Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Jak Roman nie ma jakiegoś przyrządu zegarmistrzowskiego to znaczy że takowy nie istnieje😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Kolego Romanie ,  nie identyfikuje się z Toruniem, nie napisałem prac naukowych o budzikach , nie miałem kilku wystaw tylko jedna okolicznościową i to z uzupełnieniem innych kolekcjonerów oraz Muzeum w Grudziądzu. Artykuły w biuletynach nie spełniają wymogów publikacji naukowych. To tylko materiały przyczynkarskie, które kogoś mogą zachęcić do napisania pracy naukowej.

 

Panie Marku przepraszam (ale nie czepiajmy się słów) pomyliłem geolokalizację (a Grudziądz bardzo lubię i szanuję a tamtejsze Koło Kolekcjonerów jeszcze bardziej - może wpadnę w czerwcu na jarmark - jeśli będzie).

A tak na wesoło jeśli były dwie wystawy to już chyba kilka ;) . Znam Pana opracowania  (i chociaż może w kilku punktach nie do końca się zgadzam) to bardzo je szanuję, myślę że są dużo warte i przyczyniły się do popularyzacji tematu zbierania budzików. Sam nie napisałem żadnego :( . Moje opracowanie o narzędziach powstaje w wielkich bólach i chyba nie doczeka się finału. Co do zawodu to po prostu kiedyś Pan wspomniał o szkole czy o kuźni. I dlatego uważam że jeśli nauczyciel to do czegoś to zobowiązuje o kowalu już nie wspominając. 

 

Może jestem przeczulony ale ostatnimi czasy na naszym forum pojawiło się trochę nowych członków którzy głoszą swoje teorie a jeśli ktoś im zwróci uwagę o błędach to zamiast się do nich przyznać to  uparcie brną dalej. Kilkanaście lat temu jak zaczynałem swoją przygodę z Klubem (mimo że już wtedy miałem jakieś doświadczenie z zegarkami) to nigdy nie pisałem z pozycji "wiem" a "wydaje mi się" i tak to już zostało do dziś.

 

Proszę tego nie brać osobiście do Siebie.  Ale internet jest potężnym narzędziem i raz napisane stwierdzenia zostają w nim na wieki - jeśli są poprawne to okey - jeśli nie  ????? .

Dlatego szkoda że moderatorzy naszego forum nie reagują na błędne  czy nie do końca sprawdzone informacje.

 

Pozdrawiam

Roman

 

p.s. :D 

 

9 godzin temu, dziadek napisał(-a):

Płyty jak płyty, ale masz ładny przyrządzik do klepania zębów. :)

 

Zabawek do klepania / wydłużania zębów mam kilka (ten akurat jest w trakcie kompletowania / naprawy - na szczęście mam podobny na wzór) a i tak jeszcze jednego mi chyba brakuje.

 

Ten jak kupiłem wyglądał tak :) 

 

kl1.jpg.89195fb306d3aa422899e0624287c44e.jpg  kl.thumb.jpg.2d6b8894c716e92442ffb910c42a8d2c.jpg

 

  

9 godzin temu, mechanik napisał(-a):

Jak Roman nie ma jakiegoś przyrządu zegarmistrzowskiego to znaczy że takowy nie istnieje😄

 

No nie jest to zupełnie prawdą - ostatnio "Kiniol" pokazał zdjęcie z katalogu czegoś czego nie miałem i tym samym dał mi bodziec do życia ;)  . Ale już właśnie idzie do mnie z Nowej Zelandii paczka więc jak przyjdzie to zrobię zdjęcia z autopsji i chyba przyjdzie umierać :D :D :D 

 

Miłego dnia

Roman

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe
Dodanie p.s. :)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Romanie, jarmark będzie  w czerwcu, szczegóły, to do Prezesa Stowarzyszenia  Witolda 56.  W przypadku tego hobby, nigdy nie wystąpię w roli autorytetu i eksperta. Tylko podpatrzyłem niektóre tajniki tego fascynującego zawodu. W tym tygodniu zaszedłem do znajomego zegarmistrza. Wcześniej zapytałem o koło zębate do Mera - Poltik z lat 90. a  otrzymałem gratis kilka kilogramów budzików  i części.  Wśród nich był Witjaz, chyba z drugiego  kwartału 2006 r. ( na płycie 206), z budzeniem wstępnym. Nie spotkałem się z Witjazami z czasów ZSRR, by miały tę funkcję. Ta plastykowa nakrętka z gwintem już była, jak otrzymałem budzik.

Co do dyskusji, atmosfera na tym Forum jest bardzo sympatyczna, dla mnie to codzienna lektura. Bardzo się  tu odpoczywa od bombardowań bieżącej polityki. Sympatyczna jest tu globalizacja tak zalogowanych użytkowników, jak i wyrobów zegarmistrzowskich.

