Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam. Jestem krótko na  forum. Mógł Ktoś przy tym wątku pokazać, że tak to działa  a Pani pokazując swój nabytek wyraziła zdziwienie, że ma budzik z podwójną tarczą.

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Przepraszam. Jestem krótko na  forum. Mógł Ktoś przy tym wątku pokazać, że tak to działa  a Pani pokazując swój nabytek wyraziła zdziwienie, że ma budzik z podwójną tarczą.

Pozdrawiam. Marek

Zawsze przed dodaniem odpowiedzi  trzeba czytać to co chcemy  przekazać, składnia i sens jak wypowiedzi kolegi jest dziwna ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pełnym szacunkiem, kasiaMF  wyraziła zaciekawienie dwiema tarczami w Swoim nabytku. Odpisałem, że podobnie jest z kalendarzami w okienku. Następnie, z Katalogu Junghansa pokazałem przykład, gdzie wskazówka zastępuje drugą tarczę. Indeksy godzin i kalendarza na jednej tarczy.

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na rozwiązaniach technicznych, ale jakby nie było, przeskok w upływie godzin, (zaznaczony w okienku), też jest wyodrębnionym dodatkowym wskazaniem upływu czasu, 12/24; 1/13 itd. Stąd analogia do kalendarza.

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Nie znam się na rozwiązaniach technicznych, ale jakby nie było, przeskok w upływie godzin, (zaznaczony w okienku), też jest wyodrębnionym dodatkowym wskazaniem upływu czasu, 12/24; 1/13 itd. Stąd analogia do kalendarza.

A pisał Pan, że interesuje się i zbiera budziki....... aż dziw, że nie przeczytał Pan, tego całego tematu od samego początku. 

........ SPORO by się Pan dowiedział..

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam w zasadzie klasyków z najwyższej półki, to i nie szukałem literatury dla danego egzemplarza. Po drugie, jak wynika z daty edycji, np. Archiwum Cyfrowe Junghans zostało utworzone   w 2020 r.

https://junghansarchiv.de/en/

 

 

 

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Marku..

Trochę się pogubiłem w odpowiedziach, które ostatnio Pan zamieścił.

Nie wiem , która dotyczy, którego budzika, czy odpowiedzi..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2021 o 23:16, mkl1 napisał(-a):

No Co Ty..

 Taki milusi jest..... bo malusi...

 Mnie zachwyca..

Tak, to prawda jest uroczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę udostępnienie,  jeśli ktoś z Państwa ma zdjęcie takiego Jergera bez tarczy. Widać, po lutowaniach, że zegar przeszedł przeróbki. Nawet szubienica jest przylutowana  do płyty. Tarcza to istny Frankenstein, .np. środek tarczy to laminat na fornirze. Zegar odbył przez te ok. 120 lat niebywałe podróże. Z Niemiec do Stanów Zjednoczonych AP, z Ameryki do Szwecji, z Szwecji do Polski. Szyba współczesna, zakitowana, ramka drzwiczek wzmocniona tapicerskimi spinaczami. 

Brakuje wahadła, jakiej ono było długości, (fakt, można obliczyć ze wzoru). Jeśli jednak ktoś może podać parametry, w tym ciężar soczewki i wygląd oryginału, byłoby to ułatwienie. Jak wyglądała pierwotna szubienica dla sprężynki wahadła. Przedłużka wahadła się zachowała, z drutu, jak w w szwarcwaldach z drewnianymi płytami.

Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. 

Zegar/ budzik  ma wysokość ok. 45 cm, na płycie logo: koło w kwadracie i litera J. Na dole jest przystawka ze sprężyną do budzenia.

Pozdrawiam. Marek

Ten zegar pokazywałem wcześniej.

20210708_160927[1].jpg

20210708_160939[1].jpg

20210708_213722[1].jpg

20201208_173255[1].jpg

20210708_213732[1].jpg

20210708_220824[1].jpg

Edytowane przez Marek Szajerka
korekta i uzupełnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę koła i kotwicy...

  Podobne do hamerykańskiej kapliczki... jeżeli chodzi o mechanizm..

 Mocowanie zawieszki wahadła trzeba zrobic nowe i zamocować poprawnie , bo to nawet nie jest symetryczne..

