Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Qerish

Delbana lata 50-te

Recommended Posts

Witam,

 

od nie dawna jestem w posiadaniu zegarka Delbana. Jest to pamiątka po dziadku który zmarł na raka w 2011 r. Z tego co pamiętam dziadek opowiadał że kupił go w latach 50-tych za dwie swoje miesięczne pensje. Babcia z mamą natomiast twierdzą że dziadek kupił go za swoją pierwszą wypłatę. Jak widać każdy pamięta tę historię inaczej a jak było naprawdę, tego się już nie dowiemy. W każdym razie dziadek nosił ten zegarek na nadgarstku przez trochę ponad pięćdziesiąt lat. Żartował czasami że kupił w życiu jeden zegarek który nie chce go teraz opuścić. Pod koniec życia wyposażył się w inny zegarek, głównie dla tego że z powodu pogarszającego wzroku i stanu tarczy nie był w stanie odczytać poprawnie godziny.

 

Jak widać na załączonych zdjęciach zegarek nie jest w najlepszym stanie ( dziadek był typem survivalowca można by powiedzieć, dwutygodniowy wypad na ryby pod namiot to dla niego był chleb powszedni, efekty tego odbiły się na zegarku który zawsze mu towarzyszył), stąd też moje pytanie o porady odnośnie przywrócenia mu dawnej świetności. Czy możecie poradzić gdzie mógłbym (o ile to w ogóle możliwe) dokonać naprawy mechanizmu (śpieszy się jakieś 4 min na dobę), renowacji koperty oraz tarczy.

 

Mieszkam w Zgierzu koło Łodzi. Znam tylko jednego zegarmistrza w Zgierzu oraz kilka serwisów znajdujących się „przy okazji” w sklepach z biżuterią i zegarkami. Z doświadczenia odniosłem wrażenie że rola tego zegarmistrza jak i owych serwisów sprowadza się wyłącznie do wymiany teleskopów, pasków, baterii oraz polecaniu klientowi zakupu nowego zegarka :lol:.

 

Jeżeli znacie jakieś miejsca w których mógłbym dokonać wyżej wymienionych czynności w Łodzi bądź okolicach to bardo prosił bym o podzielenie się tymi informacjami.

 

post-57851-0-20358600-1356013726_thumb.jpg

post-57851-0-50872600-1356013736_thumb.jpg

post-57851-0-64604700-1356013766_thumb.jpg

 

 

Pozdrawiam

Michał (a.k.a. Qerish)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj! Mam identyczną DELBANĘ i jeśli Twoja ma koronkę oryginalną to moja ma zastępczą.

Wiem, że renowacjami zajmuje się w Łodzi firma Chronostar.


Przemek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przelądając zdjęcia w temacie "POKAŻMY SWOJE DELBANY" dochodzę do wniosku że koronka przy tej Delbania była prawdopodobnie dorabiana. Większość koronek pokazanych na zdjęciach w wyżej wymienionym temacie ładnie "chowa się" w wycięciu w kopercie, w mojej Delbance natomiast pomimo wciśnięcia koronki pewna przerwa i tak pozostaje.

 

Pozatym na egzemplarzu który posiadam napis głosi shockproof, zarówno na tarczy jak i na deklu, zaś na wszystkich innych jakie widziałem w internecie widnieje "incablock" co jak dobrze zrozumiałem ze słowniczka na stronie "Chronos24.pl" jest właśnie nazwą mechanizmu antywstrząsowego. Hmmm... dziwne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyląda na to że najprawdopodobniej masz oryginalną koronkę.

A propo firmy Chronostar, czy jesteś pewny że ta firma wciąż funkcjonuje? Poszperałem w necie i widnieje ona w kilku internetowych katalogach firm, natomiast ich strona internetowa pod wskazanym przez owe katalogi adresem nie istnieje.

Edited by Qerish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chronostar dalej funkcjonuje. Mieszkasz blisko, zadzwoń i podjedź do nich. Koperta i wskazówki proszą się o renowację. Mechanizm na pewno domaga się czyszczenia i konserwacji. Nad renowacją tarczy bym się zastanawiał. Masz tu całkiem fajną tarczę, a jedyny widoczny na zdjęciu feler to trochę zatarte napisy. Jak to pamiątka rodzinna to ja bym ją tak zostawił bo przecież nie jedno widziała :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chronostar funkcjonuje doskonale - 2 tygodnie temu odebrałem od nich kopertę i tarczę.

