Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
John Time

ATLANTIC - oryginalny czy nie - zapytania wszelkie

Rekomendowane odpowiedzi

@Perkoz1959

 

Koniecznie zamieść zdjęcia tego czarnego SDL po wymianie/ polerce szkła lub bez niego.

Tego typu indeksy bywały ale w "jasnych" wersjach tarcz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Perkoz1959

 

Koniecznie zamieść zdjęcia tego czarnego SDL po wymianie/ polerce szkła lub bez niego.

Tego typu indeksy bywały ale w "jasnych" wersjach tarcz.

Oczywiście, że zrobię porządne foty bo mnie samego frapuje to, że w całych zasobach sieci nie znalazłem takiej tarczy z tymi indeksami. Nawet jasnej. Z drugiej strony jak widać to za stary trupek aby podejrzewać malowankę. Jednak dopóty mi w poniedziałek nie przyjdzie to muszę żyć w niepewności pomimo iż ta niepewność kosztowała grosze.

Martwi mnie też kwestia prostowania tego ucha. Ciekawe czy mój Mistrz ogarnie ten temat i ma jakąś nieinwazyjną metodę aby to zrobić. Wiem, że można poszukać nie uszkodzonej koperty ale akurat ta w krabie mi się bardzo podoba i nie chcę jej stracić.

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja znalazłem takiego SDL bez gilosza, z podobnymi indeksami i małą literką "a". tylko luma przy godz 12 jest trójkącikiem i te indeksy 3 i 6 też inne. natomiast mam też zdjęcie identycznej Primy którą wstawił Frantz

post-85645-0-41573800-1521203057_thumb.jpg


"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli nie ma rozwiązania to nie ma problemu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mój ale kiedyś prawie go kupiłem :-)

 

No cóż. Atlantico Helvetico Originale i też na krabie czyli jak ktoś kiedyś na tym forum napisał, że w kolekcjonowaniu Atlanticów jest jedna i niepodważalna reguła - całkowity BRAK REGUŁ. I to co wszystkim do południa wydaje się, że występowało tylko białe, po południu objawia się nagle czarne. I to właśnie jest najpiękniejsza zabawa.

Swoją drogą to jestem ciekawy co oni w tamtych latach w tej fabryce wąchali, że utopią jest cokolwiek skatalogować z tej różnorodności?

 

PS. A czy tobie się nie wydaje tak jak i mnie, że na tym moim murzynku w logo "atlantic" pierwsza i ostatnia litera są zauważalnie większe niż pozostałe? No chyba, że to przekłamanie na fotografii. Jeśli rzeczywiście są większe to czy takie coś występowało w aplikowanych napisach?

 

Edycja: Znalazłem odpowiedź u Wojtka Kutermankiewicza. Tak. W latach 60 - tych pierwsza i ostatnia litera były większe. Czyli ten mój SDL jest na bank z lat 60-tych. Przynajmniej jedna wątpliwość wyjaśniona.

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie złudzenie, tak było. Pierwsze "a" w napisie atlanic jest większe niż drugie.

post-60800-0-93724000-1521206721_thumb.jpeg

Edytowane przez Frantz70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Martwi mnie też kwestia prostowania tego ucha. Ciekawe czy mój Mistrz ogarnie ten temat i ma jakąś nieinwazyjną metodę aby to zrobić. Wiem, że można poszukać nie uszkodzonej koperty ale akurat ta w krabie mi się bardzo podoba i nie chcę jej stracić.

 

Ucho trudno wyprostować i zawsze  może się  urwać, podczas prostowania  Do kogo nosisz zegarki? Możesz napisać tu lub na priv?

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ucho trudno wyprostować i zawsze  może się  urwać, podczas prostowania  Do kogo nosisz zegarki? Możesz napisać tu lub na priv?

 

Mamy w Lbn takiego jedynego Mistrza od wintejdży i nie tylko. Teoretycznie nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Zapytam się go czy da radę. Szkoda mi po prostu tej krabowatej koperty. Takiej już raczej nie dostanę.

 

A w tym moim Atlanticowym hobby tak się ostatnio mi trafia, że za bezsensownie niską kasę udaje mi się takie "tajemnice" kupić. I weź człeku nie kup.

