Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pirx65

BŁONIE _ ZAGADKA ?

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj na Allegro zauważyłem taką aukcję, http://allegro.pl/po...2920387425.html , napisałem sprzedającemu że ten model był w innej kopercie i jest składakiem.Otrzymałem bardzo szybką odpowiedź ,że jest to już 4 egzemplarz w kilkunastoletnim zbieraniu ,z tarczą 28,6 mm.,i w takiej kopercie.

Do odpowiedzi otrzymałem zdjęcia ,przed i po renowacji.

Co o tym myślicie?post-56002-0-19551700-1357301310_thumb.jpgpost-56002-0-85041600-1357301354_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,że na temat tego postu jakoś nikt nie chce się wypowiedzieć.Skojarzyłem ,że takie samo Błonie było we wstępie do książki "Od Brietlinga do Omegi" , i Pan W.Meller skrytykował , że poważne wydawnictwo a taki błąd.Sprzedający podesłał mi odszukane zdjęcia 3 wcześniejszych Błonii , wszystkie w krabie i z tarcza 28,6 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Meller poświęcił dużo czasu na studiowanie tematu i pewnie się nie myli skoro tak to ocenia. Koperta tego typu jest z Kirowskich i werk na pewno pasuje idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi ,ale nie rozwiewają moich wątpliwości jako zbieracza zegarków z Błonia od 4 lat.

Antiquarius.maximus ,P.Meller pisząc opracowanie o Błoniu /to na razie dostępne w pdf./sam podkreślał nie raz ,że z zegarkami z Błonia tak naprawdę do końca niczego nie można być pewnym ,np. istnienia kilku modeli czy oryginalności werków antimagnetików.

Keram , doskonale znam wszystkie zegarki zamieszczone na republice ,ale wspomniany Krzysiek-W ,był konsultantem merytorycznym w książce "Od Breitlinga do Omegi",i prawdopodobnie to on zamieścił tam zdjęcie Błonia w krabie .Pomyłka? Może ,ale z tym to już 4 model ,który widziałem na zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jednak jest składak.

Początkowe modele zegarków Błonie są pokazane na zdjęciach katalogowych wykonanych przez zakład w Błoniu.

Modele w kopercie typu krab mają tarcze importowane z ZSRR.

Zakład nie dopuszczał żadnych odstępstw od projektowanych modeli (przekaz pracowników).

- dlatego uważam, że to jest składak.

Już w połowie 1960 roku pojawiła się pierwsza koperta wykonana w Błoniu, więc dość szybko zniknęły "Kraby", a opanowanie produkcji tarcz tez nie przyszło wcale tak szybko.

Mimo, że sam posługiwałem się statystyką występowania, dla wskazania stosowanych w zegarkach z Błonia mechanizmów, to uważam, że Ilość modeli nie może być potwierdzeniem jakiejś sugestii.

Statystyka może być sugestią, ale trzeba znaleźć jakieś potwierdzenie.

W tym przypadku jest jednoznaczne wskazanie wynikające ze zdjęć katalogowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale przez problemy z systemem i netem wyszły mi jakieś bzdury i nie do końca poszło to co chciałem napisać. Otóż jak wiadomo przyjęło się że oficjalnie w kopercie typu krab były montowane (bodaj dwa rodzaje) tarcze z sygnaturą "licencja zsrr" pochodzące z importu (tak na marginesie to pierwsze modele były całkowicie montowane z importowanych podzespołów) , i to by wskazywało że ów zegarek to składak, z drugiej strony wymiar tarczy jest dość dziwny jak na ten wzór. Wykonanie też nie wygląda na zamiennik (chodzi mi o tarcze przed renowacją) a na wyrób fabryczny i dlatego należało by się zastanowić czy aby nie istniał taki wzór tarczy w tym wymiarze. Możliwe jest też że była jakaś seria próbna która np. nie weszła do produkcji i w sposób nie oficjalny wyciekła z zakładu (tłumaczyło by to brak jej ujęcja w katalodu fabrycznym). wydaje mi się że warto by rozważyć wszystkie za i przeciw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wspomniany Krzysiek-W ,był konsultantem merytorycznym w książce "Od Breitlinga do Omegi",i prawdopodobnie to on zamieścił tam zdjęcie Błonia w krabie.

