Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MałaMi

Stary zegarek Pawel Bure

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam w posiadaniu taki oto stary zegarek. Jest to spadek po wujku, który kupował i sprzedawał różne rzeczy a po jego śmierci zegarek trafił w ręce mojego taty. Zegarek był (i chyba ciągle jest) sprawny tylko brakuje tego elementu, którym się go nakręca (przepraszam za brak fachowego słownictwa:). Zegarek ma ozdobny stojak, który sie rozkręca na dwa elementy. Jest on chyba ręcznie wykuty i pewnie nie jjest to komplet, choć zegarek leży na nim idealnie więc już nie wiem...

Będę bardzo wdzięczna o jakiekolwiek informacje na temat tego czasomierza, jego wieku, prawdopodobnego pochodzenia itp.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

post-59129-0-47986400-1359231415_thumb.jpg

post-59129-0-50318600-1359231459_thumb.jpg

post-59129-0-98776000-1359231478_thumb.jpg

post-59129-0-50650400-1359231506_thumb.jpg

post-59129-0-65383300-1359231530_thumb.jpg

post-59129-0-61618100-1359231552_thumb.jpg

post-59129-0-29223400-1359231592_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zegarek z czasow carskiej Rosji.......zegarki tego producenta były prezentami Cara dla zasluzonych.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm ze szwajcarskiej manufaktury Paul Buhre z Le Locle produkcja najprawdopodobniej z okolic 1900 roku. Koperta i tarcza robiona z przeznaczeniem na rynek carskiej Rosji.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogromnie dziękuję! Czy to znaczy, że zagarek był wyprodukowany w Szwajcarii ? Wyczytałam, że w 1874 Buhre kupił fabrykę zegarków w Szwajcarii, zmarł przed rokiem 1900, bez spadkobierców (w sesie potomstwa) i fabryka została sprzedana.

W środku na kopercie jest wybity numer 60737 (widoczne na drugim zdjęciu, po lewej stronie). Ten numer jest wybity na obu kopertach(?).

Czy po zdjęciu można ocenić że mechanizm jest oryginalny? W jednym miejscu są dwie rosyjskie litery (chyba będą to p i u).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm jest oryginalny i pochodzi ze szwajcarskiej manufaktury, a zegarek prawdopodobnie też, chociaż jest taka możliwość, że był składany w Rosji.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ogromnie!

A czy wie Pan może dla kogo taki zegarek mógł być produkowany? To jest kieszonkowy model, prawda? No i co z tą podstawką?

Pewnie jest to przpadkowe połączenie. Ojciec dostał zegarek razem z tym stojakiem, a że wujek już nie żył, to nie było kogo dopytać o szczegóły.

I jeszcze jedno pytanie techniczne: czy można kupić ten brakujący element do nakręcania tego zegarka? I jak to się fachowo nazywa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koronka ;) ....i oryginalną bedzie raczej trudno.........poszukaj na e Bay,co do stojaka-zapewne przypadkowe polaczenie by zdobic jakies biurko np.......


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koronka ;) ....i oryginalną bedzie raczej trudno.........poszukaj na e Bay,co do stojaka-zapewne przypadkowe polaczenie by zdobic jakies biurko np.......

 

No, nie wiadomo, czy w ogóle wałek jest. (Tytułem wyjaśnienia - koronka jest nakręcana na wałek - być może brakuje tylko koronki, a być może również wałka)

Na Alle gość wystawia mnóstwo koronek do kieszonkowców - zapewne cos by się wybrało.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za wszelkie odpowiedzi:)

Z tego co wiem, ojciec posiadał to "coś" co pozwalało zegarek nakręcić, ale niestety, zepsuł/zgubił. Nazywał tę część "szpikulcem" i tłumaczył, że była to jakby szpilka którą się gdzieśtam wkładało i przekręcało...Kilka lat temu był z nim u zegarmistrza i zegarmistrz zegarek nakręcił a nawet powiedział, że może dorobić ten brakujący element.

I teraz inne pytanie (proszę mnie nie zlinczować, wiem, że tu się nie wycenia). Pewien osobnik oferował ojcu za ten zegarek 300zł ( sugerując nawet, że to podróbka, których ponoć jest pełno). Ja mam przeczucie, ze wart jest więcej i że ten ktoś chciał zrobić interes. Z racji tego, że zegarmistrz, chciał za dorobienie tej koronki, wałka czy czego tam brakuje, 150 zł, trzyma się to w ogóle kupy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarmistrz troche przesadzil...."dobrana "koronka z wałkiem napewno nie jest warta tych pieniedzy....z oryginalnymi roznie bywa jako ze stal i skora w Szwajcarii jest najdrozsza na Swiecie :D

Co do zegarka wraz ze stojakiem napewno jest wart wiecej niz oferowal "osobnik"-przynajmniej dla mojej skromnej osoby......P.s -jak powiesz gdzie mieszkasz ,koledzy napewno poleca Ci kogos sensownego,kto zajmie sie Twoim zegarkiem

Pozdrawiam.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarmistrz troche przesadzil...."dobrana "koronka z wałkiem napewno nie jest warta tych pieniedzy....z oryginalnymi roznie bywa jako ze stal i skora w Szwajcarii jest najdrozsza na Swiecie :D

Nie dobranie tylko dorobienie, a to zasadnicza różnica.

 

Co do zegarka wraz ze stojakiem napewno jest wart wiecej niz oferowal "osobnik"-przynajmniej dla mojej skromnej osoby.....

Taa... A najwięcej z tego jest warty ten stojak.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Taa... A najwięcej z tego jest warty ten stojak" - wyczuwam ironię :)

Zegarek był na Podkarpaciu, ale został wywieziony zagranicę coby inne "osobniki" nie próbowały go za parę groszy odkupić. Więc za rzeczoznawcą musiałabym się tu rozejrzeć.

