Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
jslanina

Subiektywny przegląd zegarków typu Pilot do 1000 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Subiektywny przewodnik po zegarkach do 1000 PLN

 

Wstęp:

 

Nieraz przeglądając fora zegarkowe zauważyłem, że poza treścią w wątkach głównych generowanych przez osoby typowo zainteresowane sztuką zegarmistrzowską duża ilość postów pojawia się w tematach pomocy dotyczącej zakupu pierwszego zegarka. Wątki te zazwyczaj są tworzone przez osoby nie mających znacznej wiedzy zegarkowej, a szukających jednej z nielicznych akceptowalnych form męskiej biżuterii. Świadomość zegarkowa w naszym społeczeństwie niestety ciągle jest dość przeciętna i zazwyczaj ogranicza się do tego, że zegarek powinien być najlepiej szwajcarski, a listę dostępnych modeli i marek ograniczamy do tego co widzimy na wystawach witryn sklepowych. Sam zresztą tak samo zaczynałem swoją przygodę z zegarkami. Jeżeli jednak już dotarliście na tą stronę, postanowiłem napisać krótki poradnik z propozycją kilku zegarków w podanym zakresie cenowym, którego głównym celem jest podpowiedzenie wam drodzy czytelnicy na co warto zwrócić uwagę a czego warto się wystrzegać.

Poszukiwanie powinniśmy rozpocząć od zadania sobie pytania do czego właściwie będzie potrzebny nam zegarek. Odpowiedź na nie mocno determinuje czego właściwie powinniśmy szukać. Wiele osób chce kupić zegarek jak najbardziej uniwersalny, niemal do wszystkiego. Niestety, narażając się większości nieświadomych użytkowników w naszym kraju odpowiem, że taki zegarek nie istnieje. Oczywiście, są zegarki typu EDC (every Day Carry), które w większości wypadków będą uniwersalne, jednak zawsze znajdą się ekstremalne sytuacje w którym na pewno i one nie będą odpowiednie. Warto uświadomić sobie, że nie każdy z nas jest agentem jej królewskiej mości aby nosić omegę na bransolecie do smokingu ;). Także założenie złotego garniturowca do krótkich spodenek na plażę będzie połączeniem dość oryginalnym.

Ponieważ znajdujemy się na stronie tematycznej należy mieć świadomość, że miłośnicy sztuki zegarmistrzowskiej zazwyczaj preferują zegarki mechaniczne, choć jest też grupka osób, które są zwolennikami zegarków HEQ (precyzyjnych mechanizmów kwarcowych). Nie oznacza to, że zegarki kwarcowe są złe i warto pamiętać o ich plusach takich jak dokładność, wytrzymałość oraz bezobsługowość. Niestety, pomijając mechanizmy HEQ w większości są one dość powtarzalne i w moim zestawieniu się po prostu nie znajdą. W ich przypadku warto kierować się już głównie wyglądem.

Jeżeli mowa o wyglądzie, mimo że nie jesteśmy na stronie modowej, tu także słów kilka wtrącę. Kupując zegarek należy mieć świadomość wielkości swojego nadgarstka. Tutaj niestety nie ma uniwersalnej reguły i warto po prostu kilka zegarków przymierzyć. Ważne zawsze są 3 podstawowe wymiary, średnica, rozmiar od ucha do ucha oraz wysokość (grubość) koperty. O ile jeszcze zegarki typowo sportowe mogą być ciut większe o tyle w przypadku garniturowca jest to niedopuszczalne. Pamiętajmy aby z rozmiarem nie przesadzać bo nie ważna jest wielkość a jakość ;).

W swoim zestawieniu postaram się przedstawić po kilka zegarków z różnych stron świata danego typu. Ich ceny mogą być zróżnicowane jednak mając pewną kwotę na koncie zawsze te parę % się znajdzie - w końcu piękno ceny nie ma ;). Dodatkowo, w zestawieniu mogą znaleźć się zegarki, które nie posiadają bezpośredniego przedstawicielstwa w Polsce. Warto także często poszukać interesującego na modelu w innym kraju, w końcu mamy 21 wiek i globalizacja oraz internet stanowczo ułatwiają nam takie zakupy a różnica w kwocie jest nieraz niemała.