 

Dbaj o ten zegarek, on jest więcej wart niż złota omega (emocjonalnie rzecz jasna) bo ma duszę Twego dziadka .

Zregeneruj go i noś z dumą , nie ma drugiego takiego modelu na świecie, nie kupisz go za żadne pieniądze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj

W Twoim zegarku jest mechanizm FELSA 465N i wszystko się zgadza, bo w tym mechanixmie nie ma Incabloca tylko jakiś inny system zabezpieczenia przeciwwstrząsowogo - shockproof. W delbanach częściej spotyka się werk FELSA 465 właśnie z incablokiem, wiec i taki napis widywałeś. Wszystko jest tutaj w porządku, ale zachowałeś czujność ;) A systemów zabezpieczenia przeciwwstrząsowego wymyślono przynajmniej kilkadziesiąt, przy czym Incabloc to tylko jeden z nich

Co do renowacji zegarka to decyzja nalezy do Ciebie. Można zrobić całkowitą renowację, można tylko kopertę pochromować, a tarczę oczyścić. Można się też ograniczyć do konserwacji mechanizmu i ogólnej kosmetyki i zostawić go w stanie, w jakim służył ŚP. Dziadkowi. Rzecz do przemyslenia.

Koronka oczywiscie jest nieoryginalna i źle dobrana. Trzeba zmienić


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koronka oczywiscie jest nieoryginalna i źle dobrana. Trzeba zmienić

 

A koronka przy mojej Delbance jest oryginalna? Muszę przyznać, że jest bardzo nieporęczna i trudno się nakręca zegarek. Trochę lepiej mi się nakręca lewą ręką, gdy zegarek jest odwrócony do góry nogami. Nie wiem czemu, ale tak jest wygodniej?! Kieszonkę Mołni, która ma dużą koronkę, wolę nakręcać w tradycyjny sposób, bo jest poręczniej.


Przemek

Share this post


Link to post
Share on other sites

A koronka przy mojej Delbance jest oryginalna?

 

Nie.

Oryginalna wygląda tak:

 

post-23302-0-12165600-1356035673_thumb.jpg

 

post-23302-0-91272800-1356035741_thumb.jpg

 

Albo w wersji bez logo:

 

post-23302-0-51405900-1356035925.jpg

 

Lub dobrane na wzór oryginalnych:

 

post-23302-0-74821700-1356036078_thumb.jpg


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za informacje i dobre rady :) Jak tylko będę miał czas i trochę więcej naszych polskich złotych w kieszeni to nie omieszkam wybrać się do Chronostar ^_^

A co takiego mam zamiar tam dokonać na tym zegarku , hmmm... :rolleyes: Napewno wszelakie zabiegi które poprawią sprawność działania i przedłużą żywotność werku. Napewno wymienił bym szkiełko i poddał jakimś zabiegom upiększającym kopertę ( tak aby nie była taka strasznie porysowana, pewnie jakiś proces galwaniczny załatwi sprawę ). Oczywiście wymienił bym także tę nieszczęsną koronkę i dokupił bym jakiś ładny pasek ze skóry. Co do tarczy to nie wiem, może samo czyszczenie. A propo koronki to czy tam w Chronostarze sami dobiorą tę koronkę czy powinienem się zaopatrzeć w część zamienną sam, zanim się tam wybiorę? (W sensie czy powinienem postarać się kupić jakąś niesprawną delbankę za grosze w celu wymontowania z niej koronki?)

 

Jeszcze małe pytanie odnośnie werku: czy on posiada jakieś zabespieczenie przed zerwaniem sprężyny podczas nakręcania? Czy też raczej powinienem uważać podczas nakręcania aby go nie "przekręcić"? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O oryginalną koronkę do delbany jest trudno, a jeśli są, to przy zegarkach, których raczej szkoda rozbierać na części. Myślę, że każdy zegarmistrz powinien mieć coś pasującego rozmiarem i stylem do tego zegarka. Niestety, ciągle wielu zegarmistrzów zakłada pierwszą, jaka mu w ręce wpadnie.

