Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kasiaMF napisał(-a):

Z tego wniosek, że bezpieczniej jest pytać przed zakupem w inny sposób.

Sprawdź wykrojnik płyty , wymiary i porównaj  na stronie Weckerwerksverzeichnis Erich Dres. Ładny budzik, ciekawa młotkowana obudowa. Gratuluję.

Szukałem i niestety nie znalazłem tam wymiarów płyt które są w tym budziku. Płyty mają 83.2x58.5. 

Godzinę temu, kasiaMF napisał(-a):

Z tego wniosek, że bezpieczniej jest pytać przed zakupem w inny sposób.

Sprawdź wykrojnik płyty , wymiary i porównaj  na stronie Weckerwerksverzeichnis Erich Dres. Ładny budzik, ciekawa młotkowana obudowa. Gratuluję.

Szukałem i niestety nie znalazłem tam wymiarów płyt które są w tym budziku. Płyty mają 83.2x58.5. 

Godzinę temu, kasiaMF napisał(-a):

Z tego wniosek, że bezpieczniej jest pytać przed zakupem w inny sposób.

Sprawdź wykrojnik płyty , wymiary i porównaj  na stronie Weckerwerksverzeichnis Erich Dres. Ładny budzik, ciekawa młotkowana obudowa. Gratuluję.

Szukałem i niestety nie znalazłem tam płyt o wymiarach takich jak mój budzik: 83.2x58.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Miirek napisał(-a):

Szukałem i niestety nie znalazłem tam wymiarów płyt które są w tym budziku. Płyty mają 83.2x58.5. 

Szukałem i niestety nie znalazłem tam wymiarów płyt które są w tym budziku. Płyty mają 83.2x58.5. 

Szukałem i niestety nie znalazłem tam płyt o wymiarach takich jak mój budzik: 83.2x58.2

Spróbuj napisać do autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Miirek napisał(-a):

Szukałem i niestety nie znalazłem tam płyt o wymiarach takich jak mój budzik: 83.2x58.2

 

Jak nie, jak tak... W wymiarach bywają czasem błędy, wykrój jest jednak identyczny.

Wecker17.jpg.2c42ffb41a20a55ace0794b5a4601462.jpg

 

Wecker16.jpg.0d6ff2345d25c4a1a0c1e84c1d0ce394.jpg

 

IMG_20220102_184903.jpg.aef58cc4d447d39dbe66e44361873e52.thumb.jpg.21926dfa9c423d82ebed17f2320c0ea5.jpg

Ewentualnie to jakiś wariant.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Anansi napisał(-a):

 

Jak nie, jak tak... W wymiarach bywają czasem błędy, wykrój jest jednak identyczny.

Wecker17.jpg.2c42ffb41a20a55ace0794b5a4601462.jpg

 

Wecker16.jpg.0d6ff2345d25c4a1a0c1e84c1d0ce394.jpg

 

IMG_20220102_184903.jpg.aef58cc4d447d39dbe66e44361873e52.thumb.jpg.21926dfa9c423d82ebed17f2320c0ea5.jpg

Ewentualnie to jakiś wariant.

Dziekuje za pomoc, przyznam że nie szukałem wzoru płyty tylko zniechęciłem się już jak nie znalazłem moich wymiarów. Nie spodziewałem się w zegarmistrzostwie możliwości aż tak dużej rozbieżności wymiarów. 

IMG_20220102_211337.jpg

Edytowane przez Miirek
Niedopatrzenie z mojej strony i porównanie do niewłaściwej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budzik - skarbonka, który pokazałem na poprzedniej stronie CHRONOMETRE EME, wg katalogu płyt G. Jacoba z 1943 r. posiada werk Peter, nr 415 08. W świetle tego katalogu i Mikrolisk skarbonka może być  z lat ok. 1935 - 43 

20220102_152650[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, kasiaMF napisał(-a):

Spróbuj napisać do autora.

 

11 godzin temu, Anansi napisał(-a):

 

Jak nie, jak tak... W wymiarach bywają czasem błędy, wykrój jest jednak identyczny.

Wecker17.jpg.2c42ffb41a20a55ace0794b5a4601462.jpg

 

Wecker16.jpg.0d6ff2345d25c4a1a0c1e84c1d0ce394.jpg

 

 

 

11 godzin temu, Miirek napisał(-a):

Szukałem i niestety nie znalazłem tam wymiarów płyt które są w tym budziku. Płyty mają 83.2x58.5. 

Szukałem i niestety nie nalazłem tam wymiarów płyt które są w tym budziku. Płyty mają 83.2x58.5. 

Szukałem i niestety nie znalazłem tam płyt o wymiarach takich jak mój budzik: 83.2x58.2

 

W katalogu "Georga Jacoba" z 1943 który kiedyś sprzedawałem na tym forum Twoja płyta jest przypisana jest

firmie "Kienzle" i w/g tego katalogu ma wymiary 83,5 x 59 x 24  tak więc też różni się o parę dziesiątych od tego

co podają Koledzy i Ty ale najprawdopodobniej jest to w 99,9 % mechanizm tej firmy :) .