 

czy w/w Krzysiek to ja? bo nie kojarzę abym brał udział w tworzeniu takiej książki :). "Współczesne paliwa samochodowe" - tak, ale nic o zegarkach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek_W ,przepraszam jeśli się pomyliłem ,w książce jest Dariusz Chlastawa ,i jakoś pokojarzyłem to z Tobą ,jeszcze raz przepraszam za pomyłkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek_W ,właśnie przejrzałem Twoją stronę na republice ,i tam też jest to Błonie w krabie, to nr 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sose

Zegarek błonie o którym toczy się spór na łamach forum należy do mnie. Widzę pewne nieścisłości w świetnym opracowaniu na temat polskich zegarków, które wyszło spod pióra Pana Władka. Tarcza zegarka Błonie z frezowanymi indeksami występowała w dwóch różnych rozmiarach o czym nie znalazłem informacji w opracowaniu. Jedna w ilości masowej o rozmiarze 30,8 mm montowana była w klasycznych dużych kopertach typu II itd natomiast występuje drugi rozmiar tarcz - są one mniejsze, mają 28,6 mm i to właśnie te występowały w kopercie typu krab. Twierdzę tak na podstawie własnych zbiorów. Przez lata kolekcjonowania znalazłem 4 egzemplarze takich zegarków. Aby to udowodnić specjalnie zrobiłem zdjęcie tarczy w suwmiarce, które przez kolegę Pirxa zostało zamieszczone na forum. Wszystkie 4 tarcze które miałem posiadały oryginalne logo nie noszące znamion wtórnych przeróbek. Na podstawie jakości wykonania frezów przy indeksach można bezsprzecznie stwierdzić że powstały w fabryce w Błoniu. Dlatego jestem niemal pewien że oprócz dwóch tarcz ,, na licencji zsrr" i giloszowanych - ten trzeci wzór musiał również opuszczać fabrykę w kopercie typu krab. (nie da się włożyć tarczy w rozmiarze 30,8 mm do kraba, jest zbyt duża i nie mieści się) Dodatkowo od jednego z forumowiczów wiem że zegarki w Błoniu produkowane były również na własną rękę przez pracowników, którzy wykradali części i sami montowali zegarki wpuszczając je do obiegu. Nie wiem więc czy tak powstały te konkretne zegarki ale to ciekawy wątek :)

 

na stronie Krzyśka jest kolejny taki:

http://www.polskie_zegarki.republika.pl/mod/blonie_17.jpg

 

na bank nie jest to żadna przeróbka :)

Edytowane przez sose

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antiquarius.maximus ,P.Meller pisząc opracowanie o Błoniu /to na razie dostępne w pdf./

 

Bardzo ciekawy temat. Jak można dotrzeć do opracowania o Błoniu w pdf.

pozdrawiam


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat. Jak można dotrzeć do opracowania o Błoniu w pdf.

pozdrawiam

cześć,

Wersja pdf jest dostępna tutaj: http://www.zegarki.info.pl/portale/katalog_blonie/katalog%20Blonie%201312.pdf

Mam nadzieję, że już 2-4 tygodnie będzie dostępna także gotowa książka.

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek błonie o którym toczy się spór na łamach forum należy do mnie. Widzę pewne nieścisłości w świetnym opracowaniu na temat polskich zegarków, które wyszło spod pióra Pana Władka. Tarcza zegarka Błonie z frezowanymi indeksami występowała w dwóch różnych rozmiarach o czym nie znalazłem informacji w opracowaniu. Jedna w ilości masowej o rozmiarze 30,8 mm montowana była w klasycznych dużych kopertach typu II itd natomiast występuje drugi rozmiar tarcz - są one mniejsze, mają 28,6 mm i to właśnie te występowały w kopercie typu krab. Twierdzę tak na podstawie własnych zbiorów. Przez lata kolekcjonowania znalazłem 4 egzemplarze takich zegarków. Aby to udowodnić specjalnie zrobiłem zdjęcie tarczy w suwmiarce, które przez kolegę Pirxa zostało zamieszczone na forum. Wszystkie 4 tarcze które miałem posiadały oryginalne logo nie noszące znamion wtórnych przeróbek. Na podstawie jakości wykonania frezów przy indeksach można bezsprzecznie stwierdzić że powstały w fabryce w Błoniu. Dlatego jestem niemal pewien że oprócz dwóch tarcz ,, na licencji zsrr" i giloszowanych - ten trzeci wzór musiał również opuszczać fabrykę w kopercie typu krab. (nie da się włożyć tarczy w rozmiarze 30,8 mm do kraba, jest zbyt duża i nie mieści się) Dodatkowo od jednego z forumowiczów wiem że zegarki w Błoniu produkowane były również na własną rękę przez pracowników, którzy wykradali części i sami montowali zegarki wpuszczając je do obiegu. Nie wiem więc czy tak powstały te konkretne zegarki ale to ciekawy wątek :)

 

na stronie Krzyśka jest kolejny taki:

http://www.polskie_z...d/blonie_17.jpg

 

na bank nie jest to żadna przeróbka :)

 

Mam wrażenie, że każdy z nas (także ja) chciałby, by jego zegarek był wytworzony w Błoniu w takiej wersji jaką posiadamy.