Polubiłam tez zegarek i chciałabym żeby znowu chodził. Dorabiać tę brakującą część, szukać na allegro/ebay...?

Dziekuję za stronę o firmie, ale ja po rosyjsku ani słowa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polubiłam tez zegarek i chciałabym żeby znowu chodził. Dorabiać tę brakującą część, szukać na allegro/ebay...?

 

Słusznie - zegarek powinien być sprawny, Wówczas jego posiadanie zdecydowanie bardziej cieszy.

Takiego wałka nie dokupisz, bo po prostu nie wiesz, co kupić, a sa bardzo małe szanse, zeby ktos sprzedawał taki wałek z dokładnym opisem i zdjęciem do jakiego werku...

Na szczęście każdy normalny zegarmistrz potrafi taki wałek dorobić ewentualnie jakiś dobrać i przerobić. Zresztą to problem majstra jak zrobi - wazne, żeby zegarek odzyskał sprawność.

Powodzenia


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Taa... A najwięcej z tego jest warty ten stojak" - wyczuwam ironię :)

Do pewnego stopnia pewnie tak, ale niekoniecznie zaraz jest to złośliwa ironia. Zdarzają się zegarki Pawła Bure bardzo drogie, ale wysoka cena wynika przeważane nie z właściwości mechanizmu, zazwyczaj średniej klasy, ale z właściwości koperty - złoto, emalia, herby carskie, dedykacje itp. Tutaj koperta jest uboga, tak że nie ma co liczyć na jakąś rewelację cenową, nawet po naprawie, a stojaczek za to wygląda bardzo ciekawie i jeżeli to jest stary spatynowany brąz...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ironia nie musi być złosliwa:) I bardzo sobie cenię każdą uwagę i opinię na temat zegarka.

Oczywiście nie mam pojęcia z czego ten stojaczek, widać tylko, że ktoś się musiał mocno napracować, bo są na nim wykute, twarze, listki i inne esy-floresy,

Domyślam się, że duże (jak nie największe) znaczenie ma koperta, jej bogctwo i materiał, ale dlatego pytałam o mechanizm, bo osoba zainteresowana kupnem, sugerowała, że może nie być oryginalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto zaoferował 300zł za tenże zegarek zbyt wiele się nie "pomylił" na niekorzyść właściciela...

 

Faktycznie, jeśli stojak jest z brązu to posiada większą wartość niż sam zegarek, ale i ta materialna będzie relatywnie niska, a sentymentala to już sama oceń ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję:)

Osoba, która oferowała 300 zł sugerowała, że zegarek prawdopodobnie jest podróbką. Jeśli ktoś oferuje taką kwotę za rzecz rzekomo nieoryginalną to tym samym sugeruje, że oryginał jest wart więcej niż te 300 zł. A z drugiej strony może uczciwie chciał kupić za 300 zł coś co jest waśnie tyle warte.... Tylko wtedy po co w ogóle gadka o podróbkach?

Pozostaje mi iść do rzeczoznawcy choćby po to by się dowiedzieć z czego ta podstawka :)

I do zegarmistrza, by dorobić brakującą część.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten mechanizm rzeczywiście pochodzi z firmy Bure , czy może został dla niej wykonany ?

Może macie koledzy jakieś informacje na ten temat .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten mechanizm rzeczywiście pochodzi z firmy Bure , czy może został dla niej wykonany ?

Może macie koledzy jakieś informacje na ten temat .

Według mojej wiedzy pochodzi z firmy Buhre.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak , ale czy znasz jakieś materialne żródła mogące ten fakt potwierdzić ?

Spotkałem się z róznymi opiniami na ten temat , łącznie z taką iż te mechanizmy były zamawiane u Audemarsa .

Najbardziej prawdopodobnie , Bure produkował głównie charakterystyczny i popularny mechanizm z " blachą " na kołach naciągowych . Ale czy tak było ?

Wiadomo natomiast , że w swoich najciekawszych zegarach używał pięknie wykończonych ( pasy genewskie , perłowanie , wilcze zęby , nikiel) mechanizmów Le Coultre .

Z góry dziękuję za pomoc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Materialnie to mam potwierdzone tylko mechanizmy produkowane w latach 30-tych:

post-859-0-12283900-1361746700_thumb.jpg

ale te mechanizmy P.Buhre są dużo wcześniejsze:

post-859-0-51036800-1361746712.jpg

post-859-0-26675900-1361746721.jpg

post-859-0-50076300-1361746729.jpg

A swoja opinię, że to są autorskie mechanizmy opieram nie na dowodach, tylko raczej na ich braku. Nie znalazłem takich mechanizmów w ofercie żadnego innego producenta zegarków czy producenta mechanizmów i spotykam je tylko w zegarkach P.Buhre.

Oczywiście Buhre stosował o wiele więcej mechanizmów, ale większość z nich tak jak piszesz, można powiązać z innymi znanymi producentami.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie . Na trzecim zdjęciu widać charakterystyczny dla Audemarsa mostek nad kołem pośrednim i sekundowym.

Jednocześnie kształt mostka balansowego na zdjęciu trzecim jest identyczny jak mostka balansowego na zdjęciu drugim , a mechanizm zapadkowy w obu przypadkach też jest podobny ( a sama zapadka chyba taka sama ).

Jest zatem wielce prawdopodobne , że Audemars conajmniej maczał palce w przedmiotowym mechanizmie .

Oczywiście chodzi zapewne o firmę Audemars Freres .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiemy, ze to zegarki kieszonkowe. Bez dokładnych zdjęć, wraz ze zdjęciem mechanizmu NIC CI NIE POWIEMY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.