Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Jarosław

regulacja dokładności chodu - przystawka

Rekomendowane odpowiedzi

Po uruchomieniu programu należy:

1.ustawić wzmocnienie (wzmacniacza i na wejściu mikrofonowym) tak, aby były słabo widoczne poszczególne "tyknięcia".

2.Klikamy na przyciski:OPCJE- KALIBRACJA-POZIOM SZUMU

3.Ustawiamy wzmocnienie tak, by były widoczne ostre piki.

4.Suwakiem z lewej strony ustalamy poziom wyzwalania tak by pozioma linia przecinała tylko piki.

5."Lift angle" zostawić na 52 stopniach (jest to cecha konstrukcyjna wychwytu). Jakie są te kąty w rożnych mechanizmach można znaleźć na stronie producenta PC ZEITWAAGE http://pczw.uhren-mikl.com/en/index.php?Hebungswinkel

6. Jak przeprowadzić pozostałą kalibrację- nie wiem.

 

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja jakis czas odpuscilem. Nie mialem czasu. Teraz mam normalnego kompa z widowsem i dolphinem to cos przypasuje. Jak nie do jednego to do drugiego.


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastała cisza, lecz próby trwały.

1. Wykonałem czujnik ze wzmacniaczem (pająk)

2. Złożyłem Mołnię

3. Próbowałem wykorzystać do regulacji programy dostępne w Internecie:

-WatchMaster vel.BIBURO wersje 1.5.0.2 oraz 1.4.0.1

-Watch Escapement Analyzer(WEA)-wersja demo

 

Ponieważ stwierdziłem, że BIBURO to chyba jeszcze nie jest wersja beta (starsza wersja jest lepsza-nowa wykorzystuje prawie całą pamięć) skupiłem się na drugim z tych programów.

Jego użycie w wersji DEMO jest nieco kłopotliwe, bo trzeba najpierw nagrać plik w formacie .wav.

Ja wykorzystywałem tu znanego NERONA, bo można podglądać kształt sygnału.

 

Czujnik

1. Czujnikiem jest przetwornik z tzw. buzzerka (fachowo to chyba przetwornik piezoelektryczny, ale w sklepach takiej nazwy nie znają). Mój ma średnicę 50 mm, i jest chyba za duży (dlaczego?-potem).

2. Wzmacniacz –wykorzystany wzm. operacyjny BA15218-u mnie „chodził” tylko pierwszy stopień, ale to w zupełności wystarczyło. Schemat wzmacniacza jest na stronie gości od BIBURO.

3. Całość podłączona do wejścia mikrofonowego karty dźwiękowej.

 

 

Kalibracja WEA

1. Uruchamiamy plik cal.wav (jest w katalogu głównym programu) i używamy go jako źródła sygnału wzorcowego.

2. Mając uruchomiony (na przykład) plik cal.wav wybieramy kalibrację przez Internet, z tym, że jako serwer czasu wpisujemy serwer Głównego Urzędu Miar t.j. tempus1.gum.gov.pl

3. Jakikolwiek plik .wav musi być uruchomiony bo inaczej kalibracja skończy się po kilku sekundach

4. Domyślny serwer czasu u mnie nie działał

 

Przechwytywanie sygnału

1. Istotne jest, aby szumy w nagranym sygnale (lub pobieranym bezpośrednio przez program_BIBURO) były jak najmniejsze. Stosunek sygnał/szum WEA wyświetla w lewym dolnym rogu okna.

2. Duży przetwornik „łapie” sporo śmieci.(szuranie nogą po wykładzinie, odgłosy chodzenia, trzaśnięcia drzwiami itp.). Przy mniejszej średnicy te odgłosy powinny być mniej słyszalne (większa częstotliwość drgań własnych przetwornika).

3. BA15218 stosowany jest w przedwzmacniaczach audio. Może być również np. OPA27, ale dla naszych celów lepszy jest ten pierwszy, bo może pracować przy jednym (i niskim) napięciu-5V.

4. Blacha, czyli przetwornik leżała u mnie na książce, na niej Mołnia dociśnięta przez podkładkę pod mysz i lekką książkę

 

Regulacja

Obrazki przedstawiają:

1-Mołnia po złożeniu. Widać, że „fachowiec” się baaardzo spieszył.

2-Mołnia po regulacji. Jest dużo lepiej.

3.Ta sama Mołnia następnego dnia. Teoretycznie odchyłka dobowa chodu powinna być jak na zdjęciu 2, a nie jest. Wiem dlaczego tak jest, ale kombinujcie sami. Pewne jest jedno-zegarek mi nie spadł.

 

Wnioski

Mimo pewnych niedogodności WEA nadaje się do naszych zabaw (tak to traktuję).

BIBURO należy dalej obserwować i nie przejmować się tym, że jego twórcy są zdziwieni tym, kto odwiedza ich stronę (W jednym z blogów jest nawet link do nas). Problemem jest bariera językowa.

Wolfman (chyba autor) nie zna angielskiego, a ja niestety japońskiego (pliki pomocy są w tym języku)

 

post-21-0-24715600-1330639867.jpg

 

post-21-0-58629200-1330639868.jpg

 

post-21-0-69289700-1330639871.jpg

 

 

 

Życzę miłej zabawy

 

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mirel

Zbudowałem prototyp mikroprocesorowego miernika do pomiary odchyłki dokładności .Na razie jest to urządzenie do zegarów w wersji studialnej.Jeżeli temat spotka się z zainteresowaniem ,pracę będę rozwijał , także o zegarki naręczne.Adres strony: http://www.timemeter.yoyo.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda smacznie

czekamy na więcej

:D


p0zdrawiam

p0li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zbudowałem prototyp mikroprocesorowego miernika do pomiary odchyłki dokładności .Na razie jest to urządzenie do zegarów w wersji studialnej.Jeżeli temat spotka się z zainteresowaniem ,pracę będę rozwijał , także o zegarki naręczne.Adres strony: http://www.timemeter.yoyo.pl

 

Bardzo ciekawy projekt - :idea:

Trzymam kciuki - i zapisuję się na zestaw do samodzielnego montażu lub gotowe urządzenie :D


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mirel

Sorry , ale ostatnio byłem zajęty , dlatego nie odpowiedziałem na zapytania na forum .Strona > założenia projektu< otwiera się prawidłowo . Jest to główna strona , czyli , która wyświetla się po wpisaniu podanego adresu .Ponieważ strona jest w wersji testowej-większość linków jest nieaktywna.Będę ją rozwijał wraz z postępem prac.Jutro uzupełnię ją o nowe wiadomości - zapraszam.Ponieważ nie jestem zegarmistrzem niektóre wyrażenia mogą być nieprecyzyjne - proszę o wyrozumiałość .Mam do Was pytanie .Czy zegary ścienne mają znormalizowane czasy okresu wahadła ( lub ilości wahnięć na jednostkę czasu - to jest to samo ) ,tak , jak to jest w zegarkach naręcznych ?Czy każdy model ma inne te parametry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mirel

Tak się domyślałem , niestety ! Zostaje indywidualne licznie współczynnika dla obliczeń w programie dla każdego zegara lub stworzenie bazy danych dla typowych zegarów ( niemożliwe do realizacji ! ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.