Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pirx65

BŁONIE _ ZAGADKA ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ja nie jestem już zajęty książką - ona jest już w druku.

Ja nie znam systemu powstanie zegarków "Błonie - Syrenka".

Zgodnie z informacja od pracowników, takich "okazjonalnych" zegarków nie wytwarzano w Błoniu.

- nie więcej nie wiem.

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że te tarcze nie pochodzą z ZMP Błonie, to nie podlega dyskusji. Moją kupiłem jako złomka ("restauration project") z mechanizmem ale bez koperty. Po włożeniu jej do koperty z Błonia mam fajną ciekawostkę... To wszystko. Owszem jest ciekawa, zważywszy na to, że nakładanych indeksów Błonie nie produkowało, a tu proszę - nie tylko kreski, ale i cała syrenka... ale nie jest to i nigdy też nie był, wyrób fabryczny. Np. krawędzie tarczy w mojej były bardzo nierówno wycięte, tak jakby ktoś to robił w rękach nożycami do cięcia blachy, a nie spod prasy czy innego spec-narzędzia.

Edytowane przez Wintergreen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod aukcją pojawił się ciekawy wpis

 

"W zwiazku z pogłoskami jakie można znaleść na niektórych forach i opisy tego zegarka przez znawców tematu informuje ze tarcza nie była poddawana absolutnie żadnej renowacji - zielone fosfory zachowane są w idealnym stanie ale juz nie swiecą i są w 100% oryginalne - indeksy godzinowe zarówno kreski jak i kropki jak też postać syrenki i napis BŁONIE są wypukłe jakby miedziane lub mosięzne dokładnie taki sam materiał i kolor jak wskazówki - napis 16 kamieni i fale pod syrenka są malowane kolor czarny i są w 100% oryginalne - w niektórych modelach jakie można znalesc w sieci brakuje napisu 16 kamieni i fal pod syrenką ponieważ ktos umył tarcze a ten napis jest wyjatkowo delikatny i podatny na zmycie - Pozdrawiam Wintergren za to że sie zna a Prix65 że nie :-))))) A sam wpis w opisie ze zegarek 100% oryginalny i chyba jedyny w takim stanie jest jak najbardziej zgodny z prawdą.Pozdrawiam serdecznie wszystkich co się znaja i co nie - dorszu74"

 

a cena robi się kosmiczna


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny zegarek, ale czy oryginalny z ZMP Błonie, czy oryginalny składany w tamtych czasach z części firmowych i dorabianych, być może u jednego z pracowników w Błoniu? Być może jest oryginalny, nie odnawiany tylko oryginalny w odniesieniu do czego?

A cena rzeczywiście na 3 dni przed końcem kosmiczna :huh:


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie dajmy się zwrjować, tak jak już wspomniałem szanuje bardzo rozległą wiedze kolegi Władka i to nie podlega żadej dyskusji, moje odmienne zdanie może mieć podłoże strikte ideologiczno-historiograhiczne i może stanowić tylko i wyłącznie pole do dyskusji no temat historii.

Mam wielką nadzieje że nie poczujesz się dotkniety moimi sugestjami Drodi Władku. Wracając do meritum sprawy zarówno mnie jak i Władkowi (Jeśli czujesz się w jaki kolwiek sposób urażony że tak się zwracam do Ciebie to serdecznie przepraszam) zależy na ustaleniu pewnych konkterów historycznych, popartych miej lub bardziej konkretnymi źródłami. Co do produkcji serii próbnych bądz inaczej zwanych okazyjnych itp. to podlegały one tym samym procesom technologicnym co prodykowane seryjnie zearki, i tu Kolega Władek ma rację że reżim technologiczny był przestraegany, tarcze itp produkowane w wersjach okazjonalnych, próbnych itp. nie ustempowały jaskoścjowo tym seryjnym (co wyraźnie widać np. w stosunku do tzw tarcz Warszawskich). Szanowni Koledzy zwróćje uwage na precyzję wykonania lini na godz.6. Sam uczestniczyłem w w/w akcji z pobudek czysto dociekliwych. Zwrucje uawgę z jaką precyzją były wykonane napisy w sylu ,,Dom Mody........ itp. oraz załaczonych zdjęć tarcz z syatenka w/w wątku, co może budzic uzasadnione objekcje. (za wszelje wtop przepraszam ale pora dość puźna lub wczesna jak kto woli.) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad czym Wy myślicie, przecież to jest jakaś wesoła twórczość, a nie ładny zegarek. Nigdy w Błoniu nie robili indeksów fosforowych, a zapis że sprzedawca nigdy go nie odnawiał, nie oznacza że ktoś kto miał go wcześniej nie tworzył takich paskudztw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że krzyż wydrukowany na tarczy "wchodzi" na miecz syrenki (a po inspekcji przy pomocy lupy stwierdzam, że np. w moim egzemplarzu nawet na jej włosy). Także jakość nałożonych kropek fosforu jest "chałupnicza" szczególnie to widać przy punktach na godzinie 12, 3, 6, i 9 gdzie wydrukowano pole w kształcie trójkąta a wypełniono je, jak w reszcie - kropką (w moim egzemplarzu z fosforu zostały tylko tak nikłe, że w zasadzie niewidoczne gołym okiem ślady). Natomiast szacunek należy się za staranność wykonania elementów metalowych - zwłaszcza napis Błonie. Czcionka zachowana z b. dużą wiernością.Kiedy porównałem go z napisami drukowanymi na seryjnych egzemplarzach zauważyłem, że część z nich ma "B" w którym kreska pionowa łączy się z górnym brzuszkiem, a część jest "otwarta". Widocznie w historii zakładu używano różnych matryc. W ogóle to zagadnienie na osobny temat - zmienności w jednakowych modelach Błoni. Z chęcią bym podyskutował o tym i jak będę miał czas przygotować poglądowy materiał fotograficzny, planuję założyć taki temat.