 'drążek" ( czy jak go tam prawidłowo zwał ) wahadła jak jest zamocowany do kotwicy?

 Ja na kompie nie mogę już powiększyć i nic nie widzę... :(

Lepsze fotki please...

 

 ps.. to nie ten mechanizm tam "dyndał" albo coś tu jeszcze było...

image.png.b655438b0c26fcb1934991610e85ff48.png

 ALE , ale co ja się tam znam...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem zdjęcie, to bez przedłużki na sprężynce  chodził jak szalony, wiadomo, to normalne.  Było jak w filmie, aparat nie wychwycił pojedynczej klatki. Zatrzymałem kotwicę wykałaczką . Posiada wychwyt hakowy. Łożysko kotwicy  nie jest usytuowane na osi symetrii płyty. Jest na tym mostku, co zachodzi w obudowę. Koło wychwytowe jest u góry po prawej stronie.

Przedłużka z drutu, (też utrącona u góry) wchodzi w pręt od kotwicy i  omija z boku  oś godzinową.

Zapewne pierwotnie nie było szubienicy zamontowanej na płycie.  Są ślady mocowania werku niżej. Przykładowo ten werk też nie ma szubienicy na płycie.

Pozdrawiam. Marek

 

 

20210708_225712[1].jpg

DSC00230.JPG

DSC00232.JPG

DSC00231.JPG

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem renowacje Westclox Big Ben model 1A z 1925rm ,zachował się w dobrym stanie ,szczególnie tarcza i mechanizm super,puszka wymagała niestety już prostowania wgniotów i zagięć😕 ale wyszło znośnie szczególnie że puszki są stalowe i trudne do klepania.Do prostowania części trzymającej szkło musiałem wytoczyć pierścień z grubościennej rury fi 123mm !

Zegar sądząc z napisów  w okienkach ,przeznaczony na rynek hiszpańskojęzyczny ,Meksyk?

Model 1A jest dość popularny ze względu na długość produkcji od 1918 do 1935 ale jako że jest stalowy niklowany ,rzadko spotykany w tak dobrej kondycji 🙂 no w każdym razie jeden z ładniejszych moich "amerykanów"...

DSC_3038.JPG

DSC_3035.JPG

DSC_3031.JPG

DSC_3030.JPG

DSC_3034.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

Nie widzę koła i kotwicy...

  Podobne do hamerykańskiej kapliczki... jeżeli chodzi o mechanizm..

 Mocowanie zawieszki wahadła trzeba zrobic nowe i zamocować poprawnie , bo to nawet nie jest symetryczne..

 'drążek" ( czy jak go tam prawidłowo zwał ) wahadła jak jest zamocowany do kotwicy?

 Ja na kompie nie mogę już powiększyć i nic nie widzę... :(

Lepsze fotki please...

 

 ps.. to nie ten mechanizm tam "dyndał" albo coś tu jeszcze było...

image.png.b655438b0c26fcb1934991610e85ff48.png

 ALE , ale co ja się tam znam...

Cały werk był  pierwotnie niżej i był bezpośrednio przykręcony do pleców a nie jak teraz jeszcze dodatkowo listewki, jako podkładki. Przystawka do budzenia jest nietknięta. Drucik łączący przystawkę z werkiem nie jest oryginalny. Do mocowania werku są te łapki, którymi można korygować mocowanie werku. Jak zbiła się oryginalna, zapewne malowana szyba, zmieniono położenie werku, dostosowując  doj górnej części drzwiczek.

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mechanik napisał(-a):

Właśnie skończyłem renowacje Westclox Big Ben model 1A z 1925rm ,zachował się w dobrym stanie ,szczególnie tarcza i mechanizm super,puszka wymagała niestety już prostowania wgniotów i zagięć😕 ale wyszło znośnie szczególnie że puszki są stalowe i trudne do klepania.Do prostowania części trzymającej szkło musiałem wytoczyć pierścień z grubościennej rury fi 123mm !

Zegar sądząc z napisów  w okienkach ,przeznaczony na rynek hiszpańskojęzyczny ,Meksyk?

