Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, wychodzi poza tarczę. Ona już była, jak dostałem od sprzedającego. Uzupełniłem o wskazówki godzinowa i minutową.

Zdjęcia zrobione po otrzymaniu przesyłki. Dzwonka ze słupkiem też nie było.

Pozdrawiam. Marek

 

DSC06608 — kopia (2).JPG

 

DSC06610 — kopia.JPG

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja na temat Grille, Major i blaszanego z lat 1888 – 1891 pokazała, że razem Kolegą Leskos  zaprezentowaliśmy budziki Junghansa, których nie ma w katalogu z 1889 r. Następny dostępny katalog jest z 1893 r. To już są budziki z ośmioramienną gwiazdą. Ode mnie blaszany i szafkowy - wahadłowy.

Na stronie  internetowej Deutsches Uhrenmuseum Furtwangen pokazany jest tylko werk. Na tle innych budzików można to róznie interpretować, np. , że w chwili tworzenia strony Muzeum nie posiadało kompletnego egzemplarza.

https://bawue.museum-digital.de/index.php?t=objekt&oges=59702

Wczoraj razem z grudziądzkim kolekcjonerem zidentyfikowaliśmy Jego pamiątkę rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie . Jest to tzw. kareciak, z pięcioramienną gwiazda na tarczy i werku. Wygląd tego mechanizmu może wprawić Kolegę Leskos w zakłopotanie, czy w jego Majorze jest werk z kareciaka Junghansa. Oczywiście Major Kolegi jest oryginałem. To jest dosłownie ten sam bardzo krótki okres w historii firmy Junghans, w którym była możliwość regulacji łożyska młoteczka.

Mechanizm posiada trzy sprężyny: chodu, wybijania godzin oraz do budzenia.  Do czego służy czwarty, mniejszy kwadrat na ramie po lewej stronie, nie wiem. 

Kwestia tego kwadratu się wyjaśniła. On służy do prawidłowego  ustawiania bicia godzin.

Kareciak grudziądzkiego kolekcjonera na zdjęciach:

a..jpg

b..jpg

c..jpg

d..jpg

e..jpg

20210703_170801.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów!

I od razu wręcz „z marszu” - pytanko:

budzik Mera Poltik (taki tradycyjny model co wszystkie 3 wskazówki na 1 osi) - pracuje okej. Co kilka minut ” dźwięk” podobny do tego, gdy „przeskakuje czas” przy przechodzeniu nad wskazówką alarmu. Co to tak czyni?!

Pozdrawiam!

Andrzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozebrać budzik i sprawdzić, czy wszystkie zębatki są w porządku. Może być, np. uszkodzony ząb koła chodu i na tym uszkodzonym zębie będzie przeskok co kilka minut. Druga sprawa, wszystkie 3 wskazówki nie są na jednej osi. One są tylko centralnie położone. Na osi jest wskazówka minutowa, na tulei koła godzinowego jest wskazówka godzinowa i w tuleję  koła budzenia jest wciśnięta wskazówka od ustawiania budzenia. Tuleja koła budzenia jest przymocowana do obudowy. W obudowie jest dla niej łożysko. 

Pozdrawiam. Marek

20210127_150117.jpg

20210127_100506.jpg

20210127_103335.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że znajdzie się życzliwy Forumowicz i objaśni mi kwestię - dziękuję! Tak - niefachowo opisałem „umieszczenie na 1 osi 3 wskazówek” -  prawda!

Niestety -  nie pozwolą mi rozebrać i sprawdzić przyczyny tego „stukania” w tym budziku”... „Chodzi tak ze stukaniem tym - od samego początku i nic się nie dzieje! Nie rozbirej bo jeszcze popsujesz!” - więc nie rozbirem...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie ze zleceniem od Szanownej Pani poszukiwałem tropów, ale niestety nic nie znalazłem. Bajer...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tarant napisał(-a):

Zgodnie ze zleceniem od Szanownej Pani poszukiwałem tropów, ale niestety nic nie znalazłem. Bajer...

Mój Kolega Erich też nie znalazł i nie widział.🤓

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg dawnego nazewnictwa w tym budziku jest przejście z pół zegara do zegara. W innych zegarach malowano na podwójnych pierścieniach indeksy dla pełnego zegara a tu na zasadzie przeskoku, jak w kalendarzu.

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaiste  ciekawostka,nie  spotkałem takiego jeszcze  chyba  ....Gratuluje  zakupu.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale super z ta tarcza - nigdy czegos takiego nie widzialem.

Gratuluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patent znany i lubiany, u mnie w mniejszym wykonaniu...

 

DSCN8030.thumb.JPG.c7377dc151b2debeca08624fbd36e896.JPG

 

DSCN8029.thumb.JPG.9b579be77b55eaf16187900d421ef265.JPG


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trop  prowadzi  do  Francji...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł. Dawno temu mój kolega śpioch w zimie obudził się ok. 19-tej i pobiegł do pracy, bo myślał, że to 7 rano. Autentyczne!😃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, erzlot napisał(-a):

Fajny pomysł. Dawno temu mój kolega śpioch w zimie obudził się ok. 19-tej i pobiegł do pracy, bo myślał, że to 7 rano. Autentyczne!😃

U mnie w rodzinie, było coś podobnego,.... ale do biegnięcia nie doszło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.07.2021 o 03:30, andrewone napisał(-a):

Witam Szanownych Forumowiczów!