Pozdrawiam wszystkich zbieraczy Błoni! :-)

 

P.S.Widzę, że Krzysiek pisał w tym samym czasie co i ja.

Edytowane przez Wintergreen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jasna,zegarek jest ,,oryginalny,,tylko nie produkowany w Błoniu.Taki oryginalny nie oryginał :rolleyes: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza była malowana - wystarczy spojrzeć na tzw. krzyż - w jaki sposób kreski poziome "wskazują" indeksy?

Rozumiem rozrzut technologiczny w Błoniu, ale żeby aż tak?....

Bez sensu, już nawet nie wspominając lumy...

 

A sprzedawca ani nie kłamie, ale prawdy też nie powie - ta tarcza pewnie NIE była poddana renowacji.

Fair, czy nie? No właśnie - i tak, i nie.

 

Pozdrawiam

Iko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przeglądam forum oraz porównuje zegarki na stronie polskie_zegarki.republika.pl

i dochodze do wniosku , że możliwych wersji/konstelacji z tarczami,wskazówkami,deklielkami może być całe mnóstwo ..

 

może ta nowa książka usystematyzuje trochę temat polskich zegarków z Błonia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,no i wracamy do początku tego wątku / :) / , kupiłem właśnie Błonie w krabie od ,którego zaczął się ten post .

Jeszcze go nie mam ,ale wygląda ciekawie .Zaraz po otrzymaniu oczywiście go rozbiorę i zmierzę średnicę tarczy.

 

http://allegro.pl/blonie-made-in-poland-i2983573608.html

Edytowane przez pirx65

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sose

28,6 mm - sprawdzone, ale zrób proszę dokładne zdjęcia ranta tarczy aby wszyscy zobaczyli że nie jest podtaczana - to jest kluczowe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No moi drodzy ,nikt nie chciał się bawić w obstawianie syrenki ,ale padłem na kolana /przebiło moje przewidywania o 50 % ,na razie/ ,głupota ludzka jest jednak ogromna.Myślałem , że nr 1 ,należy do mnie .Zodiak ,w stanie sklepowym ,w pudełku ,cena 950 zł ,ale padłem ,przy naciąganej syrence.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sose

moim zdaniem niezależnie od opinii wszystkich tutaj piszących, ktoś zrobił dobrą lokatę kapitału, za parę lat wystawi go ponownie i zyska kilkakrotnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sose , nie zgadzam się z Tobą ,jaka to lokata ,rozniesie się to szybko ,wypłynie takich syrenek kilka lub kilkanaście ,i cena spadnie.

Tym bardziej że to dziwactwo ,a nie oryginał.

Ceny polskich błoniaków są jak na razie niskie.Kupiłem np. rzadkiego Blonexa za 120 zł.,w pięknym stanie, a Twoje za 81 zł.

Gościu jedzie na tym forum ,podgląda ,i naciąga ile może /ostatnie podbicie od allegrowicza '0' komentarzy , pewno jego /

Po książce ,taki numer nie przejdzie.A tak przy okazji ,mam podejrzenie kto to sprzedaje !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę że ta syrenka jest dobrą lokatą, tylko ktoś kto ją kupuje jest napalony - ot co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Cena szok.Napaleńców widać nie brakuje.Jak by któryś zajrzał tu na KMZiZ,to może by ostygł,ale tylko może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już 1200 szok


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę się za malowanie.Na co mi jakieś tam Alfy,Błonie czy inne Jantary.To jest inwestycja :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was jestem tu świerzakiem , zegarkami interesuje się od dziecka tera z powoli zaczynam się tyj zajmować na poważnie ,bodajże na 4 stronie tematu widziałem samoróbkę błonie w wersji murzynek sam mam dwa najzwyklejsze zegarki błonie i jeden chciał bym zrobić po siebie -tarczę niebieski metalik a kopertę na złoto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że nie znajdziesz tu zbyt wielu zwolenników swego pomysłu. Staramy się zachować jak najdłużej i najwierniej oryginalność zegarków, a twój pomysł to IMHO niszczenie zegarka. (Kup sobie chińczyka z niebieska tarczą w złotej kopercie, a zegarki z Błonia lepiej sprzedaj komuś, kto zachowa je dla potomnych w oryginale).


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że nie znajdziesz tu zbyt wielu zwolenników swego pomysłu. Staramy się zachować jak najdłużej i najwierniej oryginalność zegarków, a twój pomysł to IMHO niszczenie zegarka. (Kup sobie chińczyka z niebieska tarczą w złotej kopercie, a zegarki z Błonia lepiej sprzedaj komuś, kto zachowa je dla potomnych w oryginale).

Dokładnie,sam chętnie kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz zegarek jest mocnawo podniszczony ,po drugie to pospolity model ,nie przeczę może macie racje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.