Model 1A jest dość popularny ze względu na długość produkcji od 1918 do 1935 ale jako że jest stalowy niklowany ,rzadko spotykany w tak dobrej kondycji 🙂 no w każdym razie jeden z ładniejszych moich "amerykanów"...

DSC_3038.JPG

DSC_3035.JPG

DSC_3031.JPG

DSC_3030.JPG

 

 

Świetna kompania.  Gratulacje.👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki  zestaw

214968569_1902136136634045_7600375092664403958_n (1).jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Junghans to ten tzw "Najwększy budzik"?

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem  czy  najwiekszy  ,bynajmniej  u mnie  w  tej chwili  tak.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem z F.B fotkę największego Mierzący … 295 mm- to podobno największy..

Ale ja nie dokońca się znam. podaję za relacją z  F.B

 

 

 

 

213216155_1822170641289825_8303899433353541835_n.jpg

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak  widzialem go tez-wskazuje  dni  miesiaca  ,jest duzo ciekawszy  od  mojego,,moj ma  pomiedzy  25-30 cm  wysokosci ,juz  wyszedlem  z garazu  wiec nie  zmierze.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

Znalazłem z F.B fotkę największego Mierzący … 295 mm- to podobno największy..

Ale ja nie dokońca się znam. podaję za relacją z  F.B

 

 

 

 

213216155_1822170641289825_8303899433353541835_n.jpg

 

Budzik Kolegi jest w Archiwum Cyfrowe Junghans, katalog z 1894, nr katalogowy 1530 1/4. Budzik bez kalendarza ma numer  1530, bez ułamka. Z kalendarzem nazwa Universum mit Kalender. Podany wymiar 320 mm.  Natomiast budzik Kolegi janekp, (z pięcioramienna gwiazdą), pochodzi z lat 1890 -91 [ewentualnie 1892]. Niestety dla lat 1890-92 nie ma w tym archiwum katalogu. Budzik ten dołączył do grupy nieznanych z katalogów budzików  Junghansa, z lat 1890-92. Jeśli będziemy się  trzymać strony tytułowej katalogu z informacją, kiedy zmieniono logo, to rok produkcji wypada na 1890 r.

Nie wiem, jakie Panowie przyjęli kryteria wielkości. Niewątpliwie największe są budziki szafkowe, wahadłowe, w tym Junghansa, nawet ok. 46 cm. Dokładne wymiary podane są w katalogach.

Pozdrawiam. Marek

 

https://junghansarchiv.de/fileadmin/pdf/1894_01/1894_01_full.pdf

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Marek Szajerka napisał(-a):

 

Budzik Kolegi jest w Archiwum Cyfrowe Junghans, katalog z 1894, nr katalogowy 1530 1/4. Budzik bez kalendarza ma numer  1530, bez ułamka. Z kalendarzem nazwa Universum mit Kalender. Podany wymiar 320 mm.  Natomiast budzik Kolegi janekp, (z pięcioramienna gwiazdą), pochodzi z lat 1890 -91 [ewentualnie 1892]. Niestety dla lat 1890-92 nie ma w tym archiwum katalogu. Budzik ten dołączył do grupy nieznanych z katalogów budzików  Junghansa, z lat 1890-92. Jeśli będziemy się  trzymać strony tytułowej katalogu z informacją, kiedy zmieniono logo, to rok produkcji wypada na 1890 r.

Nie wiem, jakie Panowie przyjęli kryteria wielkości. Niewątpliwie największe są budziki szafkowe, wahadłowe, w tym Junghansa, nawet ok. 46 cm. Dokładne wymiary podane są w katalogach.

Pozdrawiam. Marek

 

https://junghansarchiv.de/fileadmin/pdf/1894_01/1894_01_full.pdf

 

Dwa moje zdjęcia z opisywanym budzikiem z kalendarzem.

Pierwsze obrazuje rzeczywistą wielkość budzika. Dla porównania obok stoi klasyczny GF:

 

1694823948_budzikJunghansUniversum1.thumb.jpg.a6ad81d78f676a4b0b5856a160dbb921.jpg

 

 

 

 

1181949016_budzikJunghansUniversum2.thumb.jpg.60bc224615dd60116fddc02f529624ca.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.