To było widać przy dyskusji o kopercie Blonex Antymagnetyczny, a sam podobnie myślałem o swoim Dukacie ze wskazówkami z Błonie - Krab.

Oczywiście, że pracownicy Błonia wytwarzali coś dla siebie "na boku", ale nawet jeśli, to nie można tego traktować jako produkcję Błonia.

Wyobraźmy sobie kilka możliwości powstania "tych postowych" zegarków:

Wersja 1.

Partię zegarków z polską tarczą oznaczoną Błonie w kopercie Krab wykonano w systemie produkcji zakładu w Błoniu.

Uważam że nie, bo:

- nie ma tych zegarków na zdjęciach katalogowych, a wykonano je z niezwykłą starannością.

- w momencie kiedy pojawiła się pierwsze polska tarcza, pojawiła się także pierwsza polska koperta, a znając chęć wykonania "polskiego" zegarka, nikt nie mieszałby polskich i radzieckich elementów.

- prawdopodobieństwo takiej wersji = 0

Wersja 2

Wyobraźmy sobie:

Kowalski zobaczył niepotrzebne (bo już nie używane) koperty Krab na magazynie i wyniósł do domu 10-20 sztuk

Iksiński przy okazji produkcji tysięcy innych tarcz wyprodukował sobie 10-20 sztuk Błonie pasujące do Kraba.

Igrekowski przy okazji montażu mechanizmów wyniósł 10-20 sztuk mechanizmów.

Spotkali się razem w mieszkaniu i zmontowali 10-20 zegarków.

TYLKO, ŻE TO BYŁO W LATACH 1960-1963 i TO NIE JEST FILM W TELEWIZJI!!!

Spotkałem się z jednym z zegarmistrzów w roku 2012 i na pytanie, dlaczego tak mało wiadomo o produkcji, odpowiedział przyciszonym głosem coś w stylu: "...no teraz to właściwie mogę Panu powiedzieć - na sąsiednim wydziale produkowano zapalniki..."

- prawdopodobieństwo takiej wersji = 0

Wersja 3

Montaż zegarków z wykradzionych części, ale już po zakończeniu produkcji zegarków.

Zegarmistrze cały czas byli w firmie, bo produkowano przystawki balansowe.

Możliwe, szczególnie w latach siedemdziesiątych, kiedy takie postępowanie stało się powszechnym.

- prawdopodobieństwo takiej wersji >0

Wersja 4

Montaż zegarków z elementów pozyskanych przy likwidacji Mera-Błonie i z mechanizmów obecnych na rynku.

Możliwe, szczególnie ze względu na rozrastające się grono miłośników polskich zegarków.

Podobnie powstał wysyp zegarków Blonex Antymagnetyczny.

- prawdopodobieństwo takiej wersji >0

Wersja 5

Podczas napraw wykonywanych przez zegarmistrzów.

Zegarki w niektórych pierwszych kopertach Błonie miały otwory na teleskopy w uszach koperty.

To mogło wpłynąć na krótszą żywotność tych modeli.

Jako, że dostępne były koperty Krab (z modeli rosyjskich i polskich) i były one trwalsze, to zegarmistrze dokonywali zamian koperty przy naprawach serwisowych.

- prawdopodobieństwo takiej wersji >0

 

Patrząc na powyższe, uważam, że ten zegarek/takie zegarki nie powstały jako produkt Błonia, a jako składak z pozyskanych części.

 

pozdrawiam,

Władysław

 

 

 

 

 

-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

Wersja pdf jest dostępna tutaj: http://www.zegarki.i...Blonie 1312.pdf

Mam nadzieję, że już 2-4 tygodnie będzie dostępna także gotowa książka.

Władysław

 

Dziękuję, bardzo ciekawie się zapowiada, kopalnia wiedzy!!!

pozdrawiam


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sose

byłbym zatem wdzięczny za wskazanie zegarka błonie z tarczą 28,6 mm i oryginalną kopertą :) Czemu tarcza jest mniejsza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłbym zatem wdzięczny za wskazanie zegarka błonie z tarczą 28,6 mm i oryginalną kopertą :) Czemu tarcza jest mniejsza ?