Co do nakręcania - pojawia się po prostu opór i dalej nie kręcimy. Jak ktoś bardzo chce, to urwać da się właściwie wszystko ;)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Chronostarze robią wszystko od renowacji koperty i tarczy, po przegląd mechanizmu (czyszczenie, oliwa itd.).Koronkę też dobiorą. Jedź, pokaż zegarek ,pogadaj , potarguj , skalkuluj i podejmiesz decyzję. Co do nakręcania , jak się uprzesz to zerwiesz , jak będziesz to robił z czuciem to nie ma sprawy. W końcu twój dziadek nakręcał tyle lat i nic nie "przekręcił".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co sadzicie o tej delbanie? Nie ma napisu w środku z ilu ''kamieni'' jest zrobiony, pokrętło do nakrecania jest bez sygnowanego znaku-byc może nie oryginalne bo trochę odstaje w pozycji ''postojowej'' Kiedys kupiłem i się zastanawiam teraz czy warto. Podoba mi sie ale jest za mała na moja rekę.

 

post-58293-0-94168500-1357310195_thumb.jpg

post-58293-0-85860900-1357310301_thumb.jpg

 

Pózniej wrzucę jeszcze kilka zdjęć bo robiłem z tel..

Edited by chronofil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koronka nieoryginalna, ale to mniejszy problem.

Ten zegarek ma tarczę amatorsko pomalowaną na czarno, czyli po prostu zniszczoną.

Takich renowatorów należy wieszać za ... :angry:


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli kazdy zegarek delbany ma napisane pod nazwą z ilu jest kamieni zrobiony tak?

Dzięki za informacje, przynajmniej dużo kasy nie wtopiłem a to było zanim zacząłem sie dogłębniej interesowac zegarkami. Także moja wiedzy wtedy była zerowa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jestem guru w sprawie delban, choć posiadam kilkanaście. W tych które posiadam opis na tarczy zawiera informacje dot. ilości kamieni, wodoszczelności i zabezpieczenia antywstrząsowego, no i oczywiście swiss made. To, że w niektórych sytuacjach, poziom zniszczenia tarczy jest tak wielki, że uzasadnia jej renowację jest raczej ogólnie akceptowalne, ale sposób jej renowacji bywa często nieakceptowalny. Nie skazywałbym tej delbany na "śmierć" zawsze możesz odnowić tarczę jeszcze raz, lub dokupić oryginalną. Koperta jest ( na podstawie zdjęcia) chyba w całkiem przyzwoitym stanie, koronkę dobierze Ci każdy zegarmistrz( nie wymieniacz baterii), a za przegląd i regulację też za wiele nie zapłacisz. Choć zdjęcie jest mało czytelne to mechanizm w środku to Felsa 465N, jeden z lepszych IMHO mechanizmów w delbanach. Trochę "wtopisz" ale będziesz miał całkiem przyzwoity vintage, no i uratujesz jeden zegarek więcej, a to też frajda :)

pozdrawiam

i odsyłam do tematu "Pokażmy swoje Delbany"


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie.

Oryginalna wygląda tak:

Przyglądając się Twoim koronkom, bardzo rzadko spotykanym w tak idealnym stanie, z zazdrością patrzę na te z logo Delbany. Czy mógłbym prosić o foto ze zbliżeniem koronki. Od kogoś trzeba się uczyć :-)

pozdrawiam


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich po dłuższej (jakiejś półrocznej) przerwie. Długo to trwało ale wreszcie zebrałem wymagane fundusze i wybrałem się do polecanego w tym temacie "Chronostaru", gdzie pewien sympatyczny Pan podjął się renowacji Dziadkowej Delbanki ;) Koszt całego interesu 380zł (wynik oceńcie sami). Dorzuciłem do niego jeszcze włoski pasek z prawdziwej skóry za 70zł (a co tam jak szaleć to na całego). Dziękuję wszystkim którzy pomogli mi poprzez odpowiadanie w tym temacie, jak i tym którzy wpadli po prostu pogadać ;)

 

P.S. Sorry za jakość zdjęć ale to najlepsze jakie udało mi się zrobić posiadanym prze zemnie aparatem. Po prostu aparat jest do du#% i łapie ostrość jak mu się podoba, taki urok tym małych kieszonkowych aparatów automatycznych.
 
