż jak już zmyjesz nieco reliktu

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

A relikt mogę myć , bo żadnej pisowni nie znalazłem .... no chyba , że na werku od strony tarczy , bo tam nie zaglądałem .

Aaaa , jeszcze wydatki , bo szczoteczkę i pastę do zębów muszę kupić ;)

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dość stary ,.... ale jak , to nie wiem !

.... jest parę podobnych sygnatur , a i żadnego katalogu nie mam . Więc szukania będzie dużo ....

 

 

A relikt mogę myć , bo żadnej pisowni nie znalazłem .... no chyba , że na werku od strony tarczy , bo tam nie zaglądałem .

Aaaa , jeszcze wydatki , bo szczoteczkę i pastę do zębów muszę kupić ;)

https://www.artclock.nl/11-japy-freres-history-marking-year-kopie1

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało zaszaleć... Wrocław przygarnięty...

 

post-80051-0-52213600-1575840821_thumb.jpg

post-80051-0-68956400-1575840866_thumb.jpg

post-80051-0-59185100-1575840894_thumb.jpg

Edytowane przez fotolizard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo... gratulacje, takie lubię... mam z Kamiennej Góry coś takiego...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ Jaki kolor malowania ( :P ) ....


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, tylko ta puszka nieco dziwna. Malowane boki i ten środek jakby z innej epoki...

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Bo on ma na boku dziarę...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo on ma na boku dziarę...

No na to bym nie wpadła...

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Zauważ Jaki kolor malowania ( ) ....

Może też weteran wojenny

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Szwajcarski budzik rustykalny”

Poniżej  opisany budzik nie powinien być brany jako wiarygodny egzemplarz porównawczy. Jest to rekonstrukcja z wykorzystaniem części z kilku budzików przedwojennych oraz powojennych, (pałąk od Ruhli, wskazówka godzinowa od jakiegoś radzieckiego, minutowa zrobiona amatorsko).

W tym roku odbudowałem taki rustykalny budzik.

Dyskusja na pamiętną Europą podróżną  skłoniła mnie do sięgnięcia po oferty Bulovy. Wprowadziłem do wyszukiwarki alarm clock Bulova i natrafiłem na kontynuację wzoru budzika , który tu pokazuję.

https://www.walmart.com/ip/Bulova-Holgate-Bell-Alarm-Clock/17393382

Trochę jego indywidualnej historii, którego pozostałości otrzymałem. Była tylko obudowa z tarczą i tylny dekielek. Brakowało werku, dzwonków i szyby.

Budzik należał do rodziny osoby, która mi dała wymienione części. Zastany został w poniemieckim mieszkaniu w Kwidzynie w 1945 r. Po wojnie jeszcze wiele lat służył. Stan z 2018 r., to efekt dziecięcych zabaw z budzikiem.

Wcześniej od tej osoby, również kolekcjonera otrzymałem kilka popsutych mechanizmów do przedwojennych budzików. Wśród tego zestawu idealnie pasował mechanizm z oznaczeniem 28 i nic więcej. Jak Państwo doskonale wiedzą, werki Junghansa, GF, Fortuny są do siebie podobne. Różnice są w szczegółach, np. Junghans posiada cieńsze czopy osi kotwicy od GF Karola Hettinga. Puszki pasują do jednego i drugiego, ale problem zaczyna się w chwili montowania podkładki pod tarczę. Otwory są w innych miejscach i nie da się pomylić podkładki od Junghansa i GF. Co za tym idzie, są też minimalne różnice w rozstawieniu otworów do pokręteł na tylnym dekielku.

Okazało się, że do odbudowywanego budzika idealnie pod każdym względem pasował mechanizm z oznaczeniem 28, czyli ani Junghans  ani GF. Na dekielku jest nazwa firmy Patent. Wg katalogu Mikrolisk jest to zapewne firma szwajcarska. Logo przypomina niemieckie Kienzle, jest jednak od niego różne w drobnych szczegółach.

Identyczny natomiast mechanizm posiadają Fortuny, które pokazałem w wątku budziki polskie. W przykładzie Fortuny „lubelskiej” jest cyfra 27 a w tym zamontowanym przeze mnie 28.

http://www.mikrolisk.de/show.php?site=280&letter=P&searchWhere=trademark&searchMode=exact&id=7#sucheMarker

Po zamontowaniu mechanizmu, po pewnym czasie, przypadkowo nabyłem dwa szwajcarskie dzwonki.  Spłaszczone dzwonki, jak od krów pasowały do szwajcarskiego budzika. Osoba, która mi je odstąpiła, powiedziała, że przed laty zdemontowała je od jakiegoś budzika.