I od razu wręcz „z marszu” - pytanko:

budzik Mera Poltik (taki tradycyjny model co wszystkie 3 wskazówki na 1 osi) - pracuje okej. Co kilka minut ” dźwięk” podobny do tego, gdy „przeskakuje czas” przy przechodzeniu nad wskazówką alarmu. Co to tak czyni?!

Pozdrawiam!

Andrzej.

Super zazdroszcze tak unikalnego budzika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabywając ten budzik w marmurowej oprawie, myślałem, że to jest jakiś kominkowy budzik francuski. Wg Mikrolisk okazało się, że jest szwajcarski Lille. Jedna z  odmian nazwy została zarejestrowana w 1901 r., kolejna w 1910.  Wg tego katalogu jest to wyrób firmy Alpina.

Na zdjęciu widać, że przy jakiejś naprawie nie założono suwaka do regulacji włosa.

 

http://www.mikrolisk.de/show.php?site=280&letter=L&searchWhere=trademark&searchMode=exact&id=19#sucheMarker

 

Może ktoś z Koleżeństwa więcej napisać o budzikach tej firmy, chociażby pod pretekstem 120 rocznicy zarejestrowania  jednego ze wzorów logo. 

 

 

 

20210704_210915.jpg

20210704_210940.jpg

20210704_211534.jpg

20210705_234034.jpg

20210705_234132.jpg

20210705_234140.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje  mi  sie  ze  jest  to jednak typowy  budzik  francuski  w  obudowie  z czarnego marmuru  czy  bazaltu,na  tarczy  jest napis  kasy  oszczednosciowej  pracowniczej  z  Lille  we  Francji,nie  jest  to  marka  lub  nazwa  handlowa Lille.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Koledze dziękuję. Francuskiego nie znam. Dobrze, że pokazałem ten budzik. Ważny dla mnie element historii tego budzika.

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy nabytek. Junghans z 1929 r. Oznaczenie datacji:

 

A 29

V

[ odczytuję jako: pierwszy kwartał 1929 r.,

maj]

Pozdrawiam. Marek

20210706_165535.jpg

20210706_165554.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan kiepski i niewiele dało się poprawić ,ale zegarmistrz wiedeński na tarczy to zawsze pewna nobilitacja😀 Haller&Benzing  bez sygnatury na werku ale pewnie lata 20 ,bo póżniej zbankrutowali 😕

DSC_2955.JPG

DSC_3026.JPG

DSC_3025.JPG

DSC_3024.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Co Ty..

 Taki milusi jest..... bo malusi...

 Mnie zachwyca..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2021 o 14:25, Marek Szajerka napisał(-a):

Budzik - zagadka już dla  Gerga Jacoba w 1943 r.

 W katalogu Jacoba ten werk jest oznaczony numerami 411 21 i  411 22, s. 9-10.  Werki oznaczone są gwiazdką, części nieosiągalne. Płyta  posiada charakterystyczne  półkoliste wycięcie przy łożysku kotwicy, Budzik posiada żeliwną ramę pod tarczę z inicjałami BR  14 .

Postanowiłem sprawdzić ten budzik na bazie kwerendy katalogowej. Moja wcześniejsza wersja obudowy w "stylu  Frankenstein" nie była udana. Zastanawiam się nad wzorem kartuszowym, wg katalogu Junghansa.

Wzór tej tarczy jest w budziku retro z lat 70-80.

Może ktoś z Państwa pokazać, jak ten budzik wyglądał pierwotnie?

Zdjęcie drugie powinno być oczywiście odwrócone.

Wersja "Frankenstein" na wystawie w 2019 r. Najważniejsze było pokazanie tej ładnej tarczy.

 

Pozdrawiam. Marek

 

20210629_132646[1].jpg

20210629_132701[1].jpg

20210629_132831[1].jpg

DSC08535.JPG

DSC08412.JPG

Wyjaśniła się sprawa tego budzika z ozdobną, wytłaczaną tarczą. W Archiwum Junghansa

 https://junghansarchiv.de/fileadmin/pdf/1911_03/1911_03_0009_grossuhr.pdf

 

jest od budzika z kolumnami Havana Nr 2612 lub Kingston Nr 2613. Modele są w katalogu z 1911 r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.07.2021 o 13:10, Marek Szajerka napisał(-a):

Wg dawnego nazewnictwa w tym budziku jest przejście z pół zegara do zegara. W innych zegarach malowano na podwójnych pierścieniach indeksy dla pełnego zegara a tu na zasadzie przeskoku, jak w kalendarzu.

Pozdrawiam. Marek

Nawiązując do Naszej dyskusji o kalendarzu w budzikach i zegarach, w katalogu Junghansa z 1893 r. jest pokazany budzik, który posiada dodatkową wskazówkę do pokazywania dni:

https://junghansarchiv.de/fileadmin/pdf/1893_04/1893_04_0015_grossuhr.pdf 

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ wiemy, nihil novi. Takie budziki były tu przecież niejednkrotnie pokazywane.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.