P.S.2. Jak rozkminię jak zwiększyć limit załączników powyżej 500kb to wrzucę więcej zdjęć :P

post-57851-0-06638000-1372172706_thumb.jpg

post-57851-0-22116600-1372172723_thumb.jpg

post-57851-0-61777000-1372172763_thumb.jpg

post-57851-0-41403200-1372172804_thumb.jpg

Edited by Qerish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjęcia dość mało wyraźne, więc trudno jednoznacznie ocenić efekt pracy renowatora, ale chyba powalający nie jest, niestety. Wyglada na to, ze koperta wyoblona, na tarczy od razu widać renowację, a koronka ciągle źle dobrana.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ależ mnie teraz zasmuciłeś. Tyle pieniędzy wydane u polecanego renowatora i taka fuszerka :( No cóż mam nadzieję że to tylko kwestia zdjęć. Jedyne z czym się mogę zgodzić od ręki to z tą źle dobraną koronką (tarcza jak dla mnie jest w porządku  ale z drugiej strony ja znawcą nie jestem, natomiast co do "obłości" koperty to nie bardzo wiem o co chodzi). Może facet nie miał takiej koronki i dobrał najlepiej pasującą z tych co miał. Zastanawiam się nad zakupem jakiejś niesprawnej delbanki z koronką na allegro i podmienieniu jej (tego chyba da rade dokonać jakikolwiek zegarmistrz, mam nadzieję). Fakt że w rzeczywistości prezentuje się dużo lepiej. Przynajmniej wedle tego co wspominał renowator mechanizm ma się dobrze, został przeczyszczony i dostał nową sprężynę, tyle pociechy no bo w końcu werk to serce zegarka czyli to co w nim najważniejsze.

Edited by Qerish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt nie kwestionuje Twojego zaangażowania w przywracanie do życia kolejnej Delbany, ale jeśli chcesz obiektywnej oceny, bez żadnych złośliwości to otrzymałeś ją od Artura. Koperta, choć wygląda dość fajne ( mi osobiście to nie przeszkadza) to utraciła ostre krawędzie. Prawie każda renowacja koperty tak się kończy ponieważ przy zdejmowaniu starej powłoki i nakładaniu nowej i polerowaniu, zatarciu ulegają ostre krawędzie i pierwotny kształt. Mój forumowy guru napisał kiedyś o renowacji tarcz zegarków, że tym lepsza im trudniej zauważyć, że była robiona. Uznając w pełni jego założenia sam chyba zauważasz, że bez problemu można spostrzec, że tarcza jest zbyt " świeża" czyli.... :( . Koronka , to najmniejszy problem, bo spokojnie zdołasz ja wymienić. Wypełnienie wskazówek zbyt białe, jak na pięćdziesięcioletni zegarek. Reasumując jeśli pytasz o zegarek to odpowiedź brzmi - dość fajny, jeśli o oryginalność i jakość renowacji to nie jest najlepiej ;), ale nie przejmuj się, jeśli się Tobie podoba, to najważniejsze.    

Edited by zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Share this post


Link to post
Share on other sites

głowaccy w warszawie lub chronos w poznaniu ( bez koperty, bo nie robią). Korzystałem z obu firm i powiem - poznań super ale 10-15% drożej niż glowaccy, głowaccy taniej ale niestety niedoróbki (niedomalowane wskazówki i tarcza :/)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By tomas74
   Sprzedam zegarek marki Delbana na częsci lub do naprawy.Stan zegarka jest mi nieznany brak koronki i wskazówki sekundowej.Leży w szufladzie i się kurzy może komuś się przyda.Cena 180 zł plus paczkomat.

  • By czasik
   Dzień dobry 
   Kto już odbił swoją kartę kontroli Czasu pracy🤔


  • By Sikorek
   Witam, 
    
   jak w temacie, poszukuję małej koperty do Delbany - około 33-34 mm średnicy (moja ma złamane ucho), może być oryginał w dobrym stanie, lub zamiennik stalowy (jeśli istnieje...).
    