Ja tylko wyraziłem swoje zdanie.

Nie uważam, że wiem wszystko - przykładowo odpowiedzi na Twoje pytanie nie znam.

Faktem jest, że trzeba byłoby dokładnie "zbadać te egzemplarze".

Nie wiem też, jak powstały takie zegarki: http://www.polskie_zegarki.republika.pl/mod/blonie_14.jpg

- jest ich więcej na rynku.

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś.

Za "moich warsztatowych czasów", jak trzeba było zmniejszyć średnice tarczy, to:

wariant 1.

- brało się pilnik i "lecialo" po obwodzie by zmieścić tarczę w koperte

wariant 2

- brało się tarczę na tokarkę i obtaczało na mniejszą średnicę.

Oczywiście w wersji "wariant 2" było ładniej, ale zajmowało to więcej czasu.

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sose

mam nadzieję że nie poczułeś się urażony, nie to było moją intencją - jeśli tak, przepraszam

 

Sam zastanawiałem się nad możliwością przetoczenia albo ręcznego spiłowania obwodu ale wszystkie te cztery tarcze miały oryginalną farbę na brzegach i idealnie wykończoną powierzchnię więc raczej nie zostały zmniejszone wtórnie. Gdyby do tego doszło to mam wrażenie że frezy przy indeksach optycznie byłyby zbyt blisko rantu tarczy.

 

Jest szansa na zbadanie tego modelu o ile chęć taką wyrazi osoba podpisana Robert. Na stronie Krzyśka jest dokładnie jeden błonie który nie był poddany renowacji, ma tą właśnie mniejszą tarczę i posiada kopertę krab. Można by Roberta (o ile rzecz jasna wiadomo kim jest) poprosić o wyjęcie wałeczka, zrobienie zdjęcia tarczy i z uwzględnieniem jej rantu.

 

http://www.polskie_zegarki.republika.pl/mod/blonie_17.jpg

 

Błonie podesłany przez Ciebie to rzeczywiście zagadka, pierwszy raz coś takiego widzę, popytam, może uda mi się coś ustalić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu mogłem kupić to Błonie z Syrenką /co prawda w kiepskim stanie/ , ale zrezygnowałem będąc pewnym ,że to radosna twórczość.

Trochę szkoda.

post-56002-0-70121300-1357554404_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróciliście uwagę, że syrenka na zdjęciu pokazanym przez pirx65 jest na tle fal i z krzyżem przez środek tarczy, a ta pokazana przez Władka nie? Ciekawe, zwłaszcza, że to są elementy wypukłe...

Ja z kolei mam taką (w słabym stanie)"pośrednią" gdzie fale są, ale jest ich wyraźnie mniej...

 

Edycja: Po powrocie do domu jeszcze raz przyjrzałem się przez lupę zegarkowi i stwierdzam, że wypukła (metalicznie - jak indeksy) jest sama syrenka i napis "Błonie", natomiast fale, napis "16 kamieni" i krzyż są malowane czarną farbą, choć też na tyle grubo, że fale sprawiają wrażenie nakładanych...

Edytowane przez Wintergreen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-56002-0-83201600-1357674510_thumb.jpgFajnie ,zrobiłem sobie gablotkę pod Błonie ,uwzględniłem braki , a tu się okazuje ,że potrzebne będzie miejsce pod Błonie o ,którym jest ten post / bo był czy nie był ,ale trzeba mieć/ , jakieś z syrenką /jedno albo dwa/, pewno coś jeszcze wyjdzie ?

Przerobiłem małą szafkę kuchenną /60x45 cm /,a tu powoli wychodzi ,że trzeba będzie przerobić szafę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gablota też fajna, ale kolekcja piękna, można by rzec przepiękna :) . Może trochę zdjęć pojedynczych egzemplarzy?

pozdrawiam.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-56002-0-83201600-1357674510_thumb.jpgFajnie ,zrobiłem sobie gablotkę pod Błonie ,uwzględniłem braki , a tu się okazuje ,że potrzebne będzie miejsce pod Błonie o ,którym jest ten post / bo był czy nie był ,ale trzeba mieć/ , jakieś z syrenką /jedno albo dwa/, pewno coś jeszcze wyjdzie ?

Przerobiłem małą szafkę kuchenną /60x45 cm /,a tu powoli wychodzi ,że trzeba będzie przerobić szafę .

 

czarna tarcza na dole to radosna twórczość czy masz oryginał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sose

ja bym poprosił o zdjęcie murzynka w zbliżeniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.