 

Grupa I - zegarki typu pilot

Modele te wyróżniają się charakterystyczną militarną stylistyką, która jest inspirowana zegarkami pilotów z czasów 2 wojny światowej. Są one zazwyczaj czytelne i przejrzyste co stanowczo ułatwia odczyt godziny. Dobrze komponują się z codzienny strojem. Często także mają one dość spore rozmiary - co jest akurat historycznie uzasadnione. Gorzej jest z ich wodoszczelnością i zazwyczaj mają one WR30/50, sporadycznie zdarzają się modele z WR100.

 

Zegarki szwajcarskie:

I tu mamy klops… W podanym przedziale nie znam żadnego zegarka ze słynnym i jak widać drogim napisem swiss made. Jeżeli jednak upieramy się na zegarek szwajcarski pozostaje nam przejrzenie oferty Steinharta jednak ich ceny przekraczają zakładany budżet o 60%… Jeszcze niedawno można było zakupić bardzo udany model Auguste Reymonda stworzony dla salonów Tchibo, jednak coraz rzadziej da się go upolować na portalach aukcyjnych.

auguste.jpg

 

Zegarki niemieckie:

Tutaj jest stanowczo ciekawiej. Warto zacząć swoje poszukiwania od przejrzenia oferty marki Uhr, gdzie w cenie ok. 250Euro są dostępne piloty oparte o słynną etę 2824-2. Co ciekawe, mają one także dość sensowne wymiary dzięki czemu będą pasować na bardziej wątłe nadgarstki

uhr1.JPG

uhr2.JPG

Także w ofercie Kemmnera można znaleźć awiatora jednak ten posiada już spore rozmiary i napędzany jest chińskim mechanizmem TY2551.

kemmner.JPG

Marka Junkers, której już sama nazwa zobowiązuje do posiadania zegarka o tematyce lotniczej nie zawodzi. W cenie do 1000 PLN znajdziemy kilka modeli opartych o japońską miyotę.

junkers_1.JPG

junkers_2.JPG

 

Zegarki Japońskie

Przedział do 1000zł to domena Japończyków. W tym przedziale kupimy zazwyczaj dobrze skrojony zegarek z kraju kwitnącej wiśni, z mechanizmem własnej produkcji. Kolejna cechą charakterystyczną będzie ich wielkość, gdyż rzadko kiedy porywają się oni na kolosy. Poszukiwania polecam od przejrzenia marki Seiko, gdzie w ofercie można znaleźć kilka dobrze wyglądających pilotów takich jak dostępna w niskiej cenie rodzina sngz oparta o mechanizm 7s36 ze szkiełkie hardlex

seiko_1.JPG

Czy nowy militarno sportowy twór SRP27x z mechanizmem 4R36 (już z dokręcaniem i stop sekundą).

seiko_2.jpg

Także orient nas nie zawiedzie swoim nowym lotniczym wypustem oferując równie wysoką jakość wykonania co Seiko.

orient.jpg

 

Zegarki Rosyjskie

W przedziale do 1k znajdziemy całkiem sporo lotniczych tworów zza północnej granicy. Warto przejrzeć oferty takich marek jak Aeronavigator, Aviator czy Moscow Classic. Oferowane modele będą zazwyczaj wyposażone w mechanizmy z ręcznym naciągiem 2614 lub słynną molnie 3602. W przypadku Aeronavigatora mamy też szansę trafić na wypusty bazujące na automatycznym Werku 2416. Niestety, wypusty rosyjskie najczęściej będą miały tylko szkło mineralne.

aero_1.JPG

aero_2.JPG

aviator_1.JPG

 

Zegarki Polskie

Aktualnie niestety w tym przedziale cenowym nie ma żadnego z Polskich produktów, jednak mam nadzieję, że i to się zmieni. Bardzo ciekawie zapowiada się projekt G.Gerlach PZL P.24 w lotniczym klimacie. Mam nadzieję, że także i Xicorr z czasem pokaże nam projekt typowego pilota.

 

Zegarki Chińskie

Tutaj warto zobaczyć modele Ticino. Typowo lotniczy charakter idzie tutaj z dobrą jakością wykonania i sensowną ceną. W ofercie znajdują się 44 i 47mm lotniki wyposażone zarówno w mechanizmy automatyczne jak i z ręcznym naciągiem.

ticino.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre opracowanie . Drugi etap to piloty powyżej 1000 pln np. do 3000 pln :)

Temat do podpięcia w Zapytania i sugestie przed zakupem.


