Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pirx65

BŁONIE _ ZAGADKA ?

Rekomendowane odpowiedzi

Pozostając przy tematyce morskiej, "znalazłem bardzo ładnego Delfina. Wszystko tak jak w książce, tarcza, mechanizm i dekielek z dziwnym dociskiem. Zastanawia mnie tylko szczelina pomiędzy tarczą a koperta. Czy Delfiny tak miały czy jednak z kopertą jest coś nie tak. 

post-57210-0-36110500-1379843607_thumb.jpg

post-57210-0-64077100-1379843608_thumb.jpg

post-57210-0-97462900-1379843609_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawie półtorarocznej przerwie odgrzewam temat, bo warto by o zegarkach z Błonia częściej pisać na tym forum. Wydana kilka lat temu książka o "Błoniu" ożywiła na pewien okres zainteresowanie tymi zegarkami, ale ostatnimi czasy jakby to zainteresowanie osłabło. Dlatego też w momencie przypadkowego ponownego kontaktu z tymi zegarkami odświeżę trochę temat. Otrzymany od kolegi zegarek jest w bardzo słabym stanie, ale zawsze to Błonie Super. Stan zegarka jak już wspomniałem jest słaby, ale warto zauważyć, że ten model Błonia nie był najbardziej popularny i występował tylko w jednym typie kopert, a mianowicie w "III". Prócz tego tarcza miała nakładane indeksy co też nie było powszechne. Stan tarczy jest wręcz fatalny, a po myciu nie pozostało nic z napisów, poza widocznym śladem "Błonie Super" . Mechanizm "od Kirowa" 2409 to oczywiście żaden rarytas, ale ucieszył mnie bardzo dekielek, który to podkreśla "Polskość" zegarka, a najlepiej zachowały się wskazówki. 

post-57210-0-11106500-1424944474_thumb.jpg

post-57210-0-16677300-1424944478_thumb.jpg

post-57210-0-43177100-1424944483_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oczywiście środek. Mechanizm po kilku obrotach koronki ruszył żwawo bez problemów.

post-57210-0-17828600-1424944552_thumb.jpg

post-57210-0-27085500-1424944563_thumb.jpg

post-57210-0-48026200-1424944568_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu '' zasadas''  dajesz to w temacie ''Błonie -zagadka''?

To poczciwe Błonie Super,było takie i zagadek tu nie ma.

Co do mycia to prawda jest taka,że w Błoniu mieli gówniane farby.

Próbowałem umyc z 10 błoniowych tarcz i za każdym razem porażka.

Już samo mycie w letniej wodzie bez żadnych dodatków powodowało schodzenie indeksów.

A kilka ruskich odpowiedników maltretowałem 'ludwikiem' ,wacikami i nic./z Delbanami to samo/.

Od 2 lat nie myję tarcz z Błonia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nieco inną zagwozdkę. Pisałem już w wątku kupię... Wpadł w moje ręce Błonie 16 kamieni. Tarcza ładna, mechanizm sprawny, wskazówki w porządku jak mi się wydaje, tylko koperta chyba od kirowskiego. Może i bym to jakoś przeżył gdyby nie to że dokręcenie dekielka powoduje "usztywnienie" wałka naciągu. Trudno się nakręca, trudno przestawia wskazówki. Rozumiem trudności w kupieniu koperty od takiego Błoniaka, nawet takiej do odświeżenia, a może ktoś z kolegów podpowiedziałby w jaką kopertę można to ubrać żeby nie męczyć wałka, póki nie trafi się oryginał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedne sprytny pracownik z dostępem do części i układem z przełożonym mógł tego po godzinach natrzaskać wiele :D  Jakoś mogę sobie wyobrazić sytuację: "o, zostało nam kopert, co z nimi zrobimy żeby zarobić"  ;) A za taką tezą przemawia fakt, że nikt z pracowników nie potwierdza takiego modelu, a więc potajemna robótka po godzinach prawdopodobna.

