Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Voli

Unitra Warel

Rekomendowane odpowiedzi

Unitra Warel

cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli polskie w kosmosie

 

Unitra jest zegarkiem znanym i rozpoznawalnym, opisywać niby jej nie trzeba, a jednak warto :)

Pomimo upływu lat ma w sobie jakąś magię, stylistyka typowa dla "wyświetlaczy" z połowy lat '70, niby nic ciekawego a jednak... urzeka, jest ponadczasowa i ma w sobie "to coś".

 

Unitra to zegarek z aspiracjami, szkło jest szklane (a nie z plexi), koperta wykonana w całości ze stali (co wówczas nie było pospolite), bransoleta sygnowana (mniejsza z tym jak, ale jest) - w pewnym sensie jest to najlepszy jakościowo polski zegarek.

 

Warto też nadmienić, że jak dotąd w kosmos wyeksportowaliśmy (przy "małej" pomocy ludzi radzieckich) jednego człowieka i ... jeden zegarek. Hermaszewski miał na lewym ręku Unitrę (na drugim coś jeszcze, ale mniejsza z tym, ważne że "nasza" była :))

Poniżej pozwolę sobie zamieścić dwa zdjęcia (z powiększonymi fragmentami) - jedno z ziemi, jedno z przestrzeni. Takich i dużo lepszych jakościowo zdjęć jest sporo, kto chce ten dotrze, ale wzmiankowane zdjęcia nie należą do mnie więc oparłem się tylko na upublicznionych (dla zainteresowanych polecam stronę gen. Hermaszewskiego, agencje prasowet typu PAP itp. oraz ogólnie zdjęcia dotyczące generała Hermaszewskiego, Sojuza 30 i programu Interkosmos).

 

unitrakosmos1.jpg

unitrakosmos2.jpg

 

Swój zegarek skompletowałem z kilku wraków - trochę to trwało, ale wreszcie jest i to w takim stanie w którym chciałem by był :)

(Pudełko miałem bez jakiegokolwiek wkładu więc dorobiłem poduszki tak by zabezpieczyć zegarek, poskładałem wszystko tak, że teraz zegarek jest w środki zabezpieczony i w dodatku mieści się tam razem z dobranym stojaczkiem.

 

 

dsc03082j.jpg

dsc03085eq.jpg

dsc03103nb.jpg

dsc03104dn.jpg

dsc03105rg.jpg

dsc03106kp.jpg

dsc03107b.jpg

dsc03108bn.jpg

dsc03109sw.jpg

dsc03110xn.jpg

dsc03111h.jpg

dsc03112ov.jpg

Edytowane przez Voli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dsc03113g.jpgdsc03115d.jpg

dsc03116ld.jpg

dsc03117j.jpg

dsc03118v.jpg

dsc03122xq.jpg

dsc03125m.jpg

dsc03127q.jpg

dsc03129s.jpg

dsc03134a.jpg

dsc03135cr.jpg

Edytowane przez Voli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek jest rewelacyjny i taki bardzo można powiedzieć dzisiejszy!! Gratuluję świetnego czasomierza!!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działająca Unitra to faktycznie rarytas,mam kilka LEDów z 70 lat i widać w pewnym momencie granicę jakości wykonania na masówkę za grosze(no może nie w Polsce gdzie zawsze cena tych zegarków była wysoka)mam Texas Instruments z końca 70 lat wykonany całkowicie z plastyku łącznie z paskiem!więc Unitra to był faktycznie porządny zegarek,nie pamiętam ile kosztował ale rosyjska elektronika którą przywiozłem w77r kosztowała więcej niż złoty Łucz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może założymy klub pasjonatów Unitry :D

 

To mój pierwszokomunijny:

 

 

unitraf.jpg


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czad

 

 

taaa, w rzeczy samej - ALE CZAD!!!!!!!!!!!!!!!!


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny stan zegarka powstał

Edytowane przez LOINIC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, klimat jak z jakiegoś Star Treka czy czegoś podobnego, raz w życiu widziałem tylko taki zegarek będąc na jakimś obozie harcerskim w połowie lat 80-tych, pamiętam że wywołał na mnie wstrząsające wrażenie (w pozytywnym sensie oczywiście).

Gratuluję!


(00)[][](00)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć że kiedyś zegarek tego typu był niedoścignionym marzeniem dla posiadacza wskazówkowego Wostoka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj (sądząc po cenach jakie Warele osiągają ) tez jest dla niektórych niedoścignionym marzeniem.

Voli gratulacje. Piękna sztuka


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że znalezienie działającej unitry jest baardzo trudne, ale zaryzykować czasem trzeba : )

udało mi się wyrwać taki zestaw za naprawdę śmieszną cenę:

 

2921795982.jpg

(zdjęcie z aukcji)

 

teraz tylko pozostało trzymać kciuki w nadziei, że pierwszy zegarek będzie działał!


life's a piece of shit [...] just remember that the last laugh is on you. and always look on the bright side of life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zegarmistrza z nimi... marsz:]


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć!

 

Ja również posiadam zegarek w stanie nie nagannym elektronicznie i fizycznie :)tylko bateryjnki trzeba założyć

Proszę bardzo:

 

3b02533777104547m.jpg

Edytowane przez mloodzian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć!

 

Ja również posiadam zegarek w stanie nie nagannym elektronicznie i fizycznie :)tylko bateryjnki trzeba założyć

 

 

wskazane zatem byłoby kilka zdjęć umieścić - cobyśmy i my mogli się cieszyć :]


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wstawię jutro idę na montarz beteryjek oraz wymianę uszczelki dekla, a może nawet na polerowanie bransolety i koperty bez szkła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, to Cię mocno wzięła zegarkomania... dobrze - a pozostali cieszą się wraz z tobą:]


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co zegarkami interesuje się od dawna ale dopiero jakoś dotarłem na forum. Zegarek 25 lat leżał w szufladzie, należy do mojego ojca. Naszczęście bez bateryjek bo pwenie były by rozlane. Mam też kilka innych zegarków w tym 15 letnie Seiko 5 Automatic SN oraz jeszcze starszego od Unitry Poljota ma około 50 lat ale on jestet w stanie prawde mówiąc agonalnym ale mechanizm działa nadal. A reszta to raczej nowe wyroby.

Edytowane przez mloodzian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapraszam zatem do podzielenia się z nami Twoją Rodzinną kolekcją - GALERIA będzie najwłaściwsza:] Pewnie co po niektórym forumowiczom to ślinka cieknie na myśl o 15 letnim Seiko, ja jednak z miłą chęcią obejrzałbym tego Poljota. Koniecznie musisz go "ożywić" ;)


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i u mnie mimo że zbieram radzieckie zegarki zawieruszył sie taki:

93884470.jpg

leży sobie obok takiego:

obraz003mnm.jpg

i a propo seiko obok takiego:

aaa062.jpg


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miło poptarzeć i powspominać czasy elektronicznych czasomierzy:]


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite ile to człowiek przegapił nie interesując się kompletnie zegarkami...

 

P.S. Dopiero od 3 miesięcy zainteresował mnie ten temat, chociaż mam już "swoje" lata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witamy zatem w Klubie i... czas nadrobić zaległości ;):]


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro w wolnej chwili postaram się wrzucić moje zegarki do galerii, porobie dobre zdjecia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.