 

Pozdrawiam. Marek.

20210526_122538.jpg

20210526_193211.jpg

20210526_164933.jpg

20210526_192230.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie zachowany ,niklowany w całości  budzik bez żadnego sygnowania ani na tarczy czy mechanizmie ,Wskazówki często występujące u Junghansa, wykonanie tarczy z folii aluminiowej na tekturze  , średnica mechanizmu 54mm najbardziej wykrój płyt pasuje do Hellera, lata produkcji? Ot ładny stylowy budzik 🙂

DSC_2940.JPG

DSC_2939.JPG

DSC_2937.JPG

DSC_2935.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

👍 ładny budzik :)

Podoba mi się szczególnie bo malutki ...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, mechanik napisał(-a):

........ średnica mechanizmu 54mm najbardziej wykrój płyt pasuje do Hellera, lata produkcji? Ot ładny stylowy budzik 🙂

 

 

20210530_181356.thumb.jpg.9172ba5adfc63c3da1b74959604bcf67.jpg

 

Po prawej masz Hallera po lewej NN (415 09) różnice w rozstawie płyt  0,1 mm :D i trochę inne otwory.

Pomierz i porównaj. Wydaje mi się  moim zdaniem że ten po lewej. Katalog z 1943.

 

Miłego końca weekendu

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak Haller po lewej, podejrzewam że po prawej też Haller bo różnice są niewielkie mogące wynikać z modyfikacji produkcji .Czyli lata 40 , co mnie cieszy bo lokowałem go w latach 50-60

Dzięki za pomoc !

 

 

 

Edytowane przez mechanik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mechanik napisał(-a):

Jednak Haller po lewej, podejrzewam że po prawej też Haller bo różnice są niewielkie mogące wynikać z modyfikacji produkcji .Czyli lata 40 , co mnie cieszy bo lokowałem go w latach 50-60

Dzięki za pomoc !

 

Nie ma za co. o tym że jest to mechanizm "po lewej" świadczą moim zdaniem te trzy detale

 

20210531_062100.thumb.jpg.50c5ca6bec0f412f56d1bb048138042d.jpg

 

Wcięcie i trzy otwory po prawej na górze czy układ otworów po lewej na dole.

(Zdjęcie pochodzi z reprintu katalogu płyt budzikowych który przygotowywałem)

Natomiast nie jest ono opisane żadną marką tylko numerem następnym zdjęciem

różniącym się tylko jednym numerem 415 10 jest prawie identyczna płyta Hallera.

 

Sprawdziłem jeszcze w innych katalogach które posiadam niestety nie ma tej płyty.

Jacob jest jedynym katalogiem który ją pokazuje. Flume i inne katalogi mają tylko płytę Hallera !!!!

 

To że znajduje się w katalogu Georga Jacoba z 1943 roku pozwala nam jedynie

twierdzić że na pewno już w tym roku budziki z tą płytą były produkowane 

Natomiast jak długo wcześniej oraz jak długo później były robione o tym się

nie wypowiadam.

Niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie kolekcjonerzy budzików na tym forum.

 

Miłego tygodnia

Roman

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, mechanik napisał(-a):

To kto komu klepał te mechanizmy w końcu 😄

 

Kto klepał te mechanizmy nie wiem :)  liczyłem że się wypowiedzą specjaliści z tej grupy

którzy chwalą się swoimi kolekcjami i naprawionymi przez nich własnoręcznie budzikami ;).

 

A jak zwykle można liczyć tylko na Piotra !!!!

 

22 godziny temu, tarant napisał(-a):

 

Co prawda nie wiem (z moją nieufnością do internetu i zamieszczanych tam informacji :D ) czy nawet tak

szacowne grono jak DGC (samo wpisowe kosztuje tam 70 € ;) ) mówi prawdę. Ja wolę słowo pisane - tym bardziej

że pochodzi ono z "epoki" czyli z czasów kiedy te zegarki były produkowane i sprzedawano do nich części - czyli życie

weryfikowało prawdomówność. W internecie każdy może napisać i zamieścić co mu się żywnie podoba i nie zawsze jest to weryfikowane.

Tym bardziej że na stronie DGC nie ma podanych informacji skąd pochodzą zamieszczone tam dane. Zdjęcia płyt są raczej ze starych publikacji

natomiast przypisy w ramkach są raczej dodane później bo nie ma tam numerów części zamiennych a tylko taka publikacja miała sens w czasie j

jej wydawania.

 

Katalog Flumego z 1942 pokazuje tylko jedną płytę Hallera ( i nie jest to ta płyta)

 

20210531_093749.thumb.jpg.a5fa8319eb771bb706932425479d7e63.jpg

 

Katalog (którego reprint robiliśmy) Georga Jcoba z 1943 roku pokazuje już dwie podobne płyty. Jedną "noname" i drugą Hallera.