Dlaczego napisałem, że jest to szwajcarski budzik rustykalny.  Patrząc na niego, jego kształt kojarzy mi się z wrotami do stajni.

 

Opis zdjęć:

cztery pierwsze, w jakim stanie pozyskałem obudowę, piąte i szóste - dopasowany mechanizm. Pozostałe natomiast wygląd ostateczny.

post-111033-0-16338600-1575884925_thumb.jpg

post-111033-0-09136100-1575884960_thumb.jpg

post-111033-0-13704600-1575885003_thumb.jpg

post-111033-0-10340600-1575885072_thumb.jpg

post-111033-0-47103200-1575885166_thumb.jpg

post-111033-0-83695000-1575885747_thumb.jpg

post-111033-0-23565700-1575885942_thumb.jpg

post-111033-0-18958300-1575886023_thumb.jpg

post-111033-0-50272000-1575886159_thumb.jpg

post-111033-0-98062300-1575886229_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

„Szwajcarski budzik rustykalny”

Poniżej opisany budzik nie powinien być brany jako wiarygodny egzemplarz porównawczy. Jest to rekonstrukcja z wykorzystaniem oryginalnych części z kilku budzików przedwojennych oraz powojennych, (pałąk od Ruhli, wskazówka godzinowa od jakiegoś radzieckiego, minutowa zrobiona amatorsko).

W tym roku odbudowałem taki rustykalny budzik.

Dyskusja na pamiętną Europą podróżną skłoniła mnie do sięgnięcia po oferty Bulovy. Wprowadziłem do wyszukiwarki alarm clock Bulova i natrafiłem na kontynuację wzoru budzika , który tu pokazuję.

https://www.walmart.com/ip/Bulova-Holgate-Bell-Alarm-Clock/17393382

Trochę jego indywidualnej historii, którego pozostałości otrzymałem. Była tylko obudowa z tarczą i tylny dekielek. Brakowało werku, dzwonków i szyby.

Budzik należał do rodziny osoby, która mi dała wymienione części. Zastany został w poniemieckim mieszkaniu w Kwidzynie w 1945 r. Po wojnie jeszcze wiele lat służył. Stan z 2018 r., to efekt dziecięcych zabaw z budzikiem.

Wcześniej od tej osoby, również kolekcjonera otrzymałem kilka popsutych mechanizmów do przedwojennych budzików. Wśród tego zestawu idealnie pasował mechanizm z oznaczeniem 28 i nic więcej. Jak Państwo doskonale wiedzą, werki Junghansa, GF, Fortuny są do siebie podobne. Różnice są w szczegółach, np. Junghans posiada cieńsze czopy osi kotwicy od GF Karola Hettinga. Puszki pasują do jednego i drugiego, ale problem zaczyna się w chwili montowania podkładki pod tarczę. Otwory są w innych miejscach i nie da się pomylić podkładki od Junghansa i GF. Co za tym idzie, są też minimalne różnice w rozstawieniu otworów do pokręteł na tylnym dekielku.

Okazało się, że do odbudowywanego budzika idealnie pod każdym względem pasował mechanizm z oznaczeniem 28, czyli ani Junghans ani GF. Na dekielku jest nazwa firmy Patent. Wg katalogu Mikrolisk jest to zapewne firma szwajcarska. Logo przypomina niemieckie Kienzle, jest jednak od niego różne w drobnych szczegółach.

Identyczny natomiast mechanizm posiadają Fortuny, które pokazałem w wątku budziki polskie. W przykładzie Fortuny „lubelskiej” jest cyfra 27 a w tym zamontowanym przeze mnie 28.

http://www.mikrolisk.de/show.php?site=280&letter=P&searchWhere=trademark&searchMode=exact&id=7#sucheMarker

Po zamontowaniu mechanizmu, po pewnym czasie, przypadkowo nabyłem dwa szwajcarskie dzwonki. Spłaszczone dzwonki, jak od krów pasowały do szwajcarskiego budzika. Osoba, która mi je odstąpiła, powiedziała, że przed laty zdemontowała je od jakiegoś budzika.

Dlaczego napisałem, że jest to szwajcarski budzik rustykalny. Patrząc na niego, jego kształt kojarzy mi się z wrotami do stajni.

 

Opis zdjęć:

cztery pierwsze, w jakim stanie pozyskałem obudowę, piąte i szóste - dopasowany mechanizm. Pozostałe natomiast wygląd ostateczny.

Niestety nie mogę się zgodzić z Pana teorią. To JEST budzik marki Kienzle (logo miało wiele różnych opcji) Proszę przejrzeć nasze posty kiedyś pokazałam taki budzik. Pałąk i dzwonki były trochę inne. Jeśli znajdę zdjęcie w archiwum załączę nieco później.

