Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
John Time

ATLANTIC - oryginalny czy nie - zapytania wszelkie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam!

 

Będę wdzięczny sznownym kolegom za ocenę zegarka ze zdjęć poniżej. Zegarek kupiłem na popularnym portalu aukcyjnym, więc wiadomo,.. spodziewać można się wszystkiego.

 

Porównałem to co mam z materiałem z książki pana Kutermankiewicza i wyglada mi na to, że mechanizm to FHF i pasuje do tarczy (lata 70/80?...). Koronka nieoryginalna i tak miało być. Szkiełko pewnie wymienione, o czym wnioskuje porównując jego stan ze stanem (kiepskim) koperty.

 

Ten zarny plastikowy/gumowy element wokół werku jest uszkodzony na wysokości koronki. Czy to poważne uszkodzenie?

 

Oto zdjęcia:

 

at_1.JPG

 

at_2.JPG

 

at_3.JPG

 

at_4.JPG

 

i link do albumu:

https://picasaweb.google.com/105993717195218368432/27Marca2014?authkey=Gv1sRgCJzhma6_-buSeA

 

Zegarek kupilem z zamiarem odnowienia koperty, o ile ocena na forum wypadnie pomyślnie.

 

Dziekuje i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xenocratex

Piękny stan tarczy i wskazówek-gratuluje nabytku, rezultaty chromowania tej koperty mogą nie byc zadowalające, lepiej poszukaj dawcy w lepszym stanie, przy okazji wymień koronkę na oryginalną.

Pęknięte pierścienie nie stanowią problemu, ale świadczą o "profesjonalizmie" serwisu.

Pozdrawiam


Only vintage ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

Z wierzchu koperta całkiem niezła, od spodu tylko zeżarta.

Nie ryzykowałbym próby chromowania, bo z wierzchu chyba będzie wyglądał gorzej.

 

Na pewno zdejm mu bransoletę, rysuje chrom. Noś na pasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O oryginalności zostało powiedziane już wszystko, a właściwie to sam bardo dobrze oceniłeś swój nabytek. :)

Chromowanie koperty pozbawi ja naturalnych ostrych krawędzi. Będzie "ładnie" wyglądała, ale każdy kto zna ten zegarek, pozna, że była poddana renowacji. Szukanie w lepszym stanie może okazać się trudne, co nie znaczy, że niemożliwe. Z pewnością warto posłuchać Jacka, bo bransolety bardzo niszczą chromowane koperty, a temu zegarkowi bardzo pasuje pasek ;). Gratuluję nabytku.  


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chyba przekonaliscie mnie, ze nie mam co rzucać sie na renowację koperty. Ta faktycznie od góry wyglada całkiem dobrze, a przetarć od spodu nie widać, gdy zegarek jest na ręce. Może trafi mi się inna w lepszym stanie... renowacja tej, to byłby krok tylko w jedną stronę. Bransoletę oczywiscie zastąpie paskiem skórzanym - może w kolorze jasnego brązu wpadającego w pomarańczowy. Ostatnio na forumowym ryneczku widziałem piękny egzemplarz z takim właśnie paskiem. Prezentował się doskonale. Koronkę wymienię w najbliższym czasie przy okazji czyszczenia i smarowania mechanizmu.

 

Bardzo mnie cieszy, że trafiłem z oceną elementów zegarka!  :)  Wszystko dzięki śledzeniu forum i sięganiu do polecanych tu materiałów źródłowych.

 

Dziekuje za głos w sprawie i pozdrawiam!

Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o ocenę oryginalności i ewentualne określenie daty produkcji.

PICT0017.jpg

PICT0021.jpg

PICT0024.jpg

PICT0025.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o ocenę oryginalności i ewentualne określenie daty produkcji.