 

20220103_080309.thumb.jpg.72bcefadc7b1816d84ad580d357819ff.jpg

 

 

Miłego tygodnia 

Roman

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kieszonkowe napisał(-a):

 

 

 

W katalogu "Georga Jacoba" z 1943 który kiedyś sprzedawałem na tym forum Twoja płyta jest przypisana jest

firmie "Kienzle" i w/g tego katalogu ma wymiary 83,5 x 59 x 24  tak więc też różni się o parę dziesiątych od tego

co podają Koledzy i Ty ale najprawdopodobniej jest to w 99,9 % mechanizm tej firmy :) .

 

20220103_080309.thumb.jpg.72bcefadc7b1816d84ad580d357819ff.jpg

 

 

Miłego tygodnia 

Roman

 

 

Dziękuję za pomoc w identyfikacji budzika. Super sprawa taki katalog.

Zapytam jeszcze jeżeli można jak myślicie dlaczego firmy nie oznaczały w żaden sposób swoich produktów? Napewno tarcza jest oryginalna, metalowa, młotkowany wzór tak jak na całej obudowie, niezniszczona więc napewno nic się nie wytarli. Wydaje mi się że budzik stary na tamte czasy porządny a brak oznaczeń producenta. Nic kompletnie na całym budziku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mojego drewnianego budzika Kienzle, z l.90. XIX w.  werk jest identyczny. Ciekawostką strony  pokazanej przez Kolegę Kieszonkowe są gwiazdki przy tych wzorach. Części zamienne w 1943 r. były już niedostępne. Zegarmistrz, który mi go naprawiał, też miał problem z płytą. Naderwane było łożysko kotwicy. Identyczna płyta była nieosiągalna. Musiał łożysko dorobić. Od końca 1 poł XX w. jest to rzadki wzór werku Kienzle.

Pozdrawiam. Marek

Kienzle 1..JPG

20220103_160723[1].jpg

Edytowane przez Marek Szajerka
dodatkowe zdjęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Miirek napisał(-a):

Dziękuję za pomoc w identyfikacji budzika. Super sprawa taki katalog.

Zapytam jeszcze jeżeli można jak myślicie dlaczego firmy nie oznaczały w żaden sposób swoich produktów? Napewno tarcza jest oryginalna, metalowa, młotkowany wzór tak jak na całej obudowie, niezniszczona więc napewno nic się nie wytarli. Wydaje mi się że budzik stary na tamte czasy porządny a brak oznaczeń producenta. Nic kompletnie na całym budziku.

Moim zdaniem logo Kienzle było na tarczy ustawiania czasu dzwonienia ale pewnie komuś kojarzyło się z hitlerowską gapą więc zostało usunięte😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, mechanik napisał(-a):

Moim zdaniem logo Kienzle było na tarczy ustawiania czasu dzwonienia ale pewnie komuś kojarzyło się z hitlerowską gapą więc zostało usunięte😕

Z glapą byłaby raczej Mauthe☺️. Niektóre budziki nie miały oznaczeń ani na tarczy ani ma werku. To trzeba przyjąć, bo tak było i tylko z wykrojników  werków czy innych typowych elementów dla danego producenta można rozpoznać, co on za jeden🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o logo z uskrzydlonym kołem,  ale pewnie masz rację że nie było oznaczenia 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaję przykłady na post Koleżanki kasiMF. Kienzle rozpoznane tylko dzięki katalogowi G. Jacoba , pozyskanego od Kolegi Kieszonkowe.

Pozdrawiam. Marek

DSC06135.JPG

DSC07393.JPG

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo, bo później produkowali takie zegary, że wstyd się przyznawać.... więc sygnatury nie było ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiegiem okoliczności ponownie przy  anonimowych do czasu budzikach Kienzle. W zasadzie to jest nie budzik ale skarbonka, w której wykorzystano, jak przypuszczam fragment sekcji budzenia. Mój egzemplarz, pozyskany w ubiegłym tygodniu, jest niekompletny pod tym względem. Te najciekawsze od strony konstrukcyjnej elementy zostały usunięte.

Na  zdjęciach z aukcji z września 2018 r. mogłem zobaczyć kompletny mechanizm. Ze zdjęć wnioskuję, że wrzucenie monety do skarbonki mogło nastąpić dopiero o ustawionej godzinie. Wówczas rozszerzała się rynienka, przez którą wpadały monety do pojemnika.

Zdjęcia przedstawiają mój egzemplarz przed po renowacji. Starałem się dobrać kolor zbliżony do fabrycznego.

Mechanizm Kienzle został zidentyfikowany na podstawie katalogu G. Jacoba z 1943 r. Nr 414 10, s. 29. Oznaczony jest gwiazdką, informującą o niedostępnych częściach

 

Seria tych skarbonek była  zapewne limitowana. Opisany egzemplarz ma numer 23 a wystawiony na aukcji w 2018 r.  - 219. Ma on też usuniętą tabliczkę znamieniową. Można sie tylko domyślać , że ze względów rasistowskich. Właścicielami banku byli Żydzi.