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, tylko ta puszka nieco dziwna. Malowane boki i ten środek jakby z innej epoki...

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Niby dziwna puszka, ale... Środek obudowy to nałożona na obudowę "rzeźbiona" blacha - mosiądz (nie wygląda mi to na ręczną pracę, ponieważ łączenie jest raczej maszynowe - zbyt precyzyjne). A obudowa jest bardzo dziwnym metalem, prawie jak ołów. Malowane nic tu nie jest. W każdym razie przyjdzie tzw. "czas" to rozbiorę do konserwacji, zrobię kilka zdjęć.

 

Teoria tatuażu i malowania legła w gruzach.

 

Chyba, że to proszę Państwa piercing z tamtych czasów - ciężki do zrozumienia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby dziwna puszka, ale... Środek obudowy to nałożona na obudowę "rzeźbiona" blacha - mosiądz (nie wygląda mi to na ręczną pracę, ponieważ łączenie jest raczej maszynowe - zbyt precyzyjne). A obudowa jest bardzo dziwnym metalem, prawie jak ołów. Malowane nic tu nie jest. W każdym razie przyjdzie tzw. "czas" to rozbiorę do konserwacji, zrobię kilka zdjęć.

 

Teoria tatuażu i malowania legła w gruzach.

 

Chyba, że to proszę Państwa piercing z tamtych czasów - ciężki do zrozumienia. :)

W każdym razie , bardzo ładny !

Ciekawe , co i jak .... gdy nadejdzie jego czas konserwacji , to czekamy na wieści  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie , bardzo ładny !

Ciekawe , co i jak .... gdy nadejdzie jego czas konserwacji , to czekamy na wieści :)

 

Tak - mi też się podoba :D i Pana Marka budzik wymiata :D Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę się zgodzić z Pana teorią. To JEST budzik marki Kienzle (logo miało wiele różnych opcji) Proszę przejrzeć nasze posty kiedyś pokazałam taki budzik. Pałąk i dzwonki były trochę inne. Jeśli znajdę zdjęcie w archiwum załączę nieco później.

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Specjalnie napisałem, tłustym drukiem, że to jest rekonstrukcja. Co do logu, też znam wersje loga Kienzle. Dlatego jest dylemat. Nazwa na dekielku wskazuje na Szwajcarię. W kółku są promieniście strzałki. Skrzydełka mogą mylić. Jak Pani pokaże to logo z strzałkami, ze źródłowym opisem, bardzo mi się przyda. uaktualnię swój opis.

Mam z dzieciństwa taki przykład z logiem. W 1959 r. tata odkupił BMW z 1950 r. (skończyło na złomie  ok.1970 r. Z dzieciństwa zapamiętałem, że na masce było znane wszystkim logo BMW. Natomiast na kołpakach było logo biało-czerwone. Dopiero w dobie internetu, zaintrygowany tym wspomnieniem z dzieciństwa dowiedziałem się, że to było BMW produkowane w Niemczech Wschodnich, w dawnej filii BMW. W związku z zatargiem z macierzystą firmą zmieniono nazwę na EMW i dano logo biało czerwone. Niby drobiazg. Uważam, że ten przykład z BMW daje wiele do myślenia, zanim się napisze kategorycznie, że ktoś się myli.

Tak na marginesie, konkretnie tym egzemplarzem jeździli dygnitarze partyjni z KW PZPR  w Bydgoszczy. Po Październiku 1956 propagandowo odsprzedawali wysłużone samochody osobom prywatnym. Nastała era czarnej Wołgi, jako partyjnego samochodu.

 

Tu o fabryce BMW w Niemczech Wschodnich

https://www.motofakty.pl/artykul/historia-fabryki-emw-w-eisenach.html

 

Pozdrawiam.

post-111033-0-12322100-1575891497_thumb.jpg

post-111033-0-88422400-1575891523_thumb.jpg

post-111033-0-70511400-1575891626_thumb.jpg

post-111033-0-97064700-1575891649_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaajj.. jakie AUTO! Cuudoo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budziki firm UK i ofo

 

Mam do Państwa przy okazji pytanie. Czy jest gdzieś wątek chodzików, wielkości budzików? Zdarzało się, że firmy produkujące budziki dla wersji chodzika tylko nie montowały sekcji budzenia a płyty pozostawały te same. Poproszę o ewentualny  link do tego tematu.