 

a jak było naprawdę... kto tam wie B)  choć model ładny wyszedł, tak swoją drogą, mnie się podoba. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze pamiętam, to ta tarcza Błonia jest większa niż koperta "Krab", powinna być więc lekko spiłowana. Jakby ktoś kupił taki egzemplarz, to niech podejrzy rant tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm teoria o produkcji poza zakładowej ma sens. Mojego zegarmajstra ojciec praktykował jakiś czas u nich, opowiadał ostatnio w warsztacie jak byłem ze swoim Zodiakiem jak to pracownicy wynosili np wybrakowane koperty. Mrugał okiem gdy mówił ze widział jak się wybrakowuje koperty, "brudzi" tarcze ;), ze wszystkim tak było prócz - wskazówek :) te za grosze można było kupić od rusków, zwykle ciut inne niż importowane i podobno lepsze jakościowo. Tarcze Zodiaka jak twierdzi zawsze go rozczulają ze względów historycznych ;) Najwięcej wybrakowanych było zwykle przy zmianie wzoru... podobno ;)

Nawiasem mówiąc szukam koperty do tej tarczy jakby u kogoś się pałętał to proszę o priv ;)

Edytowane przez krywoj75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jantar występował w takiej tarczy z obwódką. Wydaje się mi, że jest oryginalna, ale... Czekam na odpowiedź :)

 

post-81866-0-38784300-1458676513_thumb.jpg


Jeżeli czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jantar występował w takiej tarczy z obwódką. Wydaje się mi, że jest oryginalna, ale... Czekam na odpowiedź :)

 

attachicon.gifIMG_2312.JPG

Oryginalna... ale bez tego tego "kółeczka" dziwnego;) Tak jak tu na przykład:

 

http://polskie-zegarki.pl/wp-content/uploads/2015/11/jantar_1.jpg

 

Ale generalnie naprawdę fajny!!! Gratulacje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kółeczko to robota źle wygiętej wskazówki minutowej - wydrapała takie kółeczko  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie mój jantar niestety :( , kolegi, a z tym wydrapaniem to miał być żart oczywiście? :)

Edytowane przez krislet74

Jeżeli czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie żart - Polskie tarcze są podatne na takie zarysowania - wskazówka była za mocno podgięta do dołu i po kilkudziesięciu czy kilkuset obrotach zostawiła taki ślad - ktoś potem poprawił ale ślad został 

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)


Jeżeli czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskie tarcze są podatne na takie zarysowania - wskazówka była za mocno podgięta do dołu i po kilkudziesięciu czy kilkuset obrotach zostawiła taki ślad - ktoś potem poprawił ale ślad został 

Pewnie przy okazji tej poprawy wymienił w ogóle wskazówkę, bo ta ze zdjęcia nie jest oryginalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny Mały Błonie, krab mojej lubej.
Wiadomo, wskazówki i koronka od czapy, jednak z racji tego ze to jest spadek po śp. dziadku, nie będzie go przywracała do stanu "fabrycznego".
 

post-65187-0-76669400-1475765589_thumb.jpg

post-65187-0-92375000-1475765597_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Koperta jest jak najbardziej prawidłowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Rzeczywiście jest prawidłowa. Jakoś tak mi utkwiło w pamięci, że w takich kopertach były wyłącznie tarcze z napisem Licencja ZSRR. Mój błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. Rzeczywiście jest prawidłowa. Jakoś tak mi utkwiło w pamięci, że w takich kopertach były wyłącznie tarcze z napisem Licencja ZSRR. Mój błąd.

A gdzie sprawdziłeś?

Na pierwszej stronie tego tematu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny krabik z małą tarczą potwierdzający regułę. Też nie widać żadnych śladów ingerencji w tarczę.


Obok z kolei klasyczny "duży" Błonie. Ale za to wersja z nacinanymi indeksami co 90 stopni. Pozostałe malowane. Już jeden taki był w tym wątku. Ma ktoś jakieś informacje o tej "wersji"?

post-31909-0-40734400-1579521847_thumb.jpg

post-31909-0-34101400-1579522449_thumb.jpg

Edytowane przez leszekw72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.