Strona aukcji z 2018 r.:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/zegar-skarbonka-i7562399643.html  

 

Skarbonka była reklama banku z Turyngii Wachenfeld &  Gumprich

Bankgeschaftt

 

Na tylnej pokrywie wyryty rok i po lewej stronie słabo czytelne w pionie przypuszczalnie nazwisko.

 

Informacja o banku:

 

http://www.archive-in-thueringen.de/de/bestand/view/id/23360

Zdjęcia skarbonki przed, w trakcie i  po renowacji. Spodu nie malowałem, by były uchwytne różnice między kolorami oryginalnym i po renowacji. Podobnie nie malowałem wnętrza skarbonki.

Pozdrawiam. Marek

 

A..jpg

B..jpg

C..jpg

D..jpg

E..jpg

F..jpg

G..jpg

H..jpg

20220110_101305.jpg

20220110_183136[1].jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie do poprzedniego postu.

Porównując tarczę zegarową Kienzle z mojego postu z 3 stycznia, okazuje się, że ten werk był w skarbonce, jak ta widoczna na aukcji z 2018 r. Na trzecim zdjęciu  założyłem pokrętło zrobione z zębatki, by móc podkręcić budzik. Teraz mogę uzupełnić  o informację, że skarbonka miała kompletną sekcję  budzenia  z młoteczkiem  i dwiema sprężynami. Przepraszam, że dopiero teraz to zauważyłem.

Pozdrawiam. Marek

 

DSC05282.JPG

DSC05284.JPG

DSC06132.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam do niej kluczyka a drzwiczki zamknięte. Okazuje się, że oprócz skobla w zamku , mają też dwa kły antywłamaniowe, przynitowane do drzwiczek. W celu dostania się do werku podważyłem tylną ściankę u góry i wysunąłem z zaczepów. Obecnie mam ściankę otwartą. Nie ma w tej skarbonce rynienki do spuszczania monet. Gdyby ktoś wrzucił monetę, mogłoby dojść do uszkodzenia mechanizmu budzika. Lepiej niech jest w takim stanie.

Natomiast w celu wyjęcia mechanizmu trzeba odkręcić dwie blaszki mocujące od środka u góry. Następnie mechanizm przesunąć do przodu, by był w takiej pozycji jak ścianka na drugim zdjęciu. Potem odkręcić ramkę ze szkłem. Dopiero wtedy można wyjąć od tyłu cały mechanizm. Demontaż skarbonek jest dosyć skomplikowany. Przy tym trzeba pamiętać, że wskazówka do ustawiania godziny budzenia jest na stałe połączona z tarczą zegarową.

Pozdrawiam. Marek

20220111_105610[1].jpg

20220111_105443[1].jpg

20220111_104502[1].jpg

20220111_104420[1].jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się nabyć Ingersol Supreme w niezłym stanie  z lat 20-30 w ciekawym malowaniu czarno-złotym wprawdzie kłopotliwym do uzupełnienia braków , ale w krakelurze mam tylko jednego Big Bena.

Po usunięciu rdzy i uzupełnieniu malowania ,mycie mechanizmu z wygodnym rozwiązaniem ewentualnej wymiany sprężyn bez konieczności rozwalania całego mechanizmu co na pewno ułatwiało serwisowanie ,można poskładać i na półkę do amerykańskich 🙂

DSC_3248.JPG

DSC_3249.JPG

DSC_3251 (1).JPG

DSC_3254.JPG

DSC_3256.JPG

DSC_3259.JPG

DSC_3261.JPG

DSC_3260.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny, fajny ten efekt krakelurowaty,  a jakie ma zabawne nóżki. Gratulacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No taki mieli amerykanie okres malowania w technice krakelury a teraz ja muszę się nakombinować jak to się robi 😕a nóżki fikuśne😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jest opis( opisy w necie) ale dotyczą różnych typów farb..podbno trudne i "nietrudne".

 Ale efekt ciekawy,

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam i proszę o pomoc w identyfikacji producenta budzika naszego kolegi Neisse z forum. Budzik od lat bezskutecznie próbuje odkupić ale może kolega rozważy zamianę więc światełko w tunelu jest 😉 Wymiar płyty mechanizmu to 8.2cm i 5.8cm. W moich katalogach nic takiego nie znalazłem. Katalogów mechanizmów nie posiadam.

Kienzle? Th.Haller? 

Z góry dziękuję za pomoc:-(

IMG_20220110_204943.thumb.jpg.4d81fe00bcf7bf8aac255cb8cb6bd93e.jpg

IMG_20220110_205017.thumb.jpg.b7b1239d483e4d79a424a0feaf226fe9.jpg

IMG_20220110_205208.thumb.jpg.21cb0f9dee18b06298ca047c5b558e31.jpg

IMG_20220110_205351.thumb.jpg.4c666f716a3e1d91fd36647230745e81.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj  na stronie DGFC już wiele razy pisaliśmy o tym źródle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, kasiaMF napisał(-a):

Poszukaj  na stronie DGFC już wiele razy pisaliśmy o tym źródle.

Ok. Mógłbym tylko prosić o konkretny link bo po wpisaniu w google frazy DGFC nic związanego z naszymi zainteresowaniami nie znalazłem ? 😞

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.