Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Dymar3 napisał(-a):

Kiedyś na allegro była aukcja "włos do starego budzika" kupiłem kilka szt ale zasoby już mi się wyczerpały. 

Orientujecie się gdzie można to jeszcze dostać ?

20221012_054717.jpg

Napisz proszę jaki rodzaj ( wielkość lub typ budzika) potrzebujesz 

 Kiedyś miałam coś w zapasie. Mogę sprawdzić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie taki stary ale rzadko spotykany Westclox travalarm de lux  z lat 60  projektu duetu projektantów Davida Mileya i  Ellwortha  Danza  pięknie wykonany i bardzo dokładnie bo ..w Japonii 😉 zachowany w doskonałym stanie jak nieużywany!

DSC_3927.JPG

DSC_3921.JPG

DSC_3916.JPG

DSC_3915.JPG

DSC_3923.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.10.2022 o 16:43, Dymar3 napisał(-a):

Kiedyś na allegro była aukcja "włos do starego budzika" kupiłem kilka szt ale zasoby już mi się wyczerpały. 

Orientujecie się gdzie można to jeszcze dostać ?

 

Witam , aby kolekcjonować a co najważniejsze naprawiać stare zegary i zegarki niestety trzeba zgromadzić 

sobie spory zapas części do nich lub współpracować z osobami i zegarmistrzami którzy je posiadają :).

 

20221015_102247.thumb.jpg.7daae7e7bee19aaf871b2029f8ddbac9.jpg

 

Problem polega na tym że sprężyna włosowa do budzika sprężynie nie równa :D .

I tak jak w przypadku włosów do kieszonek i naręcznych dobieramy odpowiednio

do kalibru zegarka i balansu. Tak w przypadku budzików włosy są do odpowiednich modeli.

Oczywiście podejrzewam że można je stosować wymiennie tylko wtedy trzeba sobie zadać

trud i dokładnie pomierzyć wymieniany włos i poszukiwać identycznego o takich samych parametrach.

 

Miłego weekendu 

Roman

 

p.s. A i nie polecam rozwiązań które podpowiadają tu niektórzy. Włos ze starego zdezelowanego budzika

zawsze będzie włosem zardzewiałym o gorszych parametrach sprężystości. No chyba że trafimy na stary budzik NOS.

Ale wtedy grzechem będzie go demontować :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.10.2022 o 19:10, kasiaMF napisał(-a):

Napisz proszę jaki rodzaj ( wielkość lub typ budzika) potrzebujesz 

 Kiedyś miałam coś w zapasie. Mogę sprawdzić.

 

Dziękuję Kasiu ale narazie tak pytam asekuracyjnie bo miałem kiedyś Ok 7szt został mi jeden włos. Póki co nie będę Cię grabił z Twoich części bo może też będziesz potrzebowała. Zapytam kolege, który ma więcej. Ale dziękuję bardzo;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie wrzucałem, więc przyszła pora na wyjątkową metamorfozę wyjątkowo zniszczonego budzika G.F który został mi przekazany przez kolegę.

Budzik jak widać na zdjęciach był całkowitym destruktem z nieoryginalnym dzwonkiem i bez nóżek i z wybrakowanymi pokrętłami. Od kilkudziesięciu lat zalegał w skrzynce w domowej komórce. I gdyby nie fakt, że budzik pochodzi z mojego rodzinnego miasta (od lat na taki polowałem) conajwyżej mógłbym potraktować go jako bank części. Ale będąc regionalistą nie mogłem przejść koło niego obojętnie.

Cały pogięty, rozkręcony, brudny z zaplamioną tarczą. Mogłem pójść na łatwiznę i przełożyć tarcze do innego G.F-a  czy tez zastąpić choć sam  mechanizm na sprawny ale tak się nie stało. Chciałem ratować ten egzemplarz, który wyszedł z pracowni Abrahama Moszka Brokmana urodzonego w Zduńskiej Woli 14 I 1890r. Przy okazji pozyskując wiele informacji na temat samego mistrza.  Zapraszam do oględzin z cyklu przed i po 😉 Zaznaczam, że budzik został odbudowany z elementów  ze zdjęć. Z innych egzemplarzy GF zostały pobrane nóżki, sama czasza dzwonka, wychwyt ,balans i włos. Oraz 2 pokrętła. 

 

.

 

received_450802316804377.jpeg

received_783323919460600.jpeg

20220903_220952.jpg

20220903_220938.jpg

20221027_133926.jpg

20221027_134934.jpg

20221027_134001.jpg

20221027_135006.jpg

20221027_134016.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kolejnego oficerka ( nie wiem co jest w środku? , ale podobno balans się "kołysze" (Fotki z aukcji)

 

2.jpg

grgm3.jpg

drgm4.jpg

Jak myślicie będzie pasował do reszty?