 

PS. Dopiero teraz zwróciłem uwagę na dekiel. Też jest dosyć "inny" bo z grawerki taki jak stożkowate z Originali a w rzeczywistości jak widać jest płaski. I następna kolekcjonerska zagwozdka. :huh:

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ci chodzi po głowie z tym deklem,jest dobry i nic jemu nie brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Perkoz1959

 

Koniecznie zamieść zdjęcia tego czarnego SDL po wymianie/ polerce szkła lub bez niego.

Tego typu indeksy bywały ale w "jasnych" wersjach tarcz.

 

Dzisiaj dopiero przyszedł i na razie foty robione smartfonem na szybko po pracy bo zaczyna światła brakować.

 

Zegarek wręcz olbrzymi - 39 mm b/k. Koperta w stanie bardzo dobrym z jednym przygiętym uchem (różnica ok. 1 mm do wewnątrz i lekko w dół). Koronka nie ori ale odpowiedniej wielkości i pasująca wyglądem. Dekiel w stanie dobrym. Jest dziwny bo pierwszy raz takiego widzę. Płaski, a od wewnątrz ze sprężynami dociskowymi. Widać to na focie. 

 

Tarcza piękna i uważam, że na 100 % ori. Bez najmniejszych śladów ingerencji czy zużycia ( poza kropkami lumy przy indeksach - zwietrzałe ze starości). Cały efekt piękna i unikalności tej tarczy psuje widoczne na zdjęciu zmatowione ze starości i porysowane szkiełko. Indeksy aplikowane i czyste. Wskazówki minutowa i godzinowa czyściutkie w złocie z pozostałościami po lumie. Sekundnik ori z czerwonym grocikiem.

 

Mam zamiar wymienić tylko szkiełko, naprostować ucho i zakonserwować mechanizm. I nic więcej. Po tych czynnościach daję słowo, że zaprezentuję tego pięknego Atlantica ubranego w odpowiedni paseczek.

 

Jakie to lata mniej więcej? Ja datuję na 60-te. Co wy na to?

 

post-99061-0-86558600-1521478639_thumb.jpg

post-99061-0-01974300-1521478657_thumb.jpg

post-99061-0-34373600-1521478686_thumb.jpg

post-99061-0-46840500-1521478711_thumb.jpg

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna tarcza w komplecie ze wskazówkami, staro wszystko wygląda, w pozytywnym  tego tego słowa znaczeniu.

Kropki między indeksami są z takiego samego materiału jak i indeksy?

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś było robione dookoła litery "a" i napisu logo atlantic?

 

Trudno cokolwiek dostrzec przez to matowe szkiełko a rozbierać sam nie będę bom z racji wieku ślepowaty. Ale za pomocą dobrej lupy można zauważyć, że cała tarcza jednak posiada oznaki starości. Są to takie piegi mało widoczne na czarnym kolorze. Miałem do niedawna Doxę z jasną tarczą która była od starości właśnie tak piegowata. Jest też, mimo mojej wstępnej diagnozy, troszkę brudna. Widać to szczególnie koło indeksów oraz właśnie koło logo dlatego na focie wydaję się jakby coś było malowane. Dodatkowo akurat nad logiem szkiełko jest najmocniej porysowane i daje to taki efekt jakby logo było ruszane.

Uważam, że tarcza jest w 100 % ori. Jest tylko po prostu stara. Ale po wymianie szkiełka i tak będzie cudo. Dumam tylko czy zegarmistrz ogarnie lekkie podczyszczenie tej tarczy , indeksów i wskazówek. Tak aby broń Boże nie uszkodzić napisów bo są piękne i dobrze widoczne. Szczególnie napis SUPER DE LUXE w takim jakby fiolecie. 

 

50 CENT

 

Na twoich widzę podobny objaw jak na moim. To na bank nie malowanki tylko taka właśnie korozja podpowierzchniowa na czarnych tarczach. Im starszy zegarek to bardziej są te piegi lub pryszcze widoczne. Taka widocznie ich uroda. I raczej nie warto tego ruszać bo tak ma być. 

 

 

art_69

 

Tak. Kropki są aplikowane, przestrzenne i złote. Tylko te na godzinach były pokryte lumą ale na większości już lumy nie ma tylko pozostały same kółka po niej. Luma lata luzem pod szkielkiem  :D .

