Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
gezu

Kolejowe zegarki kieszonkowe - w jednym miejscu

Recommended Posts

To nie jest maluszek, to zegarek z tych większych z zakręcaną kopertą. Pozostałe w wielkości goliath...

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Cicho w temacie, bo mamy obsrane gacie ...

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

A, może byśmy doprowadzili do zorganizowania spotkania we Wrocławiu pod szyldem Warsztatów z tematem np. "Zegarki kolejowe - wczoraj i dziś"

Mogę zaprosić na taki wieczór przedstawiciela marki  Ball z prezentacją dotyczącą jej historii, ale niehandlową ! 

Prócz tego może ktoś z naszych klubowiczów mógłby powiedzieć coś o swojej ewentualnej kolekcji  lub przygodzie z zegarkami kolejowymi. 

Jestem jak najbardziej za. Ze swojej strony mogę zadeklarować pomoc w organizacji spotkania we Wrocławiu oraz prezentację mojej kolekcji. Można też pomyśleć o połączeniu naszych warsztatów z wystawą modelarską, oczywiście w temacie kolejowym.

To czas na pokazanie kolejnych kolejarzy. Mechanizm na zdjęciu jest od Ball. 

IMG_2749.thumb.jpeg.3914d0fbefad947efe79b8b349d8b209.jpegIMG_2755.thumb.jpeg.d9a12d6763ddfa767fa5b8acb382a9a2.jpegIMG_2754.thumb.jpeg.6d5952b5d702779d7b6bd3a89512b304.jpegIMG_2753.thumb.jpeg.b92553b65aa0d4f762b686946c29ed2c.jpeg

Posted (edited)

Niestety zegarek nie jest wyprodukowany przez słynnego amerykańskiego Balla. To zwykły "swiss fake" z udawanymi kamieniami nakrywkowymi.

Oczywiście z koleją nie ma nic wspólnego poza rysunkiem lokomotywy.

Odnosząc się do zegarków wyżej, Waltham model 1883 oraz Hampden Railway w podanych wersjach nigdy nie były zegarkami kolejowymi. Z prostego powodu, sawonetek nie używano w kolejnictwie (chyba że ktoś posiada dane o użyciu ich w jakimś kraju europejskim, na pewno nie były używane w Kanadzie ani USA).

Edited by papax
Dopiska

2 godziny temu, papax napisał(-a):

Niestety zegarek nie jest wyprodukowany przez słynnego amerykańskiego Balla. To zwykły "swiss fake" z udawanymi kamieniami nakrywkowymi.

Oczywiście z koleją nie ma nic wspólnego poza rysunkiem lokomotywy.

Odnosząc się do zegarków wyżej, Waltham model 1883 oraz Hampden Railway w podanych wersjach nigdy nie były zegarkami kolejowymi. Z prostego powodu, sawonetek nie używano w kolejnictwie (chyba że ktoś posiada dane o użyciu ich w jakimś kraju europejskim, na pewno nie były używane w Kanadzie ani USA).

Tak zgadza się pokazany Ball to nie jest produkt firmy Ball. Zegarek posiada dwie płyty górną z "udawanymi nakrywkami" i dolną z właściwym mechanizmem. 

Co do sawonetek to nie do końca mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że nigdy nie były używane na kolei w USA. Standard RR został wprowadzony po roku 1891, w którym Webb C. Ball wyznaczył rygorystyczne standardy, w tym standard co do położenia systemu nastawniczego na godzinie 12. Wprowadzenie takiego standardu może sugerować, iż wcześniej to rozwiązanie nie było standardowym, a tym samym mogło być stosowane. Nie posiadam co prawda dowodów na swoje twierdzenie ale właśnie z wprowadzonego standardu co do położenia koronki można pośrednio wysnuć taki wniosek. Niewątpliwie zarówno Waltham, jak i Hampden pokazane wyżej  nie spełniały standardu RR i zegarkami używanymi na kolei po 1891 roku nie mogły być.

Jak to dzisiaj sama firma Ball w materiałach reklamowych wskazuje, że posiada w swojej kolekcji zegarki wzorowane na kolejowe tak i w ubiegłym wieku niewątpliwie wiele zegarków było właśnie wzorowanych na zegarkach kolejowych bez ich praktycznego użycia na kolei. Nie odbiera im to jednak charakteru zegarków powiązanych z tematyką kolejową na co wskazują grawerunki na kopertach, nazwy czy też wzorowane na kolejowe tarcze. 

To czas na kolejną odsłonę.

Pierwszy Saintis kupione od kolegi Pawła. Dzięki. Już po czyszczeniu.

IMG_2929.thumb.jpeg.edd40ec432b3fa5cfe00ec5644a1c194.jpegIMG_2930.thumb.jpeg.887d32e34fa7e3b7b907aea6f38006d4.jpeg

Następny w tematyce kolejowej. 

IMG_2932.thumb.jpeg.02ea61a82d23305a8cea42aafcdc7dd3.jpeg

I na dzisiejszy finał. Kolejowy Ball 19J. RR Standard.

.IMG_2936.thumb.jpeg.619ed2eabb0ec69f0a506f5214ac156d.jpegIMG_2937.thumb.jpeg.2aa3e412d5e62d52fdbf3f3ca9e4f7b3.jpeg

Dawno tu nie byłem, a żałuję, bo Hecke szaleje z całym rozmachem - od Ball Special po Ball Official Standard :)

... a i tak najbardziej podoba mi się turecki Zenith ;)

22 minuty temu, Grigoris1 napisał(-a):

Dawno tu nie byłem, a żałuję, bo Hecke szaleje z całym rozmachem - od Ball Special po Ball Official Standard :)

... a i tak najbardziej podoba mi się turecki Zenith ;)

To tak aby były w jednym miejscu.

IMG_2763.jpeg

IMG_2764.jpeg

Ostatnio kupione kieszonki o tematyce kolejowej. 

IMG_2950.thumb.jpeg.dcbd2479bd8b2e1bd8f570be66a78b65.jpegIMG_2949.thumb.jpeg.13c699cd4581b6b3e1a1c9cdea2431c3.jpegIMG_2948.thumb.jpeg.415977d4e787a87b92e90fa65bbbf143.jpegIMG_2947.thumb.jpeg.1156a0be80396bd148c0f0a1dc04ee07.jpeg