 

post-111033-0-04859900-1575896845_thumb.jpg

post-111033-0-52349400-1575896876_thumb.jpg

post-111033-0-66737000-1575896947_thumb.jpg

post-111033-0-33506100-1575897059_thumb.jpg

post-111033-0-63041400-1575897114_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takieg tematu.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie napisałem, tłustym drukiem, że to jest rekonstrukcja. Co do logu, też znam wersje loga Kienzle. Dlatego jest dylemat. Nazwa na dekielku wskazuje na Szwajcarię. W kółku są promieniście strzałki. Skrzydełka mogą mylić. Jak Pani pokaże to logo z strzałkami, ze źródłowym opisem, bardzo mi się przyda. uaktualnię swój opis.

Mam z dzieciństwa taki przykład z logiem. W 1959 r. tata odkupił BMW z 1950 r. (skończyło na złomie ok.1970 r. Z dzieciństwa zapamiętałem, że na masce było znane wszystkim logo BMW. Natomiast na kołpakach było logo biało-czerwone. Dopiero w dobie internetu, zaintrygowany tym wspomnieniem z dzieciństwa dowiedziałem się, że to było BMW produkowane w Niemczech Wschodnich, w dawnej filii BMW. W związku z zatargiem z macierzystą firmą zmieniono nazwę na EMW i dano logo biało czerwone. Niby drobiazg. Uważam, że ten przykład z BMW daje wiele do myślenia, zanim się napisze kategorycznie, że ktoś się myli.

Tak na marginesie, konkretnie tym egzemplarzem jeździli dygnitarze partyjni z KW PZPR w Bydgoszczy. Po Październiku 1956 propagandowo odsprzedawali wysłużone samochody osobom prywatnym. Nastała era czarnej Wołgi, jako partyjnego samochodu.

 

Tu o fabryce BMW w Niemczech Wschodnich

https://www.motofakty.pl/artykul/historia-fabryki-emw-w-eisenach.html

 

Pozdrawiam.

Niestety Pana opowieści różnej treści to jak dla mnie szum informacyjny. Przeskakuje Pan z tematu na temat. Trudno zrozumieć intencje i znaleźć w tym sens. Lepiej może krótko ale na temat.

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie fajne BMW poszło na szrot. A dzisiaj byłoby na bogato :) A wracając do omawianej wcześniej Europy, czy wyjaśniła się ostatecznie data jej wyprodukowania? Bo jak pamiętam, strony się okopały przy swoim i ....właśnie, czy to już był finał, czy będzie ciąg dalszy i konsensus w tej sprawie ;)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie fajne BMW poszło na szrot. A dzisiaj byłoby na bogato :) A wracając do omawianej wcześniej Europy, czy wyjaśniła się ostatecznie data jej wyprodukowania? Bo jak pamiętam, strony się okopały przy swoim i ....właśnie, czy to już był finał, czy będzie ciąg dalszy i konsensus w tej sprawie ;)

Wszyscy w okopach . :)  Szkoda coś wyjaśniać , bo kolega powiedział swoje , a różne dowody odrzuca ... czeka na pokazanie drugiego takiego budzika , ale z datowaniem i z sygnaturą . 

Pokazałem kiedyś budzik ,, trzech firm ,, i mógłbym się tak uprzeć . Albo wybrać którąś i też się uprzeć i powiedzieć ,, jak mi ktoś udowodni , to zmienię zdanie , a jeśli nie ma mocnego dowodu , to zostaję przy swoim ,, 

Budzik był Junghansa , ale miał dodatkowo sygnaturę ,,GB,, , oraz ,,Laijona,, , że nie wspomnę o napisach fińskich . Ale , Ja pytam i słucham , no i rozumiem te wszystkie powiązania , czy też przejęcia , jakich dokonał Junghans . Nie tworzę swojej wersji .

Szkoda , że kolega nie słucha i odrzuca przedstawiane dowody :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie napisałem, tłustym drukiem, że to jest rekonstrukcja. Co do logu, też znam wersje loga Kienzle. Dlatego jest dylemat. Nazwa na dekielku wskazuje na Szwajcarię. W kółku są promieniście strzałki. Skrzydełka mogą mylić. Jak Pani pokaże to logo z strzałkami, ze źródłowym opisem, bardzo mi się przyda. uaktualnię swój opis.

 

Pozdrawiam.

 

"Strzałki" to faktycznie szprychy koła, na których znajdują się kartusze z godzinami. Logo wprowadził jeszcze Schlenker Kienzle w roku 1898 (lub wcześniej, ale nie o to teraz chodzi).

post-6402-0-66994300-1575909378.jpg

 

Tutaj tarcza jednego z omawianych budzików:

post-6402-0-29057700-1575909398_thumb.jpg

W rzeczywistości jakość nadruku, podłoże czyniły tę sygnaturę mocno zmienną. Przykład tarczy i pokrywy tego samego budzika Schlenker Kienzle:

post-6402-0-62601800-1575909660.jpgpost-6402-0-04447900-1575909673.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.