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że tarcza jest na 100% oryginalna.Co to za pewność siebie,gdzie jest jakaś wzmianka,gdzie jest doświadczenie z twojej strony w temacie oryginalności modeli po co się upierać.To jest malowanka,a oto dowody,napis atlantic nie czytelny czyli litery t wyglądają nie naturalnie może żle widzę nie pod tym kontem,wokół napisu miejsce jasne wytarte ma inny odcień,napis worldmaster za duży odstęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Perkoz1959

Ale tam rzeczywiście wygląda jakby ktoś coś robił wokół litery 'a' i napisu.

Ja to sprawdzam tak: robię w dużej rozdzielczości foto, przy naturalnym świetle i powiększam....

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że tarcza jest na 100% oryginalna.Co to za pewność siebie,gdzie jest jakaś wzmianka,gdzie jest doświadczenie z twojej strony w temacie oryginalności modeli po co się upierać.To jest malowanka,a oto dowody,napis atlantic nie czytelny czyli litery t wyglądają nie naturalnie może żle widzę nie pod tym kontem,wokół napisu miejsce jasne wytarte ma inny odcień,napis worldmaster za duży odstęp.

Popadasz w jakąś paranoję. I nie czytasz tego co ktoś napisał. No to jeszcze raz ci łopatologicznie wytłumaczę:

 

1. Tarcza jest stara i brudna oraz pokryta wykwitami / pryszczami na całej powierzchni. Brud nazbierał się, jak to w wielu starych zegarkach, szczególnie w okolicach aplikowanych napisów i indeksów co przy fotografii daje złudzenie wady lub jakiejś ingerencji. Widzę to dokładnie pod silną lupą w przeciwieństwie do twojego widzenia opartego tylko na fotografii wykonanej przeze mnie telefonem.

 

2. Szkiełko jest scharatane na maksa ( rysy, mikrorysy oraz ogólne zmatowienie i zeżółcenie ze starości. Wewnątrz szkła, na tarczy i wskazówkach nazbierało się bardzo dużo pozostałości po lumie która zwietrzała i poodpadała.

 

3. Według ciebie napis Worldmaster jest za nisko. Mylisz się. Widziałem na wielu NOS-ach napis umieszczony w tej samej pozycji. Zresztą przeanalizuj fotografie w opracowaniu Wojtka Kutermankiewicza. Zresztą wszystkie napisy są wykonane tak jak je zrobiono fabrycznie. Zarówno pod kątem rodzaju czcionki, jej wielkości oraz kolorów. Żaden Nikifor,ówczesny jak i teraźniejszy, nie jest w stanie tego tak wykonać.

 

4. Przytyk do mojego doświadczenia – nie bierzesz pod uwagę, że się mylisz? Zresztą akurat w Lublinie mam pewne wsparcie w kimś chyba najbardziej doświadczonym w dziedzinie Atlanticów w PL i nie tylko. Nie wymieniam ad personam bo nie mam do tego upoważnienia. Kiedyś zresztą ta skarbnica wiedzy dużo pisała na tym forum. I akurat on nie ma żadnych zastrzeżeń co do tego zegarka.

 

Nie jest to malowanka. No chyba, że malowanie fabryczne w latach 60-tych też jest dla ciebie malowanką. I proszę. Troszeczkę pokory w swoich ocenach bo od dawna obserwuję twoje wpisy i nie zdrowe jest popadanie w takie samouwielbienie dla swojej nieomylności.

Edytowane przez Perkoz1959

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia:

@Perkoz1959 od początku jak pokazałeś zegarek tj. od postu #2045 można zauważyć, że niby pytasz o oryginalność ale tak na prawdę to jedynie bronisz swojego przeświadczenia, że zegarek jest oryginalny. Odpierasz wszelkie sugestie, co może być z nim nie tak itp. 

Niektóre spostrzeżenia forumowiczów co do twojego zegarka były błędne od samego początku - chodzi mi o @art_69 i post #2046, lecz z niektórymi się sam zgadzam - te dziwne odbarwienie tarczy przy logo, i umiejscowienie napisu worldmaster (moim zdaniem zbyt nisko)

Jeśli @Perkoz1959 jesteś pewien oryginalności to po co tworzysz post w tym temacie? pochwal się zakupem w tym temacie http://zegarkiclub.pl/forum/topic/45030-poka%C5%BCmy-swoje-worldmastery/ 

lecz jeśli nie jesteś pewien i chcesz usłyszeć opinię innych - to zanim o nią poprosić wypada wstawić lepsze zdjęcia. A nie tak jak teraz w "gorącej wodzie kąpany" wrzuciłeś na szybko z aukcji - i piszesz, że "wy nie widzicie, ja widzę lepiej itp" taki dałeś materiał i na takim się wszyscy opierają.