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne zestawienie, kawał dobrej roboty. Dzięki i gratuluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa. Postaram się rozbudować opracowanie o kolejne typy: elegant, diver... Może komuś się przyda.

@jacjakuza - o koreańcu też myślałem - tyle że go na oczy nie widziałem i zniknął z zatoki. Jak tylko będzie do kupienia przez ich stronę uzupełnię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne opracowanie, moim zdaniem do podpięcia na górze strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak nieśmiało tylko... Czy ja się pogubiłem w tych zmianach na mapie Europy, czy też Rosję wciąż mamy na wschodzie? :)

Mały edit by się przydał...

Robert


Tempus fugit - aeternitas manet...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle super sie czyta, czekam z niecierpliwoscia na wersje o diverach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RobertK_70, tak patrzę na mapę i jakoś granice z Rosją chyba mamy na północy... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hhmm...

Nie tak, żebym trwał przy swoim, ale zawsze kojarzyłem Rosję na Wschodzie. I określenie, że Rosja to sąsiedzi zza północnej granicy wcale mi nie pasuje... :(

Ale co tam... Starej daty jestem. Moja młodość to czasy zimnej wojny i "Rosja - tudzież Związek Radziecki - "na Wschodzie" już chyba na zawsze mi zostanie..:)

A tekst oczywiście przefajny...

R.


Tempus fugit - aeternitas manet...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No cóż, FR leży generalnie na E od Polski ale graniczymy z nią od około 20 lat tylko na Północy....

 

Wracając do meritum, od dwóch miesięcy jestem posiadaczem, usatysfakcjonowanym dodajmy, starszej wersji pilota Ticino z tarczą typu A o średnicy zegarka 47 mm. Celowałem w rozmiar 44 mm ale akurat na CW trafił mi się używany zegarek o większej średnicy w świetnym stanie o atrakcyjnej cenie (sprzedawcę pozdrawiam ;)) , który mieści mi się na ręce.

Nieco pomniejszona kopia B-uhra jest wykonana porządnie, do koperty, tarczy, szkła, paska z zapięciem motylkowym żadnych uwag nie mam. Luma świeci jak szalona. Co zaś może irytować lub przeszkadzać? Przeszklone dno ukazujące małą Miyotę (może Ticino chciało się pochwalić nazwą firmy na wahniku) oraz dźwięki wydawane przez ten mechanizm. Gdybym nie wiedział jakich hałasów mogę się spodziewać (opisywano je bodajże na CW) to przestraszyłbym się, że mechanizm jest uszkodzony. Miyota wydaje słyszalne dźwięki przy nakręcaniu automatycznym, wahnik też słychać gdy obraca się w kierunku przeciwnym.

Edytowane przez mw75

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nikt jeszcze nie podpiął tematu, za chwilę będzie trzeba użyć opcji "szukaj" żeby go przeczytać <_<

Gratki Słoniu, że Ci się chciało, może ktoś skorzysta ;)


Instagram: przemekspce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nikt jeszcze nie podpiął tematu, za chwilę będzie trzeba użyć opcji "szukaj" żeby go przeczytać <_<

Gratki Słoniu, że Ci się chciało, może ktoś skorzysta ;)

 

Podpięty


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jest taki wynalazek, niby na unitasie
http://www.aramar.nl/index.php?item=&action=article&group_id=38&aid=517&lang=EN

ale łabędzia szyja sugeruje , że to raczej anitas

___________________________________________________________________

 

EDIT

zegarek zniknął z ofertry

Edytowane przez tomek123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pilot to przede wszystkim LACO już za troszkę ponad tysia można dostać ciekawy model na miyocie.

Edytowane przez Logan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pilot to przede wszystkim LACO już za troszkę ponad tysia można dostać ciekawy model na miyocie.

to podziel się linkiem do Laco za 250E, moze i ja skorzystam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdamB

Odradzam zegarki SRP275, miałem już dwa modele i w obu wskazówka minutowa uszkodziła napis na tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

pozwolę sobie trochę odświeżyć temat, gdyż jestem na etapie zainteresowania czymś podobnym.

 

pojawiło się coś nowego w temacie?

może Gerlach ?

http://gerlach.org.pl/p_50_jastrzab.html

 

Tylko w temacie jest do 1000zl, a Gerlach zapewne będzie kosztował więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.