 

Untitled.jpg

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Zakupiłem kolejnego oficerka ( nie wiem co jest w środku? , ale podobno balans się "kołysze" (Fotki z aukcji)

 

2.jpg

grgm3.jpg

drgm4.jpg

Jak myślicie będzie pasował do reszty?

 

Untitled.jpg

Ale piękny zestaw 🤩.

I ta półeczka w sam raz do maluszków ✌️😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Zakupiłem kolejnego oficerka ( nie wiem co jest w środku? , ale podobno balans się "kołysze" (Fotki z aukcji)

 

2.jpg

grgm3.jpg

drgm4.jpg

Jak myślicie będzie pasował do reszty?

 

Untitled.jpg

Ta półeczka to chyba pod zamówienie robiona? widzę, że powoli czas na następną :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Półeczka to tak naprawdę skrzyneczka po amunicji , dorobione są jedynie dębowe półeczki :)

to miało być do przymiarki, bo chciałem ją zabejcować itp.. No niestety tak już zostało , bo PROWIZORKI są wieczne :) 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy nabytek Junghans Boxer. Na płycie cyfry 38 1. Od Boxera 36 8, który nabyłem kilka lat wcześniej, różni się tym, że ma sekundnik. Tę, dla mnie ciekawostkę zauważyłem w domu po zakupie. Wcześniej zastanawiałem się, czy kupić drugiego' takiego samego".

Z cyframi  38 01 mam Boxer Prima. Od zwykłych boxerów odróżnia go świecące indeksy i wskazówki.

20221031_165350 — kopia.jpg

DSC06941.JPG

DSC06313 — kopia.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczną tarczę, jak Boxer Prima ma Junghans z cyframi 38 6, bez nazwy, tylko logo firmy. Nie wiem, czy nóżki są oryginalne?  Ten wzór był już praktycznie do końca produkcji budzików Junghans.

Drugie zdjęcie pokazuje cztery wzory razem.

 

20221031_195551.jpg

20221031_183859[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie GF, która z tych tarcz jest starsza? Ta z logo nad sekundnikiem czy ta z logo w kole ustawienia budzenia? 

 

IMG_7535.jpeg

IMG_7536.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koleżeństwu za polubienia.

Tego modelu, przypuszczalnie z 1933 r. nie wziąłem pod uwagę, ponieważ ma inny werk. Nabyłem go 4 lata temu na Allegro. Pisząc językiem filatelisty, należy do innej serii.

Zdjęcie pokazują stan po otrzymaniu przesyłki, w trakcie i po naprawie. Budzik otrzymałem w przysłowiowym proszku. W pierwszej wersji pomalowałem na kolor zbliżony do zastanego a następnie zmieniłem na wiśniowy.

Dla przypomnienia werk Boxera  W 231.

Natomiast z zaokrąglonym pałąkiem posiada tylny dekielek na wcisk.

Na zdjęciu budzik z lat 40., 9o. 1938 - 50.

 

a..JPG

b..JPG

DSC07484 — kopia.JPG

d..jpg

c..JPG

DSC07540.JPG

e..jpg

DSC06959.JPG

DSC07558.JPG

DSC07559.JPG

DSC07574.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Hecke napisał(-a):

Mam pytanie odnośnie GF, która z tych tarcz jest starsza? Ta z logo nad sekundnikiem czy ta z logo w kole ustawienia budzenia? 

 

IMG_7535.jpeg

IMG_7536.jpeg

Nie wiem, ale w kareciaku mam tak ( logo nad tarczą nastawczą)

IMG_1423.JPG


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Hecke napisał(-a):

Mam pytanie odnośnie GF, która z tych tarcz jest starsza? Ta z logo nad sekundnikiem czy ta z logo w kole ustawienia budzenia? 

 

IMG_7535.jpeg

IMG_7536.jpeg

Gdy pisałem o budzikach GF, za punkt wyjścia przyjąłem pamiątkę rodzinną, budzik siostry mojego dziadka, z ok. 1908 r. Nawiązujące do gotyku G w logo na dolnej tarczy jest zapewne starsze od G na tarczy górnej. Wg tej klasyfikacji dolna tarcza z lat 90 XIX w. - 1908 -14. Tarcza górna po 1918 r.

 

DSC06825 — kopia.JPG

Edytowane przez Marek Szajerka
dodanie zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Nie wiem, ale w kareciaku mam tak ( logo nad tarczą nastawczą)

IMG_1423.JPG

Mój kareciak jest zapewne młodszy od tego Kolegi.

DSC07001.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją intencją było ustalenie, czy kareciaki były produkowane  wcześniej, czy też równolegle z "klasycznymi" budzikami???

 to pozwoliło by określić które logo jest nazwijmy to starsze...

ps werk kareciaka nie ma żadnych oznaczeń oprócz logo.. wię c trudno określić jego okres produkcji... ( przynajmniej ja ni potrafię, zbyt mało się znam...