Życzę Ci samych NOS-ów lub zegarków w oryginalnym stanie, sobie w sumie również tego życzę ;) ale czasem różnie bywa. 

Edytowane przez dadas1122

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli nie ma rozwiązania to nie ma problemu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czy to jest oryginał? Oczywiście kopertą po chromowaniu.....

 

e22513e945d29015341cff31939e_edit.jpg

Edytowane przez Qba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy były takie tarcze w super de luxach?bo jakiś lakier jest spekany Jak sie lupa oglada

Niedawno Kolega zamieścił zdjęcie takiej tarczy. W obu przypadkach potrzebne są zdjęcia w świetle dziennym ale coś jest na rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno Kolega zamieścił zdjęcie takiej tarczy. W obu przypadkach potrzebne są zdjęcia w świetle dziennym ale coś jest na rzeczy.

Wrzucę lada dzień foty samej tarczy bo mnie samego to bardzo ciekawi. Musze tylko pójść do zegarmistrza aby mi fachowo wyjął mechanizm z tarczą z koperty. Sam tego nie zrobię bo z racji wieku jestem deczko niepełnosprawny wzrokowo. :(

Z drugiej strony jakoś z powątpiewaniem podchodzę do teorii spiskowej odnośnie malowanek w tych Murzynkach. Bo dziwne jest, że Nikifory akurat uparli się na Murzynki z lat 60 -tych. Bardziej jestem skłonny uwierzyć, że taka w tamtych latach była technika malowania tarcz na czarno. Takie były niedoskonałe emalie. Dlatego jak widać na załączonych powyżej fotach mamy pryszcze, spękania i purchle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat łatwo wyjaśnić. Od jakiegoś czasu istnieje duży popyt na zegarki vintage z czarną tarczą( patrz Omega). Cwani sprzedający przemalowują co się da, więc dlaczego nie Atlantic. Oryginalnych jest bardzo mało a ssanie z rynku duże.

Co ciekawe Atlantic znacznie wcześniej potrafił dobrze produkować Worldmastery z czarną tarczą. Wszystko to kwestia oryginalności, stanu zachowania i dobrych zdjęć.

post-60800-0-10343800-1521711407_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat łatwo wyjaśnić. Od jakiegoś czasu istnieje duży popyt na zegarki vintage z czarną tarczą( patrz Omega). Cwani sprzedający przemalowują co się da, więc dlaczego nie Atlantic. Oryginalnych jest bardzo mało a ssanie z rynku duże.

Co ciekawe Atlantic znacznie wcześniej potrafił dobrze produkować Worldmastery z czarną tarczą. Wszystko to kwestia oryginalności, stanu zachowania i dobrych zdjęć.

 

Zdaję sobie z tego sprawę tym bardziej jak patrzę na twojego Atlantica. Sekcja zwłok powinna odkryć prawdę jeśli chodzi o mój zegarek. Jutro będę po pracy u zegarmistrza aby odebrać swoją Fabulosę po konserwacji to mi tego Super de Luxa rozczłonkuje i zrobię foty.

Ten powyżej co Qba wrzucił jest właśnie bardzo podobny do mojego jeśli chodzi o sposób i miejsce naniesienia napisów. Też napis Worldmaster jest w tym samym miejscu ( trochę niżej ) co i na moim. Zastanawia mnie tylko perfekcyjność wykonania pozostałych napisów w obydwu tych zegarkach. nawet współczesne Nikifory i profesjonalni renowatorzy takiej profeski nie są w stanie wykonać. I tu jest zagwozdka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, napisy, a zwłaszcza "Worldmaster" dają dużo do myślenia.

Pozostaje odszukać jeden lub więcej dokładnie takich samych zegarków/tarcz i jesteśmy w domu.

Nie ma pośpiechu a jak widać jest już trochę materiału do badań :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.