PICT0017.jpg

PICT0021.jpg

PICT0024.jpg

PICT0025.jpg

Nikt mi nie pomoże? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm,.. są tu prawdziwi specjaliści, do których ja na pewno się nie zaliczam, ale na bazie mojej skomnej wiedzy mogę jedynie zasugerować pewne nie typowe cechy (ewentualnie rzadkie, jeśli się mylę i jest to oryginal): wskazówki wyglądają na przełożone z doxy (klasycznej), mocowanie dekla też wydaje mi sie nietypowe jak na atlantica, podobnie, jak sygnatura, zatem koperta też chyba nietypowa. Werku nie odważe się oceniać, podobnie, jak przybliżonego czasu produkcji, ale z inwestycją w ewentualny zakup wstrzymałbym się do czasu uzyskania pełniejszej informacji od kogoś bardziej zorientowanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm,.. są tu prawdziwi specjaliści, do których ja na pewno się nie zaliczam, ale na bazie mojej skomnej wiedzy mogę jedynie zasugerować pewne nie typowe cechy (ewentualnie rzadkie, jeśli się mylę i jest to oryginal): wskazówki wyglądają na przełożone z doxy (klasycznej), mocowanie dekla też wydaje mi sie nietypowe jak na atlantica, podobnie, jak sygnatura, zatem koperta też chyba nietypowa. Werku nie odważe się oceniać, podobnie, jak przybliżonego czasu produkcji, ale z inwestycją w ewentualny zakup wstrzymałbym się do czasu uzyskania pełniejszej informacji od kogoś bardziej zorientowanego.

Inwestycja została zrobiona i brałem pod uwagę że to składak. Z tego co ja się do tej pory dowiedzaiłem to mechanizm jest z jakiegoś zegarka wojskowego o czym może swiadczyć sygnatura LL na dekielku. Ale zastanawia mnie tarcza. Nie spotkałem się jeszcze z malowankami do damskich zegarków. Myślę ze ze względu na wielkości elementów nie była by to tania robota,i komu by się chciało inwestować w taki zegarek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wojskowy mechanizm w damce? No cóż, w działaniach podczas 2WW brały udział także kobiety...  <_< Ale wskazówki wyglądają mi na przełożone z doxy, bo takich właśnie potrzebuję do mojej po dziadku (to nie żart! hehe!) Wybacz, ale moje kompetencje jednak nie są wystarczające do tego, żebym mogł pomóc Ci tak, jak bym tego chciał. :P  Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

Już pisaliśmy na temat tego zegarka, po co ci kolejne opisy nieoryginalności poszczególnych elementów? Wiedziałeś, że składak? No to czego jeszcze oczekujesz? Że ktoś okresli z jakiego roku składana koperta, może poszczególne tryby mechanizmu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewidentny skłądak z różnych marek - nie znam takiej konfiguracji. Tarcza bardzo ładna - może od damki, a może od młodzieżówki - popatrzę na nią w wolnej chwili.

Co do jakichkolwiek informacji - dokładnie ten sam zegarek znajduje się w bazie Wojtka a daje to informację, aby bazę traktować jako źródło danych, ale nie zawsze jako wykładnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xylog,

jakoś nie widzę żadnej twojej opinii więc nie pisz że "pisaliśmy". Jak na razie to tylko @xenoctarex podzielił się swoimi spostrzeżeniami (za co jestem mu wdzięczny), ale tak ja jak i On poznali byśmy inne opinie. Poza tym nie widzę żadnych informacji o werku (data produkcji poszczególnych trybów nie jest mi potrzebna taj jaki i Twój sarkazm).

Jeśli nie masz nic do dodania to po prostu nic nie pisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewidentny skłądak z różnych marek - nie znam takiej konfiguracji. Tarcza bardzo ładna - może od damki, a może od młodzieżówki - popatrzę na nią w wolnej chwili.

Co do jakichkolwiek informacji - dokładnie ten sam zegarek znajduje się w bazie Wojtka a daje to informację, aby bazę traktować jako źródło danych, ale nie zawsze jako wykładnię.

 

kto to jest Wojtek i gdzie ma swoją "bazę"? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

puma, co chcesz osiągnąć wrzucając tu ten zegarek z pytaniami, na które uzyskałeś już odpowiedzi ?

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/21744-nietypowe-zegarki-marki-atlantic/page-34

 

Masz zegarek który jest składakiem, mam też wątpliwości co do tarczy, opis SHOCKABSORBER nie występuje na żadnym innym znanym mi Atlantiku, poza tym egzemplarzem. A ponieważ i koperta nie wydaje się oryginalna, mechanizm na pewno, moża więc przypuszczać, że całość to fake.