   Ewentualnie tarcza i wskazówki mile widziane.
  • Guest fidelio
   By Guest fidelio
   Po pierwsze to mam nadzieję, że temat umieszczam we właściwym miejscu. Jeśli moderacja uzna, że tak nie jest, to uprzejmie proszę o jego przeniesienie. W temacie poświęconym Orisowi obiecałem, że napiszę kilka słów o tym, co się stało mojemu zegarki (Oris Aquis Date) i czy udało się coś z tym zrobić? Nie będę wdawał się w rozważania, jak to się stało, bo nie to jest najistotniejsze. Zegarek, najpewniej w konsekwencji upadku, miał styczność podłogą, a skutek był taki, że oberwało jedno ucho, dolny rant koperty, a także, jak się ostatecznie okazało, żeby bezela. Z mojej perspektywy jakiś dramat, bo to jedyny diver, jaki mi pozostał. To ten zegarek ostatecznie sprawił, że jakiś czas temu pożegnałem się zarówno z Kapitanem Coockiem od Rado jak i ze Squale 50 Atmos. No więc ten Aquis ma dla mnie wartość powoli sentymentalna, bo jest ze mną relatywnie długo... Więc jak go trochę ponad miesiąc temu wyciągnąłem z pudełka, jak mu się przyjrzałem, to wiecie sami, ...smuteczek... 
    
   Szybko też okazało się, że w przypadku takich uszkodzeń (dokumentacja zdjęciowa poniżej), w grę nie wchodzi zwykłe polerowanie, a konieczne będzie potraktowanie zegarka laserem (napawanie). I tu z pomocą przyszedł Kolega Damian Pietrzyk z Watches SPA. Po obejrzeniu zdjęć podjął się doprowadzenia Orisa do należytego stanu. Podany został wstępny czas naprawy (dotrzymany), dograliśmy inne szczegóły i bardzo szybko nadałem paczkę z pacjentem, tfu zegarkiem. Po jakimś czasie Kolega Damian odezwał się, informując mnie o tym, że przystępuje do prac nad Orisem. Na bieżąco otrzymywałem dokumentację zdjęciową obrazującą postęp prac, co bardzo mi odpowiadało, choć jednocześnie zaostrzało apetyt na to, żeby zegarek jak najszybciej trafił z powrotem do mnie. Efekty możecie sami ocenić (kolaże do zdjęcia Kolegi Damiana). Po uszkodzeniach tego zegarka nie ma po prostu śladu. Nie będę ukrywał, jestem trochę pedantyczny jeśli chodzi o swoje zegarki. Nie polega to oczywiście na tym, że ich nie noszę, trzymam tylko w pudle, bo przecież nie o to chodzi. Nie nosząc ich trudno prawdziwie się nimi cieszyć. Zwracam jednak uwagę na wszelkie detale i także z tego punktu widzenia bardzo byłem ciekaw efektów pracy Kolegi Damiana, choć oczywiście nie potrzeba wiele zachodu (wystarczy dostęp do Facebooka), aby przekonać się, jakie cuda Kolega Damian potrafi wyczarować ze zmęczonych zegarków. Sami więc oceńcie, bo zdjęcia mówią więcej niż to, co jestem w stanie napisać. Ale znowu jest tak, że krawędzie są ostre, wyraźnie poodcinane. Na uchu taki szlif, jaki tam była zęby bezela już nie straszą. W związku z pracą nad zębami bezela trzeba było wyjąć jego ceramiczną wkładkę, bez uszkadzania jej, a następnie na powrót równo ją zamontować. Wszystko to udało się doskonale. O skali mojego zadowolenia niech po prostu świadczy to, że ja już odpakowałem zwrotną przesyłkę z zegarkiem (zegarek był bardzo porządnie zabezpieczony) to cieszyłem się bardziej niż wtedy, gdy zegarek po raz pierwszy do mnie przyjechał.
    
   No więc na koniec, w ramach pewnego podsumowania, mogę tylko polecić Kolegę Damiana Pietrzyka z Watches SPA. Mój zegarek to dowód na to, że przy odpowiedniej wiedzy, doświadczeniu oraz zapleczu technicznym, można sobie poradzić z naprawdę trudnym przypadkiem. I jeszcze jedno, w tym przypadku widać także coś jeszcze, co w mojej ocenie jest wartością samą w sobie, wielką pasję, która jest warunkiem koniecznym perfekcji ?

  • By greg_lobinski
   Cześć,
    
   macie oświadczenia z renowacją zegarków w Lublinie? Mam kilka do renowacji, czy są zegarmistrze z nutką jubilerstwa?
    
   Pozdrawiam,
   Grzesiek


×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.