 

20210530_181356.thumb.jpg.1731f9ffdcfeacb568fce5e9e3a2ac6b.jpg

 

Natomiast katalog tej samej firmy Georg Jacob z 1949 roku pokazuje te same dwie płyty

i co ciekawe pod tym samym numerem katalogowym 415 09 płytę przypisuje już Hallerowi.

 

20210531_094326.thumb.jpg.0ede123c120824f4f604eeef0ee7e2d2.jpg

 

Co by mogło świadczyć że płyta robiona wcześniej dla kogoś innego została później sprzedawana już przez Hallera.

Nigdzie (a są to katalogi robione w czasach kiedy ten mechanizm produkowano) nie jest wspomniana firma Kienzie.

 

Tak więc kto robił ten mechanizm "bez pól litra nie razbierosz" :D :D :D 

 

Miłego poranka

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie oferty

 

Wygrałem takie budziole aż za 3 pln :)

 zobaczymy jak przyjdą co w nich jest ????

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyja to sygntura?

image.png.7be5ed1ba4d1cf5d04b240aecb226693.png

 

znalazłem podobna , ale... bez "&" w środku

image.thumb.png.6dec499aa3980b2f8a77a7f2cd2555cc.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zakupiłem kolejny..

 fotki z aukcji :)

Podobno tyka, ale nie chodzi..

 Fajne wyzwanie :)

 

DGMS1.jpg

DGMS2.jpg

DGMS3.jpg

DGMS4.jpg


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie rozpoznaje tej sygnatury?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Nikt nie rozpoznaje tej sygnatury?

Tu muszą dobrzy specjaliści zerknąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.06.2021 o 22:35, mkl1 napisał(-a):

No to zakupiłem kolejny.

Jak pojawił się na allegro, to szukałem,

ale nigdzie nie znalazłem tej sygnatury... 

Wg Georga Jacoba to może być 

Müller & Schlenker, ale porównując inne mechanizmy 

tego producenta, są jednak różnice. 

IMG_20210608_160108.thumb.jpg.5b303fafc59518b7c9f389f9f34816b4.jpg

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotrze do mnie to zrobię fotkę samej płyty( płyt), przecież i tak rozbiorę na kawałki :), bo nie byłbym sobą i uruchamiał budzik bez cgruntownego czyszczenia.......

 

49 minut temu, JASI napisał(-a):

Wg Georga Jacoba to może być 

Müller & Schlenker, ale porównując inne mechanizmy 

tego producenta, są jednak różnice. 

 zobacz budzik Muller'a- ( skreenshoot z aukcji na allegro) ----jednak sygnował swoje wyroby...

image.png.c826541b6e585d6b71d83e43d978b6d8.png

 

i tylna płyta

image.png.4ab19857559b406d6c7b80a897535cd7.png

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche  podobny do  ale  nie  to samo

D G & C (ineinander) D G & C (ineinander) | OG&C GDC& GD&C Didisheim-Goldschmidt Uhrwerke, Gehäuse; La Chaux-de-Fonds, Schweiz; registriert am 8.9.1885

Troche  podobny do  ale  nie  to samo

D G & C (ineinander) D G & C (ineinander) | OG&C GDC& GD&C Didisheim-Goldschmidt Uhrwerke, Gehäuse; La Chaux-de-Fonds, Schweiz; registriert am 8.9.1885

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też go znalazłem

 zobacz:

 

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten jest taki sam jak Twój... 

 

IMG_20210608_185954.thumb.png.fd83bb97cf97f34c215c188c481c6f71.png

 

 

https://rgebhard.de/seite1186.html

 

Wychodzi na to, że to Schlenker & Kienzle, 

a sygnatura na tarczy, to może logo sprzedawcy... 

 

Pozdrawiam Jacek 

 

Edytowane przez JASI
Ponowne dodanie zdjęcia

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O..oo :)

co do "DGMS to raczej to samo co Brevete, czy DGRM

 

Deutscher GebrauchsMuster Schutz=Niemiecka ochrona wzorów użytkowych ( nie znam niemieckiego=przetłumaczone z googlarki)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojechał

 

 Otwarłem obudowę i... zaczął chodzić... - fajnie... :)

teraz fotki płyty i reszty ( jescze złożony do kupy, bo brak czasu na rozebranie do kąpieli :) )

IMG_1595.JPG

IMG_1596.JPG

IMG_1600.JPG

IMG_1598.JPG

 

Przydały bi mi się umiejętność Yodka bo tarcza uszkodzona :(

 no i będę musiałdorabiać wskazówkę minutową

 

IMG_1597.JPG

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.