 

Wojtek Kutermankiewicz. U niego w bazie jest też niestety dużo malowanek i jak widać również składaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza z uwagi na napisy wygląda ciekawie i nietypowo, dlatego też, jak nadmieniłem, wpierw, w wolnej chwili poszukam, ale niemal pewny jestem, że Xylog ma tu rację. Jedno co nie ulega wątpliwości, to, że jest to składak, a jako taki nie ma co go analizować. Zastanowić się można jedynie czy kiedykolwiek wystepowała taka tarcza.

A Wojtek to Wojciech Kutermankiewicz, którego opracowanie na temat Atlantica warto znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tarcza jest OK (ale to moje zdanie wyrobione na podstawie oględzin tarczy w dużym powiększeniu). Szkoda że nie udało się zidentyfikować mechanizmu bo bez daty jego produkcji ani rusz.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

Przecież w linku który podałem wyżej jest dość jasna informacja, że to nie jest werk Atlantika. To co chcesz identyfikować? I datować? Jakie logiczne wnioski wyciągniesz z tego, że nieoryginalny werk jest z 1952 roku?

Imo ten zegarek ma domalowane logo Atlantic na tarczy. Budowanie na tym jednym sygnowanym elemencie całej reszty zegarka może być, i pewnie jest, obarczone grzechem błędnego założenia, że tarcza jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, werk, wskazówki, koperta i dekiel nie mają nic wspólnego z Atlantic'iem, zatem pomijamy je. Cóż, przyznaję, iż nie poświęciłem temu zapytaniu wiele czasu, gdyż już oglądając miniatury fotografii widać, że to składanka. Jednak sprawa nabrała rumieńców.

W powiększeniu już samo logo wygląda dość nietypowo - silnie pochylone "A" i brak podkreslenia. Ponadto napisy poniżej logo mają różny krój i wielkość - jest to conajmniej intrygujące. Napis "SWISS MADE" również nierówny. Same indeksy również nie wyglądają nazbyt równo i dokładnie naniesione. Oczywiście kiedyś już rozmawialiśmy, że wczesne tarcze nie były zbyt dokładne, ale trochę dużo tych odchyłek.

Podsumowując - po bliższym przyglądnięciu się zgadzam się z Xylogiem - tarcza również wygląda podejrzanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pwenie jak większość z forumowiczów ja też często śledzę oferty zegarkowe na alle i... chcę, czy nie... często widuję oferty pana Zbigniewa. Zawsze zastanawiam się, jak ten człowiek osiąga takie wyniki! Oczywiście ciekawi mnie to z czysto poznawczego powodu. Sam nie mam czasu ani ochoty na handle na portalach. Jednak to comnie intryguje, to ceny w jego licytacjach, które dochodzą do kwot kompletnie nieadekwatnych do sprzedawanych zegarków! Czyzby magia zdjęć?!

 

@greenhorn7: zegarek, jak zegarek, ale oczywiście cena już jest wysoka w proporcji do oferty, a można się spodziewać, że w ostatnich sekundach walka będzie zaciekła i jeszcze o 2-3 stówki stówki podskoczy. I nie chodzi tu o wartość bezwzględną! Po prostu 500, czy 700 pln można znacznie lepiej zainwestować, zarówno w kategorii vinage, jak i w nowy zegarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xylog

greenhorn7 - co tu napisać oprócz tego, że to zbigniew12?

Dekiel wypastowany na glanc. Mam wrażenie, że kanty koperty nie są tak ostre jak w oryginale.

Poza tym, od oszusta, nawet jak ci sie uda kupić oryginał, to będziesz na 100 % pewny?

 

Jest paru handlarzy, od których zegarków nie kupuje się. Tyle.

Ale oczywiście to twoje pieniądze itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest paru handlarzy, od których zegarków nie kupuje się

 Przydalaby mi sie taka lista, bo akurat szukam worldmastera :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca podaje informację, że to NOS a w istocie to w części podróbka. Choć faktycznie tarcza mi na chińską nówkę wygląda. Koperta to prawdopodobnie nówka-stalówka, która zapewne trwalsza, ale nie oryginalna. Dekiel - wyfroterowany na błysk, choć nie wszystko dało się usunąć. Pierścień dociskowy pęknięty. Jeśli tak wygląda oryginalny i nieużywany zegarek - to chyba niewidomy by się poznał - jeżeli uczestniczysz w tej aukcji to się szybko wycofaj, bo to jest zwyczajne szukanie jelenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.