 

ps2

GF-a nabyłem, bo wypada mieć poski przedwojenny zegar, tak , jak trzymam Poltika, chociaż nie gustuję w dużych budzikach... :)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wszystkie kareciaki, a mamy ich całe dwa mają logo nad dolną tarczą. W przypadku budzików jest na odwrót - te co posiadam, a jest ich pięć mają logo w górnej tarczy. Tylko w jednym przypadku logo jest nad dolną tarczą i to mnie zaintrygowało. Dzięki za wyjaśnienie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Hecke napisał(-a):

Moje wszystkie kareciaki, a mamy ich całe dwa mają logo nad dolną tarczą. W przypadku budzików jest na odwrót - te co posiadam, a jest ich pięć mają logo w górnej tarczy. Tylko w jednym przypadku logo jest nad dolną tarczą i to mnie zaintrygowało. Dzięki za wyjaśnienie. 

A masz jakieś szanse datowania? co młodsze? Kareciak versus Budzik?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

A masz jakieś szanse datowania? co młodsze? Kareciak versus Budzik?

Nie za wiele. Na jednym kareciaku z pozytywką jest gmerek zegarmistrza z 1930 i tyle wiem. Była jakaś tabliczka ale ktoś ją usunął i został tylko ślad. Drugi dzwonkowy nie ma żadnych gmerków. Zegarów nie rozbierałem, także nie wiem czy nie ma czegoś pod tarczą. Co do budzików to wszystkie rozbierałem i naprawiałem . Teraz właśnie mam na rozbiórce tego z logo na dole i to mnie zainteresowało ponieważ wszystkie co posiadam są z logo na górze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hecke napisał(-a):

Nie za wiele. Na jednym kareciaku z pozytywką jest gmerek zegarmistrza z 1930 i tyle wiem. Była jakaś tabliczka ale ktoś ją usunął i został tylko ślad. Drugi dzwonkowy nie ma żadnych gmerków. Zegarów nie rozbierałem, także nie wiem czy nie ma czegoś pod tarczą. Co do budzików to wszystkie rozbierałem i naprawiałem . Teraz właśnie mam na rozbiórce tego z logo na dole i to mnie zainteresowało ponieważ wszystkie co posiadam są z logo na górze. 

Zainspirowany pytaniem Kolegi zrobiłem zdjęcie zborowe moich budzików GF. Na 5 budzików w puszce tylko jeden ma logo pod tarczą a nie w tarczy ustawiania budzenia. Tarcza kareciaka nie nadaje się do porównań, ponieważ w karciakach werk jest odwrócony. Koło balansowe jest u góry, tarcza od nastawy budzenia jest na dole i mniejsza. Tylko ten z logo pod osią ma G z "ostrogą". Przypomina to trochę kastet. Zasadnicza różnica w tarczach jest tak, że właśnie ten jest tarczą półzegara (indeksy tylko od 1-12) a te z logo w tarczy ( G bez ostrogi) są dla pełnego zegara, (indeksy 1 -24). Czasami tylko jest  miejsce na cyfry 13 - 24, drukowane na czerwono. W XIX w. przywiązywano jeszcze wagę do pojęć zegar i półzegar. Biorąc za punkt wyjścia mój budzik z ok. 1908 r., Kolegi z logo pod tarczą jest starszy od tego w tarczy od nastawy budzenia . Pochodzi zapewne z lat ok.1891-1914.

 

20221102_100321[1].jpg

20221102_100540[1].jpg

20221102_101144[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo, ìż fabryka istniała od 1891r  ostrożnie bym podchodził z datowaniem tych klasycznych budzików GF na lata 90 XIX.  Ale zgodzę się, że GF na dole należy do starszych egzemplarzy. Nie mniej w mojej ocenie to już XX wieczne produkcję. Mam kilka G.F w stanie N.O.S  z lat 30tych i z czasów działania fabryki podczas okupacji i tam G.F jest w górnej części tarczy.

20221102_174245.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Dymar3 napisał(-a):

Mimo, ìż fabryka istniała od 1891r  ostrożnie bym podchodził z datowaniem tych klasycznych budzików GF na lata 90 XIX.  Ale zgodzę się, że GF na dole należy do starszych egzemplarzy. Nie mniej w mojej ocenie to już XX wieczne produkcję. Mam kilka G.F w stanie N.O.S  z lat 30tych i z czasów działania fabryki podczas okupacji i tam G.F jest w górnej części tarczy.

20221102_174245.jpg

Gratuluje takich egzemplarzy. U mnie wszystkie używane.

To jeszcze pozostaje ustalenie jak to wyglada w przypadku kareciaków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.